olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Tate & Lyle PLC TATE.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BP92CJ43 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

5,62GBP−0,53 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tate & Lyle este un furnizor specializat de ingrediente pentru alimente și băuturi, care oferă soluții de îndulcire, textură și fortificare. După combinarea cu CP Kelco, compania urmărește să își accelereze creșterea pe piețele cu potențial mare din Asia, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină, într-un context de cerere crescută pentru alimente mai sănătoase.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tate & Lyle PLC (TATE.L) costa 5,62 GBP (−0,53 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mld GBP, P/E 25,9 pe un EPS diluat de 0,22 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,55 %, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 3,29–5,69 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,5 mld GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
25,9
EPS diluat TTM 0,22 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
3,86 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
3,55 %
DPS 12 luni 0,20
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 45 %
Interval 52 săpt.
3,295,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,9
neutru
Bollinger (20, 2)
5,60 – 5,67
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 1,1 %
SMA 50 / 200
5,60 / 4,72
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,2 %+0,4 %−0,2 pp—
3 luni+1,4 %−3,3 %+4,7 pp—
6 luni+51,3 %+4,0 %+47,3 pp—
De la început de an+49,9 %+8,1 %+41,8 pp—
1 an+48,7 %+10,7 %+38,0 pp+5,8 %
3 ani−11,1 %+50,1 %−61,2 pp+26,3 %
5 ani−28,6 %+43,6 %−72,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,1 %
13 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,7 %
29 apr. 2022 → 20 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,3, mediană 15,0, max 16,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri1,6 mld1,7 mld2,0 mld
Venituri an/anindisponibil+5,4 %+15,6 %
Profit net188,0 mil143,0 mil97,0 mil
Profit net an/anindisponibil−23,9 %−32,2 %
EPS diluat0,470,350,22
EPS diluat an/anindisponibil−25,8 %−37,1 %
netă %11,4 %8,2 %4,8 %
Flux de numerar liber107,0 mil50,0 mil114,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
344,0 mil GBP
Datorie financiară
1,3 mld GBP
Datorie netă
950,0 mil GBP
Capitaluri proprii
1,6 mld GBP
Active totale
3,7 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,81x
Lichiditate curentă
2,71x
ROE
6,1 %
ROA
2,6 %
Marja FCF
5,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld
2026
2,0 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
207,0 mil
2025
106,0 mil
2026
180,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
25,0 mil
2025
38,0 mil
2026
57,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
201,0 mil
2025
88,0 mil
2026
131,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
41,0 mil
2025
43,0 mil
2026
33,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Profit net
2024
188,0 mil
2025
143,0 mil
2026
97,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,47
2025
0,35
2026
0,22

esef· 11 iun. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,19
2025
0,20
2026
0,20

esef· 11 iun. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
437,0 mil
2025
334,0 mil
2026
344,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
294,0 mil
2025
390,0 mil
2026
408,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Stocuri
2024
353,0 mil
2025
560,0 mil
2026
572,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Active curente
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld
2026
1,3 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
528,0 mil
2025
1,4 mld
2026
1,4 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Fond comercial
2024
—
2025
542,0 mil
2026
540,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
—
2025
299,0 mil
2026
254,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Active totale
2024
2,3 mld
2025
3,7 mld
2026
3,7 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
259,0 mil
2025
369,0 mil
2026
373,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
17,0 mil
2025
161,0 mil
2026
20,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
573,0 mil
2025
1,1 mld
2026
1,3 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
338,0 mil
2025
611,0 mil
2026
493,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Datorii totale
2024
1,0 mld
2025
2,1 mld
2026
2,1 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,2 mld
2025
1,6 mld
2026
1,6 mld

esef· 11 iun. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
397,5 mil
2025
408,6 mil
2026
440,9 mil

esef· 11 iun. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
208,0 mil
2025
164,0 mil
2026
230,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
101,0 mil
2025
114,0 mil
2026
116,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
107,0 mil ≈
2025
50,0 mil ≈
2026
114,0 mil ≈

