olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Ultimate Games Spółka Akcyjna ULG.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLULTGM00013 · Verticală: Companii listate din Polonia
Ultimate Games este un editor polonez de jocuri video, cu sediul la Varșovia, care coordonează un grup de studiouri și participații în jocuri. În 2023 grupul a generat un flux de numerar operațional de 775 de milioane PLN, dar a distribuit dividende de 2 615 de milioane PLN, ceea ce a redus rezervele de numerar la 9 945 de milioane PLN. Structura grupului s-a schimbat mult în 2023, prin preluări, cedări de control și reclasificări.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Ultimate Games Spółka Akcyjna (ULG.WA) costa 11,40 PLN (−0,44 % într-o zi), cu capitalizare 59,5 mil PLN, randament al dividendului 4,39 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 11,05–15,80 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 11,06 – 12,41
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 11,5 %
- SMA 50 / 200
- 12,49 / 13,78
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,34 / -0,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,1 % | −0,6 % | −7,4 pp | — |
| 3 luni | −20,6 % | −4,2 % | −16,4 pp | — |
| 6 luni | −23,5 % | +4,3 % | −27,8 pp | — |
| De la început de an | −4,6 % | +7,5 % | −12,1 pp | — |
| 1 an | −20,0 % | +9,9 % | −29,9 pp | +7,1 % |
| 3 ani | −13,0 % | +49,8 % | −62,8 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −53,8 % | +42,8 % | −96,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mil | 27,1 mil | 23,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +19,9 % | −15,0 % |
| Profit net | 6,4 mil | -7,9 mil | -3,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −224,4 % | indisponibil |
| EPS diluat | 1,17 | -1,52 | -0,70 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −229,9 % | indisponibil |
| netă % | 28,2 % | -29,3 % | -15,9 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 9,9 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 26,2 mil PLN
- Active totale
- 28,8 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 13,26x
- ROE
- -12,6 %
- ROA
- -10,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mil | 27,1 mil | 23,0 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 6,1 mil | 5,6 mil | 2,8 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Amortizare și depreciere | 115,0 mii | 101,0 mii | 72,0 mii | esef· 01 mai 2024verificat |
| EBITDA | 6,2 mil ≈ | 5,7 mil ≈ | 2,9 mil ≈ | esef· 01 mai 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 17,0 mii | 16,2 mil | 7,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 7,8 mil | -10,5 mil | -4,5 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 1,6 mil | -1,7 mil | -686,0 mii | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit net | 6,4 mil | -7,9 mil | -3,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| EPS diluat | 1,17 | -1,52 | -0,70 | esef· 01 mai 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,00 | 1,50 | 0,50 | esef· 01 mai 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 17,6 mil | 10,2 mil | 9,9 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Creanțe | 4,2 mil | 4,5 mil | 4,1 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Stocuri | 5,8 mil | 8,9 mil | 10,4 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Active curente | 27,7 mil | 24,3 mil | 24,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 106,0 mii | 117,0 mii | 59,0 mii | esef· 01 mai 2024verificat |
| Fond comercial | 101,0 mii | 0 | — | esef· 10 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 168,0 mii | 150,0 mii | 65,0 mii | esef· 01 mai 2024verificat |
| Active totale | 56,7 mil | 39,2 mil | 28,8 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 2,5 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 2,5 mil | 1,9 mil | 1,9 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 8,2 mil | 7,3 mil | 2,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 48,4 mil | 31,9 mil | 26,2 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 5,5 mil | 5,2 mil | 5,2 mil | esef· 01 mai 2024derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,2 mil | 532,0 mii | 775,0 mii | esef· 01 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din investiții | 4,1 mil | 98,0 mii | 422,0 mii | esef· 01 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -8,6 mil | -7,9 mil | -1,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Dividende plătite | 10,5 mil | 7,8 mil | 2,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 59,5 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -15,9 % | 10 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 13,3x | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,4 % | 63 (pe interval fix) | 27 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial63/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Ultimate Games Spółka Akcyjna (ULG.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 23,0 mil PLN în 2023; creștere an/an -15,0 %; marjă netă -15,9 %; ROE -13,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,90–6,06 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,42 PLN, prețul de 11,40 PLN lasă un potențial de -52,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -110,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 13,3x
Ce o infirmă
- Marja netă: -15,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,4x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| ULG.WAUltimate Games Spółka Akcyjna | 59,5 mil | — | -13,8 % | -15,9 % | −15,0 % | −10 % / +1 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ULG.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Ultimate Games este un editor polonez de jocuri video, cu sediul la Varșovia, care coordonează un grup de studiouri și participații în jocuri. În 2023 grupul a generat un flux de numerar operațional de 775 de milioane PLN, dar a distribuit dividende de 2 615 de milioane PLN, ceea ce a redus rezervele de numerar la 9 945 de milioane PLN. Structura grupului s-a schimbat mult în 2023, prin preluări, cedări de control și reclasificări.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o structură de participații extinsă, cu filiale consolidate și studiouri asociate, ceea ce oferă o bază diversificată de proiecte.
- Fluxul operațional a crescut în 2023 față de 2022, ceea ce arată o capacitate de generare de numerar din activitatea de bază.
- Vânzările se fac pe piețe din întreaga lume, ceea ce reduce dependența de o singură piață geografică.
Puncte slabe
- Structura grupului s-a modificat mult în 2023, prin cedări și pierderi de control, ceea ce face mai dificilă compararea perioadelor.
- Rezervele de numerar au scăzut sensibil din cauza dividendelor mari plătite acționarilor în 2023.
- Mai multe filiale au intrat în lichidare sau au fost cedate, ceea ce indică o restrângere a perimetrului operațional.
Oportunități
- Reorganizarea participațiilor ar putea concentra resursele pe studiourile cu cel mai bun potențial comercial.
- Noile filiale, precum New Disorder, ar putea aduce proiecte noi dacă producția este transferată cu succes.
- Vânzările globale ar putea crește dacă portofoliul de jocuri se extinde pe noi platforme.
Amenințări
- Dacă dividendele rămân ridicate, rezervele de numerar ar putea deveni insuficiente pentru finanțarea producției de jocuri.
- Concurența din industria globală a jocurilor poate reduce cota de piață a studiourilor mai mici.
- Dependența de structura grupului superior PlayWay poate limita autonomia decizională a Ultimate Games.
Riscuri
- Dependența de un singur grupmediu
Ultimate Games este filială a PlayWay S.A., iar deciziile importante pot depinde de strategia grupului superior.
- Reducerea rezervelor de numerarridicat
Plata unor dividende foarte mari a diminuat rezervele de numerar, ceea ce ar putea afecta finanțarea proiectelor viitoare.
- Complexitatea consolidăriimediu
Pierderea sau obținerea controlului asupra mai multor entități face ca rezultatele consolidate să fie greu de comparat în timp.
- Lichidarea unor filialemediu
Mai multe filiale au intrat în lichidare, ceea ce poate indica eșecuri de proiect sau restructurări costisitoare.
- Dependența de industria jocurilorridicat
Veniturile depind de succesul comercial al jocurilor, un domeniu cu cerere volatilă și cicluri scurte de viață a produselor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă fluxul operațional își menține tendința ascendentă, grupul ar putea finanța proiectele proprii fără a depinde excesiv de dividende sau cedări de active.
- Reorganizarea participațiilor ar putea concentra grupul pe studiourile cele mai productive, îmbunătățind randamentul resurselor investite.
- Prezența pe piețe globale ar putea oferi acces la un public larg, reducând riscul dependenței de o singură regiune.
Ce ar strica teza
- Dacă dividendele ridicate continuă, rezervele de numerar ar putea fi insuficiente pentru dezvoltarea de noi jocuri.
- Restructurările frecvente și lichidările de filiale ar putea indica dificultăți în menținerea unui portofoliu stabil de studiouri.
