olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
The Beauty Tech Group plc TBTG.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BTWSXB68 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
The Beauty Tech Group plc dezvoltă și vinde dispozitive cosmetice de uz casnic sub trei branduri, bazându-se pe vânzări directe către consumatori. În anul fiscal 2025 cifra de afaceri a crescut cu 39,4%, ajungând la 141,0 milioane de lire sterline, iar compania a intrat pe Main Market-ul Bursei de la Londra cu un bilanț fără datorii, factori care atrag atenția asupra unui segment de piață aflat în expansiune.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The Beauty Tech Group plc (TBTG.L) costa 5,16 GBP (−0,39 % într-o zi), cu capitalizare 465,8 mil GBP, P/E 46,9 pe un EPS diluat de 0,11 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 2,22–5,18 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 4,35 – 5,25
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 18,8 %
- SMA 50 / 200
- 4,32 / 3,48
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,21 / 0,20
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,4 % | −0,6 % | +7,0 pp | — |
| 3 luni | +45,8 % | −4,2 % | +49,9 pp | — |
| 6 luni | +64,3 % | +4,3 % | +60,0 pp | — |
| De la început de an | +77,9 % | +7,5 % | +70,4 pp | — |
| 1 an | +115,0 % | +9,9 % | +105,1 pp | +5,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 26,4, mediană 26,4, max 26,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 101,1 mil | 141,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +39,4 % |
| Profit net | 1,7 mil | 9,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +483,7 % |
| EPS diluat | 0,02 | 0,11 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +450,0 % |
| netă % | 1,7 % | 7,0 % |
| Flux de numerar liber | 14,6 mil | 28,3 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,8 mil GBP
- Datorie financiară
- 0 GBP
- Datorie netă
- -40,8 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 89,9 mil GBP
- Active totale
- 139,0 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 1,98x
- ROE
- 16,8 %
- ROA
- 8,1 %
- Marja FCF
- 20,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 101,1 mil | 141,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 43,7 mil | 52,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 57,4 mil | 88,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 12,5 mil | 22,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,6 mil | 6,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 5,1 mil | 15,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,4 mil | 5,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 1,7 mil | 9,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,02 | 0,11 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 14,5 mil | 40,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 16,6 mil | 18,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 17,1 mil | 19,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 48,2 mil | 78,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,4 mil | 3,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 105,3 mil | 139,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 21,0 mil | 32,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 71,0 mii | 0 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 41,5 mil | 0 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 27,5 mil | 39,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 77,2 mil | 49,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 28,1 mil | 89,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 85,1 mil | 90,3 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 15,5 mil | 30,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 919,0 mii | 2,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 14,6 mil ≈ | 28,3 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -7,6 mil | -6,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -4,9 mil | 2,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 465,8 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 27,8 % | 79 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 7,0 % | 43 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 285,2 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,3x | 27 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 99 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 46,9x | 0 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,1 % | 76 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie56/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare34/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
THE BEAUTY TECH GROUP PLC (TBTG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 141,0 mil GBP în 2025; creștere an/an 39,4 %; marjă netă 7,0 %; ROE 16,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,07–4,17 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,56 GBP, prețul de 5,16 GBP lasă un potențial de -30,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -44,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 27,8 %
- Conversia profitului în FCF: 285,2 %
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- Randament FCF: 6,1 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 3,3x
- P/E (TTM): 46,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| TBTG.LThe Beauty Tech Group PLC | 465,8 mil | 46,9 | 16,8 % | 7,0 % | +39,4 % | +89 % / indisponibil |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TBTG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,37 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 5,93 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 8,90 Randament total 73 % · Pe an 73 % |
| 3 ani | 4,00 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 7,85 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 12,82 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 4,74 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 10,38 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 18,46 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 1,96
- Marja netă± 1,37
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,02
- Diluare anuală± 0,12
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
The Beauty Tech Group plc dezvoltă și vinde dispozitive cosmetice de uz casnic sub trei branduri, bazându-se pe vânzări directe către consumatori. În anul fiscal 2025 cifra de afaceri a crescut cu 39,4%, ajungând la 141,0 milioane de lire sterline, iar compania a intrat pe Main Market-ul Bursei de la Londra cu un bilanț fără datorii, factori care atrag atenția asupra unui segment de piață aflat în expansiune.
