olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne Spółka Akcyjna YRL.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLUNMST00014 · Verticală: Companii listate din Polonia

5,42PLN−2,87 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Unima 2000 este o companie poloneză care proiectează, livrează și integrează medii de telecomunicații și tehnologii teleinformatice pentru întreprinderi, cu accent pe sisteme telefonice IP și aplicații de tip call center și contact center. În exercițiul 2022 grupul a raportat o pierdere brută semnificativă și un flux de numerar operațional negativ, în timp ce acționariatul este dominat de Euvic IT S.A. cu 30,02% din capital, ceea ce face ca situația financiară să merite o urmărire atentă din partea investitorilor.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne Spółka Akcyjna (YRL.WA) costa 5,42 PLN (−2,87 % într-o zi), cu beta 0,54, interval pe 52 de săptămâni 5,04–7,70 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,54
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
5,047,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,36 – 5,85
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 8,8 %
SMA 50 / 200
5,70 / 5,91
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,05
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună0,0 %−0,6 %+0,6 pp—
3 luni−10,0 %−4,2 %−5,8 pp—
6 luni−11,1 %+4,3 %−15,5 pp—
De la început de an−18,9 %+7,5 %−26,4 pp—
1 an−30,3 %+9,9 %−40,3 pp+7,1 %
3 ani−17,9 %+49,8 %−67,7 pp+3,3 %
5 ani+80,7 %+42,8 %+37,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,5 %
06 nov. 2025 → 10 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,3 %
10 feb. 2022 → 11 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,6 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022
Venituri39,3 mil33,8 mil27,3 mil
Venituri an/anindisponibil−14,1 %−19,3 %
Profit net-828,0 mii-742,0 mii-11,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-2,1 %-2,2 %-41,2 %
Flux de numerar liber566,0 mii369,0 mii-8,1 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
390,0 mii PLN
Datorie financiară
0 PLN
Datorie netă
-390,0 mii PLN
Capitaluri proprii
968,0 mii PLN
Active totale
13,1 mil PLN
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
0,47x
ROE
-178,5 %
ROA
-59,7 %
Marja FCF
-29,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2020
39,3 mil
2021
33,8 mil
2022
27,3 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Costul vânzărilor
2020
33,8 mil
2021
30,4 mil
2022
27,8 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Profit brut
2020
5,5 mil
2021
3,4 mil
2022
-525,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Profit operațional
2020
-647,0 mii
2021
-1,3 mil
2022
-9,7 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2020
185,0 mii
2021
85,0 mii
2022
311,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2020
-773,0 mii
2021
-1,4 mil
2022
-10,0 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2020
55,0 mii
2021
-663,0 mii
2022
1,3 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Profit net
2020
-828,0 mii
2021
-742,0 mii
2022
-11,2 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2020
3,0 mil
2021
2,8 mil
2022
390,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Creanțe
2020
—
2021
7,2 mil
2022
4,7 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Stocuri
2020
316,0 mii
2021
144,0 mii
2022
90,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Active curente
2020
11,4 mil
2021
14,3 mil
2022
5,4 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2020
4,2 mil
2021
4,0 mil
2022
4,1 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Fond comercial
2020
2,4 mil
2021
2,4 mil
2022
2,4 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
105,0 mii
2021
58,0 mii
2022
55,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Active totale
2020
21,9 mil
2021
24,5 mil
2022
13,1 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Datorie pe termen lung
2020
373,0 mii
2021
222,0 mii
2022
0

esef· 16 mai 2023verificat

Datorii curente
2020
8,0 mil
2021
11,5 mil
2022
11,4 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Datorii totale
2020
9,5 mil
2021
12,9 mil
2022
—

esef· 26 apr. 2022verificat

Capital propriu
2020
12,4 mil
2021
11,6 mil
2022
968,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2020
642,0 mii
2021
570,0 mii
2022
-7,5 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Investiții (capex)
2020
76,0 mii
2021
201,0 mii
2022
535,0 mii

esef· 16 mai 2023verificat

Flux de numerar liber
2020
566,0 mii ≈
2021
369,0 mii ≈
2022
-8,1 mil ≈

esef· 16 mai 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2020
73,0 mii
2021
21,0 mii
2022
0

esef· 16 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
316,0 mii
2021
-840,0 mii
2022
5,2 mil

esef· 16 mai 2023verificat

Dividende plătite
2020
366,0 mii
2021
0
2022
—

esef· 26 apr. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,3 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-2.287,0 %
calculat olivLawFY 2022

Profitabilitate

Marja brută
-1,9 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-35,7 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
-41,2 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
-29,6 %
calculat olivLawFY 2022

