olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Synektik Spółka Akcyjna SNT.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLSNKTK00019 · Verticală: Companii listate din Polonia

327,80PLN+1,93 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Synektik Spółka Akcyjna (SNT.WA) costa 327,80 PLN (+1,93 % într-o zi), cu beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 248,20–394,00 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,61
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
248,20394,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
314,15 – 357,65
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 12,9 %
SMA 50 / 200
338,79 / 317,67
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-5,73 / -4,53
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,2 %−0,6 %−3,6 pp—
3 luni−8,7 %−4,2 %−4,5 pp—
6 luni+16,0 %+4,3 %+11,7 pp—
De la început de an+16,0 %+7,5 %+8,5 pp—
1 an+23,5 %+9,9 %+13,6 pp+5,9 %
3 ani+392,2 %+49,8 %+342,3 pp+1,8 %
5 ani+978,3 %+42,8 %+935,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,4 %
15 iul. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−34,6 %
18 ian. 2022 → 06 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+60,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022
Venituri128,6 mil166,9 mil
Venituri an/anindisponibil+29,7 %
Profit net8,4 mil10,3 mil
Profit net an/anindisponibil+22,9 %
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %6,5 %6,2 %
Flux de numerar liber18,3 mil-16,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 30 sept. 2022

Numerar
9,7 mil PLN
Datorie financiară
21,9 mil PLN
Datorie netă
12,2 mil PLN
Capitaluri proprii
87,8 mil PLN
Active totale
236,5 mil PLN
Datorie / capitaluri
0,25x
Lichiditate curentă
1,05x
ROE
12,2 %
ROA
5,2 %
Marja FCF
-9,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
128,6 mil
2022
166,9 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit operațional
2021
11,2 mil
2022
17,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
982,4 mii
2022
5,2 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2021
10,2 mil
2022
12,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2021
1,8 mil
2022
2,0 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Profit net
2021
8,4 mil
2022
10,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
18,3 mil
2022
9,7 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Creanțe
2021
39,3 mil
2022
47,4 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Active curente
2021
63,9 mil
2022
109,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2021
45,6 mil
2022
35,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
28,6 mil
2022
56,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Active totale
2021
159,7 mil
2022
236,5 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii comerciale
2021
44,4 mil
2022
71,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorie pe termen scurt
2021
3,5 mil
2022
20,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorie pe termen lung
2021
4,0 mil
2022
1,3 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii curente
2021
55,0 mil
2022
104,9 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Datorii totale
2021
79,1 mil
2022
148,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Capital propriu
2021
80,6 mil
2022
87,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
21,7 mil
2022
-6,2 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Investiții (capex)
2021
3,4 mil
2022
10,2 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Flux de numerar liber
2021
18,3 mil ≈
2022
-16,4 mil ≈

esef· 02 mai 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2021
-3,2 mil
2022
-4,6 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-11,1 mil
2022
2,1 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Dividende plătite
2021
3,8 mil
2022
3,8 mil

esef· 02 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,7 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
57,5 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
22,9 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-189,7 %
calculat olivLawFY 2022

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,6 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
6,2 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
-9,8 %
calculat olivLawFY 2022

Randamente

ROE
12,2 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 30 sept. 2022
ROA
5,2 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 30 sept. 2022
ROIC
17,4 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 30 sept. 2022
ROCE
13,4 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 30 sept. 2022
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
12,2 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2022
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2022
Acoperirea dobânzilor
3,4x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2022
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-6,2 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
10,2 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
-16,4 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Conversia profitului în FCF
-159,3 %
calculat olivLawFY 2022
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
95 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 30 sept. 2022
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

327,80 PLN

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,2 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 30 sept. 2022
Marja netă
6,2 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,7 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2022
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2022
Sursă: esefpublicat 02 mai 2023
verificat 50

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate17,4 %53 (față de colegi)31 %
    Marja netă · Calitate6,2 %56 (față de colegi)19 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-159,3 %0 (pe interval fix)19 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,4x29 (pe interval fix)19 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x21 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie26/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate40/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SYNEKTIK SPÓŁKA AKCYJNA (SNT.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-09-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 166,9 mil PLN în 2022; creștere an/an 29,7 %; marjă netă 6,2 %; ROE 12,2 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -159,3 %
    • Acoperirea dobânzilor: 3,4x
    • Lichiditatea curentă: 1,0x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 12,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,0x
    ROE
    12,2 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+37,0 %)
    Marja netă
    6,2 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+118,9 %)
    Marja EBIT
    10,6 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+66,7 %)
    Venituri an/an
    29,7 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+201,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 3,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,0 mld37,87,8 %2,9 %+19,8 %+18 % / +199 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna18,9 mld35,341,5 %6,2 %+8,9 %+18 % / +33 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld130,720,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,618,1 %12,0 %+36,5 %+6 % / +50 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,6 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−15 % / −26 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +88 %
    ACT.WAAction S.A.999,4 mil27,28,3 %1,5 %+6,1 %+71 % / +171 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna874,1 mil8,26,3 %1,6 %+8,4 %−25 % / −28 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna588,0 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+37 % / +18 %
    AMB.WAAmbra S.A.462,9 mil7,516,4 %7,0 %+12,9 %+4 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna344,7 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−40 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"298,5 mil11,08,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +2 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.229,7 mil17,735,7 %33,3 %+51,9 %+48 % / +14 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna192,4 mil9,411,4 %13,8 %+21,8 %−2 % / −22 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna158,1 mil17,37,9 %16,9 %+30,3 %+38 % / +52 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna156,9 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−36 % / −49 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,9 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−18 % / −56 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,6 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna36,3 mil62,01,2 %1,3 %−67,5 %−31 % / −46 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,1 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−29 % / −43 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,3 mil17,38,0 %0,9 %+21,3 %+6 % / +2 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna13,8 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−26 % / −45 %
    ASM.WAAsm Group Spółka Akcyjna7,2 mil—-6,6 %-1,2 %+1,9 %−70 % / indisponibil

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SNT.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Synektik Spółka Akcyjna (SNT.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw