olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
UNIQA Insurance Group AG UQA.VI
Austria · Wiener Börse · ISIN AT0000821103 · Verticală: Companii listate din Austria
UNIQA Insurance Group AG este un grup european de asigurări care oferă produse de asigurări generale, de sănătate și de viață, precum și servicii, în Austria și în Europa Centrală și de Est, cu Polonia, Cehia și Slovacia drept piețe principale. Grupul are aproximativ 15866 de angajați la sfârșitul anului 2025 și rulează strategia „UNIQA 3.0 – Growing Impact” pentru perioada 2025–2028, ceea ce îl face relevant pentru investitorii care urmăresc creșterea profitabilă în regiune.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea UNIQA Insurance Group AG (UQA.VI) costa 17,98 EUR (−0,99 % într-o zi), cu capitalizare 5,5 mld EUR, P/E 13,0 pe un EPS diluat de 1,38 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,34 %, beta 0,70, interval pe 52 de săptămâni 12,80–18,80 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 16,47 – 18,16
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 9,7 %
- SMA 50 / 200
- 17,75 / 16,96
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / -0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,3 % | +0,4 % | +3,0 pp | — |
| 3 luni | −1,5 % | −3,3 % | +1,7 pp | — |
| 6 luni | +5,8 % | +4,0 % | +1,8 pp | — |
| De la început de an | +16,3 % | +8,1 % | +8,2 pp | — |
| 1 an | +40,9 % | +10,7 % | +30,2 pp | +5,4 % |
| 3 ani | +133,5 % | +50,1 % | +83,4 pp | +8,1 % |
| 5 ani | +114,0 % | +43,6 % | +70,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,9, mediană 7,5, max 11,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 302,7 mil | 347,6 mil | 424,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +14,9 % | +22,2 % |
| EPS diluat | 0,99 | 1,13 | 1,38 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +14,1 % | +22,1 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 659,8 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 3,2 mld EUR
- Active totale
- 29,0 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 13,9 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 506,1 mil | 516,2 mil | 594,2 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 51,4 mil | 48,4 mil | 44,4 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 426,4 mil | 441,9 mil | 516,4 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 103,2 mil | 93,7 mil | 93,1 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Profit net | 302,7 mil | 347,6 mil | 424,8 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,99 | 1,13 | 1,38 | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 307,0 mil | 307,0 mil | 307,0 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,55 | 0,57 | 0,60 | esef· 22 apr. 2026verificat |
- 2023
- 307,0 mil
- 2024
- 307,0 mil
- 2025
- 307,0 mil
esef· 22 apr. 2026verificat
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 699,5 mil | 637,1 mil | 659,8 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 391,1 mil | 380,2 mil | 404,6 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Active totale | 28,2 mld | 28,5 mld | 29,0 mld | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 25,4 mld | 25,6 mld | 25,9 mld | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 305,7 mil | 307,6 mil | 307,9 mil | esef· 22 apr. 2026derivat |
- 2023
- 305,7 mil
- 2024
- 307,6 mil
- 2025
- 307,9 mil
esef· 22 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 325,3 mil | 580,7 mil | 1,1 mld | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 41,0 mil | -488,0 mil | -795,9 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -333,7 mil | -153,7 mil | -317,4 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 169,4 mil | 177,6 mil | 184,7 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,5 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,16 – 30,67 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E16,13 – 30,67 (Mijloc 23,52)25 firme folosite · multiplul median 17,0x · quartile 11,7x – 22,2x1AST.VI, ACAG.VI, AMAG.VI, ANDR.VI, BMAG.VI, CPI.VI, DOC.VI, ETS.VI, EVN.VI, FAA.VI, FACC.VI, FQT.VI, MMK.VI, OMV.VI, POS.VI, POST.VI, PYT.VI, ROS.VI, SBO.VI, STR.VI, SWUT.VI, TKA.VI, VER.VI, VOE.VI, WIE.VI
