olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Wickes Group plc WIX.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BL6C2002 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Wickes este un retailer britanic de îmbunătățiri ale locuinței, cu focus pe clienții de tip trade, pe bucătării și băi și pe soluții de energie pentru casă. Compania și-a crescut cota de piață în 2025 și și-a mărit ambiția de rețea, în condițiile unei piețe încă prudente.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Wickes Group plc (WIX.L) costa 2,44 GBP (+1,46 % într-o zi), cu capitalizare 559,2 mil GBP, P/E 14,9 pe un EPS diluat de 0,16 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,69, interval pe 52 de săptămâni 1,71–2,55 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 76,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,94 – 2,54
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 27,0 %
- SMA 50 / 200
- 2,06 / 2,05
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,11 / 0,10
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +22,0 % | −0,6 % | +22,6 pp | — |
| 3 luni | +20,8 % | −4,2 % | +25,0 pp | — |
| 6 luni | +17,6 % | +4,3 % | +13,3 pp | — |
| De la început de an | +3,8 % | +7,5 % | −3,7 pp | — |
| 1 an | +12,7 % | +9,9 % | +2,8 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +94,6 % | +49,8 % | +44,7 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +7,0 % | +42,8 % | −35,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,1, mediană 14,4, max 20,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −0,6 % | +5,9 % |
| Profit net | 29,8 mil | 18,1 mil | 38,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −39,3 % | +112,7 % |
| EPS diluat | 0,12 | 0,08 | 0,16 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −35,9 % | +118,7 % |
| netă % | 1,9 % | 1,2 % | 2,4 % |
| Flux de numerar liber | 147,2 mil | 137,4 mil | 171,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025
- Numerar
- 91,7 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 130,9 mil GBP
- Active totale
- 1,1 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,07x
- ROE
- 27,8 %
- ROA
- 3,5 %
- Marja FCF
- 10,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 988,8 mil | 977,9 mil | 1,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 565,0 mil | 566,6 mil | 603,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 62,9 mil | 47,3 mil | 70,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 31,4 mil | 32,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 41,1 mil | 23,2 mil | 48,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 11,3 mil | 4,8 mil | 10,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 29,8 mil | 18,1 mil | 38,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,12 | 0,08 | 0,16 | esef· 18 mar. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 97,5 mil | 86,3 mil | 91,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 74,1 mil | 70,6 mil | 63,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 195,5 mil | 192,9 mil | 199,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 367,1 mil | 350,5 mil | 356,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 123,2 mil | 113,3 mil | 116,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 8,4 mil | 12,6 mil | 12,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 14,3 mil | 10,0 mil | 6,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 311,5 mil | 306,2 mil | 332,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 909,8 mil | 932,5 mil | 969,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 163,3 mil | 146,4 mil | 130,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 252,5 mil | 235,1 mil | 229,2 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 179,3 mil | 162,0 mil | 193,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 32,1 mil | 24,6 mil | 22,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 147,2 mil ≈ | 137,4 mil ≈ | 171,1 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -30,9 mil | -14,7 mil | -17,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -150,4 mil | -158,5 mil | -170,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 559,2 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 2,4 % | 26 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 444,4 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,2x | 11 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 23 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,9x | 50 (față de colegi) | 25 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 30,6 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie16/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WICKES GROUP PLC (WIX.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-27.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld GBP în 2025; creștere an/an 5,9 %; marjă netă 2,4 %; ROE 27,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,85–2,86 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,37 GBP, prețul de 2,44 GBP lasă un potențial de -3,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -3,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 444,4 %
- Randament FCF: 30,6 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 2,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,2x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| WIX.LWickes Group PLC | 559,2 mil | 14,9 | 27,9 % | 2,4 % | +5,9 % | +4 % / +89 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WIX.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,50 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 2,65 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 3,99 Randament total 63 % · Pe an 63 % |
| 3 ani | 1,50 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 2,97 Randament total 22 % · Pe an 7 % | 4,91 Randament total 101 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 1,50 Randament total -39 % · Pe an -9 % | 3,34 Randament total 37 % · Pe an 6 % | 6,04 Randament total 147 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 0,74
- Marja netă± 0,52
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,42
- Diluare anuală± 0,04
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Wickes este un retailer britanic de îmbunătățiri ale locuinței, cu focus pe clienții de tip trade, pe bucătării și băi și pe soluții de energie pentru casă. Compania și-a crescut cota de piață în 2025 și și-a mărit ambiția de rețea, în condițiile unei piețe încă prudente. 1
SWOT
Puncte tari
- Brandul și experiența în proiectare și instalare sunt recunoscute, iar compania spune că are o poziție de preț competitivă și cote de piață record în Retail 1.
