olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Silvair, Inc. SVRS.WA
Polonia · GPW Warszawa · Verticală: Companii listate din Polonia
Silvair, Inc. dezvoltă tehnologie de rețele wireless pentru iluminat și automatizări, iar în 2023 și-a extins accesul pe piețele europene și asiatice printr-o nouă aplicație mobilă pentru dispozitive Android. Compania încă nu își acoperă integral costurile din vânzări, iar veniturile au crescut la 1 941 mii USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Silvair, Inc. (SVRS.WA) costa 3,46 PLN (−4,95 % într-o zi), cu beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 3,46–12,00 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 3,30 – 4,23
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,17 · lățimea benzii 24,5 %
- SMA 50 / 200
- 3,95 / 5,21
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,7 % | −0,6 % | −11,1 pp | — |
| 3 luni | −15,2 % | −4,2 % | −11,0 pp | — |
| 6 luni | −39,3 % | +4,3 % | −43,6 pp | — |
| De la început de an | −64,0 % | +7,5 % | −71,5 pp | — |
| 1 an | −66,7 % | +9,9 % | −76,7 pp | +7,1 % |
| 3 ani | −23,5 % | +49,8 % | −73,3 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −37,1 % | +42,8 % | −79,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 645,0 mii | 1,3 mil | 1,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +100,8 % | +49,9 % |
| Profit net | -3,1 mil | -2,2 mil | -1,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -180,00 | -0,12 | -0,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -476,7 % | -167,4 % | -64,5 % |
| Flux de numerar liber | -846,0 mii | -334,0 mii | 848,0 mii |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 406,0 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 8,8 mil USD
- Active totale
- 13,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,33x
- ROE
- -16,4 %
- ROA
- -10,2 %
- Marja FCF
- 43,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 645,0 mii | 1,3 mil | 1,9 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Costul vânzărilor | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,3 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit brut | -411,0 mii | 239,0 mii | 642,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit operațional | -2,1 mil | -2,0 mil | -998,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 801,0 mii | 455,0 mii | 192,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -2,9 mil | -2,5 mil | -1,2 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Impozit pe profit | 147,0 mii | -309,0 mii | 62,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit net | -3,1 mil | -2,2 mil | -1,3 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| EPS diluat | -180,00 | -0,12 | -0,06 | esef· 24 apr. 2024verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,3 mil | 401,0 mii | 406,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Creanțe | 359,0 mii | 514,0 mii | 381,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Stocuri | 2,0 mii | 2,0 mii | 3,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Active curente | 1,6 mil | 917,0 mii | 790,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 13,0 mii | 11,0 mii | 21,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Active totale | 12,6 mil | 11,5 mil | 13,2 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Datorii comerciale | 353,0 mii | 310,0 mii | — | esef· 16 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 3,3 mil | 3,4 mil | 2,4 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Capital propriu | 9,0 mil | 6,5 mil | 8,8 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 15,4 mii | 15,5 mil | 17,9 mil | esef· 24 apr. 2024derivat |
- 2021
- 15,4 mii
- 2022
- 15,5 mil
- 2023
- 17,9 mil
esef· 24 apr. 2024derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -843,0 mii | -325,0 mii | 866,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Investiții (capex) | 3,0 mii | 9,0 mii | 18,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar liber | -846,0 mii ≈ | -334,0 mii ≈ | 848,0 mii ≈ | esef· 24 apr. 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,7 mil | -1,7 mil | -2,2 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 953,0 mii | 1,2 mil | 1,4 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -64,5 % | 8 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -5,2x | 0 (pe interval fix) | 38 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SILVAIR, INC. (SVRS.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,9 mil USD în 2023; creștere an/an 49,9 %; marjă netă -64,5 %; ROE -16,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -64,5 %
- Acoperirea dobânzilor: -5,2x
- Lichiditatea curentă: 0,3x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
| ASM.WAAsm Group Spółka Akcyjna | 7,2 mil | — | -6,6 % | -1,2 % | +1,9 % | −70 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SVRS.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Silvair, Inc. dezvoltă tehnologie de rețele wireless pentru iluminat și automatizări, iar în 2023 și-a extins accesul pe piețele europene și asiatice printr-o nouă aplicație mobilă pentru dispozitive Android. Compania încă nu își acoperă integral costurile din vânzări, iar veniturile au crescut la 1 941 mii USD 1.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Conducerea a semnalat că veniturile curente nu finanțează integral operațiunile pe următoarele 12 luni, ceea ce poate ridica îndoieli privind continuarea activității 1.
