olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
TenderHut S.A. THG.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLTNDRH00012 · Verticală: Companii listate din Polonia
TenderHut S.A. este un grup polonez de servicii IT, care furnizează dezvoltare software, soluții LIMS pentru laboratoare și servicii juridice, prin entități precum SoftwareHut și LegalHut. În 2023 veniturile din vânzări au scăzut cu 18%, iar grupul a trecut printr-o reorganizare care a redus costurile și a cuprins pierderea controlului asupra a trei start-up-uri.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TenderHut S.A. (THG.WA) costa 5,32 PLN (−0,37 % într-o zi), cu capitalizare 10,9 mil PLN, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,01, interval pe 52 de săptămâni 5,24–6,58 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 5,20 – 5,53
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,36 · lățimea benzii 6,1 %
- SMA 50 / 200
- 5,50 / 5,75
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,8 % | −0,6 % | −1,2 pp | — |
| 3 luni | −3,3 % | −4,2 % | +0,9 pp | — |
| 6 luni | −9,5 % | +4,3 % | −13,9 pp | — |
| De la început de an | −9,8 % | +7,5 % | −17,3 pp | — |
| 1 an | −17,1 % | +9,9 % | −27,1 pp | +7,1 % |
| 3 ani | −56,3 % | +49,8 % | −106,2 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −89,3 % | +42,8 % | −132,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 47,3 mil | 67,9 mil | 55,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +43,5 % | −18,1 % |
| Profit net | 4,4 mil | -10,5 mil | -10,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −337,4 % | indisponibil |
| EPS diluat | 2,42 | -5,14 | -4,93 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −312,4 % | indisponibil |
| netă % | 9,3 % | -15,5 % | -18,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 2,4 mil PLN
- Datorie financiară
- 0 PLN
- Datorie netă
- -2,4 mil PLN
- Capitaluri proprii
- 21,8 mil PLN
- Active totale
- 34,3 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 1,13x
- ROE
- -35,7 %
- ROA
- -24,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 47,3 mil | 67,9 mil | 55,6 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 3,9 mil | 1,0 mil | -10,5 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Amortizare și depreciere | 549,0 mii | 1,0 mil | 1,1 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| EBITDA | 4,4 mil ≈ | 2,1 mil ≈ | -9,4 mil ≈ | esef· 08 mai 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 289,0 mii | 241,0 mii | 1,3 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,3 mil | 1,9 mil | -11,5 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 1,7 mil | 1,4 mil | -1,3 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Profit net | 4,4 mil | -10,5 mil | -10,1 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| EPS diluat | 2,42 | -5,14 | -4,93 | esef· 08 mai 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | esef· 08 mai 2024derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 16,5 mil | 7,8 mil | 2,4 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Creanțe | 14,7 mil | 18,2 mil | 11,4 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Stocuri | 60,0 mii | 10,0 mii | 10,0 mii | esef· 08 mai 2024verificat |
| Active curente | 31,4 mil | 28,6 mil | 13,9 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 378,0 mii | 245,0 mii | 96,0 mii | esef· 08 mai 2024verificat |
| Fond comercial | 7,0 mil | 12,4 mil | 12,2 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 10,1 mil | 3,1 mil | 1,9 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Active totale | 52,4 mil | 47,6 mil | 34,3 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 9,2 mil | 9,3 mil | 5,7 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 131,0 mii | 0 | 0 | esef· 08 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 11,8 mil | 12,0 mil | 12,3 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 12,8 mil | 12,8 mil | 12,5 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 39,6 mil | 34,8 mil | 21,8 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,8 mil | 2,0 mil | 2,1 mil | esef· 08 mai 2024derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,6 mil | -2,6 mil | -9,4 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din investiții | -5,5 mil | -7,2 mil | -1,7 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 10,6 mil | 2,5 mil | 4,3 mil | esef· 08 mai 2024verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 0 | esef· 08 mai 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,9 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -37,9 % | 0 (față de colegi) | 31 % |
| Marja netă · Calitate | -18,2 % | 10 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -8,1x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 28 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate4/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TENDERHUT S.A. (THG.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 55,6 mil PLN în 2023; creștere an/an -18,1 %; marjă netă -18,2 %; ROE -36,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -37,9 %
- Marja netă: -18,2 %
- Acoperirea dobânzilor: -8,1x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
| THG.WATenderhut S.A. | 10,9 mil | — | -36,8 % | -18,2 % | −18,1 % | −18 % / −45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru THG.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TenderHut S.A. este un grup polonez de servicii IT, care furnizează dezvoltare software, soluții LIMS pentru laboratoare și servicii juridice, prin entități precum SoftwareHut și LegalHut 1. În 2023 veniturile din vânzări au scăzut cu 18% 1, iar grupul a trecut printr-o reorganizare care a redus costurile și a cuprins pierderea controlului asupra a trei start-up-uri 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de servicii IT, juridice și de soluții pentru laboratoare, ceea ce poate reduce dependența de o singură linie de activitate 1.
