olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Warimpex Finanz- und Beteiligungs Aktiengesellschaft WXF.VI

Austria · Wiener Börse · ISIN AT0000827209 · Verticală: Companii listate din Austria

0,47EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Warimpex este un grup imobiliar listat la Viena, cu active de birouri și hoteluri, concentrat în principal pe Polonia. Pentru 2025 compania raportează un Gross Asset Value de 241,2 mn EUR, iar schimbarea de la pierdere la rezultat operațional mai bun face ca perioada să fie observată cu atenție de investitori.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Warimpex Finanz- und Beteiligungs Aktiengesellschaft (WXF.VI) costa 0,47 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 22,8 mil EUR, beta 0,21, interval pe 52 de săptămâni 0,45–0,53 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
22,8 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,05 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-10,64 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,21
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
0,450,53

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,46 – 0,50
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 9,3 %
SMA 50 / 200
0,50 / 0,50
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,6 %+0,4 %−6,0 pp—
3 luni−7,8 %−3,3 %−4,6 pp—
6 luni−6,0 %+4,0 %−10,0 pp—
De la început de an+4,0 %+8,1 %−4,1 pp—
1 an−7,8 %+10,7 %−18,5 pp+5,6 %
3 ani−34,7 %+50,1 %−84,8 pp+12,7 %
5 ani−62,1 %+43,6 %−105,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,1 %
06 nov. 2025 → 30 dec. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−63,8 %
08 nov. 2021 → 30 dec. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri18,8 mil21,5 mil20,4 mil
Venituri an/anindisponibil+14,1 %−5,0 %
Profit net-23,8 mil-84,8 mil-2,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,46-1,63-0,05
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-126,3 %-394,3 %-11,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,5 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
71,1 mil EUR
Active totale
240,4 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,73x
ROE
-3,4 %
ROA
-1,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
18,8 mil
2024
21,5 mil
2025
20,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
9,8 mil
2024
12,2 mil
2025
10,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
9,0 mil
2024
9,3 mil
2025
9,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-1,5 mil
2024
-8,5 mil
2025
4,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,8 mil
2024
7,8 mil
2025
6,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-6,1 mil
2024
-16,2 mil
2025
-1,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-470,0 mii
2024
281,0 mii
2025
520,0 mii

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-23,8 mil
2024
-84,8 mil
2025
-2,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,46
2024
-1,63
2025
-0,05

esef· 29 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
6,9 mil
2024
1,5 mil
2025
1,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
4,8 mil
2024
2,6 mil
2025
4,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
161,0 mii
2024
17,0 mii
2025
9,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active curente
2023
11,8 mil
2024
4,1 mil
2025
15,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
33,1 mil
2024
15,1 mil
2025
14,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
371,3 mil
2024
229,2 mil
2025
240,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
37,7 mil
2024
24,4 mil
2025
20,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
249,2 mil
2024
156,1 mil
2025
169,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
122,0 mil
2024
73,1 mil
2025
71,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
51,7 mil
2024
52,0 mil
2025
48,5 mil

esef· 29 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Investiții (capex)
2023
1,5 mil
2024
658,0 mii
2025
243,0 mii

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-10,3 mil
2024
12,6 mil
2025
-6,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-21,5 mil
2024
-33,2 mil
2025
4,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
46,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
22,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-11,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-3,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
2,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
0,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
243,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
66 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
151 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
22,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-10,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,47 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 22,8 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
22,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-3,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-11,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 74derivat 3

