olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Unimot S.A. UNT.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLUNMOT00013 · Verticală: Companii listate din Polonia
Unimot este un grup polonez de energie și combustibili, activ în distribuția de carburanți, GPL, gaz, electricitate și bitumen, care operează și rețeaua de stații AVIA. În 2023, grupul a extins portofoliul prin achiziții în bitumen și logistică, iar segmentul de combustibili lichizi rămâne principala sursă de venituri.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Unimot S.A. (UNT.WA) costa 147,20 PLN (−2,00 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld PLN, P/E 2,5 pe un EPS diluat de 59,43 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 9,30 %, beta 0,08, interval pe 52 de săptămâni 125,00–200,00 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 148,01 – 163,11
- sub banda inferioară · %B -0,05 · lățimea benzii 9,7 %
- SMA 50 / 200
- 164,62 / 157,40
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,78 / -2,43
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,8 % | −0,6 % | +1,5 pp | — |
| 3 luni | −11,0 % | −4,2 % | −6,8 pp | — |
| 6 luni | −9,9 % | +4,3 % | −14,2 pp | — |
| De la început de an | +13,2 % | +7,5 % | +5,7 pp | — |
| 1 an | +16,1 % | +9,9 % | +6,2 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +47,2 % | +49,8 % | −2,6 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +194,4 % | +42,8 % | +151,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 2,0, mediană 2,1, max 4,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 8,2 mld | 13,4 mld | 12,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +63,2 % | −3,4 % |
| Profit net | 76,3 mil | 374,0 mil | 487,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +390,4 % | +30,3 % |
| EPS diluat | 9,30 | 45,62 | 59,43 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +390,5 % | +30,3 % |
| netă % | 0,9 % | 2,8 % | 3,8 % |
| Flux de numerar liber | -154,1 mil | 440,5 mil | -158,7 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 410,2 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld PLN
- Active totale
- 3,1 mld PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,38x
- ROE
- 54,7 %
- ROA
- 20,3 %
- Marja FCF
- -1,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,2 mld | 13,4 mld | 12,9 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Costul vânzărilor | 7,8 mld | 12,4 mld | 12,2 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit brut | 366,2 mil | 954,2 mil | 723,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 104,4 mil | 485,4 mil | 574,9 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,8 mil | 22,0 mil | 82,3 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 96,4 mil | 464,2 mil | 508,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 20,4 mil | 90,3 mil | 20,2 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit net | 76,3 mil | 374,0 mil | 487,2 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| EPS diluat | 9,30 | 45,62 | 59,43 | esef· 01 mai 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,97 | 13,69 | 13,69 | esef· 01 mai 2024derivat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 79,1 mil | 312,5 mil | 410,2 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Creanțe | 513,3 mil | 728,8 mil | 840,5 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Stocuri | 325,2 mil | 257,2 mil | 382,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Active curente | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 46,0 mil | 101,8 mil | 792,0 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Fond comercial | — | 17,9 mil | 39,5 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 1,4 mil | 324,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Active totale | 1,2 mld | 1,7 mld | 3,1 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 398,8 mil | 532,6 mil | 586,0 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 813,1 mil | 864,9 mil | 1,2 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 905,4 mil | 961,5 mil | 2,1 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 325,9 mil | 703,8 mil | 1,1 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 8,2 mil | 8,2 mil | 8,2 mil | esef· 01 mai 2024derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -140,0 mil | 502,3 mil | -29,9 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Investiții (capex) | 14,1 mil | 61,8 mil | 128,8 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Flux de numerar liber | -154,1 mil ≈ | 440,5 mil ≈ | -158,7 mil ≈ | esef· 01 mai 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -19,0 mil | -105,7 mil | -155,1 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -36,1 mil | -38,3 mil | 187,5 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Dividende plătite | 16,1 mil | 0 | 112,2 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,2 mld PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
48 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 3,8 % | 54 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -32,6 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 7,0x | 84 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 48 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,5x | 84 (față de colegi) | 22 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -13,2 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,3 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie70/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare47/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Unimot S.A. (UNT.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,9 mld PLN în 2023; creștere an/an -3,4 %; marjă netă 3,8 %; ROE 54,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 378,70–1 045,15 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 657,44 PLN, prețul de 147,20 PLN lasă un potențial de 346,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 77,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 7,0x
- P/E (TTM): 2,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,3 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -32,6 %
- Randament FCF: -13,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| UNT.WAUnimot S.A. | 1,2 mld | 2,5 | 54,7 % | 3,8 % | −3,4 % | +17 % / +40 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UNT.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 80,09 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 142,18 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 214,96 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 65,86 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 132,64 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 221,84 Randament total 84 % · Pe an 22 % |
| 5 ani | 54,16 Randament total -35 % · Pe an -8 % | 123,75 Randament total 26 % · Pe an 5 % | 228,95 Randament total 112 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 33,16
- Marja netă± 23,21
- Creșterea anuală a veniturilor± 20,62
- Diluare anuală± 1,95
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Unimot este un grup polonez de energie și combustibili, activ în distribuția de carburanți, GPL, gaz, electricitate și bitumen, care operează și rețeaua de stații AVIA. În 2023, grupul a extins portofoliul prin achiziții în bitumen și logistică, iar segmentul de combustibili lichizi rămâne principala sursă de venituri 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat pe mai multe tipuri de energie și combustibil, care reduce dependența de un singur segment.