- Prezență internațională prin filiale în mai multe țări, care ar putea sprijini accesul la clienți din diferite regiuni 1.
- Structură de costuri redusă după reorganizarea din 2023, care ar putea îmbunătăți rezultatele dacă veniturile se stabilizează 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Închiderea entităților străine ar putea reduce costurile administrative, iar activitatea ar putea fi reluată prin filialele poloneze 1.
- Consolidarea participațiilor în Brainhint ar putea oferi control deplin asupra unui activ de software 1.
- Produsele digitale proprii ar putea genera venituri recurente dacă sunt dezvoltate mai mult 1.
Amenințări
- Scăderea continuă a veniturilor ar putea forța noi reduceri de costuri sau vânzări de active 1.
- Dependența de planul financiar pentru 2024 face ca rezultatele să fie expuse riscului de execuție 1.
- Fluctuațiile de curs valutar între zlot și monedele străine pot afecta raportarea entităților din străinătate 1.
Riscuri
- Continuitate și lichiditateridicat
Conducerea a menționat că ar putea exista riscuri de continuitate, dar consideră că riscul de lichiditate nu este semnificativ 1.
- Creșterea datoriilorridicat
Creșterea împrumuturilor ar putea crește costul finanțării și presiunea asupra fluxurilor de numerar 1.
- Pierderea controlului asupra start-up-urilormediu
Ieșirea din consolidare ar putea limita beneficiile din dezvoltarea acestor entități 1.
- Execuția reorganizăriimediu
Închiderea filialelor din Danemarca și China ar putea genera costuri neprevăzute 1.
- Risc valutarscăzut
Variațiile cursurilor pentru euro, dolar, lira sterlină și renminbi ar putea afecta rezultatele consolidate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă reducerea costurilor se menține și veniturile se stabilizează, marjele ar putea reveni treptat la niveluri mai sănătoase 1.
- Emisiunea de acțiuni finalizată în aprilie 2024 ar putea consolida lichiditatea pe termen scurt 1.
- Consolidarea completă a Brainhint ar putea aduce un activ software mai valoros în portofoliu 1.
Ce ar strica teza
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a pierderii nete față de 20232024
- Nivelul numerarului și al împrumuturilor după emisiunea de acțiuniQ1 2025
- Finalizarea închiderii filialelor din Danemarca și China2024
- Rezultatul etapei III de achiziție a Brainhint2024
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul TenderHut funcționează ca un holding cu entități operaționale în Polonia, Danemarca, SUA și China, grupate pe trei direcții: servicii de software outsourcing, soluții LIMS/LIS/LES pentru laboratoare și venture building împreună cu produse digitale proprii 1. Entitatea-mamă este TenderHut S.A., iar filialele sunt consolidate integral, în timp ce Nordic Tech House AB și Stockambit S.A. sunt consolidate prin metoda punerii în echivalență 1. Pentru 2023 grupul a raportat o pierdere netă de 11.272 tys. zł 1.
