olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
THG PLC THG.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BMTV7393 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
THG PLC este un grup britanic de comerț electronic care operează în special mărci de frumusețe, precum Lookfantastic, și de nutriție sportivă, precum Myprotein. În 2025 grupul a simplificat structura prin demerarea THG Ingenuity și vânzarea Claremont Ingredients, obținând pentru aceasta suma de c.£103m în numerar. Concentrarea pe piețele cu creștere ridicată, precum și refinanțarea datoriei, sunt punctele centrale ale strategiei actuale.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea THG PLC (THG.L) costa 0,40 GBP (−1,28 % într-o zi), cu capitalizare 541,0 mil GBP, P/E 10,0 pe un EPS diluat de 0,04 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 0,26–0,48 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,26 – 0,47
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,67 · lățimea benzii 56,0 %
- SMA 50 / 200
- 0,32 / 0,33
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,03 / 0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +52,0 % | −0,6 % | +52,7 pp | — |
| 3 luni | +19,2 % | −4,2 % | +23,4 pp | — |
| 6 luni | +26,2 % | +4,3 % | +21,9 pp | — |
| De la început de an | −12,6 % | +7,5 % | −20,1 pp | — |
| 1 an | −12,5 % | +9,9 % | −22,4 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −42,4 % | +49,8 % | −92,3 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −80,4 % | +42,8 % | −123,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 11,4, mediană 11,4, max 11,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −6,8 % | −1,9 % |
| Profit net | -248,4 mil | -326,1 mil | 54,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,19 | -0,24 | 0,04 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -13,2 % | -18,6 % | 3,2 % |
| Flux de numerar liber | 95,5 mil | 64,8 mil | 29,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 183,1 mil GBP
- Datorie financiară
- 430,4 mil GBP
- Datorie netă
- 247,3 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 425,2 mil GBP
- Active totale
- 1,6 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 1,01x
- Lichiditate curentă
- 0,92x
- ROE
- 14,8 %
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- 1,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 797,4 mil | 693,6 mil | 688,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -39,2 mil | -147,9 mil | 8,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 65,9 mil | 63,6 mil | 80,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -92,3 mil | -202,4 mil | -69,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 15,7 mil | -21,9 mil | -5,7 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit net | -248,4 mil | -326,1 mil | 54,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,19 | -0,24 | 0,04 | esef· 09 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 416,2 mil | 308,6 mil | 183,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 271,8 mil | 147,3 mil | 106,7 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 297,1 mil | 265,4 mil | 272,8 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Active curente | 987,0 mil | 1,5 mld | 589,9 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 273,2 mil | 64,9 mil | 55,8 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Active totale | 2,8 mld | 2,5 mld | 1,6 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 638,4 mil | 342,5 mil | 464,8 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 29,0 mil | 112,8 mil | 69,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 621,0 mil | 491,8 mil | 360,7 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 758,6 mil | 1,6 mld | 643,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,8 mld | 2,2 mld | 1,2 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,0 mld | 305,8 mil | 425,2 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 09 apr. 2026derivat |
- 2023
- 1,3 mld
- 2024
- 1,4 mld
- 2025
- 1,4 mld
esef· 09 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 141,8 mil | 96,5 mil | 33,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 46,3 mil | 31,7 mil | 4,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 95,5 mil ≈ | 64,8 mil ≈ | 29,4 mil ≈ | esef· 09 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -77,1 mil | -92,1 mil | 36,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -122,3 mil | -22,9 mil | -195,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 541,0 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,1 % | 17 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 3,2 % | 31 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 54,3 % | 35 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,1x | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 10 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,0x | 83 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,4 % | 68 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie4/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare76/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
THG PLC (THG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld GBP în 2025; creștere an/an -1,9 %; marjă netă 3,2 %; ROE 14,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,53–0,85 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,67 GBP, prețul de 0,40 GBP lasă un potențial de 67,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 10,0x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 1,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,1x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| THG.LThg PLC | 541,0 mil | 10,0 | 14,8 % | 3,2 % | −1,9 % | −11 % / −48 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru THG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,22 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 0,39 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 0,59 Randament total 48 % · Pe an 48 % |
| 3 ani | 0,19 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 0,38 Randament total -6 % · Pe an -2 % | 0,63 Randament total 57 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 0,16 Randament total -60 % · Pe an -17 % | 0,36 Randament total -9 % · Pe an -2 % | 0,67 Randament total 67 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 0,09
- Marja netă± 0,07
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,06
- Diluare anuală± 0,01
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
THG PLC este un grup britanic de comerț electronic care operează în special mărci de frumusețe, precum Lookfantastic, și de nutriție sportivă, precum Myprotein. În 2025 grupul a simplificat structura prin demerarea THG Ingenuity și vânzarea Claremont Ingredients, obținând pentru aceasta suma de c.£103m în numerar 1. Concentrarea pe piețele cu creștere ridicată, precum și refinanțarea datoriei, sunt punctele centrale ale strategiei actuale 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de mărci cu recunoaștere în Regatul Unit, în special Lookfantastic și Myprotein, cu poziții de piață consolidate.
- Structură simplificată după demerare și vânzare, care concentrează grupul pe activitățile de bază.
- Rețea de parteneriate de licențiere cu companii de retail și alimentație, care extind accesul la clienți noi.
Puncte slabe
- Dependență de piața britanică, unde se concentrează o parte importantă a vânzărilor de beauty.
- Marje sub presiune din cauza costurilor materiilor prime, care au fost parțial absorbite în a doua jumătate a anului.
- Datorie încă semnificativă, deși reducută prin refinanțare și vânzări de active.
Oportunități
- Expansiunea offline a Myprotein în retail, în special în alimentație și în Coreea, ar putea adăuga volum.
- Creșterea cotei de piață în beauty în Statele Unite, dacă strategia de concentrare dă rezultate.
- Dezvoltarea de noi categorii prin parteneriate, de exemplu alimentația de tip grab-and-go.
Amenințări
- Volatilitatea prețurilor materiilor prime, precum zerul, poate reduce marjele dacă presiunea persistă.
- Concurență intensă din partea platformelor online și a retailerilor prestigioși de beauty.
- Încetinirea consumului discreționar ar putea afecta cererea pentru produse premium.
Riscuri
- Dependența de un singur teritoriuridicat
Un procent important al activității este legat de Regatul Unit, astfel încât o scădere locală ar putea afecta rezultatele grupului.
- Costul materiilor primemediu
Prețurile volatile ale zerului și ale altor ingrediente pot presa marjele Myprotein dacă grupul nu reușește să transfere costurile către clienți.
- Datoria și costul finanțăriimediu
Deși scadențele au fost prelungite, datoria rămâne o obligație care ar putea limita investițiile dacă rezultatele scad.
- Dependența de parteneri de licențieremediu
Multe linii de produse depind de relațiile cu branduri terțe, iar o ruptură ar putea afecta vânzările și imaginea.
- Relația cu THG Ingenuityscăzut
Acordurile post-demerare cu fosta filială trebuie respectate, iar orice tensiune contractuală ar putea genera costuri neprevăzute.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Grupul a revenit la creștere în 2025 după câțiva ani dificili, ceea ce ar putea indica o tendință de redresare dacă se menține.
- Simplificarea structurii și reducerea datoriei ar putea permite investiții mai concentrate în segmentele cu creștere.
- Expansiunea offline a Myprotein ar putea aduce clienți noi și reduce dependența de canalul digital.
Ce ar strica teza
- Marjele au fost presate de costurile materiilor prime, iar dacă această presiune persistă, profitabilitatea ar putea rămâne limitată.
- Concentrarea pe Regatul Unit creează o vulnerabilitate, mai ales dacă consumul din această piață încetinește.
- Creșterea depinde de execuția unor parteneriate complexe, iar eșecul lor ar putea afecta vânzările.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din activitățile continue în moneda constantă2026
- Marjele Myprotein în contextul prețurilor zerului2026
- Progresul expansiunii offline și al parteneriatelor cu retaileri2026
- Nivelul datoriei nete și al lichidității după refinanțarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
THG PLC vinde produse de frumusețe și nutriție prin platforme proprii online și, din ce în ce mai mult, prin canale offline. Grupul a relansat Myprotein ca brand omnicanal, care este prezent acum în peste 40000 de magazine din întreaga lume 1. Compania a ieșit din 2025 cu o structură mai simplă, după demerarea THG Ingenuity la începutul anului și vânzarea Claremont Ingredients 1.