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-11,9 %3 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)38 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Warimpex Finanz- und Beteiligungs Aktiengesellschaft (WXF.VI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,4 mil EUR în 2025; creștere an/an -5,0 %; marjă netă -11,9 %; ROE -3,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -11,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 0,7x
  • Lichiditatea curentă: 0,7x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
P/S
1,1x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+63,7 %)
P/B
0,3x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−79,7 %)
ROE
-3,4 %
mediana verticalei 8,0 %
sub mediană (−142,2 %)
Marja netă
-11,9 %
mediana verticalei 3,6 %
sub mediană (−426,2 %)
Marja EBIT
22,5 %
mediana verticalei 5,9 %
peste mediană (+282,6 %)
Venituri an/an
-5,0 %
mediana verticalei -1,6 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OMV.VIOmv Aktiengesellschaft35,6 mld23,48,9 %6,3 %−7,2 %+53 % / +86 %
VER.VIVerbund AG26,2 mld17,614,7 %18,6 %−2,8 %+19 % / −14 %
STR.VIStrabag Se11,7 mld12,817,2 %4,9 %+7,4 %+32 % / +168 %
ANDR.VIAndritz AG8,1 mld17,719,3 %5,8 %−5,2 %+33 % / +66 %
VOE.VIvoestalpine AG7,1 mld17,05,7 %2,8 %−4,3 %+12 % / +61 %
EVN.VIEvn AG5,5 mld12,56,9 %14,6 %+3,8 %+15 % / +14 %
ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft2,5 mld—-2,4 %-1,4 %+12,7 %+238 % / +346 %
DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft2,4 mld22,224,0 %4,3 %+7,1 %+12 % / +70 %
CPI.VICPI Europe AG2,2 mld4,212,2 %68,2 %−6,7 %+1 % / −17 %
POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft2,2 mld16,418,3 %4,3 %−2,6 %+6 % / +2 %
WIE.VIWienerberger AG1,9 mld11,75,9 %3,6 %+1,2 %−40 % / −32 %
LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft1,8 mld—-11,8 %-5,2 %−2,3 %−48 % / −65 %
MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft1,3 mld17,13,6 %1,9 %−4,8 %−21 % / −41 %
POS.VIPorr AG1,2 mld10,712,9 %1,8 %+1,7 %+6 % / +167 %
AMAG.VIAMAG Austria Metall AG1,1 mld33,44,7 %2,3 %+2,1 %+34 % / +19 %
BMAG.VIPIERER Mobility AG1,1 mld1,8638,9 %58,9 %−46,3 %+85 % / −47 %
FQT.VIFrequentis AG790,7 mil28,115,5 %4,9 %+20,8 %−14 % / +111 %
ETS.VIEuroTeleSites AG745,4 mil22,38,8 %11,9 %+3,7 %−6 % / +34 %
AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft722,9 mil—-3,6 %-1,2 %−7,9 %−3 % / −15 %
FACC.VIFacc AG602,4 mil28,49,1 %2,2 %+11,3 %+22 % / +127 %
ROS.VIRosenbauer International AG591,1 mil11,917,4 %3,5 %+9,4 %+35 % / +104 %
1AST.VIASTA Energy Solutions AG467,7 mil15,542,3 %4,3 %+8,3 %indisponibil / indisponibil
SBO.VISbo AG456,6 mil19,45,2 %5,2 %−18,8 %+5 % / −30 %
SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding379,1 mil902,50,1 %0,1 %−2,1 %+39 % / +28 %
ACAG.VIAustriacard Holdings AG347,8 mil25,611,4 %4,1 %−8,2 %+76 % / +65 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WXF.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Warimpex este un grup imobiliar listat la Viena, cu active de birouri și hoteluri, concentrat în principal pe Polonia. Pentru 2025 compania raportează un Gross Asset Value de 241,2 mn EUR, iar schimbarea de la pierdere la rezultat operațional mai bun face ca perioada să fie observată cu atenție de investitori 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de birouri complet închiriat în Cracovia, cu venituri în creștere și o structură de active diversificată pe mai multe țări.
    • Evaluări externe periodice realizate de firme recunoscute, care oferă o bază transparentă pentru valoarea activelor.
    • Structură de guvernanță care respectă codurile austriac și polonez, cu un cod de conduită și un sistem de raportare anonimă.

    Puncte slabe

    • Dependența puternică de credite de proiect pe termen lung, ceea ce face ca datoriile să domine bilanțul.
    • Segmentul hotelier a înregistrat un EBITDA negativ din cauza ocupării reduse la hotelul din Darmstadt.
    • Rezultatele segmentului de dezvoltare sunt volatile, deoarece depind de vânzările ocazionale de imobile.

    Oportunități

    • Finalizarea proiectului MOG31 din Cracovia ar putea aduce venituri din vânzarea apartamentelor la predare.
    • Stabilizarea hotelului din Darmstadt după schimbarea managementului și rebranding-ul ar putea reface veniturile hoteliere.
    • Proiecte precum co-living-ul Chopin din Cracovia și dezvoltările pe terenurile de rezervă sunt în faza de pregătire.

    Amenințări

    • Un nivel ridicat al dobânzilor ar putea crește costul finanțării pentru proiectele existente și cele viitoare.
    • Evaluările imobiliare ar putea scădea dacă ratele de capitalizare cresc, ceea ce ar reduce activele nete raportate.
    • Cererea pentru spații de birouri și hoteluri ar putea slăbi dacă activitatea economică din regiune încetinește.

    Riscuri

    • Îndatorare ridicatăridicat

      Majoritatea imobilelor sunt finanțate prin credite pe termen lung, ceea ce expune compania la riscul de refinanțare și la variațiile costului creditelor.

    • Risc de evaluareridicat

      Valoarea activelor depinde de evaluările externe și de ratele de capitalizare, iar modificări ale acestora ar putea afecta rezultatul și valoarea netă.

    • Ocupare hotelierămediu

      Scăderea ocupării hotelului din Darmstadt a dus la pierderi operaționale în segmentul hotelier, iar redresarea depinde de succesul noului management.

    • Volatilitatea segmentului de dezvoltaremediu

      Rezultatele din dezvoltare depind de momentul vânzărilor de proprietăți, ceea ce face ca profitul anual să fie greu de prevăzut.

    • Risc valutar și politicscăzut

      Activitatea în Polonia, Ungaria și Germania expune compania la fluctuații valutare și la schimbări de reglementare în aceste țări.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă chiriile de birouri din Cracovia rămân ridicate, veniturile segmentului Investment Properties ar putea continua să crească și să susțină rezultatul grupului.
    • Finalizarea proiectului MOG31 ar putea aduce venituri substanțiale din vânzări, cu condiția ca predarea apartamentelor să se desfășoare conform planului.
    • Dacă stabilizarea hotelului din Darmstadt se confirmă, segmentul hotelier ar putea reveni la rezultate pozitive și ar reduce volatilitatea totală.

