olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
WORLDSEC LIMITED WSL.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
WORLDSEC LIMITED este o companie de investiții listată la Londra, al cărei portofoliu principal include participații în Animoca, ByteDance și Dingdong, cu o extindere recentă spre active digitale, stablecoin-uri și tokenizarea activelor reale. Pentru investitori, relevanța ține de cât de mult din valoare depinde de câteva participații mari și de tranzacțiile de ieșire anunțate în 2026, în special vânzarea activității chineze a Dingdong către Meituan, evaluată la până la 997 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea WORLDSEC LIMITED (WSL.L) costa 0,02 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta -21,51, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,02 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,00 – 0,02
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,63 · lățimea benzii 197,5 %
- SMA 50 / 200
- 0,01 / 0,00
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / 0,00
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | 0,0 % | −0,6 % | +0,6 pp | — |
| 3 luni | indisponibil | −4,2 % | indisponibil | — |
| 6 luni | +9.900,0 % | +4,3 % | +9.895,7 pp | — |
| De la început de an | +11.438,5 % | +7,5 % | +11.431,0 pp | — |
| 1 an | indisponibil | +9,9 % | indisponibil | +5,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +49,8 % | indisponibil | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 112,0 mii | 118,0 mii | 724,0 mii |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,4 % | +513,6 % |
| Profit net | 58,0 mii | -55,0 mii | 215,0 mii |
| Profit net an/an | indisponibil | −194,8 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,06 | 0,25 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 51,8 % | -46,6 % | 29,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 923,0 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 5,7 mil USD
- Active totale
- indisponibil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 10,96x
- ROE
- 3,9 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 112,0 mii | 118,0 mii | 724,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,0 mii | 5,0 mii | 2,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 58,0 mii | -55,0 mii | 215,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | 58,0 mii | -55,0 mii | 215,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,06 | 0,25 | esef· 12 mai 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,1 mil | 701,0 mii | 923,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 1,8 mil | 1,5 mil | 2,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 0 | 0 | 0 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 227,0 mii | 212,0 mii | 227,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 5,5 mil | 5,4 mil | 5,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 916,7 mii | 860,0 mii | esef· 12 mai 2026derivat |
- 2023
- —
- 2024
- 916,7 mii
- 2025
- 860,0 mii
esef· 12 mai 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,82 – 4,35 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E2,82 – 4,35 (Mijloc 3,61)17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 29,7 % | 83 (față de colegi) | 60 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 11,0x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial83/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WORLDSEC LIMITED (WSL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 724,0 mii USD în 2025; creștere an/an 513,6 %; marjă netă 29,7 %; ROE 3,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,82–4,35 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 29,7 %
- Lichiditatea curentă: 11,0x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WSL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
WORLDSEC LIMITED este o companie de investiții listată la Londra, al cărei portofoliu principal include participații în Animoca, ByteDance și Dingdong, cu o extindere recentă spre active digitale, stablecoin-uri și tokenizarea activelor reale 1. Pentru investitori, relevanța ține de cât de mult din valoare depinde de câteva participații mari și de tranzacțiile de ieșire anunțate în 2026, în special vânzarea activității chineze a Dingdong către Meituan, evaluată la până la 997 milioane USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul nu are datorii, are cheltuieli operaționale reduse și dispune de lichidități nerestricționate, ceea ce oferă flexibilitate în perioadele dificile 1.
- Portofoliul este diversificat, cu participații în companii de active digitale, în ByteDance și în Dingdong, ceea ce reduce dependența de o singură poziție 1.
- Animoca are licențe de reglementare în Abu Dhabi și Dubai, care pot facilita accesul la clienți instituționali din regiune 1.
Puncte slabe
- Dependența de câțiva directori executivi cheie este mare, iar contractele lor prevăd doar un preaviz de șase luni, ceea ce expune grupul la riscul de conducere 1.
- Grupul nu a atins încă o performanță constantă de profit, iar componența consiliului nu îndeplinește țintele de diversitate de gen 1.
- Nu există un comitet de nominalizare și nici un director independent principal, ceea ce limitează supravegherea formală a numirilor 1.
Oportunități
- Dacă tranzacția cu Meituan se finalizează, distribuirile de numerar către acționari ar putea reprezenta o eliberare de valoare pentru investitori 1.
- Stablecoin-urile și tokenizarea activelor reale ar putea genera venituri noi pentru Animoca, dacă proiectele asociate ating etapele planificate 1.
- Un parteneriat în investiții cu familiile de mare avere din Asia ar putea deschide o nouă linie de activitate, dacă acordurile definitive se încheie 1.
Amenințări
- O scădere economică severă sau tensiuni geopolitice în Greater China și Asia de Sud-Est ar putea afecta grav investițiile grupului 1.
- Concurența pentru tranzacții de calitate din partea fondurilor cu capital neutilizat ar putea limita oportunitățile de investiție 1.
- Reglementările privind ByteDance și TikTok în SUA rămân incerte, iar rezolvarea acestora ar putea modifica valoarea participației 1.
Riscuri
- Risc de piață țintăridicat
Recesiunea economică sau tensiunile politice în Greater China și Asia de Sud-Est ar putea afecta investițiile grupului, un risc în afara controlului său 1.
- Risc de oportunitate de investițiemediu
Concurența pentru tranzacții de calitate ar putea reduce numărul de oportunități atractive, iar grupul depinde de disponibilitatea lor 1.
- Risc cheie de personalridicat
Grupul depinde de câțiva directori executivi pentru identificarea și ieșirea din investiții, iar pierderea lor ar putea afecta execuția strategiei 1.
- Risc operaționalmediu
Eșecurile de control intern sau de conformitate ar putea duce la pierderi sau la erori de raportare, iar grupul a stabilit sisteme de control pentru a le preveni 1.
- Risc financiarscăzut
Grupul este expus riscurilor de piață, de credit și de lichiditate, gestionate de filiala operațională, dar acestea rămân relevante pentru valoarea portofoliului 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tranzacția cu Meituan se finalizează și capitalul se distribuie acționarilor, valoarea realizată ar putea susține prețul acțiunii, având în vedere lipsa datoriilor 1.
- Creșterea utilizării modelelor AI ale ByteDance ar putea susține valoarea participației prin fondul Homaer, dacă evaluările din tranzacțiile secundare se mențin 1.
- Extinderea Animoca în tokenizare și stablecoin-uri ar putea genera venituri noi, dacă proiectele asociate ating etapele planificate 1.
Ce ar strica teza
- Marjele Dingdong au scăzut în a doua jumătate a anului 2025, iar dacă tranzacția cu Meituan nu se finalizează, presiunea asupra profitabilității ar putea continua 1.
- Valoarea grupului depinde de câteva participații mari, astfel încât o scădere a evaluării ByteDance sau a activelor digitale ar putea afecta puternic rezultatele 1.
- Riscul de conducere este ridicat, iar absența unor mecanisme formale de nominalizare și de supraveghere ar putea afecta încrederea investitorilor 1.
De urmărit
- Finalizarea vânzării activității chineze Dingdong către Meituan și distribuirea numerarului către acționari2026
- Lansarea mainnet-ului SANDchain și evoluția proiectelor NUVA și Anchorpoint2026
- Aprobările finale ale Abu Dhabi Global Market pentru activitatea de administrare a fondurilor Animoca2026
- Rezultatele Dingdong pentru 2026 și evoluția marjei brute, dacă grupul continuă să raporteze separatnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul investește în companii mici și mijlocii din Greater China și Asia de Sud-Est, cu un portofoliu diversificat și fără împrumuturi, conform raportului anual pentru 2025 1. Activitatea de bază este gestionarea investițiilor de către consiliu, fără manager extern, iar executivii sunt direct responsabili de identificarea și monitorizarea țintelor 1. Grupul nu are datorii și operează cu costuri reduse, ceea ce îl face mai degrabă un vehicul de investiții decât o companie operațională 1.
Principala participație de tip digital este Animoca, despre care raportul spune că își extinde focusul de la divertisment blockchain spre stablecoin-uri, tokenizarea activelor reale, DeFi, DePIN și AI, poziționându-se ca un conglomerat Web3 diversificat 1. Grupul deține și acțiuni în Dingdong, listată la New York, și o participație indirectă în ByteDance prin fondul Homaer 1.