În 2023 compania a redus numărul birourilor de la 13 la 6, a diminuat costurile de personal și subcontractare și a pierdut controlul asupra Holo4Med S.A., Holo4Labs S.A. și Zonifero S.A., transformându-se într-un partener tehnologic pentru acestea 1. Filialele SoftwareHut Nordic APS și SolutionForLabs Guangzhou Limited urmează să fie închise în 2024, activitatea continuând prin entitățile poloneze 1.
Situația de finanțare rămâne sub presiune: numerarul la 31 decembrie 2023 era de 2.363 tys. zł, iar datoriile din credite și împrumuturi au crescut la 5.734 tys. zł 1. Conducerea a menționat o emisiune de acțiuni finalizată în aprilie 2024 și vânzarea de active neutilizate ca surse de finanțare 1.
Segmente
Servicii de software outsourcing
Această linie include dezvoltare software pentru clienți prin SoftwareHut Sp. z o.o., SoftwareHut LLC și alte entități de programare, precum Evertop, Intelilex și Kiss Digital 1.
Soluții LIMS/LIS/LES
Solution4Labs și SolutionForLabs oferă servicii de optimizare a proceselor din laboratoare, iar pe această linie grupul a avut cea mai strânsă legătură cu entitățile Holo4Labs și Holo4Med, ieșite ulterior din perimetrul consolidării 1.
Venture building și produse digitale
Grupul dezvoltă produse proprii și participă la start-up-uri, precum Grow Uperion, Brainhint și Stockambit, unele dintre acestea având cote de control variabile 1.
Piața în context
Activitatea grupului se desfășoară pe piețele de outsourcing IT din Europa Centrală și de Nord, cu prezență în SUA și China prin filiale dedicate 1. Documentul sursă nu prezintă date despre dimensiunea pieței sau cote de piață.
Cererea pentru servicii de dezvoltare software este influențată de bugetele clienților corporativi, iar pentru soluțiile de laborator, de investițiile în digitalizarea laboratoarelor 1. Scăderea veniturilor cu 18% în 2023 indică o presiune asupra acestei cereri 1.
Tendințe
- Reducerea costurilor operaționalevânt din spate
Compania a redus costurile cu birourile, personalul și reclama, ceea ce ar putea sprijini marjele dacă veniturile se stabilizează 1.
- Lucrul la distanțămixt
Trecerea la munca de la distanță a permis reducerea suprafețelor de birou, dar ar putea afecta modelul de colaborare cu clienții 1.
- Scăderea veniturilor din vânzărivânt din față
Veniturile au scăzut în 2023, iar dacă tendința continuă, presiunea asupra lichidității ar putea crește 1.
- Vânzarea participațiilor în start-up-urimixt
Vânzarea unor participații a fost folosită ca sursă de finanțare, ceea ce ar putea reduce activele dar aduce numerar 1.
Poziția concurențială
Documentul sursă nu identifică concurenți. Piața de outsourcing IT și de software pentru laboratoare este fragmentată, iar grupul concurează probabil cu firme locale și internaționale de dezvoltare software 1.
Poziția grupului depinde de capacitatea de a păstra clienții în condițiile unei piețe competitive și de a menține prețuri stabile, fără a exista date din sursă despre cotele de piață 1.
- Concurenți din outsourcing IT
Documentul sursă nu nominalizează concurenți; sunt firme de dezvoltare software din Polonia și regiune.
- Furnizori de software pentru laboratoare
Ofertanți de sisteme LIMS, comparabili cu linia Solution4Labs, fără identificare în sursă.
- Firme de venture building
Investitori și constructori de start-up-uri cu care grupul ar putea concura pentru proiecte.
- Platforme de finanțare socială
Concurenți ai Stockambit, unde compania deține o participație minoritară.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202308 mai 2024
- Raportul anual 202223 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / TenderHut S.A. · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.