- Integrarea verticală prin achiziții în terminale și logistică oferă control asupra lanțului de aprovizionare.
- Rețea de stații AVIA cu rol important în vânzările cu amănuntul și în fidelizarea clienților.
Puncte slabe
- Rezultatele sunt sensibile la volatilitatea prețurilor materiilor prime și la evaluările de inventar la valoarea justă.
- Segmentul de energie regenerabilă a înregistrat un rezultat negativ în 2023, ceea ce arată că noile activități nu sunt încă profitabile.
- Integrarea recentă a achizițiilor poate complica gestionarea și reducerea costurilor.
Oportunități
- Dezvoltarea fotovoltaicei și a infrastructurii de logistică ar putea genera venituri noi pe termen lung.
- Extinderea rețelei de stații poate crește cota din vânzările cu amănuntul dacă este susținută de investiții eficiente.
- Piața bitumului și a combustibililor solizi oferă potențial de creștere prin noile segmente raportate.
Amenințări
- Reglementările privind stocurile obligatorii și politicile energetice pot modifica ușor marjele și costurile de conformare.
- Presiunea concurenților integrați din Polonia poate limita marjele în segmentele de carburanți.
- Scăderea cererii pentru combustibili fosili pe termen lung ar putea afecta volumele tradiționale ale grupului.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilor la combustibiliridicat
Schimbările rapide ale prețurilor pot afecta valoarea stocurilor și marjele, cu impact direct asupra rezultatelor.
- Riscul de integrare a achizițiilormediu
Dacă integrarea Lotos Terminale și a altor entități nu produce sinergiile preconizate, rentabilitatea segmentelor noi ar putea rămâne sub așteptări.
- Instrumente financiare la valoare justămediu
Evaluările instrumentelor derivate pot genera pierderi nerecurente care afectează profitul raportat.
- Segmentul regenerabil nerentabilmediu
Activitățile de energie regenerabilă au încă un rezultat negativ, iar lipsa profitabilității ar putea solicita investiții suplimentare.
- Reglementarea sectorului energeticscăzut
Modificările legislative privind obligațiile de stocare și taxarea combustibililor pot influența costurile și marjele grupului.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Grupul a crescut diversificarea în bitumen, logistică și energie, ceea ce ar putea reduce dependența de segmentul de combustibili lichizi.
- Integrarea verticală prin achiziții poate îmbunătăți controlul asupra costurilor și al accesului la infrastructură.
- Profitul net pozitiv în 2023 arată capacitatea grupului de a genera rezultate chiar în condiții de piață volatile.
Ce ar strica teza
- Marjele din segmentul principal de combustibili sunt sensibile la prețuri și la concurența integrată din Polonia.
- Segmentul de energie regenerabilă nu este încă profitabil, iar extinderea lui ar putea necesita capital suplimentar.
- Rezultatele includ câștiguri nerecurente din achiziții și evaluări, ceea ce poate face profitul să fie mai greu de extrapolat.
De urmărit
- Evoluția rezultatului segmentului bitumen după integrarea Lotos Terminale2024
- Rezultatul segmentului de energie regenerabilă și planul de investiții2024
- Ghidajul grupului privind volumele de carburanți și marjele din stațiinext annual report
- Impactul reglementărilor privind stocurile obligatorii asupra costurilor2025
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Unimot își organizează activitatea pe segmente operaționale definite după tipul produselor și serviciilor, cu evaluarea performanței bazată în principal pe EBITDA ajustată. În exercițiul 2023 veniturile din vânzări către clienți externi au totalizat 12,9 mld PLN, iar profitul net 0,49 mld PLN 1. Structura include paliere de comerț en-gros și en-détail, producție și distribuție de energie, precum și infrastructură și logistică 1.
Schimbările de segmentare introduse în 2023 separă stațiile de carburanți, bitumenul, combustibilii solizi și infrastructura de cele două segmente tradiționale, astfel încât datele din 2022 au fost reformulate pentru comparabilitate 1. Achiziția grupului Lotos Terminale, finalizată în aprilie 2023, a generat un câștig din achiziție avantajoasă de 0,25 mld PLN, alocat segmentelor bitumen și logistică 1.
Conducerea grupului folosește EBITDA ajustată ca principal criteriu de alocare a resurselor, iar tranzacțiile între segmente sunt făcute la prețuri de piață și eliminate la consolidare 1. Finanțarea și impozitul pe profit sunt monitorizate la nivel de grup, nu pe segmente 1.
Segmente
LPG
Comerț en-gros și en-détail cu gaz petrolier lichefiat, cu venituri externe de 0,97 mld PLN în 2023 și un rezultat de segment de 0,11 mld PLN 1.
Piața în context
Grupul activează în Polonia pe piețele de carburanți, GPL, gaz natural, energie electrică și bitumen, unde veniturile sunt legate de volumele de comercializare și de prețurile materiilor prime. Segmentul de paliwa rămâne dominant în veniturile consolidate, în timp ce segmentul bitumen a crescut semnificativ prin achiziții în 2023 1.
Rezultatele raportate depind de condițiile pieței energetice și de reglementările privind stocurile obligatorii de combustibili, care influențează evaluarea stocurilor la valoarea justă în situații de volatilitate 1.
Tendințe
- Consolidare prin achizițiivânt din spate
Achizițiile din 2023 în bitumen și logistică au extins portofoliul grupului, ceea ce ar putea sprijini veniturile dacă integrarea decurge conform planului 1.
- Volatilitatea prețurilor la energiemixt
Evaluările de inventar și instrumentele derivate la valoare justă pot genera pierderi sau câștiguri nerecurente, mai ales când prețurile combustibililor se modifică rapid 1.
- Extinderea rețelei de stațiimixt
Dezvoltarea rapidă a stațiilor de carburanți sporește ponderea vânzărilor cu amănuntul, dar cere investiții și costuri de exploatare mai mari 1.
- Tranziția energeticămixt
Dezvoltarea fotovoltaicei și a biocarburanților deschide oportunități noi, deși segmentul de energie regenerabilă a generat încă un rezultat negativ în 2023 1.
Poziția concurențială
Grupul concurează pe piața poloneză de carburanți și energie cu companii integrate și comercianți specializați, iar presiunea concurențială se manifestă în marje și în controlul rețelelor de distribuție 1.
În logistică și bitumen, concurența depinde de acces la terminale și capacități de depozitare, unde achizițiile recente ale grupului au un rol important 1.
- Orlen
Principal jucător integrat din Polonia, activ în carburanți, petrochimie și vânzare cu amănuntul, cu care concurează direct pe piața internă.
- Lotos
Companie petrolieră poloneză, în prezent parte a grupului Orlen, a cărei activitate de terminale a fost preluată parțial de Unimot.
- PGNiG Obrót Detaliczny
Comerciant polonez de gaz și energie cu amănuntul, concurent în segmentele de gaz și energie electrică.
- Operatori independenți de stații
Rețele regionale de stații de carburanți care concurează cu rețeaua AVIA pe segmentul de vânzare cu amănuntul.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202301 mai 2024
- Raportul anual 202301 mai 2024
- Raportul anual 202210 mai 2023
- Raportul anual 202110 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Unimot S.A. · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.