    Ce ar strica teza

    • Dacă dobânzile rămân ridicate, costul datoriei ar putea absorbi o parte importantă din veniturile din chirii și ar putea limita profitabilitatea.
    • Dacă ratele de capitalizare cresc, evaluările active ar putea scădea, ceea ce ar reduce valoarea netă a activelor pe acțiune.
    • Dacă ocuparea hotelului din Darmstadt nu se îmbunătățește, segmentul hotelier ar putea continua să înregistreze pierderi operaționale.

    De urmărit

    • Progresul lucrărilor la proiectul MOG31 din Cracovia și eventualele predări de apartamente2026
    • Evoluția ocupării și a veniturilor hotelului din Darmstadt după rebranding2026
    • Nivelul costurilor cu dobânzile și evoluția datoriilor pe termen lungQ1 2027
    • Valorile de evaluare ale portofoliului și evoluția valorii nete pe acțiune (NNNAV)next annual report

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Warimpex administrează un portofoliu de proprietăți imobiliare, compus din clădiri de birouri închiriate și hoteluri operate de grup. La 31 decembrie 2025 grupul avea două hoteluri cu 744 de camere și șase clădiri de birouri cu aproximativ 85.000 mp suprafață închiriabilă 1. Veniturile din închirieri de birouri au crescut în 2025, în timp ce veniturile hoteliere au scăzut.

    Activitatea este organizată în trei segmente: Investment Properties, care cuprinde închirierea birourilor și evaluările imobiliare, Hotels, care cuprinde operarea hotelurilor proprii, și Development & Services, care cuprinde dezvoltarea, activitățile societății-mamă și vânzările de imobile. Compania a renunțat în 2024 la activitatea din Rusia, prin vânzarea filialelor ruse 1.

    Valoarea activelor este susținută de evaluări independente, realizate de firmele Knight Frank și CB Richard Ellis, iar cea mai mare parte a portofoliului se află în Polonia 1. Majoritatea imobilelor sunt finanțate prin credite de proiect pe termen lung, ceea ce face ca datoriile pe termen lung să domine bilanțul 1.

    Segmente

    Investment Properties

    Segmentul de birouri a generat venituri de 14,3 mn EUR în 2025, în creștere față de anul anterior, datorită finalizării clădirii Mogilska 35 la sfârșitul lui 2023 și încheierii de contracte noi de închiriere. EBITDA-ul segmentului a crescut semnificativ 1.

    Hotels

    Segmentul hotelier a înregistrat venituri mai mici în 2025 din cauza unei rate de ocupare mai slabe la hotelul din Darmstadt, iar EBITDA-ul segmentului a devenit negativ 1. Compania se așteaptă la stabilizarea veniturilor după schimbarea managementului și rebranding-ul hotelului.

    Development & Services

    Rezultatele acestui segment depind de vânzările de proprietăți și de cele de participații, de aceea variază puternic de la un an la altul. Obiectivul operațional pentru 2026 este finalizarea proiectului rezidențial MOG31 din Cracovia, planificată pentru mijlocul lui 2028 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piețele imobiliare din Polonia, Germania și Ungaria, unde cererea pentru spații de birouri și hoteluri depinde de nivelul activității economice locale. Randamentul brut al chiriilor, calculat ca raport între chiria de piață și valoarea justă brută, a fost de 8,07 % în 2025 1.

    Valorile imobiliare sunt determinate prin metode bazate pe venituri, precum metoda investiției sau discounted cash flow, iar proiectele de dezvoltare prin metoda reziduală. Nivelul ratelor de capitalizare influențează direct valoarea activelor raportate 1.

    Poziția concurențială

    Warimpex operează ca un grup relativ mic, cu accent pe nișe din Europa Centrală, unde concurează cu alți dezvoltatori și investitori imobiliari pentru chiriași de birouri și pentru terenuri de dezvoltare. Concurența directă este descrisă în raport doar în termeni generali.

    Pe segmentul hotelier, compania operează hoteluri sub mărci ale grupului Accor, ceea ce o plasează în competiție cu alți operatori hotelieri din aceleași orașe. Poziția relativă față de aceștia nu este cuantificată în documentul sursă.

    • Alți dezvoltatori imobiliari din Polonia

      Concurează pentru chiriași de birouri și terenuri de dezvoltare în Cracovia și alte orașe poloneze, fără identificare nominală în documentul sursă.

    • Operatori hotelieri din Darmstadt

      Concurează pentru clienții hotelului din Darmstadt, unde ocuparea a scăzut în 2025.

    • Investitori imobiliari din Europa Centrală

      Concurează pentru achiziții și pentru finanțare pe piețele din Polonia, Germania și Ungaria.

    • Alte societăți imobiliare listate la Viena

      Concurează pentru atenția investitorilor pe piața de capital austriacă, unde Warimpex este cotată.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Warimpex Finanz- und Beteiligungs Aktiengesellschaft · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Warimpex Finanz- und Beteiligungs Aktiengesellschaft (WXF.VI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw