olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Videndum plc VID.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BWGBNB23 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

2,15GBP−2,27 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Videndum plc este un grup britanic care proiectează și vinde echipamente pentru producția de conținut audiovizual, de la stabilizatoare și trepiede până la sisteme de iluminat și producție virtuală. În 2025 grupul a traversat un an dificil, cu cifra de afaceri raportată în scădere de 19%, iar disciplina de costuri și lansările de produse noi sunt în centrul strategiei de revenire.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Videndum plc (VID.L) costa 2,15 GBP (−2,27 % într-o zi), cu capitalizare 108,4 mil GBP, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,16, interval pe 52 de săptămâni 1,92–80,60 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
108,4 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,36 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-63,30 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,16
Volatilitate (1 an) 175 %
Interval 52 săpt.
1,9280,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,15 – 2,41
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,01 · lățimea benzii 11,4 %
SMA 50 / 200
2,26 / 7,72
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,03 / -0,02
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−11,3 %−0,6 %−10,7 pp—
3 luni−9,3 %−4,2 %−5,1 pp—
6 luni−46,9 %+4,3 %−51,2 pp—
De la început de an−90,2 %+7,5 %−97,7 pp—
1 an−97,0 %+9,9 %−106,9 pp+5,8 %
3 ani−99,7 %+49,8 %−149,5 pp+26,3 %
5 ani−99,9 %+42,8 %−142,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−97,6 %
10 nov. 2025 → 22 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,9 %
19 aug. 2022 → 22 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−76,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituriindisponibil306,9 mil280,7 mil228,3 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil−8,5 %−18,7 %
Profit netindisponibil-78,1 mil-147,0 mil-68,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-1,58-3,12-1,36
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-25,4 %-52,4 %-30,0 %
Flux de numerar liberindisponibil-20,9 mil4,8 mil-23,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
11,0 mil GBP
Datorie financiară
300,0 mii GBP
Datorie netă
-10,7 mil GBP
Capitaluri proprii
16,2 mil GBP
Active totale
228,8 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
0,63x
ROE
-134,4 %
ROA
-23,9 %
Marja FCF
-10,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
306,9 mil
2024
280,7 mil
2025
228,3 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
193,0 mil
2024
188,4 mil
2025
156,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
113,9 mil
2024
92,3 mil
2025
72,3 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-4,7 mil
2024
-84,5 mil
2025
-53,9 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
16,5 mil
2024
10,1 mil
2025
16,9 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-18,8 mil
2024
-91,3 mil
2025
-70,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-6,7 mil
2024
44,1 mil
2025
1,7 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-78,1 mil
2024
-147,0 mil
2025
-68,6 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,58
2024
-3,12
2025
-1,36

esef· 21 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,23
2024
0,00
2025
—

esef· 10 iun. 2025derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
8,7 mil
2024
57,3 mil
2025
11,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
47,3 mil
2024
38,7 mil
2025
46,4 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
94,5 mil
2024
82,5 mil
2025
59,8 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Active curente
2023
159,8 mil
2024
188,7 mil
2025
119,8 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
56,4 mil
2024
48,6 mil
2025
39,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Active totale
2023
451,3 mil
2024
346,3 mil
2025
228,8 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
42,8 mil
2024
43,7 mil
2025
42,1 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
99,0 mil
2024
114,2 mil
2025
300,0 mii

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
65,7 mil
2024
118,8 mil
2025
188,9 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
213,8 mil
2024
260,4 mil
2025
212,6 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
237,5 mil
2024
85,9 mil
2025
16,2 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
49,6 mil
2024
47,2 mil
2025
50,4 mil

esef· 21 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-16,1 mil
2024
12,7 mil
2025
-16,3 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
4,8 mil
2024
7,9 mil
2025
7,2 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-20,9 mil ≈
2024
4,8 mil ≈
2025
-23,5 mil ≈

esef· 21 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-20,8 mil
2024
-12,6 mil
2025
-3,9 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
23,4 mil
2024
7,0 mil
2025
18,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
11,6 mil
2024
0
2025
—

esef· 10 iun. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
3,7 mil
2024
500,0 mii
2025
300,0 mii

esef· 21 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-589,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
31,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-23,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-30,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-10,3 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-134,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-23,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-61,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-135,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
-10,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-3,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-16,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
7,2 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-23,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
68 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
166 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
100 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
134 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
108,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
97,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-63,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
6,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-21,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,15 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 108,4 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
108,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
6,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-134,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-30,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-18,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 apr. 2026
verificat 85derivat 5

