olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
TORPOL Spółka Akcyjna TOR.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLTORPL00016 · Verticală: Companii listate din Polonia
TORPOL este un grup polonez care realizează lucrări de construcții și infrastructură, cu accent pe segmentul de drumuri și căi ferate. Profilul companiei se bazează pe raportarea sa anuală pentru exercițiul 2022, care arată o structură de capital concentrată și proiecte realizate prin consorții.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea TORPOL Spółka Akcyjna (TOR.WA) costa 63,40 PLN (−3,21 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld PLN, P/E 7,9 pe un EPS diluat de 8,00 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,73 %, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 53,60–73,50 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 34,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 63,93 – 69,64
- sub banda inferioară · %B -0,09 · lățimea benzii 8,5 %
- SMA 50 / 200
- 68,23 / 67,45
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,83 / -0,57
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −6,6 % | −0,6 % | −6,0 pp | — |
| 3 luni | −11,0 % | −4,2 % | −6,8 pp | — |
| 6 luni | −11,8 % | +4,3 % | −16,2 pp | — |
| De la început de an | +8,7 % | +7,5 % | +1,2 pp | — |
| 1 an | +21,5 % | +9,9 % | +11,5 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +201,9 % | +49,8 % | +152,1 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +377,4 % | +42,8 % | +334,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 2,3, mediană 3,8, max 6,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −19,4 % | −3,3 % |
| Profit net | 48,5 mil | 77,1 mil | 183,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +58,8 % | +138,5 % |
| EPS diluat | 2,11 | 3,36 | 8,00 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +59,2 % | +138,1 % |
| netă % | 3,5 % | 6,9 % | 16,9 % |
| Flux de numerar liber | 283,4 mil | 126,8 mil | 156,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 492,8 mil PLN
- Datorie financiară
- 19,2 mil PLN
- Datorie netă
- -473,6 mil PLN
- Capitaluri proprii
- 407,5 mil PLN
- Active totale
- 1,0 mld PLN
- Datorie / capitaluri
- 0,05x
- Lichiditate curentă
- 1,61x
- ROE
- 52,5 %
- ROA
- 18,5 %
- Marja FCF
- 14,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 02 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 976,0 mil | 825,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit brut | 99,9 mil | 145,5 mil | 259,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 63,6 mil | 105,1 mil | 220,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,4 mil | 5,4 mil | 11,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 58,8 mil | 101,3 mil | 231,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 10,2 mil | 24,2 mil | 47,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit net | 48,5 mil | 77,1 mil | 183,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| EPS diluat | 2,11 | 3,36 | 8,00 | esef· 02 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,90 | 1,53 | 3,00 | esef· 02 mai 2023derivat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 404,9 mil | 431,9 mil | 492,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Stocuri | 57,3 mil | 47,5 mil | 69,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active curente | 815,5 mil | 702,9 mil | 807,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 83,2 mil | 83,3 mil | 98,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 9,0 mil | 9,0 mil | 9,0 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,3 mil | 4,1 mil | 3,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 959,0 mil | 1,0 mld | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 40,1 mil | 26,1 mil | 19,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 690,0 mil | 554,7 mil | 501,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 793,0 mil | 666,8 mil | 621,0 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 250,7 mil | 292,2 mil | 407,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 23,0 mil | 22,9 mil | 23,0 mil | esef· 02 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 289,3 mil | 134,4 mil | 171,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Investiții (capex) | 6,0 mil | 7,6 mil | 15,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | 283,4 mil ≈ | 126,8 mil ≈ | 156,6 mil ≈ | esef· 02 mai 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -8,4 mil | -8,2 mil | -2,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -76,9 mil | -99,2 mil | -108,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 20,7 mil | 35,1 mil | 68,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 16,9 % | 85 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 85,2 % | 79 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 19,5x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 68 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 7,9x | 68 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 10,7 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,7 % | 68 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 44,0 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente81/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare82/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TORPOL Spółka Akcyjna (TOR.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mld PLN în 2022; creștere an/an -3,3 %; marjă netă 16,9 %; ROE 52,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 50,98–100,41 PLN pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 88,50 PLN, prețul de 63,40 PLN lasă un potențial de 39,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 28,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 16,9 %
- Conversia profitului în FCF: 85,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 19,5x
- Randament FCF: 10,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 44,0 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| TOR.WATORPOL Spółka Akcyjna | 1,5 mld | 7,9 | 52,4 % | 16,9 % | −3,3 % | +8 % / +189 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TOR.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 34,55 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 61,33 Randament total 1 % · Pe an 1 % | 92,72 Randament total 52 % · Pe an 52 % |
| 3 ani | 28,50 Randament total -46 % · Pe an -18 % | 57,39 Randament total 4 % · Pe an 1 % | 95,97 Randament total 68 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 23,51 Randament total -49 % · Pe an -12 % | 53,71 Randament total 6 % · Pe an 1 % | 99,33 Randament total 85 % · Pe an 13 % |
- P/E la ieșire± 14,35
- Marja netă± 10,04
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,91
- Diluare anuală± 0,84
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TORPOL este un grup polonez care realizează lucrări de construcții și infrastructură, cu accent pe segmentul de drumuri și căi ferate. Profilul companiei se bazează pe raportarea sa anuală pentru exercițiul 2022, care arată o structură de capital concentrată și proiecte realizate prin consorții.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o structură de acționariat concentrată, cu un acționar majoritar, ceea ce poate facilita deciziile strategice.
- Activitatea în consorții permite Grupei să participe la proiecte mari fără a asuma întregul risc financiar.
- Recunoașterea veniturilor pe bază de costuri oferă o imagine detaliată a progresului proiectelor.
Puncte slabe
- Dependența de estimări bugetare pentru contractele pe termen lung poate expune rezultatele la revizuiri.
- Necesitatea constituirii de rezerve pentru garanții și costuri suplimentare indică riscuri operaționale existente.
- Raportul menționează incertitudini privind interpretarea reglementărilor fiscale, ceea ce poate crea expuneri neprevăzute.
Oportunități
- Proiectele de infrastructură feroviară și energetică ar putea oferi oportunități de creștere, dacă vor fi atribuite Grupei.
- Consorțiile existente ar putea deschide acces la contracte mai mari în viitor.
- Diversificarea în segmentele de servicii, raportate separat, ar putea reduce dependența de un singur domeniu.
Amenințări
- Modificările frecvente ale legislației fiscale ar putea genera litigii sau sancțiuni.
- Creșterea costurilor de execuție ar putea depăși bugetele contractelor cu preț fix.
- Dificultățile partenerilor de consorțiu ar putea afecta execuția proiectelor comune.
Riscuri
- Estimări bugetare pe contracteridicat
Revizuirea bugetelor contractelor de construcții poate modifica veniturile și rezultatele recunoscute, mai ales în proiectele cu costuri incerte.
- Rezerve pentru garanțiimediu
Dacă rezervele pentru reparațiile de garanție se dovedesc insuficiente, costurile neprevăzute ar putea afecta profitabilitatea.
- Incertitudine fiscalămediu
Interpretările divergente ale legislației fiscale pot duce la obligații suplimentare dacă autoritățile contestă tratamentul aplicat.
- Risc de consorțiumediu
Dificultățile unui partener din consorțiu ar putea influența execuția și recunoașterea veniturilor pentru proiectele comune.
- Concentrarea acționariatuluiscăzut
Un acționar majoritar cu pachet important poate influența deciziile companiei, iar interesele minoritarilor pot fi mai greu de protejat.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă proiectele feroviare și energetice se vor materializa în contracte noi, Grupa ar putea beneficia de o cerere susținută pentru serviciile sale.
- Participarea prin consorții ar putea permite accesul la proiecte mari, distribuind riscul financiar între parteneri.
- Raportarea detaliată pe segmente ar putea facilita evaluarea performanței fiecărei activități de către investitori.
Ce ar strica teza
- Dacă estimările bugetare se dovedesc optimiste, marjele contractelor pe termen lung ar putea fi comprimate.
- Incertitudinea fiscală ar putea genera costuri suplimentare dacă interpretările autorităților diferă de cele ale companiei.
- Concentrarea acționariatului poate limita lichiditatea și influența asupra direcției strategice pentru acționarii minoritari.
De urmărit
- Evoluția rezervelor pentru garanții și costuri suplimentare ale contractelornext annual report
- Modificările estimărilor bugetare pe contractele de construcții majore2027
- Poziția fiscală și eventualele litigii privind TVA și impozitul pe profitnext annual report
- Starea partenerilor din consorțiul NLF Torpol Webuild și impactul asupra proiectelor comune2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2022, Grupa Torpol include societatea-mamă Torpol S.A. și mai multe filiale, printre care Torpol Oil&Gas Sp. z o.o. Grupul își raportează rezultatele pe segmente operaționale, principalele fiind drumurile feroviare și alte activități. Segmentul feroviar a fost tratat ca unitate generatoare de numerar în testele de depreciere, întrucât prezintă similitudini economice cu infrastructura electroenergetică. Potrivit notei privind acționariatul, TF Silesia Sp. z o.o. deține cel mai mare pachet de acțiuni.
Segmente
Drumuri feroviare
Segmentul de drumuri feroviare reprezintă principalul segment raportat de Grupa Torpol. Conform raportului, segmentul include și infrastructura electroenergetică legată de activitatea feroviară, care a fost asociată cu valoarea firmei rezultate din achiziția Elmont.
Alte activități
Segmentul pozițional «pozostałe» include celelalte servicii și produse ale Grupei, raportate separat de segmentul feroviar. Detaliile sunt prezentate în nota 12 a situațiilor financiare consolidate.
Piața în context
Raportul anual nu oferă date despre dimensiunea pieței de construcții din Polonia sau despre cota de piață a companiei. Sursa menționează doar că Grupa lucrează în cadrul unor consorții de construcții, cum este NLF Torpol Webuild, clasificat drept operațiune comună.
Tendințe
- Contracte pe termen lung cu metoda bazată pe costurimixt
Grupa recunoaște veniturile din contractele de construcții pe termen lung în funcție de costurile efectuate raportate la costurile totale estimate. Estimările bugetelor pot fi revizuite, iar schimbările pot afecta rezultatele dacă costurile cresc.
- Consolidarea în consorțiimixt
Activitatea prin consorții, precum NLF Torpol Webuild, este clasificată drept operațiune comună, iar Grupa recunoaște doar partea sa din venituri și costuri. Această structură poate limita expunerea directă, dar reduce controlul asupra deciziilor comune.
- Incertitudinea fiscalăvânt din față
Raportul menționează că reglementările privind TVA și impozitul pe profit se schimbă frecvent, ceea ce produce interpretări divergente. Aceasta poate genera riscuri suplimentare pentru companie dacă autoritățile adoptă poziții diferite.
- Rezerve pentru garanții și costuri suplimentarevânt din față
Grupa constituie rezerve pentru reparațiile de garanție și pentru costurile suplimentare ale proiectelor finalizate. Dacă aceste rezerve se dovedesc insuficiente, rezultatul ar putea fi afectat în perioadele următoare.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică concurenții direcți ai TORPOL și nu compară poziția companiei cu alți actori din sector. Aceasta este o limitare a informațiilor din raportul anual utilizat ca referință.
- Webuild
Partener în consorțiul NLF Torpol Webuild, menționat în raportul anual ca partener, nu ca concurent.
- Astaldi
Denumirea consorțiului a fost schimbată din NLF Torpol Astaldi în NLF Torpol Webuild, fără alte detalii despre rolul acestuia în sursă.
- Alți constructori de infrastructură din Polonia
Sursa nu numește concurenți specifici; un profil complet ar necesita date din alte surse.
- Furnizori de infrastructură electroenergetică
Raportul leagă segmentul feroviar de infrastructura electroenergetică, dar nu numește firme concurente din acest domeniu.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202202 mai 2023
- Raportul anual 202202 mai 2023
- Raportul anual 202116 mar. 2022
- Raportul anual 202116 mar. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / TORPOL Spółka Akcyjna · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.