esef· 11 iun. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-20,0 mil
2025
-630,0 mil
2026
-113,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-215,0 mil
2025
367,0 mil
2026
-106,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Dividende plătite
2024
76,0 mil
2025
80,0 mil
2026
88,0 mil

esef· 11 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
69,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-32,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-37,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
128,0 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
9,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
4,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
5,7 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
6,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
2,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
5,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
5,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
92,0 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
77,2 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
950,0 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,2x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
230,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
116,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
114,0 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
117,5 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
73 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,5 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,4 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
25,5x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
25,9x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
3,9 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
1,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
19,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
1,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
21,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randament FCF
4,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
3,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 46 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,62 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,5 mld GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,5 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
25,9x
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
4,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
3,6 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 11 iun. 2026
verificat 87derivat 6

Scorul pe grupe

  • Evaluare32
  • Bilanț și datorie55
  • Randamente55
  • Calitate49

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 46/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate5,3 %25 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate4,8 %37 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate117,5 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,2x26 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare25,9x11 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare4,6 %58 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,6 %51 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente77,2 %61 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie55/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente55/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare32/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    TATE & LYLE PUBLIC LIMITED COMPANY (TATE.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld GBP în 2026; creștere an/an 15,6 %; marjă netă 4,8 %; ROE 6,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 2,45–3,78 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,13 GBP, prețul de 5,62 GBP lasă un potențial de -44,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -79,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 117,5 %
    • Lichiditatea curentă: 2,7x

    Ce o infirmă

    • ROIC: 5,3 %
    • Acoperirea dobânzilor: 3,2x
    • P/E (TTM): 25,9x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    25,9x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+68,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    1,2x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−19,6 %)
    P/B
    1,6x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−28,2 %)
    ROE
    6,1 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−57,6 %)
    Marja netă
    4,8 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−55,1 %)
    Marja EBIT
    9,0 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−60,9 %)
    Venituri an/an
    15,6 %
    mediana verticalei 7,9 %
    peste mediană (+97,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,6 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+24,3 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    TATE.LTate & Lyle Public Limited Company2,5 mld25,96,1 %4,8 %+15,6 %+50 % / −9 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TATE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    3,72
    Randament total -31 % · Pe an -31 %
    6,55
    Randament total 21 % · Pe an 21 %
    9,83
    Randament total 80 % · Pe an 80 %
    3 ani
    4,42
    Randament total -11 % · Pe an -4 %
    8,67
    Randament total 69 % · Pe an 19 %
    14,15
    Randament total 170 % · Pe an 39 %
    5 ani
    5,24
    Randament total 12 % · Pe an 2 %
    11,46
    Randament total 132 % · Pe an 18 %
    20,38
    Randament total 300 % · Pe an 32 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 2,17
    • Marja netă± 1,52
    • Creșterea anuală a veniturilor± 1,13
    • Diluare anuală± 0,13

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Tate & Lyle este un furnizor specializat de ingrediente pentru alimente și băuturi, care oferă soluții de îndulcire, textură și fortificare. După combinarea cu CP Kelco, compania urmărește să își accelereze creșterea pe piețele cu potențial mare din Asia, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină, într-un context de cerere crescută pentru alimente mai sănătoase 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o poziție de lider în ingrediente de îndulcire și fibre, cu o experiență științifică de peste un secol 1.
    • Portofoliul integrat de îndulcire, textură și fortificare permite reformulări complexe pentru clienți 1.
    • Combinarea cu CP Kelco a adus noi ingrediente și acces la categorii suplimentare 1.

    Puncte slabe

    • Integrarea celor două organizații a generat schimbări semnificative și presiune asupra echipelor 1.
    • Platforma de fortificare este încă mică în raport cu restul afacerii 1.
    • Compania și-a propus să readucă afacerea pe creștere a cifrei de afaceri, ceea ce arată o provocare recentă 1.

    Oportunități

    • Piețele din Asia, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină au un potențial mare de creștere 1.
    • Cererea pentru alimente cu mai puține calorii și mai multe fibre poate sprijini reformulările 1.
    • Înlocuirea zahărului în piața globală de îndulcire rămâne o oportunitate importantă 1.