Structura de capital se sprijină pe câteva poziții concentrate, iar partea de active digitale este mai volatilă decât cea de investiții în ByteDance sau Dingdong, ceea ce face ca evaluarea grupului să depindă de tranzacțiile de ieșire și de distribuirile către acționari 1.
Segmente
Active digitale (Animoca)
Animoca dezvoltă activitate în tokenizarea acțiunilor, platforme de active digitale și reglementare în Abu Dhabi și Dubai, iar în martie 2026 a anunțat cedarea a 60% din GAMEE pentru până la 11 milioane USD 1.
Investiția în ByteDance (fondul Homaer)
Grupul deține indirect acțiuni ByteDance prin fondul Homaer, iar reducerile de către fond au dus la distribuiri de dividende către grup în 2025 1. Valorile implicite din tranzacțiile secundare au crescut în 2025-2026, ceea ce sprijină evaluarea participației 1.
Dingdong (ADS listat la NYSE)
Dingdong operează o platformă de comerț electronic cu produse alimentare proaspete în China, cu venituri în creștere mai lent și marje sub presiune în a doua jumătate a lui 2025 1. Vânzarea activității chineze către Meituan, dacă se finalizează, ar putea conduce la distribuiri către acționari 1.
Piața în context
Piața în care activează grupul este cea a investițiilor private în Greater China și Asia de Sud-Est, unde concurența pentru tranzacții de calitate rămâne intensă din cauza capitalului acumulat în perioada dobânzilor scăzute 1. Pe partea de active digitale, raportul descrie adoptarea instituțională rapidă a stablecoin-urilor și a tokenizării activelor reale, sub un cadru de reglementare în îmbunătățire 1.
Pentru ByteDance, raportul menționează o cerere publicitară rezistentă și o creștere a comerțului electronic prin TikTok Shop și Douyin, în timp ce pentru comerțul online de alimente din China marjele rămân sub presiune din cauza concurenței și a costurilor de achiziție 1.
Tendințe
- Tokenizarea activelor reale și stablecoin-urilevânt din spate
Adoptarea instituțională a stablecoin-urilor și a tokenizării RWA ar putea deschide noi surse de venit pentru Animoca, dacă proiectele precum NUVA și Anchorpoint ating etapele planificate 1.
- Reglementarea activelor digitalemixt
Licențele obținute în Abu Dhabi și Dubai pot extinde accesul la investitori instituționali, însă clarificarea cadrului de reglementare rămâne un factor condiționat de aprobările finale 1.
- Presiunea marjelor în comerțul online de alimentevânt din față
Marjele Dingdong au scăzut în a doua jumătate a lui 2025, ceea ce arată că un model cu marje mici este vulnerabil la costurile de produs și la programele de fidelizare 1.
- Investițiile mari ale ByteDance în AImixt
Cheltuielile AI ale ByteDance ar putea susține evaluarea participației prin fondul Homaer, dacă creșterea utilizării modelelor se menține, însă costurile de infrastructură rămân ridicate 1.
Poziția concurențială
În investițiile private, concurența este intensă din partea fondurilor care au strâns capital în 2022 și 2023 și caută tranzacții de calitate, ceea ce limitează oportunitățile grupului 1. În active digitale, Animoca concurează cu alte platforme de tokenizare și cu furnizori de infrastructură blockchain, iar în comerțul online de alimente cu alți jucători din China 1.
Raportul nu numește explicit concurenții, dar descrie piețele în care operează: fonduri private, platforme de tokenizare, platforme de comerț electronic și furnizori de cloud AI, așa că lista de mai jos rămâne limitată la ce se poate deduce din text 1.
- Meituan
Cumpărătorul activității chineze de comerț online de alimente a Dingdong, care devine principal concurent în zona de livrare de produse proaspete dacă tranzacția se finalizează 1.
- TikTok Shop
Platformă de comerț electronic care concurează pentru bugetele publicitare și comerciale din SUA și Europa, parte din ecosistemul ByteDance 1.
- Furnizori de cloud AI din China
Concurenți pentru servicii de infrastructură AI, inclusiv Volcano Engine, care se află în aria de activitate a ByteDance 1.
- Alte fonduri de investiții în active digitale
Companii care concurează pentru tranzacții de tokenizare și stablecoin-uri, mai ales în Hong Kong și în Orientul Mijlociu 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / WORLDSEC LIMITED · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.