SWOT
Puncte tari
- Brandul are o recunoaștere directă puternică, susținută de căutările consumatorilor și de recenzii numeroase.
- Compania are un bilanț fără datorii după IPO și o generare de numerar ridicată în raport cu EBITDA.
- Portofoliul acoperă patru tehnologii și este susținut de validare clinică independentă.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate în brandul CurrentBody Skin, ceea ce face compania sensibilă la performanța unui singur produs.
- Brandurile ZIIP și Tria Laser au încă o contribuție mică, iar revenirea lor depinde de execuție.
- Compania depinde de vânzări discreționare, deci cererea poate scădea într-o perioadă economică dificilă.
Oportunități
- Piața segmentului poate continua să crească dacă adoptarea dispozitivelor acasă se extinde în noi țări.
- Relansarea Tria Laser ar putea deschide o scalare în categoria epilării laser.
- Un pipeline de produse nou ar putea consolida poziția pe piețe în care conștientizarea este încă scăzută.
Amenințări
- Tarifele comerciale ar putea crește costurile de producție și reduce marjele.
- Schimbările din algoritmii rețelelor sociale sau din politicile publicitare ar putea reduce vizibilitatea brandurilor.
- Erorile de siguranță a produselor sau cerințele de reglementare mai stricte ar putea duce la rechemări.
Riscuri
- Reputația și siguranța produselorridicat
O pierdere de încredere în calitatea sau siguranța dispozitivelor ar putea crește returnările și atrage controlul autorităților de reglementare.
- Dependența de canalele digitalemediu
Modificările algoritmilor sau politicilor platformelor sociale ar putea reduce accesul la publicul țintă.
- Întreruperea lanțului de aprovizionaremediu
Problemele cu furnizorii sau evenimentele geopolitice ar putea genera lipsuri de produse și costuri mai mari.
- Riscul valutarmediu
Veniturile și cheltuielile în dolari, euro și alte monede pot avea efecte semnificative asupra rezultatelor raportate, deși compania acoperă parțial expunerea.
- Conformitatea cu reglementărilemediu
Noile obligații după listare și cerințele de conformitate din multiple jurisdicții ar putea duce la amenzi sau restricții de piață dacă sunt încălcate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea categoriei continuă și brandurile secundare se accelerează, veniturile ar putea crește în continuare, susținute de marje mai bune și de un bilanț curat.
- Eliminarea costurilor de finanțare și a cheltuielilor de IPO ar putea îmbunătăți semnificativ profitul raportat în anii următori.
- Dacă compania reușește să scaleze Tria Laser și ZIIP Beauty, dependența de un singur brand ar putea scădea.
Ce ar strica teza
- Concentrarea veniturilor în CurrentBody Skin face compania vulnerabilă dacă vânzările acestui brand încetinesc.
- Cheltuielile de marketing și de personal ar putea crește mai repede decât veniturile dacă conversia slăbește.
- Tarifele sau un ciclu economic slab ar putea reduce cererea pentru produse considerate discreționare.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor ZIIP Beauty și a relansării Tria Laser2027
- Marja brută după epuizarea stocurilor vechi de ZIIP Beauty2026
- Cifra de afaceri și profitul raportat fără costurile de IPOnext 10-K
- Impactul tarifelor SUA asupra costurilor de producție2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania combină expertiza de brand din segmentul cosmetic premium cu capacități tehnice de producție hardware. Modelul se bazează pe patru tehnologii de bază, LED, radiofrecvență, microcurent și laser, și pe vânzarea directă către consumatori prin canale online, cu o rețea de șapte depozite în SUA, Regatul Unit, Europa, Asia și Australia. Potrivit raportului anual, produsele ciclului de dezvoltare durează între doi și trei ani, ceea ce creează o barieră la intrarea pe piață.