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-61,1 %0 (față de colegi)25 %
    Marja netă · Calitate-30,0 %17 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,2x0 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-21,7 %0 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %4 (pe interval fix)15 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate6/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial4/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    VIDENDUM PLC (VID.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 228,3 mil GBP în 2025; creștere an/an -18,7 %; marjă netă -30,0 %; ROE -134,4 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • ROIC: -61,1 %
    • Marja netă: -30,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: -3,2x
    • Lichiditatea curentă: 0,6x
    • Randament FCF: -21,7 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,5x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−69,1 %)
    P/B
    6,7x
    mediana verticalei 2,2x
    peste mediană (+209,7 %)
    ROE
    -134,4 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−1.035,2 %)
    Marja netă
    -30,0 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−379,0 %)
    Marja EBIT
    -23,6 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−202,9 %)
    Venituri an/an
    -18,7 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−336,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    VID.LVidendum PLC108,4 mil—-134,4 %-30,0 %−18,7 %−97 % / −100 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VID.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Videndum plc este un grup britanic care proiectează și vinde echipamente pentru producția de conținut audiovizual, de la stabilizatoare și trepiede până la sisteme de iluminat și producție virtuală. În 2025 grupul a traversat un an dificil, cu cifra de afaceri raportată în scădere de 19% 1, iar disciplina de costuri și lansările de produse noi sunt în centrul strategiei de revenire.

      SWOT

      Puncte tari

      • Portofoliul de branduri recunoscute în segmentul profesional al creării de conținut oferă o bază solidă de clienți. Compania are o experiență consolidată în proiectarea de echipamente de imagine și sunet.
      • Reducerea costurilor din ultimii ani și relocarea producției au creat o structură operațională mai eficientă. Economiile realizate în 2025 arată capacitatea conducerii de a executa programe de restructurare.
      • Refinanțarea a redus riscul de lichiditate, deși incertitudinea materială legată de continuitatea activității rămâne prezentă în raport. Echipa financiară a fost întărită cu un director financiar permanent.

      Puncte slabe

      • Cifra de afaceri a scăzut semnificativ în 2025 și pierderile ajustate au rămas ridicate. Creșterea datoriei și a costurilor de finanțare a presat rezultatele.
      • Dependența de furnizori cu alternative limitate pentru componente specializate rămâne un risc ridicat. Un singur partener de canal are o pondere importantă în vânzări.
      • Depreciere de active și dificultăți în anumite afaceri care nu și-au atins obiectivele au generat ajustări importante. Costul restructurării a fost ridicat în raport cu rezultatele.

      Oportunități

      • Lansările recente de produse au primit un răspuns pozitiv și ar putea sprijini revenirea vânzărilor. Piețele din Asia reprezintă o direcție de creștere vizată prin echipe dedicate.
      • Inteligența artificială asistivă și producția virtuală pot deschide categorii noi de produse. Recuperarea costurilor tarifare, dacă se realizează, ar putea îmbunătăți rezultatele viitoare.
      • Eficiențele din consolidarea operațiunilor și din simplificarea structurii ar putea îmbunătăți marjele dacă volumele cresc. Canalele proprii de comerț electronic oferă o relație mai directă cu clienții.