- Diluarea prin convertibilemediu
Obligațiunile convertibile emise pot duce la emiterea de acțiuni noi, cu efect de diluare 1.
- Pierderea netămediu
Grupul a raportat pierdere netă în 2023, ceea ce limitează capacitatea de autofinanțare 1.
- Valutarscăzut
Diferențele de curs între dolar, euro și zlot pot afecta rezultatele raportate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă aplicația pentru Android crește semnificativ baza de utilizatori, veniturile ar putea accelera pe piețele europeană și asiatică 1.
- Fluxul de numerar operațional pozitiv în 2023 arată că activitatea de bază poate deveni autonomă cu scalare 1.
- Tehnologia dezvoltată intern, cu costuri capitalizate, ar putea susține avantaje competitive pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă veniturile rămân sub nivelul costurilor de finanțare, compania ar putea depinde în continuare de emisiuni de titluri convertibile 1.
- Conducerea a exprimat dubii privind continuitatea activității, ceea ce ar putea limita opțiunile de finanțare 1.
- Conversia obligațiunilor ar putea dilua acționarii existenți fără o creștere proporțională a rezultatelor 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor după lansarea aplicației pentru Android2024
- Gradul de conversie a obligațiunilor convertibile în acțiuni2024
- Stabilirea continuității activității și a planului de finanțarenext 10-K
- Rezultatul net și fluxul de numerar operațional2024
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Silvair, Inc. este societatea-mamă a unui grup care dezvoltă soluții software și hardware pentru rețele wireless, cu grupul consolidat incluzând filiala poloneză Silvair Sp. z o.o. 1. Produsele sunt dezvoltate intern, iar o parte semnificativă a activelor grupului este reprezentată de costurile capitalizate pentru lucrările de dezvoltare 1. Conducerea a declarat că aplicația mobilă nouă deschide noi direcții de afaceri în medie durată 1.
Veniturile grupului sunt generate din vânzarea de produse, mărfuri și materiale, iar în 2023 veniturile au crescut față de anul precedent, dar nu au acoperit încă integral finanțarea operațiunilor și a dezvoltării 1. Conducerea a menționat că aceasta ridică întrebări privind continuitatea activității pe următoarele 12 luni 1.
Finanțarea s-a bazat pe obligațiuni convertibile în acțiuni ordinare, emise în temeiul unei decizii a Consiliului Directorilor din februarie 2023 1. Grupul a raportat pierdere netă pentru 2023, dar un flux de numerar operațional pozitiv 1.
Segmente
Piața în context
Raportul anual nu descrie în detaliu dimensiunea pieței, dar menționează explicit piețele europeană și asiatică ca fiind țintele extinderii 1. Bariera creată de compatibilitatea limitată cu iOS a fost identificată de conducere ca un obstacol pe aceste piețe 1.
Cursurile de schimb influențează cifrele raportate, deoarece grupul convertește rezultatele din zloți și euro în dolari americani, iar diferențele de curs au avut un efect asupra altor elemente ale rezultatului global 1.
Tendințe
- Extinderea pe Androidvânt din spate
Compatibilitatea cu Android ar putea extinde baza de utilizatori în afara ecosistemului Apple 1.
- Dependența de finanțare convertibilăvânt din față
Finanțarea prin obligațiuni convertibile poate diluă acționarii actuali dacă aceste titluri sunt convertite 1.
- Creșterea veniturilorvânt din spate
Veniturile au crescut în 2023 față de 2022, ceea ce indică o tracțiune comercială în curs 1.
- Efectul cursurilor de schimbmixt
Fluctuațiile zlotului și euro față de dolar pot modifica valoarea raportată a activelor și a rezultatelor 1.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică concurenții direcți ai grupului, așa că nu pot fi făcute comparații de cotă de piață sau de prețuri 1.
Avantajul declarat al companiei este tehnologia proprie și extinderea compatibilității platformelor, dar fără date comparative din surse 1.
- Concurenți nespecificați în sursă
Raportul anual nu numește concurenți, deci nu pot fi indicate tickere.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202324 apr. 2024
- Raportul anual 202216 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Silvair, Inc. · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.