Principalul brand, CurrentBody Skin, a generat 89,2% din cifra de afaceri în anul fiscal 2025 1. ZIIP Beauty se concentrează pe microcurent, iar Tria Laser, achiziționat în 2024, aduce un portofoliu de brevete în epilare laser la domiciliu. Compania afirmă că aproximativ 75% din venituri provin din căutări directe ale consumatorilor după numele brandurilor, ceea ce reduce dependența de publicitatea digitală plătită 1.
După listarea din octombrie 2025, compania a folosit fondurile din IPO pentru a-și rambursa toate datoriile bancare, obligațiunile și acțiunile preferențiale. Marja brută a crescut la 62,7%, iar fluxul de numerar liber ajustat a atins 34,4 milioane de lire sterline în anul fiscal 2025 1. Compania a eliminat, de asemenea, vânzările de produse terțe cu marjă mică, ceea ce a schimbat structura veniturilor.
Segmente
ZIIP Beauty
Brandul specializat în microcurent a crescut cu 46% în anul fiscal 2025, iar compania îl descrie ca un an de fundație, cu o redesenare a gamei de produse. Conducerea își fixează ținta de accelerare pentru exercițiul 2027 1.
Tria Laser
Achiziționat în 2024, brandul a adus 2,0 milioane de lire sterline din stocul vechi în primul an. Produsul relansat în martie 2026 deschide o posibilă scalare în categoria epilării laser la domiciliu 1.
Piața în context
Compania operează pe piața dispozitivelor cosmetice de uz casnic (AHBD), care, potrivit surselor citate în raport, a crescut cu aproximativ 13% anual în SUA și 14% în Regatul Unit și Germania în perioada 2019-2024 1. Conducerea estimează că piața globală valorează între 9 și 12 miliarde de lire sterline și că segmentul reprezintă încă o fracțiune mică din piața de înfrumusețare din regiunile-cheie, ceea ce sugerează spațiu de expansiune.
Creșterea depinde de conștientizarea consumatorilor, validarea clinică a eficienței dispozitivelor și costul mai mic față de tratamentele profesionale. Veniturile companiei sunt distribuite geografic, iar SUA și Canada au reprezentat 39,8% din total în anul fiscal 2025 1.
Tendințe
- Creșterea categoriei dispozitivelor de uz casnicvânt din spate
Interesul consumatorilor și validarea clinică susțin cererea într-o categorie încă puțin pătrunsă, ceea ce ar putea prelungi creșterea companiei dacă tendința se menține.
- Scăderea costurilor de producțievânt din spate
Redesenarea produselor ZIIP și o producție dublă ar putea reduce costurile de intrare, ceea ce poate sprijini marjele dacă stocurile mai vechi se vând.
- Politica tarifară a SUAmixt
Creșterea tarifelor asupra hubului de producție ar putea încărca costurile, deși compania își diversifică fabricile în SUA, China, India și Thailanda.
- Cerințe de reglementare și de guvernanțăvânt din față
Listarea și noul Cod de guvernanță din Regatul Unit impun obligații suplimentare de conformitate, care pot crește costurile administrative.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenți pe nume, dar afirmă că, din câte știe compania, este singurul operator important care acoperă toate cele patru tehnologii de bază. Concurența este descrisă în termeni de bariere de intrare, precum brandul, complexitatea hardware și ciclul lung de dezvoltare, nu printr-o listă de rivali.
Piața este fragmentată, iar companiile care vând dispozitive similare pot reacționa mai lent decât cele cu cicluri de dezvoltare scurte. Compania spune că validarea clinică independentă nu este universală în acest segment, ceea ce îi poate da un avantaj de încredere.
- Concurenți nenumiți de dispozitive LED și radiofrecvență
Raportul nu numește concurenții din această categorie, ci o descrie generic ca piață cu bariere mai mici.
- Furnizori de tratamente profesionale de estetică
Compania compară costul dispozitivelor de acasă cu tratamentele din cabinete, dar nu numește niciun furnizor.
- Producători de epilare laser la domiciliu
Brandul Tria Laser concurează într-o categorie în care raportul menționează brevete, fără a numi rivali.
- Vânzători de produse cosmetice online cu dispozitive
Concurența din comerțul electronic este menționată indirect, fără nume în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / The Beauty Tech Group plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.