olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Target Healthcare REIT plc THRL.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Target Healthcare REIT plc deține un portofoliu de case de îngrijire din Marea Britanie, închiriate unor operatori cu contracte pe termen lung. În exercițiul fiscal 2025, rentabilitatea arată că chiriile sunt susținute de o acoperire solidă a chiriei de peste 1,9x, iar gradul de ocupare de 86% lasă loc de creștere, subiect relevant pe fondul presiunilor din sectorul social de îngrijire.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Target Healthcare REIT plc (THRL.L) costa 1,21 GBP (+0,67 % într-o zi), cu capitalizare 749,2 mil GBP, P/E 12,3 pe un EPS diluat de 0,10 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,84 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 0,93–1,21 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 73,0
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,11 – 1,21
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 8,6 %
- SMA 50 / 200
- 1,13 / 1,09
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,7 % | −0,6 % | +7,4 pp | — |
| 3 luni | +6,2 % | −4,2 % | +10,3 pp | — |
| 6 luni | +11,6 % | +4,3 % | +7,3 pp | — |
| De la început de an | +23,8 % | +7,5 % | +16,3 pp | — |
| 1 an | +26,9 % | +9,9 % | +17,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +50,1 % | +49,8 % | +0,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +0,8 % | +42,8 % | −42,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 6,7, mediană 8,6, max 10,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 67,7 mil | 69,6 mil | 72,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,7 % | +4,9 % |
| Profit net | -6,6 mil | 73,0 mil | 60,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −16,7 % |
| EPS diluat | -0,01 | 0,12 | 0,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −16,7 % |
| netă % | -9,7 % | 105,0 % | 83,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025
- Numerar
- 39,6 mil GBP
- Datorie financiară
- 240,3 mil GBP
- Datorie netă
- 200,7 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 712,5 mil GBP
- Active totale
- 986,2 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,34x
- Lichiditate curentă
- 0,39x
- ROE
- 8,7 %
- ROA
- 6,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 67,7 mil | 69,6 mil | 72,9 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,3 mil | 11,7 mil | 11,5 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -6,6 mil | 73,0 mil | 60,8 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Profit net | -6,6 mil | 73,0 mil | 60,8 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | -0,01 | 0,12 | 0,10 | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,06 | 0,06 | 0,06 | esef· 18 nov. 2025verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,4 mil | 38,9 mil | 39,6 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 9,5 mil | 5,7 mil | 3,7 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Active curente | 24,8 mil | 44,6 mil | 43,9 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Active totale | 908,3 mil | 967,4 mil | 986,2 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 18,3 mil | 27,5 mil | 20,7 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 91,9 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 227,1 mil | 240,7 mil | 148,4 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | — | 27,5 mil | 112,6 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 253,5 mil | 278,1 mil | 273,7 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 654,8 mil | 689,3 mil | 712,5 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 620,0 mil | 620,4 mil | 620,2 mil | esef· 18 nov. 2025derivat |
- 2023
- 620,0 mil
- 2024
- 620,4 mil
- 2025
- 620,2 mil
esef· 18 nov. 2025derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 29,7 mil | 42,3 mil | 41,1 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -3,6 mil | 3,4 mil | -3,2 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -45,2 mil | -22,2 mil | -37,1 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
| Dividende plătite | 40,3 mil | 35,2 mil | 36,1 mil | esef· 18 nov. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 749,2 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 83,4 % | 100 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,3x | 72 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,8 % | 69 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial69/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial72/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TARGET HEALTHCARE REIT PLC (THRL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 72,9 mil GBP în 2025; creștere an/an 4,9 %; marjă netă 83,4 %; ROE 8,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,84–1,21 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,02 GBP, prețul de 1,21 GBP lasă un potențial de -15,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -17,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 83,4 %
- P/E (TTM): 12,3x
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,4x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| THRL.LTarget Healthcare REIT PLC | 749,2 mil | 12,3 | 8,7 % | 83,4 % | +4,9 % | +25 % / +48 % |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru THRL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,72 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 1,27 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 1,91 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 0,70 Randament total -31 % · Pe an -11 % | 1,39 Randament total 31 % · Pe an 9 % | 2,30 Randament total 111 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 0,68 Randament total -25 % · Pe an -5 % | 1,53 Randament total 55 % · Pe an 9 % | 2,78 Randament total 167 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 0,35
- Marja netă± 0,24
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,20
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Target Healthcare REIT plc deține un portofoliu de case de îngrijire din Marea Britanie, închiriate unor operatori cu contracte pe termen lung. În exercițiul fiscal 2025, rentabilitatea arată că chiriile sunt susținute de o acoperire solidă a chiriei de peste 1,9x 1, iar gradul de ocupare de 86% 1 lasă loc de creștere, subiect relevant pe fondul presiunilor din sectorul social de îngrijire.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu modern, cu o pondere mare de clădiri construite după 2010 și contracte pe termen foarte lung, ceea ce oferă venituri stabile 1.
- Acoperire ridicată a chiriei de către operatori, cea mai bună de la listare, ceea ce reduce riscul de neplată 1.
- Parte majoritară a veniturilor din plăți private, care susține creșterea pe termen lung 1.
Puncte slabe
- Acțiunile companiei se tranzacționează la un discount, ceea ce ar putea limita accesul la capital nou pentru creștere 1.
- Gradul de ocupare nu a atins nivelul de referință pe termen lung, ceea ce lasă potențial de creștere neexploatat 1.
- Activitatea de tranzacționare a proprietăților a rămas redusă în exercițiul 2025 1.
Oportunități
Amenințări
- Deficitul de personal și costurile salariale mai mari ar putea reduce profitabilitatea operatorilor și capacitatea lor de plată 1.
- Schimbările de reglementare privind chiriile sau îngrijirea socială ar putea afecta veniturile pe termen lung 1.
- O percepție negativă a sectorului ar putea reduce cererea și ocuparea 1.
Riscuri
- Performanța slabă a operatorilorridicat
Dacă operatorii chiriași nu reușesc să își acopere costurile, veniturile companiei ar putea scădea, iar strategia de investiții în case noi ar putea genera riscuri suplimentare de ocupare 1.
- Inflația și plafoanele chirieimediu
Dacă inflația ar depăși plafoanele revizuirilor de chirie, veniturile reale ar putea scădea, iar costurile crescute ale operatorilor ar putea eroda acoperirea chiriei 1.
- Riscul ratelor dobânziimediu
Fluctuațiile ratelor dobânzii ar putea crește costul datoriei cu dobândă variabilă, deși cea mai mare parte a împrumuturilor este fixată 1.
- Percepția negativă a sectoruluimediu
Evenimente negative din sectorul îngrijirii ar putea reduce cererea pentru paturi și ar putea afecta reputația portofoliului 1.
- Accesul la capitalscăzut
Fără acces la capital propriu sau datorie, compania ar putea rămâne fără posibilitatea de a crește prin achiziții 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Acoperirea chiriei la cel mai înalt nivel de la listare și creșterea chiriilor pot susține veniturile pe termen lung, dacă operatorii continuă să transfere costurile către rezidenți 1.
- Interesul investitorilor din SUA pentru sector ar putea susține valorile proprietăților și oferi dovezi de tranzacție 1.
- Potențialul de creștere a ocupării către nivelul de referință pe termen lung ar putea îmbunătăți profitabilitatea portofoliului 1.
Ce ar strica teza
- Dacă operatorii nu reușesc să își acopere costurile cu personalul, chiriile ar putea deveni greu de susținut 1.
- Propunerile de reglementare privind revizuirea chiriilor ar putea avea efecte neprevăzute asupra contractelor existente sau viitoare 1.
- Acțiunile fiind tranzacționate la un discount, accesul la capital nou pentru creștere ar putea rămâne limitat 1.
De urmărit
- Rezultatele revizuirii îngrijirii sociale conduse de Baroness Casey, prima fază2026
- Evoluția gradului de ocupare a caselor către nivelul mediu pe termen lungnext 10-K
- Eventualele reguli privind revizuirile de chirie în sens ascendent2026
- Rezultatele campaniei de reînchiriere și a tranzacției de vânzare a nouă case după încheierea exercițiuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania investește în case de îngrijire din Marea Britanie, pe care le închiriază operatorilor sub contracte de tip triple net, cu chirii care cresc anual. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 30 iunie 2025, portofoliul include chiriași diversificați, iar o parte importantă a veniturilor chiriașilor provine din plăți private 1. Strategia pune accent pe clădiri moderne și de calitate, cu un parteneriat între proprietar și operatori.
Gestionarea activelor este realizată de Target Fund Managers Limited, care urmărește performanța chiriașilor, acoperirea chiriei și reînchirierea caselor când este necesar. Raportul menționează reînchirierea unor case către alți operatori în condiții financiare atractive 1.
Compania își propune să reducă amprenta de carbon a portofoliului, cu un obiectiv de emisii nete zero pentru operațiuni și apoi pentru portofoliu, ca parte a unei strategii ESG asumate 1.
Segmente
Case de îngrijire cu chirie pe termen lung
Segmentul principal constă în case de îngrijire închiriate operatorilor pe termen lung, cu chirii indexate și o pondere mare a plăților private, ceea ce susține stabilitatea veniturilor 1.
Dezvoltare și investiții noi
Un număr redus de proiecte de dezvoltare a fost finalizat sau aflat în derulare în exercițiul 2025, iar tranzacțiile de proprietăți au rămas limitate, cu o vânzare semnificativă de case anunțată după încheierea exercițiului 1.
Piața în context
Piața britanică a îngrijirii pe termen lung a înregistrat un volum mai mare de tranzacții comparativ cu anul anterior, iar investitorii din SUA au intrat semnificativ în sector 1. Raportul arată că prețurile de piață au rămas relativ stabile în ultimele trimestre 1. Ratele de creștere a tarifelor private și sprijinul parțial din partea autorităților locale influențează veniturile operatorilor 1.
Valorile randamentelor din portofoliu au urmat indicele MSCI pentru proprietăți din Marea Britanie, iar compania a raportat un randament total mai bun decât indicele de referință pentru anul calendaristic 2024 1.
Tendințe
- Creșterea tarifelor privatevânt din spate
Operatorii au transferat în mare parte costurile crescute către rezidenți, ceea ce a dus la creșteri anuale mari ale tarifelor private, iar acest lucru ar putea sprijini chiriile dacă familiile continuă să plătească 1.
- Presiunea costurilor de personalvânt din față
Creșterile salariului minim și ale contribuțiilor sociale cresc costurile operatorilor, iar restricțiile la recrutarea din străinătate ar putea agrava deficitul de personal din sector 1.
- Reforma îngrijirii socialemixt
Revizuirea îngrijirii sociale condusă de Baroness Casey ar putea aduce claritate pe termen lung, dar calendarul rămâne incert și ar putea fi influențat de alegeri 1.
- Reglementări privind chiriilevânt din față
Propunerea guvernului de a interzice revizuirile de chirie doar în sens ascendent ar putea avea efecte neintenționate asupra proprietăților din alte sectoare, deși detaliile sunt încă neclare 1.
Poziția concurențială
Concurența vine din alți proprietari de case de îngrijire din Marea Britanie și din investitorii americani de tip REIT, care au început să investească în sector și uneori preferă să dețină și operațiunile 1. Compania susține că modelul său de parteneriat și contractele triple net sunt preferate de mulți operatori 1.
Diferențierea se bazează pe calitatea proprietăților, vechimea clădirilor și procentul ridicat de camere cu baie proprie, indicatori pe care compania îi compară cu media națională 1.
- REIT-uri americane active în îngrijirea din Marea Britanie
Investitori care au intrat recent în sector și, în unele cazuri, dețin și operațiunile, nu doar proprietatea imobiliară 1.
- Alți proprietari britanici de case de îngrijire
Investitori privați și fonduri care concurează pentru aceleași active și operatori din sector 1.
- Operatori de case de îngrijire cu finanțare proprie
Operatorii care preferă structuri de gestionare fără contract de închiriere pe termen lung, văzute ca alternativă de unii investitori 1.
- Fonduri de investiții în infrastructură socială
Noi intrați pe piață care ar putea majora cererea de active de calitate din sector 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Target Healthcare REIT H2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 nov. 2025
- Raportul anual 202423 oct. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-06-30 (ESEF) · SEC / Target Healthcare REIT plc · 30 iun. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.