- Concurența puternică din industrie ar putea limita creșterea veniturilor, mai ales pentru studiourile de dimensiuni mici.
De urmărit
- Evoluția fluxului net din activitatea operațională față de nivelul de 775 de milioane PLN din 20232024
- Nivelul dividendelor plătite și efectul acestora asupra numerarului disponibil2024
- Modificările perimetrului de consolidare și ale participațiilor în studiourinext annual report
- Rezultatele proiectelor transferate către New Disorder S.A.2024
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Ultimate Games S.A. a fost înființată în 2017 prin transformarea unei societăți cu răspundere limitată și are ca obiect principal activitatea editorială în domeniul jocurilor pe calculator, cu sediul în Varșovia. Grupul său include, la 31 decembrie 2023, mai multe filiale consolidate integral, printre care 3T Games, Games Box și New Disorder, precum și numeroase participații în studiouri asociate. Vânzările de produse se fac pe întreaga lume, deși activitatea economică se desfășoară în Polonia. Ultimate Games este la rândul său filială a PlayWay S.A., care publică rezultatele consolidate ale grupului său superior.
Segmente
Editare de jocuri consolidate
Filialele consolidate integral, precum 3T Games și Games Box, desfășoară activitatea editorială de jocuri pe calculator. Ele apar în situațiile financiare cu venituri proprii, de exemplu 3T Games cu venituri de 671 de mii PLN în 2023, comparativ cu 625 de mii PLN în 2022, conform notei privind jednostkami zależnymi.
Participații în studiouri asociate
Grupul deține influență semnificativă în mai multe studiouri, de exemplu UF Games, 100 Games și ConsoleWay, contabilizate prin metoda punerii în echivalență. Pierderea statutului de asociat pentru mai multe entități în 2023 a schimbat perimetrul consolidării.
Piața în context
Ultimate Games operează în industria globală a jocurilor video, cu vânzări făcute pe piețe din întreaga lume, în timp ce baza sa operațională rămâne în Polonia. Raportul anual nu oferă date de piață externe, astfel că dimensiunea pieței și cota grupului nu pot fi estimate din sursa folosită. Structura grupului depinde de performanța fiecărui studiou și de deciziile de cedare sau preluare a participațiilor.
Tendințe
- Distribuirea de numerar către acționarimixt
Dividendele plătite au scăzut de la 7 845 de milioane PLN în 2022 la 2 615 de milioane PLN în 2023, ceea ce a redus rezervele de numerar ale grupului.
- Venituri din cedări și dividendevânt din față
Încasările din dividendele primite de la entități asociate au dispărut în 2023, comparativ cu 2022, când erau prezente. Dacă aceste fluxuri nu revin, structura de venit a grupului depinde mai mult de activitatea operațională.
- Fluxul operaționalvânt din spate
Fluxul net din activitatea operațională a crescut de la 532 de milioane PLN în 2022 la 775 de milioane PLN în 2023, ceea ce indică o îmbunătățire a generării de numerar din activitatea de bază.
Poziția concurențială
Ultimate Games concurează cu alți editori și studiouri de jocuri video, atât din Polonia, cât și din străinătate, pentru atenția jucătorilor și pentru finanțare. Sursa analizată nu include o listă de concurenți sau cote de piață, deci comparația rămâne limitată la structura grupului.
- PlayWay S.A.
Societatea-mamă de rang superior, care include Ultimate Games în grupul său consolidat și publică rezultatele acestuia.
- Studiouri de jocuri independente din Polonia
Companii asociate sau filiale din același ecosistem, care concurează pentru proiecte și finanțare.
- Alți editori europeni de jocuri
Companii din Europa care vizează aceeași piață globală a jocurilor pe calculator.
- Editori americani de jocuri
Companii americane de mari dimensiuni, care domină multe segmente ale industriei, fără a fi identificate în sursa analizată.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202301 mai 2024
- Raportul anual 202210 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Ultimate Games Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.