olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Solvonis Therapeutics PLC SVNS.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BMD1Z199 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,00GBP+7,53 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Solvonis Therapeutics PLC este o companie holding pre-venituri din Londra, axată pe intelectual property și dezvoltarea de terapii pentru tulburările de sănătate mentală și de consum de substanțe. Activul său principal este un portofoliu de active intangibile, în timp ce compania depinde de finanțare externă pentru a continua dezvoltarea, iar raportul auditorului menționează o incertitudine materială privind continuitatea activității. Pentru companiile mici din biotehnologie, exemplul său arată cât de mult din valoarea contabilă depinde de rezultatele unui singur program clinic.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Solvonis Therapeutics PLC (SVNS.L) costa 0,00 GBP (+7,53 % într-o zi), cu beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,00 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-120,00 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,45
Volatilitate (1 an) 83 %
Interval 52 săpt.
0,000,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,1
neutru
Bollinger (20, 2)
0,00 – 0,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 25,5 %
SMA 50 / 200
0,00 / 0,00
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,9 %+0,4 %−3,3 pp—
3 luni−31,0 %−3,3 %−27,8 pp—
6 luni−56,5 %+4,0 %−60,5 pp—
De la început de an−67,7 %+8,1 %−75,8 pp—
1 an−66,1 %+10,7 %−76,8 pp+5,8 %
3 aniindisponibil+50,1 %indisponibil+26,3 %
5 aniindisponibil+43,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−71,9 %
02 ian. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,6 %
06 ian. 2022 → 23 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri587,0 mii00
Venituri an/anindisponibil−100,0 %indisponibil
Profit net-3,1 mil-1,6 mil-5,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,00-0,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-531,5 %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-1,5 mil-1,1 milindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,7 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
6,2 mil GBP
Active totale
7,6 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,00x
ROE
-123,8 %
ROA
-106,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
587,0 mii
2024
0
2025
0

esef· 27 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
329,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 07 mai 2025verificat

Profit brut
2023
258,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 07 mai 2025verificat

Profit operațional
2023
-3,1 mil
2024
-1,4 mil
2025
-5,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
179,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 07 mai 2025verificat

EBITDA
2023
-2,9 mil ≈
2024
-1,4 mil ≈
2025
—

esef· 07 mai 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,0 mii
2024
64,0 mii
2025
0

esef· 27 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-3,1 mil
2024
-1,4 mil
2025
-5,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 27 mai 2026verificat

Profit net
2023
-3,1 mil
2024
-1,6 mil
2025
-5,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
-0,00
2025
-0,00

esef· 27 mai 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
155,0 mii
2024
757,0 mii
2025
1,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Creanțe
2023
108,0 mii
2024
58,0 mii
2025
198,0 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Stocuri
2023
51,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 07 mai 2025verificat

Active curente
2023
314,0 mii
2024
815,0 mii
2025
1,9 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
39,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 07 mai 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,1 mil
2024
2,1 mil
2025
5,7 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Active totale
2023
2,4 mil
2024
3,2 mil
2025
7,6 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
386,0 mii
2024
119,0 mii
2025
480,0 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
408,0 mii
2024
119,0 mii
2025
1,4 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
2,0 mil
2024
3,1 mil
2025
6,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-1,2 mil
2024
-1,1 mil
2025
-3,3 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
216,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 07 mai 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,5 mil ≈
2024
-1,1 mil ≈
2025
—

esef· 07 mai 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-232,0 mii
2024
-337,0 mii
2025
0

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
0
2024
2,1 mil
2025
4,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
date insuficiente
Marja EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Marja EBIT
indisponibil
date insuficiente
Marja netă
indisponibil
date insuficiente
Marja FCF
indisponibil
date insuficiente

Randamente

ROE
-123,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-106,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-80,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
date insuficiente

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
3,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
0 GBP
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-3,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
date insuficiente
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-120,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,00 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-123,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
date insuficiente
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 27 mai 2026
verificat 72

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,0x100 (pe interval fix)100 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SOLVONIS THERAPEUTICS PLC (SVNS.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 GBP în 2025; ROE -123,8 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 4,0x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    -123,8 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−961,4 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,8 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 22,9 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,9 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,9 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SVNS.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Solvonis Therapeutics PLC este o companie holding pre-venituri din Londra, axată pe intelectual property și dezvoltarea de terapii pentru tulburările de sănătate mentală și de consum de substanțe. Activul său principal este un portofoliu de active intangibile, în timp ce compania depinde de finanțare externă pentru a continua dezvoltarea, iar raportul auditorului menționează o incertitudine materială privind continuitatea activității. Pentru companiile mici din biotehnologie, exemplul său arată cât de mult din valoarea contabilă depinde de rezultatele unui singur program clinic.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliul de proprietate intelectuală dobândit odată cu achiziția Awakn constituie principalul activ contabil al companiei 1.
    • SVN-001 se află în faza III de dezvoltare, iar auditorul nu a identificat probe care să sugereze probleme semnificative pentru acest program 1.
    • Consiliul are experiență în mai multe domenii, ceea ce ar putea sprijini execuția strategiei.

    Puncte slabe

    • Compania este pre-revenue și nu are venituri din operațiuni continue în exercițiul 2025 1.
    • Auditorul a semnalat o incertitudine materială privind continuitatea activității, legată de dependența de finanțare 1.
    • Compania nu are angajați în afara administratorilor, ceea ce limitează capacitatea operațională proprie 1.

    Oportunități

    • Dacă SVN-001 ajunge la rezultate favorabile, valorificarea prin parteneriate ar putea deschide surse noi de finanțare.
    • Un pipeline clinic diferențiat în SNC ar putea consolida poziția companiei în psihiatrie și dependențe.
    • Nevoia medicală ridicată în domeniul dependențelor ar putea susține interesul investitorilor și partenerilor.

    Amenințări

    • Eșecul clinic sau întârzierile în programele de dezvoltare ar putea reduce valoarea activelor intangibile.
    • Condițiile dificile de piață a capitalului ar putea limita finanțarea necesară continuării dezvoltării.
    • Cerințele regulatorii în evoluție ar putea impune studii suplimentare și întârzieri.

    Riscuri

    • Dependența de finanțareridicat

      Compania este pre-revenue și depinde de fonduri externe; raportul nu oferă garanții privind obținerea finanțării pe termeni acceptabili 1.

    • Incertitudine privind continuitatea activitățiiridicat

      Auditorul a semnalat o incertitudine materială legată de continuitatea activității, deoarece viitoarele fonduri sunt incerte 1.

    • Risc clinic și de dezvoltareridicat

      Programele pot eșua sau pot fi întârziate, iar datele de siguranță și eficacitate ar putea fi insuficiente 1.

    • Risc de proprietate intelectualămediu

      Cererile de brevet ar putea să nu fie acordate sau ar putea oferi o protecție mai slabă decât se așteaptă compania 1.

    • Risc de integraremediu

      Integrarea grupului Awakn și alocarea resurselor între programe ar putea întârzia progresul 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă SVN-001 își îndeplinește obiectivele din faza III, valoarea intangibilelor ar putea fi reevaluată favorabil și ar putea deschide opțiuni de parteneriat.
    • Achiziția Awakn ar putea crea un pipeline diferențiat în SNC, ceea ce ar putea atrage interesul partenerilor.
    • Nevoia socială mare în domeniul dependențelor ar putea susține valorificarea programelor pe termen lung.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are venituri, iar auditorul a semnalat incertitudine privind continuitatea activității, ceea ce ar putea limita opțiunile strategice.
    • Valoarea contabilă a intangibilelor depinde de rezultatele clinice și ar putea fi redusă dacă programele eșuează sau întârzie.
    • Dacă finanțarea nu poate fi obținută pe termeni acceptabili, compania ar putea fi nevoită să reducă ritmul sau amploarea programelor.