      Amenințări

      • Tarifele vamale și tensiunile geopolitice pot continua să crească costurile și să descurajeze cererea. Conflictele armate și incertitudinea comercială ar putea reduce investițiile clienților.
      • Inteligența artificială generativă ar putea înlocui anumite procese de producție și ar putea reduce cererea pentru echipamente fizice. Concurenții cu costuri mici pot copia designul produselor.
      • Dacă recesiunea globală se adâncește, cheltuielile pentru echipamente ar putea scădea. Riscurile cibernetice și pierderea personalului-cheie ar putea afecta continuitatea operațiunilor.

      Riscuri

      • Cererea pentru produseridicat

        Contextul macroeconomic, tensiunile comerciale și scăderea veniturilor consumatorilor ar putea reduce vânzările. Riscul este evaluat ca ridicat de conducere.

      • Dependența de furnizoriridicat

        Lipsa unor alternative ușor disponibile pentru componente specializate, precum semiconductorii, ar putea afecta serviciul către clienți dacă un furnizor cedează.

      • Continuitatea activității și lichiditateamediu

        Raportul menționează o incertitudine materială legată de continuitatea activității, chiar dacă riscul de trezorerie s-a redus după refinanțare. Dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc, opțiunile de finanțare ar putea fi limitate.

      • Inovație și IAmediu

        Incapacitatea de a lansa produse noi la timp sau de a se adapta schimbărilor tehnologice ar putea determina clienții să se orienteze către alți producători.

      • Securitate cibernetică și dependența de personalmediu

        Atacurile cibernetice și pierderea personalului-cheie, în contextul restructurărilor, ar putea afecta operațiunile și reputația, deși compania a întărit măsurile de protecție.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă revenirea cererii se confirmă după lansările recente de produse, veniturile ar putea crește și marjele ar putea beneficia de economiile deja realizate din restructurare.
      • Recuperarea costurilor tarifare, dacă se materializează, ar putea reduce presiunea asupra profitabilității, iar eficiențele operaționale ar putea susține rezultatele.
      • Apariția unor oportunități din IA asistivă și producția virtuală ar putea deschide noi categorii de produse și noi piețe, în special în Asia.

      Ce ar strica teza

      • Dacă cererea rămâne slabă și pierderile ajustate persistă, costurile fixe și datoria ar putea rămâne o povară pentru rezultatele grupului.
      • Tarifele și tensiunile geopolitice ar putea continua să crească costurile, iar recuperarea sumelor plătite nu este așteptată în perioada imediată.
      • IA generativă ar putea reduce cererea pentru echipamente fizice, iar dacă inovația nu ține pasul, cota de piață ar putea scădea.

      De urmărit

      • Evoluția cifrei de afaceri și a marjei ajustate după restructurare2026
      • Numirea noului CEO și stabilitatea conducerii executive2026
      • Progresul refinanțării și evoluția incertitudinii legate de continuitatea activitățiinext 10-K

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Videndum este un grup internațional orientat spre piața profesională și semi-profesională a creării de conținut, cu brandurile sale de imagine și sunet, printre care Manfrotto și Vinten. Potrivit raportului anual pe 2025, compania se concentrează pe inovație de produs, pe eficientizarea lanțului de aprovizionare și pe creșterea prezenței în zonele geografice cheie 1. Grupul a restructurat fabricile, a închis anumite site-uri și și-a vândut unele active nestrategice.

      Structura operațională s-a simplificat în ultimii ani: producția a fost mutată în Italia și Costa Rica, iar unele funcții regionale au fost reduse. Scopul declarat este reducerea costurilor fixe și concentrarea pe categorii de produse cu marje mai bune 1. Compania descrie o strategie bazată pe cinci priorități, printre care inovația, reducerea costurilor de producție și întărirea disciplinei financiare 1.

      Ponderea clienților profesioniști din mediul de televiziune, film și publicitate rămâne centrală pentru modelul de afaceri. Grupul vinde prin distribuitori și parteneri de canal, iar unul dintre aceștia reprezintă o parte semnificativă din cifra de afaceri 1. Dezvoltarea canalelor proprii de comerț electronic completează această rețea.