- Dividende actualizate (DDM)8,16 – 11,13 (Mijloc 9,42)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 13,4x | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,0x | 63 (față de colegi) | 45 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,3 % | 48 (pe interval fix) | 27 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial48/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial63/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UNIQA Insurance Group AG (UQA.VI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 14,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 12,15–20,90 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,47 EUR, prețul de 17,98 EUR lasă un potențial de -8,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -9,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 13,4x
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OMV.VIOmv Aktiengesellschaft | 35,6 mld | 23,4 | 8,9 % | 6,3 % | −7,2 % | +53 % / +86 % |
| VER.VIVerbund AG | 26,2 mld | 17,6 | 14,7 % | 18,6 % | −2,8 % | +19 % / −14 % |
| STR.VIStrabag Se | 11,7 mld | 12,8 | 17,2 % | 4,9 % | +7,4 % | +32 % / +168 % |
| ANDR.VIAndritz AG | 8,1 mld | 17,7 | 19,3 % | 5,8 % | −5,2 % | +33 % / +66 % |
| VOE.VIvoestalpine AG | 7,1 mld | 17,0 | 5,7 % | 2,8 % | −4,3 % | +12 % / +61 % |
| EVN.VIEvn AG | 5,5 mld | 12,5 | 6,9 % | 14,6 % | +3,8 % | +15 % / +14 % |
| ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft | 2,5 mld | — | -2,4 % | -1,4 % | +12,7 % | +238 % / +346 % |
| DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft | 2,4 mld | 22,2 | 24,0 % | 4,3 % | +7,1 % | +12 % / +70 % |
| CPI.VICPI Europe AG | 2,2 mld | 4,2 | 12,2 % | 68,2 % | −6,7 % | +1 % / −17 % |
| POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft | 2,2 mld | 16,4 | 18,3 % | 4,3 % | −2,6 % | +6 % / +2 % |
| WIE.VIWienerberger AG | 1,9 mld | 11,7 | 5,9 % | 3,6 % | +1,2 % | −40 % / −32 % |
| LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft | 1,8 mld | — | -11,8 % | -5,2 % | −2,3 % | −48 % / −65 % |
| MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft | 1,3 mld | 17,1 | 3,6 % | 1,9 % | −4,8 % | −21 % / −41 % |
| POS.VIPorr AG | 1,2 mld | 10,7 | 12,9 % | 1,8 % | +1,7 % | +6 % / +167 % |
| AMAG.VIAMAG Austria Metall AG | 1,1 mld | 33,4 | 4,7 % | 2,3 % | +2,1 % | +34 % / +19 % |
| BMAG.VIPIERER Mobility AG | 1,1 mld | 1,8 | 638,9 % | 58,9 % | −46,3 % | +85 % / −47 % |
| FQT.VIFrequentis AG | 790,7 mil | 28,1 | 15,5 % | 4,9 % | +20,8 % | −14 % / +111 % |
| ETS.VIEuroTeleSites AG | 745,4 mil | 22,3 | 8,8 % | 11,9 % | +3,7 % | −6 % / +34 % |
| AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft | 722,9 mil | — | -3,6 % | -1,2 % | −7,9 % | −3 % / −15 % |
| FACC.VIFacc AG | 602,4 mil | 28,4 | 9,1 % | 2,2 % | +11,3 % | +22 % / +127 % |
| ROS.VIRosenbauer International AG | 591,1 mil | 11,9 | 17,4 % | 3,5 % | +9,4 % | +35 % / +104 % |
| 1AST.VIASTA Energy Solutions AG | 467,7 mil | 15,5 | 42,3 % | 4,3 % | +8,3 % | indisponibil / indisponibil |
| SBO.VISbo AG | 456,6 mil | 19,4 | 5,2 % | 5,2 % | −18,8 % | +5 % / −30 % |
| SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding | 379,1 mil | 902,5 | 0,1 % | 0,1 % | −2,1 % | +39 % / +28 % |
| ACAG.VIAustriacard Holdings AG | 347,8 mil | 25,6 | 11,4 % | 4,1 % | −8,2 % | +76 % / +65 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UQA.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
UNIQA Insurance Group AG este un grup european de asigurări care oferă produse de asigurări generale, de sănătate și de viață, precum și servicii, în Austria și în Europa Centrală și de Est, cu Polonia, Cehia și Slovacia drept piețe principale 1. Grupul are aproximativ 15866 de angajați la sfârșitul anului 2025 1 și rulează strategia „UNIQA 3.0 – Growing Impact” pentru perioada 2025–2028 1, ceea ce îl face relevant pentru investitorii care urmăresc creșterea profitabilă în regiune.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de piață puternică în Austria și prezență regională consolidată în Europa Centrală și de Est, cu multiple canale de distribuție.
- Diversificare între asigurări de daune, de sănătate și de viață, completată de servicii medicale prin grupul MavieMed.
- Strategie pe termen mediu clar definită, cu accent pe profitabilitate și eficiență operațională.
Puncte slabe
- Dependența de piața austriacă poate limita expunerea la alte regiuni, în funcție de evoluția economică locală.
- Rezultatele tehnice pot fi afectate de pagube neobișnuite, iar conducerea recunoaște că profitabilitatea țintă este condiționată de absența unor șocuri majore.
- Structura de personal și reducerea prezenței în unele țări din sud-estul Europei ar putea genera costuri de tranziție.
Oportunități
- Creșterea economică și sprijinul din fonduri europene în Europa Centrală și de Est ar putea deschide oportunități de creștere profitabilă.
- Produse de asigurare cu componente de sustenabilitate și extinderea gamei de fonduri legate de asigurările de viață ar putea atrage noi clienți.
- Îmbunătățirea eficienței și a procesului de subscriere ar putea sprijini marje mai bune în activitatea tehnică de bază.
Amenințări
- Evenimentele meteorologice extreme și pagubele naturale ar putea crește și afecta rezultatele, în special pentru asigurările de daune.
- Instabilitatea geopolitică și volatilitatea piețelor financiare ar putea afecta randamentul portofoliului investițional.
- Schimbările din conducerea băncilor centrale și problemele fiscale ale unor state ar putea genera presiuni asupra piețelor de capital.
Riscuri
- Pagube naturaleridicat
Pagubele cauzate de evenimente meteorologice extreme ar putea crește și afecta semnificativ rezultatele tehnice ale grupului.
- Volatilitatea piețelor de capitalmediu
Un climat de incertitudine geopolitică și monetară ar putea duce la pierderi în portofoliul de investiții.
- Dependența de Austriamediu
Concentrarea activității pe piața austriacă ar putea expune grupul la evoluțiile economice și de reglementare locale.
- Riscuri de raportare de sustenabilitatescăzut
Cerințele de raportare CSRD și controalele interne asupra datelor de sustenabilitate ar putea genera erori sau costuri suplimentare.
- Execuția strategieimediu
Realizarea obiectivelor programului UNIQA 3.0 ar putea depinde de ritmul creșterii în piețele din Europa Centrală și de Est.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă sprijinul din fonduri europene și creșterea economică din Europa Centrală și de Est se mențin, grupul ar putea beneficia de cerere crescută pentru asigurări.
- Dacă programul de eficiență și îmbunătățirea activității de bază din Austria produc rezultate, marjele tehnice ar putea crește.
- Diversificarea între asigurări de daune, de sănătate, de viață și servicii medicale ar putea reduce sensibilitatea rezultatelor la un singur segment.
Ce ar strica teza
- Dacă pagubele naturale continuă să crească, rezultatele tehnice ale grupului ar putea fi afectate în mod semnificativ.
- Dacă piețele de capital devin mai volatile, randamentul investițiilor ar putea scădea și ar putea afecta profitul.
- Dacă creșterea în Europa Centrală și de Est este mai lentă decât s-a anticipat, obiectivele de profitabilitate ar putea fi greu de atins.
De urmărit
- Evoluția profitabilității activității de asigurare de bază în Austria2026
- Rezultatele tehnice și impactul pagubelor naturaleurmătorul raport anual
- Creșterea profitabilă în piețele din Europa Centrală și de Est2027
- Progresul programului strategic UNIQA 3.0 – Growing Impact2028
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
UNIQA oferă asigurări de daune și accidente, de sănătate și de viață, precum și servicii, atât pentru clienții privați, cât și pentru cei corporativi, prin mai multe canale de distribuție, inclusiv agenți angajați, agenții generale, brokeri, bănci și vânzare directă 1. În afara asigurărilor, grupul este activ în Austria în domeniul sănătății, prin grupul MavieMed, care oferă servicii medicale staționare și ambulatorii 1. Structura geografică este dominată de Austria, urmată de Europa Centrală și de Est, unde grupul are personal semnificativ 1.
Conducerea operativă este asigurată de un consiliu de administrație, iar supravegherea revine consiliului de supraveghere și comitetelor sale 1. Compania descrie un proces de evaluare a competenței profesionale și a integrității persoanelor care conduc sau dețin funcții-cheie 1.
În planificarea pentru 2026, conducerea își concentrează atenția pe îmbunătățirea activității tehnice de asigurare de bază și a profitabilității în Austria, precum și pe creșterea profitabilă în piețele din Europa Centrală și de Est 1.
Segmente
Asigurări în Austria
Austria este cea mai mare piață a grupului după număr de angajați, iar obiectivul declarat pentru 2026 este îmbunătățirea profitabilității activității de asigurare de bază în această țară 1. Activitatea include asigurări de daune, de sănătate și de viață, distribuite prin toate canalele 1.
Asigurări în Europa Centrală și de Est
Această regiune include Polonia, Slovacia, Cehia și Ungaria, cu un număr important de angajați, precum și Bosnia și Herțegovina, Bulgaria, Croația, Muntenegru, Serbia, România și Ucraina 1. Conducerea urmărește creștere profitabilă în aceste piețe, sprijinită de programe de finanțare UE pentru investiții 1.
Servicii medicale în Austria
Grupul MavieMed din Austria furnizează servicii medicale staționare și ambulatorii, fiind singura activitate din afara asigurărilor menționată în raport 1.
Piața în context
Raportul anual descrie perspectiva economică pentru 2026: creștere globală de aproximativ 3 procente, un ritm mai slab în Eurozona, de circa 1 până la 1,2 procente, și perspective mai bune pentru Europa Centrală și de Est, unde Polonia ar putea depăși 3 procente 1. Compania avertizează că Federal Reserve și nivelul ridicat al datoriei publice americane pot influența piețele financiare 1.