Randamente

ROE
-178,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
-59,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
-169,2 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROCE
-571,4 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
-390,0 mii PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Acoperirea dobânzilor
-31,3x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-7,5 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
535,0 mii PLN
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
-8,1 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
80 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de stoc (DIO)
2 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,42 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-178,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
-41,2 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,3 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 16 mai 2023
verificat 82

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-169,2 %0 (față de colegi)38 %
    Marja netă · Calitate-41,2 %8 (față de colegi)23 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-31,3x0 (pe interval fix)23 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)15 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate3/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne Spółka Akcyjna (YRL.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 27,3 mil PLN în 2022; creștere an/an -19,3 %; marjă netă -41,2 %; ROE -178,5 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • ROIC: -169,2 %
    • Marja netă: -41,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: -31,3x
    • Lichiditatea curentă: 0,5x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 12,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,0x
    ROE
    -178,5 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−2.099,7 %)
    Marja netă
    -41,2 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−1.560,0 %)
    Marja EBIT
    -35,7 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−663,0 %)
    Venituri an/an
    -19,3 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−295,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 3,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %
    ASM.WAAsm Group Spółka Akcyjna7,2 mil—-6,6 %-1,2 %+1,9 %−70 % / indisponibil

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru YRL.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Unima 2000 este o companie poloneză care proiectează, livrează și integrează medii de telecomunicații și tehnologii teleinformatice pentru întreprinderi, cu accent pe sisteme telefonice IP și aplicații de tip call center și contact center. În exercițiul 2022 grupul a raportat o pierdere brută semnificativă și un flux de numerar operațional negativ, în timp ce acționariatul este dominat de Euvic IT S.A. cu 30,02% din capital, ceea ce face ca situația financiară să merite o urmărire atentă din partea investitorilor.

    SWOT

    Puncte tari

    • Oferta integrată, care acoperă proiectarea, livrarea, implementarea și serviciile de service și instruire, este un punct forte declarat în raport 1.
    • Specializarea în sisteme telefonice IP și în aplicații de contact center oferă un nucleu tehnologic clar definit 1.
    • Acționariatul este concentrat, iar acționarul majoritar poate asigura stabilitate decizională, întrucât participația sa este semnificativă 1.

    Puncte slabe

    • Exercițiul 2022 a fost marcat de o pierdere brută și de un flux de numerar operațional negativ, ceea ce indică presiune financiară 1.
    • Schimbările frecvente în conducere și în consiliul de supraveghere din 2022 pot reflecta instabilitate organizațională 1.
    • Dimensiunea modestă a grupului și lipsa datelor detaliate pe segmente limitează transparența asupra surselor de venit 1.

    Oportunități

    • Cererea pentru soluții de comunicații IP și contact center ar putea crește dacă întreprinderile continuă digitalizarea 1.
    • Extinderea serviciilor de întreținere și instruire ar putea genera venituri recurente pentru clienții existenți 1.
    • Filialele Lockus și IQnet ar putea fi folosite pentru diversificarea ofertei, dacă strategia grupului va include aceste direcții 1.

    Amenințări

    • Scăderea investițiilor clienților în infrastructură de comunicații ar putea reduce comenzile companiei 1.
    • Presiunea asupra lichidității ar putea limita capacitatea de finanțare a proiectelor, dacă accesul la capital extern se înrăutățește 1.
    • Efectele persistente ale pandemiei asupra cererii ar putea afecta încă veniturile grupului 1.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Conducerea a analizat riscul de continuitate, dar pierderea brută și fluxul negativ pot deveni problematice dacă nu sunt compensate 1.

    • Lichiditate și finanțareridicat

      Dependența de credite și împrumuturi, vizibilă în fluxurile de finanțare, ar putea crea tensiuni dacă costul sau accesul la finanțare se schimbă 1.

    • Concentrarea acționariatuluimediu

      Acționarul majoritar poate influența deciziile strategice, ceea ce ar putea afecta minoritarii dacă interesele nu se aliniază 1.

    • Instabilitate în conduceremediu

      Schimbările din consiliul de administrație și de supraveghere din 2022 ar putea afecta executarea strategiei pe termen scurt 1.

    • Cererea din sectorul corporativscăzut

      Dacă investițiile clienților în comunicații scad, volumul de proiecte ar putea diminua, cu impact asupra veniturilor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă digitalizarea comunicațiilor corporative continuă, oferta integrată a companiei ar putea genera noi proiecte și venituri recurente din service 1.
    • Un acționariat stabil, dominat de Euvic IT S.A., ar putea facilita execuția unei strategii pe termen lung 1.
    • Specializarea în soluții IP și contact center ar putea diferenția compania față de furnizorii care oferă doar componente 1.

    Ce ar strica teza

    • Pierderea brută și fluxul operațional negativ din 2022 ar putea indica o problemă structurală de profitabilitate și de numerar 1.
    • Dacă finanțarea externă devine mai costisitoare, presiunea asupra lichidității ar putea limita investițiile și activitatea curentă 1.
    • Schimbările repetate în conducere ar putea reflecta dificultăți de guvernanță care ar putea afecta încrederea investitorilor 1.

    De urmărit

    • Evoluția pierderii brute și a fluxului operațional față de 20222023
    • Confirmarea continuității activității și a planului de finanțare2023
    • Structura conducerii executive și a consiliului de supravegherenext 10-K
    • Evoluția cererii pentru soluții de contact center și IP2024

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne S.A., cu sediul în Cracovia, este societatea-mamă a unui grup care include două filiale, Lockus sp. z o.o. și IQnet sp. z o.o. 1. Compania activează în domeniul tehnologiilor teleinformatice și este clasificată la Bursa de la Varșovia în sectorul informatică 1. Acțiunile sale sunt listate la Bursa de Valori din Varșovia (GPW) 1.

    Oferta se concentrează pe sisteme telecomunicații avansate, inclusiv soluții IP și aplicații de suport pentru vânzări, precum call center și contact center 1. Societatea concepe proiecte, le livrează și le implementează singură, iar oferă și pachete extinse de servicii de service și instruire tehnică pentru personalul clienților 1.

    În 2022 au avut loc schimbări importante în conducere: demisia președintelui consiliului de administrație în octombrie 2022 și delegarea unui membru al consiliului de supraveghere pentru a exercita temporar funcția de președinte al directoriului 1. Cele două schimbări au fost urmate de reconfigurarea consiliului de supraveghere, inclusiv alegerea unui nou președinte al acestui organ 1.

    Segmente

    Sisteme de telecomunicații și soluții IP

    Acest segment cuprinde proiectarea și implementarea sistemelor telefonice avansate și a soluțiilor bazate pe IP pentru clienți corporativi 1. Este nucleul tehnologic al companiei, descris în raport ca piesa centrală a ofertei 1.

    Aplicații de suport pentru vânzări

    Aici intră aplicațiile de tip call center și contact center, livrate și integrate de companie împreună cu serviciile de întreținere și instruire 1. Raportul nu detaliază separat contribuția financiară a acestui segment în sursele disponibile 1.

    Piața în context

    Piața în care activează compania este cea a tehnologiilor teleinformatice pentru întreprinderi, unde cererea depinde de investițiile clienților în infrastructură de comunicații 1. Raportul anual pentru 2022 notează că pandemia a afectat cererea pentru serviciile grupului, iar conducerea a analizat riscul de scădere a lichidității 1.

    Datele disponibile sunt limitate la raportul anual pentru 2022 și nu includ estimări externe de dimensiune a pieței sau de creștere 1. Din acest motiv, analiza pieței rămâne condiționată de datele interne ale companiei.

    Tendințe

    • Digitalizarea comunicațiilor corporativevânt din spate

      Trecerea către soluții IP și platforme de contact center ar putea sprijini cererea pentru oferta companiei, dacă clienții continuă să investească în astfel de infrastructuri 1.

    • Efectele pandemiei asupra cereriivânt din față

      Raportul menționează o posibilă scădere a cererii pentru serviciile grupului în contextul pandemiei, ceea ce a fost analizat de conducere în evaluarea continuității activității 1.

    • Presiunea asupra lichiditățiivânt din față

      Pierderea brută și fluxul negativ din operațiuni arată o presiune de numerar, iar întreprinderea ar putea depinde de finanțare externă dacă situația persistă 1.

    • Consolidarea acționariatuluimixt

      Participația majoritară a Euvic IT S.A. poate influența direcția strategică a companiei, element care ar putea conta pentru investitori în funcție de evoluția guvernanței 1.

    Poziția concurențială

    Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții companiei și nu descriu poziția acesteia față de alți furnizori de soluții de telecomunicații 1. Din acest motiv, analiza concurențială este limitată la informațiile din raportul anual.

    Avantajul declarat al companiei constă în integrarea completă a soluțiilor, de la proiectare până la implementare și service, ceea ce ar putea diferenția oferta față de furnizorii care livrează doar componente 1.

    • Euvic IT S.A.

      Acționar majoritar al Unima 2000 cu participație raportată de 30,02% din capital la 31.12.2022 1.

    • Lockus sp. z o.o.

      Filială inclusă în grupul consolidat al Unima 2000 la data bilanțului 1.

    • IQnet sp. z o.o.

      A doua filială inclusă în grupul consolidat al Unima 2000 la data bilanțului 1.

    • Furnizori de call center și contact center

      Sursele nu numesc concurenți specifici; categoria reprezintă alți furnizori de aplicații de suport pentru vânzări, domeniu în care compania activează 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne Spółka Akcyjna · 31 dec. 2022

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.