      Segmente

      Restul grupului

      Pe lângă VMS, grupul include divizii dedicate imaginii, iluminatului și producției virtuale. Raportul anual nu oferă în acest extras cifre separate pentru toate aceste linii, astfel că analiza detaliată a acestora rămâne limitată la informațiile disponibile 1. Compania vizează creșteri în zonele de producție virtuală și imagistică inteligentă.

      Piața în context

      Piața echipamentelor pentru creatorii de conținut a fost afectată în 2025 de un context macroeconomic dificil, de tarifele introduse de SUA în aprilie 2025 și de conflicte geopolitice 1. Conducerea descrie anul ca fiind unul dificil, cu reduceri parțiale ale tarifelor în a doua jumătate care au ușurat presiunea asupra cererii, dar fără a elimina incertitudinea 1. Ca urmare a unei decizii a Curții Supreme a SUA, compania a depus cereri de recuperare a costurilor tarifare, dar nu se așteaptă recuperări în exercițiul 2026 1.

      Cererea de produse destinate consumatorilor a fost slabă din cauza reducerii venitului disponibil, iar riscul de recesiune globală rămâne în discuție 1. Compania semnalează însă semne de îmbunătățire, după lansările Manfrotto One și Vinten Versine, care au primit un răspuns pozitiv din partea piețelor 1.

      Tendințe

      • Tarife vamale și comerț internaționalmixt

        Tarifele impuse de SUA au crescut prețurile finale și costurile suportate de grup, iar compania a relocat anumite operațiuni pentru a le reduce. Dacă recuperarea tarifelor din decizia Curții Supreme se materializează, impactul negativ ar putea fi parțial corectat în perioadele viitoare 1.

      • Inteligența artificială generativămixt

        Compania identifică IA generativă atât ca risc, cât și ca oportunitate. Dacă instrumentele de creare automată de imagini și video se extind în producția audiovizuală, cererea pentru anumite produse fizice ar putea scădea, în timp ce funcțiile asistive de IA ar putea deschide noi categorii 1.

      • Restructurare și eficiență operaționalăvânt din spate

        Economiile din restructurare și închiderea unor site-uri de producție sunt un factor care ar putea sprijini marjele dacă volumele revin. Concentrarea producției în câteva locații reduce costurile fixe, dar crește dependența de anumite linii de aprovizionare 1.

      • Presiuni asupra cererii de consumvânt din față

        Inflația și recesiunea au redus veniturile disponibile ale consumatorilor, ceea ce a afectat vânzările de produse destinate publicului larg. Dacă acest context persistă, volumele ar putea rămâne sub nivelul din perioadele anterioare 1.

      Poziția concurențială

      Raportul anual nu detaliază în acest extras competitorii direcți ai grupului, astfel că peisajul concurențial trebuie privit în termeni generali. Grupul concurează pe inovație de produs, prețuri și capacitatea de a răspunde nevoilor creatorilor de conținut, iar riscul de imitație din partea producătorilor cu costuri mici este menționat explicit 1.

      Compania subliniază că brandurile sale și designul produselor sunt diferențiatori critici, dar greu de protejat juridic. Pentru a răspunde presiunii concurențiale, grupul a reînnoit gamele de produse și a investit în segmente tehnologice superioare 1.

      • Producători asiatici cu costuri mici

        Raportul menționează riscul de imitație și de infringement din partea concurenților cu costuri mici, fără a-i numi.

      • Furnizori de echipamente de imagine profesională

        Concurența din segmentul profesional este menționată generic, fără identificarea unor companii specifice în acest extras.

      • Platforme și producători de soluții IA

        Dezvoltarea IA asistive și generative poate crea concurență din partea unor noi actori tehnologici, conform riscurilor identificate de companie.

      • Distribuitori și canale de vânzare

        Canalele de distribuție pot funcționa și ca presiune competitivă asupra marjelor, mai ales când un partener deține o pondere mare.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Videndum plc · 31 dec. 2025

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Videndum plc (VID.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw