olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Savills plc SVS.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B135BJ46 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Savills plc este o companie britanică de servicii imobiliare cu activitate globală în rezidențial, consultanță, administrarea proprietăților și investiții. În exercițiul 2025 profitul subiacent a crescut cu 11%, iar gestionarea a fost preluată de un nou CEO de la 1 ianuarie 2026. Pe fondul unei piețe tranzacționale mai stabile, compania își poate susține avansul dacă fluxurile de venituri recurente se mențin.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Savills plc (SVS.L) costa 11,64 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld GBP, P/E 23,6 pe un EPS diluat de 0,49 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,90 %, beta 0,67, interval pe 52 de săptămâni 8,08–11,64 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 79,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 9,49 – 11,67
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,99 · lățimea benzii 20,6 %
- SMA 50 / 200
- 10,30 / 9,46
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,37 / 0,24
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,6 % | −0,6 % | +20,3 pp | — |
| 3 luni | +19,3 % | −4,2 % | +23,4 pp | — |
| 6 luni | +37,3 % | +4,3 % | +32,9 pp | — |
| De la început de an | +16,9 % | +7,5 % | +9,4 pp | — |
| 1 an | +16,6 % | +9,9 % | +6,7 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +43,3 % | +49,8 % | −6,5 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −17,7 % | +42,8 % | −60,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 20,2, mediană 27,8, max 33,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,4 % | +6,1 % |
| Profit net | 40,8 mil | 53,6 mil | 70,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +31,4 % | +32,3 % |
| EPS diluat | 0,29 | 0,37 | 0,49 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +29,2 % | +32,5 % |
| netă % | 1,8 % | 2,2 % | 2,8 % |
| Flux de numerar liber | 1,4 mil | 146,9 mil | 144,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 531,6 mil GBP
- Datorie financiară
- 176,7 mil GBP
- Datorie netă
- -354,9 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 804,4 mil GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,22x
- Lichiditate curentă
- 1,17x
- ROE
- 9,0 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 5,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | 43,3 mil | 73,8 mil | 93,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 38,5 mil | 43,0 mil | 41,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 55,4 mil | 88,3 mil | 101,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 15,9 mil | 35,4 mil | 27,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | 40,8 mil | 53,6 mil | 70,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 0,29 | 0,37 | 0,49 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,23 | 0,30 | 0,34 | esef· 12 mai 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 506,6 mil | 536,5 mil | 531,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Creanțe | 656,7 mil | 718,9 mil | 769,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Stocuri | — | 0 | 1,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 68,1 mil | 62,3 mil | 70,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 443,6 mil | 459,0 mil | 463,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 55,8 mil | 51,8 mil | 42,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 682,5 mil | 729,7 mil | 759,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 7,9 mil | 41,3 mil | 48,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 149,3 mil | 119,6 mil | 128,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 992,6 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 752,8 mil | 777,8 mil | 804,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 136,0 mil | 136,0 mil | 136,3 mil | esef· 12 mai 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 18,8 mil | 158,6 mil | 172,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 17,4 mil | 11,7 mil | 27,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,4 mil ≈ | 146,9 mil ≈ | 144,5 mil ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -21,8 mil | -20,7 mil | -43,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -136,2 mil | -112,5 mil | -104,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 51,0 mil | 33,8 mil | 43,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 26,3 mil | 22,9 mil | 17,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 55 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,6 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare54
- Bilanț și datorie19
- Randamente73
- Calitate63
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 55/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 16,0 % | 63 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 2,8 % | 29 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 203,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,2x | 11 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 31 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 23,6x | 17 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,8 % | 55 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 29,9 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente73/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare54/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SAVILLS PLC (SVS.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld GBP în 2025; creștere an/an 6,1 %; marjă netă 2,8 %; ROE 9,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,57–8,58 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,11 GBP, prețul de 11,64 GBP lasă un potențial de -38,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -63,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 203,8 %
- Randament FCF: 9,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 29,9 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 2,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,2x
- P/E (TTM): 23,6x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| SVS.LSavills PLC | 1,6 mld | 23,6 | 9,4 % | 2,8 % | +6,1 % | +14 % / +47 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SVS.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 7,37 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 13,03 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 19,61 Randament total 72 % · Pe an 72 % |
| 3 ani | 7,39 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 14,67 Randament total 36 % · Pe an 11 % | 24,21 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 7,41 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 16,52 Randament total 60 % · Pe an 10 % | 29,89 Randament total 181 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 3,67
- Marja netă± 2,57
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,08
- Diluare anuală± 0,22
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Savills plc este o companie britanică de servicii imobiliare cu activitate globală în rezidențial, consultanță, administrarea proprietăților și investiții. În exercițiul 2025 profitul subiacent a crescut cu 11%, iar gestionarea a fost preluată de un nou CEO de la 1 ianuarie 2026 1. Pe fondul unei piețe tranzacționale mai stabile, compania își poate susține avansul dacă fluxurile de venituri recurente se mențin.