    De urmărit

    • Progresul SVN-001 în faza III și datele clinice2027
    • Rezultatele obținerii de finanțare sau de parteneriatenext 10-K
    • Evoluția cerințelor regulatorii pentru SVN-0022027
    • Eventuale noi reevaluări ale intangibilelor și concluziile auditoruluinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul funcționează ca o companie holding, iar raportul anual arată că nu a avut venituri materiale istorice; revenue from continuing operations este zero în exercițiul 2025. Strategia descrisă este dezvoltarea de propriet intellectual legată de tratamentul tulburărilor de sănătate mentală și de consum de substanțe, precum și co-dezvoltarea de terapii pentru aceste afecțiuni. Principalul activ contabil este valoarea intangibilelor, care include proprietatea intelectuală dobândită odată cu achiziția grupului Awakn 1.

    Compania este în faza de cercetare și dezvoltare și este dependentă de atragerea de fonduri pentru a-și continua programele. Raportul menționează că grupul este pre-revenue și că nu există garanții privind obținerea finanțării pe termeni acceptabili 1.

    Achiziția Awakn a adus un portofoliu de proprietate intelectuală, iar consiliul afirmă că își propune să construiască un pipeline clinic diferențiat în domeniul SNC, cu accent pe dependențe și psihiatrie. Programul SVN-001 se află în faza III, iar SVN-002 este dezvoltat printr-o strategie 505(b)(2) 1.

    Segmente

    Programul SVN-001

    SVN-001 este programul cel mai avansat din portofoliu, aflat în faza III, iar conducerea a ales să prioritizeze finalizarea acestei faze înainte de a reevalua opțiunile de valorificare. Auditorul a constatat că valoarea proprietății intelectuale legate de acest program a fost redusă la valoarea justă minus costurile de cedare 1.

    Programul SVN-002

    SVN-002 este dezvoltat printr-o strategie de înregistrare 505(b)(2), iar raportul indică faptul că această cale regulatorie ar putea necesita studii sau date suplimentare înainte de aprobare 1.

    Piața în context

    Compania activează în piața terapiilor pentru tulburările de sănătate mentală și de consum de substanțe, un domeniu cu nevoi medicale nesatisfăcute, dar cu cerințe regulatorii și de finanțare ridicate. Raportul nu oferă date de dimensiune a pieței, iar valoarea contabilă a companiei depinde de rezultatele clinice ale unui număr redus de programe 1.

    Pentru o companie aflată în cercetare și dezvoltare, accesul la capital de risc și la parteneriate influențează direct capacitatea de a continua programele, iar condițiile de piață de capital pot modifica ritmul dezvoltării 1.

    Tendințe

    • Reglementare în evoluțievânt din față

      Cerințele regulatorii pentru terapiile psihiatrice și pentru tratamentul dependențelor pot evolua, iar autoritățile ar putea cere studii suplimentare înainte de progresul programelor 1.

    • Interes pentru tratamentele pentru dependențevânt din spate

      Nevoia medicală în domeniul dependențelor rămâne ridicată, iar consiliul consideră că impactul social al unor terapii eficiente ar putea fi semnificativ 1.

    • Condiții de finanțarevânt din față

      Companiile mici din biotehnologie depind de capitalul extern, iar condițiile de piață mai dificile ar putea limita capacitatea de a atrage fonduri 1.

    • Consolidare prin achizițiimixt

      Integrarea proprietății intelectuale dobândite odată cu achiziția Awakn ar putea accelera dezvoltarea unui pipeline diferențiat, dacă execuția este eficientă 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu descrie concurenții direcți ai companiei. Din documentele disponibile nu rezultă o listă verificată de competitori, astfel încât analiza concurențială este limitată la contextul general al dezvoltării terapiilor psihiatrice.

    Poziționarea competitivă depinde în principal de rezultatele clinice ale SVN-001 și SVN-002 și de capacitatea de a obține parteneriate, aspecte pe care documentul le menționează ca fiind incerte 1.

    • Nu este identificat în sursă

      Raportul anual nu numește competitori; nu sunt incluse nume din afara sursei.

    • Companii din biotehnologia SNC

      Categorie generală de dezvoltatori de terapii psihiatrice; nu există în sursă nume specifice verificate.

    • Dezvoltatori de tratamente pentru dependențe

      Categorie generală de companii care vizează tulburările de consum; sursa nu le identifică.

    • Parteneri potențiali de licențiere

      Consiliul menționează posibile parteneriate, fără a numi entități din sursă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Solvonis Therapeutics PLC · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.