Conducerea a declarat că strategia urmărește concentrarea resurselor acolo unde grupul are un avantaj distinct, în special în Regatul Unit și Statele Unite pentru Beauty. Refinanțarea din martie 2025 a prelungit scadența datoriei și a adus un aport de capital de £90m 1. Accentul este pus pe reducerea datoriei brute și pe menținerea lichidității pentru investiții în creștere.
Grupul a raportat în 2025 prima creștere a veniturilor din activitățile continue, în moneda constantă, de la 2021 încoace, după un al doilea semestru mai bun decât primul 1. Conducerea privește 2026 cu încredere, dar nu oferă o garanție a rezultatelor viitoare, iar realizarea obiectivelor depinde de execuție.
Segmente
THG Beauty
Segmentul Beauty include platforme precum Lookfantastic și branduri proprii precum ESPA, care a intrat în peste 100 de magazine M&S. Revenirea la creștere în a doua jumătate a anului a fost susținută de prioritizarea categoriilor și piețelor cu marjă mai mare 1.
THG Nutrition
Segmentul Nutrition, reprezentat de Myprotein, se bazează pe parteneriate de licențiere cu branduri precum Müller, Iceland și Jimmy's Coffee. Aceste parteneriate au dus la vânzarea a peste 43 de milioane de unități în retail în 2025, iar presiunea asupra marjelor, cauzată de prețurile record ale zerului, a fost în parte absorbită de companie 1.
Piața în context
Piața de frumusețe din Regatul Unit, cea mai mare teritorială a grupului, a fost descrisă ca fiind un teren pe care THG a câștigat cote de piață în 2025 1. Piața de nutriție sportivă beneficiază de expansiunea offline, iar concurența rămâne intensă în ambele zone.
Creșterea depinde de capacitatea grupului de a menține poziția pe piețele-cheie, în special Regatul Unit și Statele Unite, și de succesul extinderii în Coreea prin parteneriatul cu SG Safety 1. Dacă cererea de consum se va răci, veniturile ar putea fi afectate.
Tendințe
- Expansiunea offline a nutrițieimixt
Prezența Myprotein în magazine fizice a crescut rapid și atinge clienți noi, dar presupune costuri de distribuție și de parteneriat.
- Creșterea comerțului cu produse de frumusețevânt din spate
Cererea pentru produse de frumusețe prestigioase rămâne puternică pe platformele digitale, iar concentrarea pe categorii cu marjă ridicată poate sprijini profitabilitatea.
- Presiunea costurilor materiilor primevânt din față
Prețurile record ale zerului au afectat marjele din nutriție, iar grupul a ales în a doua jumătate a anului să absoarbă o parte din aceste costuri.
- Ajustarea structurii de capitalmixt
Refinanțarea și reducerea datoriei brute au îmbunătățit bilanțul, dar limitează pentru moment cheltuielile agresive de creștere.
Poziția concurențială
Grupul activează într-un mediu competitiv, în care lanțurile de retail de frumusețe și brandurile de nutriție sportivă concurează pentru atenția și bugetele consumatorilor. Sursa oficială nu detaliază poziția concurenților, astfel încât comparațiile sunt limitate la ce declară compania.
Avantajul declarat al THG constă în parteneriatele cu branduri de retail și în prezența omnicanal, care îi permit să ajungă la clienți din mai multe puncte de contact. Rezistența acestor avantaje depinde însă de capacitatea de a menține calitatea produselor și de a răspunde rapid cererii.
- Lookfantastic și alte platforme de beauty online
Concurenți din comerțul online de frumusețe, unde THG a câștigat cote de piață în Regatul Unit, potrivit raportului anual.
- Retaileri de frumusețe prestigioși
Lanțuri și magazine care concurează pentru aceiași clienți de produse premium, citate în contextul expansiunii pe piața britanică.
- Branduri de nutriție sportivă
Companii care vând suplimente proteice în canale directe și în retail, concurând direct cu Myprotein pe rafturi.
- Parteneri de licențiere din retail alimentar
Companii precum Müller și Iceland care pot dezvolta și linii proprii concurente, deși sunt și parteneri ai grupului.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202509 apr. 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / THG PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.