SWOT
Puncte tari
- Platformă globală diversificată, cu venituri din mai multe linii de activitate și servicii recurente solide.
- Creșterea profitului și a marjei în 2025 arată o disciplină operațională îmbunătățită.
- Echipă de conducere reînnoită, cu tranziție planificată la conducerea grupului.
Puncte slabe
- Veniturile din tranzacții rămân sensibile la ciclul economic și la mediul de dobânzi.
- Unele zone geografice, precum Europa Continentală și America de Nord, au avut performanțe inegale în trecut.
- Costurile de reorganizare și de schimbare a conducerii pot influența rezultatele pe termen scurt.
Oportunități
- Extinderea facility management-ului în Asia, prin achiziția din Singapore, poate adăuga venituri recurente.
- Achizițiile selective în rezidențial și în administrarea proprietăților pot accelera creșterea.
- Digitalizarea evaluărilor și a bazei de date Athena poate îmbunătăți eficiența și serviciile pentru clienți.
Amenințări
- Tensiunile comerciale și incertitudinea geopolitică pot reduce din nou activitatea tranzacțională.
- Concurența din partea marilor rețele globale poate presa marjele în consultanță.
- Schimbările de reglementare și fiscale în piețele de activitate pot afecta costurile.
Riscuri
- Dependența de ciclul tranzacționalridicat
O reducere a volumului de tranzacții ar putea afecta veniturile din consultanță și investiții.
- Execuția tranziției de conduceremediu
Schimbările din conducerea grupului și din comitetele regionale pot întârzia deciziile strategice.
- Riscuri macroeconomice și geopoliticeridicat
Compania a menționat incertitudini legate de condițiile economice și geopolitice pentru 2026.
- Riscuri de implementare tehnologicămediu
Proiectele de digitalizare și migrarea sistemelor contabile presupun riscuri operaționale și de securitate cibernetică.
- Stimulente și planuri de acțiuniscăzut
Nu s-a acordat PSP în 2025, iar termenii pentru 2026 sunt încă în revizuire, ceea ce poate afecta alinierea remunerației.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea marjei se menține, profitul ar putea continua să beneficieze de scara operațională.
- Creșterea serviciilor pentru ocupanți și a administrării proprietăților poate reduce dependența de tranzacții.
- Dacă piața tranzacțională rămâne stabilă, avansul din 2025 ar putea fi consolidat.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile comerciale revin, tranzacțiile ar putea scădea rapid și ar putea afecta profitul.
- Concurența puternică în consultanță ar putea limita creșterea marjelor.
- Tranziția de conducere și reorganizările pot genera costuri și întârzieri în execuție.