Pe piața de capital, UNIQA estimează randamente ale obligațiunilor germane pe zece ani în jurul a 2,5–3 procente și anticipează pentru acțiuni un an dificil, cu creșteri moderate și volatilitate mai mare 1.
Tendințe
- Creșterea Europei Centrale și de Estvânt din spate
Fondurile UE și investițiile în regiune ar putea susține creșterea economică și cererea de asigurări în Polonia, Ungaria și Cehia 1.
- Eveniment meteo și pagube naturalevânt din față
Conducerea anticipează că pagubele cauzate de vreme vor crește, ceea ce ar putea afecta rezultatele tehnice ale asigurătorilor 1.
- Incertitudine geopolitică și monetarămixt
Instabilitatea geopolitică, schimbările din conducerea Federal Reserve și posibilele reduceri de dobândă ar putea influența randamentele și valoarea investițiilor 1.
- Ciclul investițiilor legate de inteligența artificialămixt
Investițiile mari în tehnologie ar putea susține piețele de acțiuni, dar evaluările ridicate ale unor titluri reprezintă un risc pentru portofoliul investițional 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenții UNIQA, așa că lista de mai jos rămâne limitată la ceea ce este menționat în sursa primită 1.
Poziția competitivă a grupului se bazează pe o piață domestică puternică în Austria și pe prezența în Europa Centrală și de Est, unde își propune să crească profitabil 1.
- Alți asigurători activi în Europa Centrală și de Est
Sursa nu numește concurenți specifici, iar acest punct nu poate fi completat cu date din raport.
- Asigurători din Austria
Raportul nu identifică concurenți locali, deci nu se pot atribui cote de piață sau poziții relative.
- Furnizori de servicii medicale private
Grupul MavieMed operează în sănătate, dar sursa nu indică alți furnizori cu care se compară.
- Bănci cu asigurări integrate
Canalul bancar este menționat ca mod de distribuție, însă sursa nu numește bănci concurente sau parteneri specifici.
Știri și depuneri
Din presă
- VIDEO Omul care își face asigurare de viață, persoane cu responsabilități. Radu Brăgărea, Vicepreședinte Directorat Uniqa Asigurări de Viață: E nevoie de educație pentru consumator și de sprijin din partea autorităților - Profit Financial.ForumProfit.ro · 22 oct. 2026 · RO
- Despăgubirile plătite de UNIQA pentru daunele provocate de incendii în randul IMM-urilor s-au dublat în primele 9 luniProfit.ro · 21 oct. 2026 · RO
- DOCUMENT Hidroelectrica își asigură șefii. A primit ofertă de la Uniqa. Buget de peste 8 milioane de leiProfit.ro · 19 oct. 2026 · RO
- EXCLUSIV UNIQA se extinde în RomâniaProfit.ro · 13 oct. 2026 · RO
- Premieră în România: clauză de asigurare pentru acte de bullying, inclusă în asigurarea de locuință de la Uniqa AsigurăriProfit.ro · 24 sept. 2026 · RO
- Despăgubiri mai mari pentru îmbolnăviri și călătorii. Creștere a primelor brute subscrise de UniqaProfit.ro · 23 sept. 2026 · RO
- Uniqa România: vânzările au crescut cu 8% în primul semestru, la 84 de milioane de euroEconomedia · 23 sept. 2026 · RO
- UNIQA anunță o creștere de 8% a primelor brute subscrise, în primul semestru din 2026Financial Intelligence (RO) · 23 sept. 2026 · RO
- Companiile UNIQA Asigurări şi UNIQA Asigurări de Viaţă au încheiat T1/2026 cu un volum al subscrierilor cumulat de 43 mil. euro, în creştere cu 6%. Profitul net a scăzut cu 20%, până la 4,2 mil. euroZiarul Financiar · 17 iun. 2026 · RO
- Mihaela Stroia, Preşedinte Directorat UNIQA Asigurări de Viaţă: Oamenii au devenit foarte atenţi în a-şi proteja veniturilor şi stilul de viaţă, pentru că ne-am obişnuit cu un anumit nivel, iar bunăstarea populaţiei a crescut în ultimii 25-30 de aniZiarul Financiar · 04 iun. 2026 · RO
- Andreea Vlasie, UNIQA Asigurări: Am crescut foarte mult anul trecut pe segmentul asigurărilor de viaţă, peste 40%. Ne îndreptăm atenţia şi către IMM-uriZiarul Financiar · 04 iun. 2026 · RO
- Ce carte îţi recomandă Mihaela Stroia, CEO, UNIQA Asigurări de Viaţă, companie de asigurări aflată în top 10 cele mai mari din RomâniaZiarul Financiar · 25 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202522 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202315 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / UNIQA Insurance Group AG · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.