    Amenințări

    • Presiunea costurilor pentru consumatori poate reduce disponibilitatea de a plăti pentru ingrediente premium 1.
    • Reglementările privind etichetarea și alimentele ultra-procesate pot schimba cererea 1.
    • Concurența din partea furnizorilor de soluții similare poate limita creșterea marjelor 1.

    Riscuri

    • Integrarea după combinarea cu CP Kelcomediu

      Integrarea operațiunilor și a sistemelor poate întârzia beneficiile așteptate și poate afecta angajații 1.

    • Revenirea la creșterea vânzărilorridicat

      Dacă revenirea la creștere a cifrei de afaceri întârzie, strategia de creștere ar putea fi pusă sub semnul întrebării 1.

    • Riscuri legate de apă și resurse naturalemediu

      Aprovizionarea cu materii prime și procesarea într-un context de apă limitată pot crea riscuri operaționale și de reglementare 1.

    • Siguranța produselormediu

      Încălcarea standardelor de siguranță a produselor poate duce la daune pentru consumatori și la riscuri juridice 1.

    • Angajamentul angajațilorscăzut

      Dacă angajații nu se implică suficient, retenția și stabilitatea operațională ar putea fi afectate 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru alimente mai sănătoase continuă să crească, portofoliul integrat de îndulcire, textură și fortificare ar putea susține creșterea 1.
    • Poziția de lider în ingrediente de îndulcire și fibre, precum și expertiza științifică îndelungată, ar putea oferi un avantaj competitiv 1.
    • Integrarea CP Kelco ar putea deschide acces la noi categorii și la ingrediente cu valoare adăugată mai mare 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă revenirea la creștere a cifrei de afaceri întârzie, investitorii ar putea vedea în strategie mai multă incertitudine decât progres 1.
    • Integrarea celor două companii ar putea încetini execuția și afecta productivitatea, dacă schimbările se prelungesc 1.
    • Presiunea costurilor pentru consumatori ar putea limita disponibilitatea clienților de a adopta ingrediente mai scumpe 1.

    De urmărit

    • Progresul integrării CP Kelco și al structurii organizaționale2027
    • Evoluția cererii pentru fibre și fortificare în piețele emergente2027
    • Impactul reglementărilor privind etichetarea și alimentele ultra-procesate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Tate & Lyle își bazează strategia pe trei platforme: îndulcire, textură (mouthfeel) și fortificare, cu scopul de a reformula alimentele pentru a reduce zahărul și caloriile și a adăuga fibre și proteine, fără a afecta gustul sau textura 1. Compania activează în patru categorii principale: băuturi, lactate, supe, sosuri și dressinguri, precum și produse de panificație și snacks 1. Din aprilie 2025, Tate & Lyle și CP Kelco funcționează ca o singură companie, cu noi valori și o structură integrată 1.

    Compania descrie un model de creștere care combină expertiza științifică, capacitatea de soluții, lanțul global de aprovizionare și cultura organizațională, toate orientate spre clienți 1. Strategia include extinderea portofoliului, accelerarea inovației, concentrarea pe piață și soluții integrate, iar accentul este pus pe colaborarea cu clienții încă din faza timpurie a dezvoltării produselor 1. Pentru a răspunde mai rapid nevoilor regionale, compania folosește o abordare de tip „șasiu” (chassis), în care baza globală este adaptată local 1.

    Compania și-a propus să readucă afacerea pe creștere a cifrei de afaceri, fiind și prioritatea conducerii după încheierea exercițiului financiar 2026, potrivit rapoartelor interne 1. Integrarea celor două companii implică schimbări organizaționale, iar obiectivele pentru anul următor au fost stabilite împreună cu top liderii companiei 1.

    Segmente

    Îndulcire

    Platforma de îndulcire combină edulcoranți non-nutritivi, zaharuri funcționale și alternative cu conținut redus de calorii, pentru a reduce zahărul fără a pierde senzația gustativă 1. Piața adresabilă pentru ingrediente de îndulcire este estimată la aproximativ 6 miliarde USD, iar cea mai mare oportunitate este înlocuirea zahărului tradițional 1.