De urmărit
- Evoluția marjei grupului față de 5,7% din 20252026
- Rezultatele Savills Investment Management și relația cu Samsung Life2026
- Integrarea achiziției Alpina Holdings din Singapore2026
- Termenii noilor planuri de acțiuni pentru 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Savills oferă servicii imobiliare pentru investitori, dezvoltatori, ocupanți și proprietari privați, cu platforme regionale în EMEA și Asia Pacific 1. Gama include tranzacții, consultanță, administrarea proprietăților, servicii pentru ocupanți și investiții prin Savills Investment Management. Marja grupului a ajuns la 5,7% în 2025, de la 5,4% în 2024, iar profitul subiacent înainte de impozit a fost de 145,3 milioane GBP 1.
Structura operațională combină brandul Savills cu divizii specializate, iar conducerea a reorganizat Comitetele Executive pentru EMEA și Asia Pacific în 2024-2025. Schimbarea de CEO, cu Simon Shaw devenit Group CEO din 1 ianuarie 2026, marchează trecerea la o nouă etapă de conducere 1.
Compania și-a extins serviciile integrate de facility management, inclusiv prin achiziția unei participații inițiale de 70% în Alpina Holdings din Singapore, încheiată în decembrie 2025 1. Această mișcare urmărește consolidarea ofertei de servicii recurente în afara ciclului tranzacțional.
Segmente
Global Occupier Services (GOS)
Serviciile pentru ocupanți au crescut organic cu 13% în 2025, fiind una dintre cele mai rapide linii de activitate ale grupului 1. Creșterea se bazează pe contracte pe termen lung cu corporații și pe extinderea în Asia Pacific.
Global Residential
Veniturile din rezidențial au ajuns la 293,6 milioane GBP în 2025, cu o creștere de 9% față de anul anterior 1. Divizia analizează achiziții selective în Paris, Portugalia, Madrid, Australia și Singapore.
Piața în context
Activitatea de tranzacții s-a stabilizat în a doua jumătate a anului 2025, după perturbările provocate de tarifele SUA din al doilea trimestru 1. Creșterea marjei grupului sugerează că scara operațională a început să aducă beneficii, dar sectorul rămâne sensibil la condițiile macroeconomice și geopolitice.
Compania menționează condiții macroeconomice și geopolitice incerte pentru perioada următoare, ceea ce influențează calendarul de acordare a stimulentelor pe termen lung 1. Piața de servicii imobiliare rămâne fragmentată, cu concurență puternică din partea marilor rețele globale.
Tendințe
- Redresarea tranzacțiilorvânt din spate
Piețele tranzacționale mai active în trimestrele 1 și 4 au susținut creșterea profitului operațional 1. Dacă fluxul de tranzacții se consolidează, veniturile din consultanță ar putea beneficia direct.
- Servicii recurentevânt din spate
Extinderea GOS și a administrării proprietăților reduce dependența de ciclul tranzacțional și stabilizează veniturile 1.
- Incertitudine macroeconomicăvânt din față
Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice au afectat activitatea din 2025 și au motivat prudență în planificarea pentru 2026 1.
- Digitalizare și datemixt
Investițiile în platforma Athena, în instrumentele de evaluare digitală și în sistemele contabile pot reduce costurile, dar presupun cheltuieli și riscuri de implementare 1.
Poziția concurențială
Savills concurează cu rețele globale de servicii imobiliare și cu firme specializate în consultanță, administrarea proprietăților și investiții. Diferențierea se bazează pe prezența regională și pe ofertele integrate de servicii pentru ocupanți și investitori 1.
Competiția este intensă în segmentele de consultanță și investiții, unde firmele mai mari pot folosi scara pentru a reduce prețul serviciilor. Compania își propune să compenseze prin creșterea marjei și prin servicii integrate 1.
- CBRE GroupCBRE
Rețea globală de servicii imobiliare comparabilă ca activitate și arie geografică.
- JLL (Jones Lang LaSalle)JLL
Concurent global în tranzacții, consultanță și administrarea proprietăților.
- Cushman & WakefieldCWK
Furnizor de servicii imobiliare și consultanță cu prezență internațională.
- Colliers International
Firmă de servicii imobiliare cu activitate în mai multe regiuni, cotată în afara SUA.
Știri și depuneri
Din presă
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Savills plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.