olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

SYNCONA LIMITED SYNC.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

1,20GBP−0,99 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Syncona Limited este o companie de investiții care deține participații în companii de științe ale vieții, administrate prin Investment Manager-ul său, SIML. La 31 martie 2026, activele financiare nete ale Grupului erau de 1.037,7 milioane GBP, iar această structură contează pentru investitorii care urmăresc capitalul din biotehnologie.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea SYNCONA LIMITED (SYNC.L) costa 1,20 GBP (−0,99 % într-o zi), cu capitalizare 729,9 mil GBP, beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 0,87–1,29 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
729,9 mil GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,01 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
-1,21 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,23
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
0,871,29

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,20 – 1,31
sub banda inferioară · %B -0,03 · lățimea benzii 8,3 %
SMA 50 / 200
1,20 / 1,04
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,5 %+0,4 %−1,9 pp—
3 luni+10,7 %−3,3 %+13,9 pp—
6 luni+33,6 %+4,0 %+29,6 pp—
De la început de an+26,5 %+8,1 %+18,4 pp—
1 an+18,5 %+10,7 %+7,8 pp+6,7 %
3 ani−10,0 %+50,1 %−60,1 pp+24,8 %
5 ani−39,7 %+43,6 %−83,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,0 %
18 nov. 2025 → 10 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,6 %
23 dec. 2021 → 03 iun. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net3,8 mil-143,2 mil-8,8 mil
Profit net an/anindisponibil−3.879,3 %indisponibil
EPS diluat0,01-0,22-0,01
EPS diluat an/anindisponibil−4.043,9 %indisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
1,9 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
1,0 mld GBP
Active totale
1,1 mld GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-0,8 %
ROA
-0,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit înainte de impozit
2024
3,8 mil
2025
-143,2 mil
2026
-8,8 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Profit net
2024
3,8 mil
2025
-143,2 mil
2026
-8,8 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,01
2025
-0,22
2026
-0,01

esef· 07 iul. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
261,0 mii
2025
1,1 mil
2026
1,9 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Creanțe
2024
9,1 mil
2025
8,8 mil
2026
24,2 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Active totale
2024
1,3 mld
2025
1,1 mld
2026
1,1 mld

esef· 07 iul. 2026verificat

Datorii totale
2024
12,2 mil
2025
11,8 mil
2026
15,0 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld
2026
1,0 mld

esef· 07 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
636,8 mil
2026
607,2 mil

esef· 07 iul. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
20,5 mil
2025
43,9 mil
2026
23,3 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
—
2025
0
2026
-15,8 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-20,2 mil
2025
-43,1 mil
2026
-6,8 mil

esef· 07 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-0,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-0,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
23,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
729,9 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1,2 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 0 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,20 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 729,9 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
729,9 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-0,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

12/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 07 iul. 2026
verificat 37derivat 2

Scorul pe grupe

0 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SYNCONA LIMITED (SYNC.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -0,8 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 16,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−65,8 %)
    ROE
    -0,8 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−106,1 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,8 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SYNC.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Syncona Limited este o companie de investiții care deține participații în companii de științe ale vieții, administrate prin Investment Manager-ul său, SIML. La 31 martie 2026, activele financiare nete ale Grupului erau de 1.037,7 milioane GBP 1, iar această structură contează pentru investitorii care urmăresc capitalul din biotehnologie.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu diversificat de companii de științe ale vieții, administrat de o echipă de investiții dedicată.
    • Structură de investiții clară, cu entități separate pentru companiile controlate și cele cu influență semnificativă.
    • Active financiare substanțiale evaluate la valoarea justă, care oferă o bază de capital solidă.

    Puncte slabe

    • Transparență limitată asupra activelor subiacente din Partnership, ceea ce îngreunează evaluarea riscurilor.
    • Dependența valorii activelor de succesul dezvoltării clinice a companiilor din portofoliu.
    • Expunere valutară semnificativă, mai ales în USD, care poate afecta valoarea netă.

    Oportunități

    • Continuarea investițiilor în companii controlate ar putea accelera progresul portofoliului dacă rezultatele clinice sunt favorabile.
    • O piață de capital mai favorabilă pentru biotehnologie ar putea crește valoarea participațiilor deținute.
    • Dacă lichiditatea din fondurile subiacente se îmbunătățește, capacitatea de a recicla capitalul ar putea crește.

    Amenințări

    • Eșecurile în dezvoltarea clinică a companiilor din portofoliu ar putea reduce semnificativ valoarea investițiilor.
    • Mișcările nefavorabile ale cursurilor valutare ar putea diminua activul net.
    • Restricțiile de răscumpărare din fondurile subiacente ar putea întârzia încasările companiei.

    Riscuri

    • Risc de piață la investițiile în faze timpuriiridicat

      Companiile în stadii timpurii au produse limitate în dezvoltare, iar problemele apărute pot afecta semnificativ valoarea investiției, conform notelor financiare.

    • Risc valutarmediu

      Activele denominate în USD, EUR și CHF sunt convertite în lire sterline, iar mișcările cursurilor pot modifica rezultatele dacă nu sunt acoperite.

    • Risc de lichiditatemediu

      Fondurile subiacente pot avea perioade minime de deținere și pot suspenda plățile, ceea ce ar putea afecta capacitatea de a onora angajamentele.

    • Risc de transparențămediu

      Lipsa transparenței în anumite active subiacente, mai ales în Partnership, face dificilă cuantificarea sau acoperirea riscurilor.