- Programul TradePro și parteneriatele B2B oferă o bază fidelă de meseriași, cu creștere reală a vânzărilor în acest segment 1.
- Rețeaua de magazine în noul format și serviciile rapide de Click & Collect susțin experiența clientului și satisfacția raportată 1.
Puncte slabe
- Dimensiunea medie a coșului pentru meseriași a scăzut ușor, ceea ce arată o cerere mai prudentă pe anumite categorii 1.
- Rata accidentelor cu colegii a crescut în 2025, în principal din cauza accidentărilor musculo-scheletale legate de manipularea manuală în perioada de vârf 1.
- Compania are încă o cotă de piață relativ mică în piața largă a îmbunătățirilor de locuință, ceea ce înseamnă că depinde de extinderea rețelei 1.
Oportunități
- Piața de instalații solare rezidențiale este în creștere pe termen lung și fragmentată, iar compania își propune să devină lider în soluțiile energetice pentru casă 1.
- Ambiția de rețea de 300 de magazine pe termen lung și noul format mai mic deschid acces la mai multe locații și la comunități cu populație redusă 1.
- Creșterea clienților femei și tinere în DIY oferă posibilitatea de a extinde baza de clienți prin comunicare dedicată 1.
Amenințări
- Încrederea slabă a consumatorilor britanici și prudența față de proiectele majore ar putea reduce cererea pentru bucătării și băi 1.
- Presiunea competitivă din retailul de îmbunătățiri ale locuinței și din piața solară fragmentată ar putea afecta marjele și ritmul de creștere 1.
- Dependența de condițiile pieței imobiliare și de tranzacțiile din locuințe ar putea limita volumele pe termen mediu 1.
Riscuri
- Cerere slabă pentru proiecte mariridicat
Clienții amână proiectele majore de îmbunătățire, ceea ce ar putea afecta vânzările din Design & Installation dacă încrederea nu revine 1.
- Riscuri de siguranță în magazine și depozitemediu
Creșterea accidentărilor colegilor în 2025 arată că prevenirea riscurilor operaționale rămâne o provocare. Compania a anunțat planuri de îmbunătățire și instruire 1.
- Execuția programului de deschiderimediu
Planul de extindere a rețelei depinde de achiziția de locații, de condiții comerciale cu proprietarii și de autorizări, iar întârzierile ar putea amâna rezultatele 1.
- Investiții digitale și sisteme noimediu
Trecerea la o platformă unificată de comerț și la un nou sistem de comenzi, planificată pentru 2026 și 2027, ar putea genera costuri sau perturbări operaționale 1.
- Conformitate și reglementarescăzut
Compania operează sub reglementări privind protecția consumatorilor, protecția datelor și concurența. Erorile de conformitate ar putea avea consecințe financiare și reputaționale 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania și-a crescut cota de piață în retailul DIY și a readus Design & Installation pe creștere, iar ambiția de rețea oferă o direcție clară pentru expansiune 1.
- Dacă piața solară rezidențială se dezvoltă conform estimărilor, Wickes ar putea beneficia de brandul și experiența sa în proiectare și instalare 1.
- Programul TradePro și parteneriatele B2B consolidează o bază de clienți meseriași cu vânzări în creștere 1.
Ce ar strica teza
- Încrederea consumatorilor rămâne scăzută, iar planurile pentru proiecte mari sunt sub nivelurile istorice, ceea ce ar putea limita creșterea în Design & Installation 1.
- Coșurile medii pentru meseriași au scăzut ușor, iar creșterea depinde de volume, nu doar de valoarea fiecărei vânzări 1.
- Dacă extinderea rețelei întâmpină întârzieri în găsirea locațiilor sau în obținerea autorizațiilor, rezultatele ar putea fi amânate 1.
De urmărit
- Numărul de magazine noi deschise și de refit-uri realizate, față de planul de 4-5 deschideri și 15-20 de refit-uri2026
- Evoluția vânzărilor din Design & Installation și a vânzărilor comandateQ1 2027
- Evoluția dimensiunii medii a coșului pentru membrii TradePro2026
- Calendarul implementării noii platforme de comerț unificat și a sistemului de comenzi2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Wickes Group plc operează o rețea de magazine și un canal digital pentru îmbunătățirea locuințelor în Marea Britanie, organizat în trei propuneri pentru clienți: Local Trade, Design & Installation și DIY. Programul TradePro, un sistem de membri pentru meseriași, este unul dintre pilonii strategiei, alături de serviciile Click & Collect și de Wickes Solar. În anul fiscal 2025 compania a avut 643,000 de clienți activi TradePro și a încheiat anul cu 230 de magazine 1. Strategia actuală, stabilită la demerger-ul din 2021, pune accent pe extinderea acestor pârghii de creștere, nu doar pe volum 1.
Compania descrie un model de business echilibrat, care permite deservirea clienților în mai multe moduri: prin autoservire, prin consiliere asistată, prin comenzi cu livrare și prin showroom-uri de proiectare și instalare. Conceptul de rețea «4C» urmărește aceeași experiență pentru toate cele patru tipuri de vizite 1. Wickes își descrie ritmul de creștere ca fiind susținut de investiții continue în digital, în personalizarea ofertei și în tehnologie pentru meseriași 1.
Din perspectiva investitorului, relevantă este combinația dintre creșterea cotei de piață din Retail, revenirea la creștere în Design & Installation și extinderea rețelei. Compania spune că 190 din magazine, adică 83% din rețea, au trecut în noul format 1. Dacă aceste tendințe se mențin, ele ar putea susține creșterea pe termen mediu, dar rămân dependente de cererea din piața britanică a locuinței.
Segmente
Retail (DIY)
Segmentul de retail DIY a atins niveluri record de cotă de piață, cu puncte forte în lemn, placare și pardoseli și vopsitorie. Compania a făcut 21 de revizuiri de game în acest an și a reînnoit gama de decorațiuni 1.
Design & Installation
Veniturile din Design & Installation au crescut cu 4,4% în anul fiscal 2025, iar vânzările comandate au crescut cinci trimestre consecutiv. Compania leagă această revenire de simplificarea parcursului clientului pentru bucătării și băi 1.
Piața în context
Compania estimează că piața britanică a îmbunătățirilor de locuință, bucătăriilor, băilor și soluțiilor energetice valorează c. 35 mld. GBP pe an, iar cota Wickes este de c. 5% 1. Piața de instalații solare rezidențiale este estimată la 1,5 mld. GBP pe an până în 2028, fără un lider clar al brandului 1.
Încrederea consumatorilor rămâne slabă, iar clienții evită proiectele mari, deși îmbunătățirea locuinței rămâne o prioritate. Compania se bazează pe vârsta ridicată a fondului locativ britanic și pe creșterea numărului de gospodării pentru susținerea cererii 1. Dacă încrederea se îmbunătățește, piața ar putea deveni mai favorabilă pentru proiectele mai mari.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurenți din retailul de îmbunătățiri ale locuinței din Marea Britanie, iar în sursa anuală nu sunt numiți concurenți specifici. Compania spune că își menține poziția de preț competitivă față de grupul de referință mai larg 1.
În segmentul solar, piața este fragmentată, fără un lider clar, ceea ce oferă spațiu pentru creștere, dar și pentru concurență din parte multor firme mici. Avantajul declarat al Wickes este brandul și experiența de proiectare și instalare la scară 1.
- Alți retaileri de îmbunătățiri ale locuinței din Marea Britanie
Sursa anuală menționează un grup de referință mai larg, dar nu numește concurenți individuali.
- Furnizori locali de instalații solare
Piața solară rezidențială este fragmentată, fără un lider clar al brandului, conform sursei.
- Meseriași și firme independente de instalare
Acestea reprezintă o parte a pieței pe care compania o deservește prin programul pentru meseriași.
- Retaileri online de produse pentru locuință
Sursa vorbește despre cerința de convenabilitate și viteză, dar nu numește concurenți online specifici.
Știri și depuneri
Din presă
- Wickes first-half revenue rises 2.1% to £865.3mYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-27 (ESEF) · SEC / Wickes Group plc · 27 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.