    Textură (mouthfeel)

    Această platformă se concentrează pe textura și senzația din gură a alimentelor, folosind pectine, gume și amidonuri, pentru a menține calitatea produsului atunci când se reduc zahărul, grăsimile sau costurile 1. Compania estimează o piață adresabilă de aproximativ 11 miliarde USD pentru această platformă 1.

    Fortificare

    Platforma de fortificare include fibre alimentare și o cantitate mică de proteină vegetală din năut, având ca scop reducerea deficitului de fibre din dieta consumatorilor 1. Piața adresabilă estimată este de aproximativ 3 miliarde USD, iar afacerea este încă mică în raport cu restul companiei 1.

    Piața în context

    Compania estimează că piața globală a ingredientelor speciale pentru alimente valorează 70 miliarde USD, din care 20 miliarde USD sunt adresabile platformelor sale 1. Cea mai mare parte a pieței adresabile se află în Asia, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină, Asia reprezentând 36%, iar America de Nord 23% 1. Cererea pentru alimente mai sănătoase, cu mai puțin zahăr și mai multe fibre, este un factor structural important, susținut de creșterea utilizării medicamentelor GLP-1 1.

    Piața este influențată și de reglementări mai stricte privind etichetarea și reformularea produselor, precum și de preocupările privind alimentele ultra-procesate 1. Companiile din industrie accelerează reformularea produselor, ceea ce poate crea oportunități pentru ingredientele Tate & Lyle, dacă cererea se menține 1.

    Tendințe

    • Consumatori care caută alimente mai sănătoasevânt din spate

      Consumatorii vor tot mai des alimente cu mai puțin zahăr, calorii și grăsimi și cu mai multe fibre și proteine, iar aceasta este o tendință structurală puternică 1. Dacă această cerere se menține, ar putea sprijini creșterea segmentelor de reformulare 1.

    • Medicamente GLP-1 și schimbarea dieteivânt din spate

      Creșterea utilizării medicamentelor GLP-1 pentru controlul greutății reduce pofta de mâncare, astfel încât alimentele trebuie să fie mai dense nutrițional 1. Acest lucru ar putea sprijini cererea pentru ingrediente de fortificare, dacă tendința continuă 1.

    • Presiunea costurilor pentru consumatorimixt

      Criza costului vieții face ca prețul să fie un criteriu important de cumpărare, ceea ce obligă producătorii să caute soluții mai ieftine 1. Acest context poate crea presiune asupra prețurilor, dar și oportunități pentru soluții de optimizare a costurilor 1.

    • Transparența și ingredientele naturalemixt

      Consumatorii cer transparență privind ingredientele și originea lor, iar cererea pentru alimente de origine vegetală crește 1. Această tendință ar putea favoriza ingredientele de origine naturală, dar impune și standarde mai ridicate de conformitate 1.

    Poziția concurențială

    Piața ingredientelor speciale este competitivă, iar Tate & Lyle se diferențiază prin combinarea expertizei în îndulcire, textură și fortificare, precum și prin capacitatea de formulare integrată 1. Sursa nu menționează în mod explicit numele concurenților, astfel că analiza se bazează pe structura pieței descrisă de companie 1.

    Avantajul companiei constă în expertiza științifică acumulată de peste un secol și în integrarea CP Kelco, care a adăugat ingrediente precum pectine, gume și amidonuri, precum și acces la noi categorii 1. Concurența poate veni din partea furnizorilor care oferă soluții similare pentru reformularea produselor, dar sursa nu identifică în mod specific concurenții 1.

    • Furnizori de ingrediente speciale pentru alimente

      Sursa nu numește concurenți specifici; concurența vine din partea furnizorilor de soluții pentru reformularea produselor alimentare 1.

    • Producători de edulcoranți non-nutritivi

      Concurența din zona îndulcirii este descrisă generic, fără nume de companii în sursă 1.

    • Furnizori de fibre alimentare

      Concurența din zona fortificării nu este detaliată în sursă, care prezintă doar dimensiunea pieței 1.

    • Furnizori de texturanți (gume, pectine, amidonuri)

      Sursa menționează acest segment ca parte a platformei de textură, fără concurenți numiți 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Tate & Lyle PLC · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.