    • Risc de concentrare a contrapartidelor bancarescăzut

      Cea mai mare parte a numerarului este deținută la două instituții financiare, ceea ce ar putea expune compania la un risc de contrapartidă dacă una dintre acestea ar avea probleme.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă companiile din portofoliu ating etape clinice importante, valoarea activelor din bilanț ar putea crește considerabil.
    • Investițiile active în companii controlate indică un angajament susținut față de dezvoltarea portofoliului.
    • Structura de investiții cu entități dedicate poate oferi flexibilitate în gestionarea capitalului pe termen lung.

    Ce ar strica teza

    • Eșecurile clinice ale unor companii din portofoliu ar putea reduce semnificativ valoarea netă a activelor.
    • Transparența limitată asupra activelor din Partnership ar putea ascunde riscuri greu de evaluat de investitori.
    • Expunerea valutară și restricțiile de lichiditate ar putea afecta rezultatele dacă piețele devin volatile.

    De urmărit

    • Evoluția valorii activelor financiare nete ale Grupuluinext 10-K
    • Progresul clinic al principalelor companii din portofoliu2027
    • Nivelul investițiilor noi în companii controlate și cu influențănext 10-K
    • Evoluția expunerii valutare în USD și EUR2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Syncona Limited este o societate care investește în companii de științe ale vieții aflate în stadii timpurii de dezvoltare. Grupul își desfășoară activitatea prin două entități principale, Holding Company și Partnership, iar investițiile sunt evaluate la valoarea justă prin profit sau pierdere 1. Compania nu plătește dividende în exercițiul fiscal 2026, consiliul considerând că nu este oportun 1.

    Managementul investițiilor este asigurat de SIML, o filială indirectă a companiei, care primește rambursarea cheltuielilor rezonabil efectuate și comisioane de administrare 1. Compania are și o relație strânsă cu The Syncona Foundation, căreia îi face donații caritabile și care deține Deferred Share 1.

    Segmente

    Holding Company

    Holding Company investește în companii de științe ale vieții aflate în stadii timpurii, iar activele sale financiare evaluate la valoarea justă prin profit sau pierdere se ridicau la 814,3 milioane GBP la 31 martie 2026 1. Expunerea valutară este semnificativă, o parte importantă a activelor fiind denominată în USD 1.

    Partnership

    Partnership deține active în fonduri multi-active și portofolii segregate administrate de manageri de investiții externi, cu active nete de 212,3 milioane GBP la 31 martie 2026 1. Transparența activelor subiacente este limitată, ceea ce face dificilă cuantificarea completă a riscurilor 1.

    Investiții controlate și cu influență

    Grupul a investit în exercițiul fiscal 2026 atât în companii controlate, cât și în companii asupra cărora exercită influență semnificativă, iar aceste investiții sunt tratate ca părți afiliate 1. Angajamentele de plăți eșalonate către companii sunt prezentate separat în nota 20 1.

    Piața în context

    Compania operează pe piața investițiilor în științele vieții, unde capitalul este dependent de progresele în dezvoltare clinică și de disponibilitatea finanțării. Activele financiare ale Grupului, de 1.026,6 milioane GBP evaluate la valoarea justă, arată dimensiunea portofoliului său pe această piață 1. Valoarea acestor active depinde de condițiile de piață și de evoluția companiilor din portofoliu 1.

    Compania menționează că investițiile în companii de dezvoltare timpurie pot fi afectate de probleme apărute în dezvoltare, iar riscul de piață al acestor active rămâne ridicat 1. Sensibilitatea valutară, de asemenea, poate influența rezultatele dacă cursurile USD, EUR sau CHF se modifică semnificativ 1.

    Tendințe

    • Volatilitatea cursurilor de schimbmixt

      Ponderea activelor denominate în USD și EUR face ca activul net al companiei să fie sensibil la mișcările valutare, ceea ce ar putea genera câștiguri sau pierderi neașteptate dacă tendințele se inversează 1.

    • Piața de capital pentru biotehnologiemixt

      Condițiile de finanțare din științele vieții determină valoarea portofoliului și capacitatea companiilor din portofoliu de a atrage capital suplimentar, iar o redresare a pieței ar putea susține valorile din bilanț 1.

    • Lichiditatea activelor privatevânt din față

      Fondurile subiacente pot avea perioade minime de deținere și restricții de răscumpărare, ceea ce ar putea întârzia încasările dacă cererea de lichiditate crește 1.

    • Investițiile în companii controlatevânt din spate

      Creșterea volumului investițiilor în companii controlate indică o strategie de susținere a companiilor din portofoliu, ceea ce ar putea accelera dezvoltarea acestora dacă rezultatele clinice sunt favorabile 1.

    Poziția concurențială

    Compania concurează pentru capital și oportunități de investiții cu alte societăți de investiții din științele vieții și cu fondurile de capital de risc specializate. Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții și nu permit o comparație cantitativă.

    • Alți investitori din științele vieții

      Concurența pentru tranzacții și co-investiții cu fonduri și holdinguri specializate, fără identificare nominală în sursa furnizată.

    • Fonduri de capital de risc specializate

      Concurență pentru companii aflate în stadii timpurii de dezvoltare și pentru finanțarea acestora.

    • Fonduri multi-active

      Concurență indirectă pentru alocări de capital, deoarece Partnership investește inclusiv în astfel de fonduri.

    • Manageri de investiții externi

      Parteneri și totodată concurenți pentru atragerea de capital în strategii de investiții alternative.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / SYNCONA LIMITED · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.