olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
SSE plc SSE.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0007908733 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
SSE plc este un grup energetic britanic care dezvoltă, construiește și operează infrastructură electrică pentru tranziția către energia curată, cu accent pe rețelele de transport și distribuție din Marea Britanie și din Irlanda. În 2025 a anunțat un plan de investiții de 33 bn GBP pe cinci ani, care îi poate transforma profilul de câștiguri și îi poate pune presiune pe finanțare și execuție.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea SSE plc (SSE.L) costa 26,52 GBP (+1,22 % într-o zi), cu capitalizare 35,5 mld GBP, P/E 25,2 pe un EPS diluat de 1,05 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,81 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 18,69–27,58 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 24,41 – 26,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 8,9 %
- SMA 50 / 200
- 24,76 / 24,89
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,43 / 0,36
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,3 % | −0,6 % | +7,9 pp | — |
| 3 luni | +11,6 % | −4,2 % | +15,8 pp | — |
| 6 luni | +7,0 % | +4,3 % | +2,7 pp | — |
| De la început de an | +21,7 % | +7,5 % | +14,2 pp | — |
| 1 an | +40,5 % | +9,9 % | +30,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +58,7 % | +49,8 % | +8,9 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +60,8 % | +42,8 % | +18,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 10,5, mediană 14,7, max 24,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 10,5 mld | 10,1 mld | 10,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,1 % | +0,5 % |
| Profit net | 1,9 mld | 1,3 mld | 1,4 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −29,3 % | +5,9 % |
| EPS diluat | 1,57 | 1,08 | 1,05 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −30,9 % | −2,5 % |
| netă % | 18,0 % | 13,2 % | 13,9 % |
| Flux de numerar liber | 1,9 mld | -212,4 mil | -711,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 1,5 mld GBP
- Datorie financiară
- 8,9 mld GBP
- Datorie netă
- 7,4 mld GBP
- Capitaluri proprii
- 16,4 mld GBP
- Active totale
- 35,4 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,54x
- Lichiditate curentă
- 1,20x
- ROE
- 9,7 %
- ROA
- 4,3 %
- Marja FCF
- -7,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,5 mld | 10,1 mld | 10,2 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 6,1 mld | 6,3 mld | 6,4 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit brut | 4,4 mld | 3,9 mld | 3,8 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,6 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 318,3 mil | 319,2 mil | 310,4 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,5 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 610,7 mil | 518,0 mil | 425,7 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit net | 1,9 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,57 | 1,08 | 1,05 | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 477.800.000,00 | 0,21 | esef· 25 iun. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Creanțe | 2,7 mld | 2,7 mld | 3,0 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Stocuri | 343,0 mil | 462,9 mil | 434,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active curente | 5,4 mld | 4,8 mld | 6,3 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 16,6 mld | 18,8 mld | 22,0 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active totale | 28,3 mld | 30,4 mld | 35,4 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,3 mld | 2,7 mld | 3,3 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 8,0 mld | 8,6 mld | 8,9 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,9 mld | 4,9 mld | 5,2 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii totale | 16,5 mld | 17,7 mld | 19,0 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,8 mld | 12,7 mld | 16,4 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 25 iun. 2026derivat |
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 1,2 mld
- 2026
- 1,3 mld
esef· 25 iun. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,9 mld | 2,5 mld | 3,4 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,0 mld | 2,7 mld | 4,1 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,9 mld ≈ | -212,4 mil ≈ | -711,8 mil ≈ | esef· 25 iun. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,9 mld | -3,3 mld | -4,6 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -857,6 mil | 896,2 mil | 1,6 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 71,7 mil | 0 | esef· 25 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 35,5 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,6 % | 25 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 13,9 % | 57 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -50,4 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,1x | 71 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 33 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 25,2x | 11 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -2,0 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie56/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare6/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SSE PLC (SSE.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,2 mld GBP în 2026; creștere an/an 0,5 %; marjă netă 13,9 %; ROE 9,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 11,90–18,35 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,20 GBP, prețul de 26,52 GBP lasă un potențial de -42,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -74,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 6,1x
Ce o infirmă
- ROIC: 6,6 %
- Conversia profitului în FCF: -50,4 %
- P/E (TTM): 25,2x
- Randament FCF: -2,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| SSE.LSse PLC | 35,5 mld | 25,2 | 9,7 % | 13,9 % | +0,5 % | +21 % / +45 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SSE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 15,07 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 26,69 Randament total 1 % · Pe an 1 % | 40,27 Randament total 53 % · Pe an 53 % |
| 3 ani | 13,48 Randament total -47 % · Pe an -19 % | 26,98 Randament total 4 % · Pe an 1 % | 44,86 Randament total 72 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 12,06 Randament total -52 % · Pe an -14 % | 27,27 Randament total 7 % · Pe an 1 % | 49,96 Randament total 94 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 6,74
- Marja netă± 4,72
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,03
- Diluare anuală± 0,40
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
SSE plc este un grup energetic britanic care dezvoltă, construiește și operează infrastructură electrică pentru tranziția către energia curată, cu accent pe rețelele de transport și distribuție din Marea Britanie și din Irlanda. În 2025 a anunțat un plan de investiții de 33 bn GBP pe cinci ani, care îi poate transforma profilul de câștiguri și îi poate pune presiune pe finanțare și execuție.1
SWOT
Puncte tari
- Poziție solidă în rețelele electrice reglementate din Marea Britanie, cu o bază de active care poate crește semnificativ în planul pe termen mediu.
- Plan de investiții clar, finanțat și structurat, cu o pondere ridicată de câștiguri legate de indexare, ceea ce poate face veniturile mai previzibile.
- Experiență în proiecte mari de infrastructură, inclusiv în parcuri eoliene offshore, potrivită pentru execuția complexă cerută de tranziție.
Puncte slabe
- Dependență ridicată de deciziile de reglementare și de condițiile de remunerare a rețelelor, care pot afecta direct rezultatele.
- Elemente excepționale semnificative în exercițiul curent, inclusiv costuri de restructurare și depreciere de active.
- Îndatorare și nevoie de finanțare suplimentară, cu presiune asupra bilanțului în perioada de investiții intense.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru conectarea energiei regenerabile și pentru modernizarea rețelelor ar putea susține noi proiecte pe termen lung.
- Rotația selectivă a activelor poate debloca capital pentru noi investiții, dacă tranzacțiile se realizează în condiții favorabile.
- Capacitatea flexibilă și serviciile de sistem ar putea deveni tot mai valoroase dacă integrarea regenerabilelor se accelerează.
Amenințări
- Sentiment politic fragmentat față de obiectivele net zero, ce ar putea modifica prioritățile guvernamentale și condițiile de investiție.
- Presiunea asupra accesibilității prețurilor la energie poate limita flexibilitatea tarifară și poate atrage intervenții de reglementare.
- Atacuri cibernetice și evenimente meteo extreme pot afecta infrastructura critică și pot genera costuri neprevăzute.
Riscuri
- Execuția proiectelor mariridicat
Întârzierile sau depășirile de cost în proiectele de rețea și regenerabile ar putea reduce randamentul planului de investiții.
- Risc politic și de reglementareridicat
Schimbările de politică sau de reglementare, inclusiv privind remunerarea rețelelor, pot modifica economia proiectelor.
- Accesibilitatea prețurilor la energiemediu
Presiunea asupra clienților poate determina intervenții care afectează veniturile și flexibilitatea tarifară a grupului.
- Securitate ciberneticămediu
Amenințările cibernetice tot mai sofisticate pot afecta sistemele de operare și pot genera pierderi financiare și de reputație.
- Îndatorare și finanțaremediu
Creșterea datoriei și a instrumentelor hibride pentru finanțarea planului ar putea limita flexibilitatea financiară dacă condițiile de piață se înrăutățesc.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă planul de investiții se execută la timp, baza de active reglementate ar putea crește semnificativ, susținând câștiguri mai previzibile pe termen lung.
- Rolul central în conectarea regenerabilelor și în modernizarea rețelelor poate face grupul un beneficiar al tranziției energetice din Marea Britanie.
- Structura veniturilor, cu o pondere mare legată de indexare, ar putea reduce sensibilitatea la fluctuațiile de preț ale energiei.
Ce ar strica teza
- Dacă execuția proiectelor întârzie sau costurile cresc, randamentul investițiilor ar putea fi sub așteptări și ar putea presa asupra bilanțului.
- Schimbări politice sau o reglementare mai restrictivă a rețelelor ar putea reduce atractivitatea planului pentru investitori.
- Elementele excepționale și nevoia de finanțare suplimentară ar putea descuraja investitorii atenți la disciplina bilanțului.
De urmărit
- Progresul execuției planului de 33 bn GBP și al proiectelor RIIO-T32027
- Evoluția capacității regenerabile instalate față de ținta de 9 GW2029/30
- Respectarea plafonului de îndatorare net debt / EBITDA sub 4,5xnext 10-K
- Calendarul și rezultatul rotațiilor de active și al unor noi emisiuni de capital2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul își definește scopul ca fiind de a face electricitatea curată, accesibilă și disponibilă pentru toți, și operează prin mai multe unități: SSEN Transmission, SSEN Distribution, SSE Renewables, SSE Thermal și activitățile de furnizare către clienți, inclusiv SSE Airtricity. Strategia urmărește să creeze valoare pentru acționari și pentru societate prin investiții în infrastructura necesară tranziției energetice.1
Activitatea de rețele reglementate este centrul greutății noului plan, cu aproximativ 80% din investiții dedicate rețelelor electrice din Marea Britanie. Această structură oferă câștiguri legate de baza de active reglementate, dar face grupul dependent de cadrul de reglementare și de execuția proiectelor mari.1
Conducerea a efectuat în 2025/26 o revizuire a modelului operațional și al eficienței, cu scopul de a alinia structurile și resursele la oportunitățile de creștere. Documentul menționează și o reorganizare a costurilor de restructurare, incluse în elementele excepționale ale exercițiului.1
Segmente
SSEN Transmission
Cel mai mare destinatar al investițiilor, cu circa 67% din planul de 33 bn GBP, destinat programului RIIO-T3 pentru conectarea energiei regenerabile și reducerea constrângerilor din rețeaua de transport. Valoarea activelor reglementate brute ar urma să crească semnificativ până la sfârșitul planului.1
SSE Renewables
Divizia de energie regenerabilă își propune o capacitate instalată țintă de circa 9 GW până la finalul lui 2029/30, cu un accent declarat pe disciplină financiară și pe investiții selective în opțiuni de creștere. Aceasta reprezintă aproximativ 12% din planul de investiții.1
Piața în context
Piața de referință este cea a energiei electrice din Marea Britanie și Irlanda, unde cererea pentru rețele mai mari și pentru conectarea surselor regenerabile crește. Documentul leagă aceste oportunități de politicile guvernamentale privind tranziția energetică și de cadrul de reglementare al rețelelor.1
Sentimentul politic față de obiectivele net zero devine mai fragmentat, iar accesibilitatea prețurilor la energie rămâne o preocupare pentru guverne și consumatori. Acestea pot influența deciziile de investiție și condițiile de reglementare pe termen mediu.1
Tendințe
- Creșterea investițiilor în rețelevânt din spate
Trecerea spre energie curată cere extinderea și modernizarea rețelelor de transport și distribuție, ceea ce susține creșterea bazei de active reglementate a grupului.
- Accesibilitatea prețurilor la energievânt din față
Presiunea asupra facturilor consumatorilor poate limita flexibilitatea politicilor și poate afecta condițiile de reglementare sau de furnizare, dacă tensiunile persistă.
- Întârzieri în conectarea proiectelorvânt din față
Întârzierile în conectarea parcurilor eoliene terestre la rețea pot afecta calendarul și valoarea proiectelor, așa cum se arată în elementele excepționale ale exercițiului.
- Eveniment de risc climatic și securitatemixt
Intensificarea fenomenelor meteo extreme poate deteriora infrastructura critică, în timp ce regulile privind raportarea și securitatea cibernetică devin mai stricte, ceea ce adaugă costuri, dar și nevoia de reziliență.
Poziția concurențială
Grupul concurează în achiziția de proiecte de rețea, de energie regenerabilă și de capacitate flexibilă, iar competitorii sunt, în general, alte utilități și dezvoltatori energetici din Europa. Documentul sursă nu identifică explicit concurenții, astfel încât analiza concurențială rămâne limitată la aceste categorii generale.
Avantajul depinde de capacitatea de execuție, de costul capitalului și de atractivitatea randamentelor reglementate, mai ales în condițiile în care grupul aplică criterii stricte de rentabilitate pentru proiectele noi de energie.
- Alte utilități britanice de rețele
Concurează pentru active și reglementare în sectorul rețelelor electrice, fără să fie identificate explicit în sursă.
- Dezvoltatori de energie eoliană offshore
Concurează pentru proiecte regenerabile mari și pentru lanțuri de aprovizionare specializate, fără identificare explicită în sursă.
- Furnizori de energie și servicii de flexibilitate
Concurează pe segmentul clienților și al capacității flexibile, unde grupul își propune selectiv investiții suplimentare.
- Dezvoltatori de proiecte de rețea din Europa
Concurează pe proiecte transfrontaliere și pe licitații de infrastructură, în funcție de cadrul de reglementare local.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202625 iun. 2026
- Raportul anual 202517 iun. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / SSE plc · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.