olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Zotefoams PLC ZTF.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0009896605 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Zotefoams PLC produce materiale din spumă avansată, folosite în încălțăminte, transport, construcții și aplicații industriale de înaltă performanță. Compania se află în faza strategiei Expanding Beyond the Core, care extinde activitatea spre produse inginerizate și piețe din Asia, iar dependența de un singur client important rămâne un aspect de urmărit.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Zotefoams PLC (ZTF.L) costa 4,47 GBP (−1,22 % într-o zi), cu capitalizare 218,0 mil GBP, P/E 10,0 pe un EPS diluat de 0,45 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,81, interval pe 52 de săptămâni 3,36–5,00 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 4,40 – 5,06
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 13,9 %
- SMA 50 / 200
- 4,54 / 4,24
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,03 / 0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,2 % | −0,6 % | +1,9 pp | — |
| 3 luni | +4,6 % | −4,2 % | +8,7 pp | — |
| 6 luni | +12,5 % | +4,3 % | +8,1 pp | — |
| De la început de an | +10,8 % | +7,5 % | +3,3 pp | — |
| 1 an | +20,7 % | +9,9 % | +10,8 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +60,0 % | +49,8 % | +10,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +6,6 % | +42,8 % | −36,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 9,0, mediană 13,5, max 18,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 127,0 mil | 147,8 mil | 158,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +16,4 % | +7,2 % |
| Profit net | 9,2 mil | -2,8 mil | 22,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −129,8 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,19 | -0,06 | 0,45 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −130,5 % | indisponibil |
| netă % | 7,3 % | -1,9 % | 14,3 % |
| Flux de numerar liber | 2,0 mil | 14,7 mil | 21,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 14,0 mil GBP
- Datorie financiară
- 45,5 mil GBP
- Datorie netă
- 31,5 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 130,1 mil GBP
- Active totale
- 227,1 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,35x
- Lichiditate curentă
- 1,02x
- ROE
- 18,9 %
- ROA
- 11,3 %
- Marja FCF
- 13,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 127,0 mil | 147,8 mil | 158,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 85,9 mil | 101,7 mil | 105,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 41,1 mil | 46,1 mil | 52,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 15,1 mil | 3,0 mil | 21,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,5 mil | 3,1 mil | 2,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 12,8 mil | 153,0 mii | 20,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,6 mil | 2,9 mil | -2,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 9,2 mil | -2,8 mil | 22,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,19 | -0,06 | 0,45 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,3 mil | 10,5 mil | 14,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 33,0 mil | 31,5 mil | 36,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 31,9 mil | 29,9 mil | 27,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 72,5 mil | 72,0 mil | 78,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 91,7 mil | 92,1 mil | 105,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 0 | 9,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 438,0 mii | 13,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 175,6 mil | 174,7 mil | 227,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 36,5 mil | 34,6 mil | 45,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 51,1 mil | 51,9 mil | 77,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 59,8 mil | 65,4 mil | 97,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 115,8 mil | 109,4 mil | 130,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 48,6 mil | 48,7 mil | 48,8 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 7,8 mil | 25,0 mil | 35,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 5,7 mil | 10,3 mil | 14,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,0 mil ≈ | 14,7 mil ≈ | 21,2 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -8,3 mil | -13,3 mil | -36,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -3,7 mil | -7,4 mil | 4,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 218,0 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,3 % | 46 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 14,3 % | 57 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 93,6 % | 91 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 10,5x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 18 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,0x | 83 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,7 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie67/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare91/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ZOTEFOAMS PLC (ZTF.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 158,5 mil GBP în 2025; creștere an/an 7,2 %; marjă netă 14,3 %; ROE 18,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,90–7,32 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,04 GBP, prețul de 4,46 GBP lasă un potențial de 35,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 26,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 93,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 10,5x
- P/E (TTM): 10,0x
- Randament FCF: 9,7 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| ZTF.LZotefoams PLC | 218,0 mil | 10,0 | 18,9 % | 14,3 % | +7,2 % | +4 % / +44 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZTF.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 2,80 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 4,95 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 7,44 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 2,87 Randament total -36 % · Pe an -14 % | 5,69 Randament total 27 % · Pe an 8 % | 9,38 Randament total 110 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 2,94 Randament total -34 % · Pe an -8 % | 6,54 Randament total 47 % · Pe an 8 % | 11,82 Randament total 165 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 1,42
- Marja netă± 1,00
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,80
- Diluare anuală± 0,08
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Zotefoams PLC produce materiale din spumă avansată, folosite în încălțăminte, transport, construcții și aplicații industriale de înaltă performanță. Compania se află în faza strategiei Expanding Beyond the Core, care extinde activitatea spre produse inginerizate și piețe din Asia, iar dependența de un singur client important rămâne un aspect de urmărit 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are expertiză profundă în materiale spumoase, drepturi de proprietate intelectuală puternice și relații lungi cu clienții, susținute de cicluri lungi de viață ale produselor 1.
- Prezența de producție și de inovație este distribuită geografic, ceea ce sprijină apropierea de clienți și reziliența operațională 1.
- Compania a raportat un profit record în 2025 și a continuat să își întărească platforma de finanțare 1.
Puncte slabe
- Producția este intensivă în capital, iar operarea în mai multe regiuni adaugă complexitate organizațională 1.
- Cererea din unele sectoare finale este ciclică, iar dependența de încălțăminte a crescut concentrarea clienților 1.
- Nivelul ridicat de utilizare a capacității din locațiile principale poate face ca orice întrerupere să aibă efecte mari asupra livrărilor 1.
Oportunități
- Dezvoltarea de formate și aplicații inginerizate cu valoare mai mare ar putea îmbunătăți marjele și legăturile cu clienții 1.
- Prezența mai apropiată de clienții din Asia, inclusiv prin investiții în Vietnam și Coreea de Sud, ar putea deschide noi oportunități de creștere 1.
- Achizițiile selective și alinierea cu cerințele clienților privind sustenabilitatea și performanța pe ciclul de viață ar putea sprijini extinderea 1.
Amenințări
- Volatilitatea macroeconomică, concentrarea acționarilor și incertitudinile geopolitice pot afecta cererea și costurile 1.
- Fluctuațiile prețurilor materiilor prime și ale energiei pot reduce marjele, mai ales în Regatul Unit și Polonia 1.
- Reglementările privind substanțele chimice și inovația concurenților pot afecta poziția companiei pe termen lung 1.
Riscuri
- Întreruperea operaționalăridicat
O problemă majoră la un site-ul principal, defectarea echipamentelor critice sau întreruperea aprovizionării ar putea reduce capacitatea și întârzia livrările 1.
- Concentrarea cliențilorridicat
Pierderea sau deteriorarea relației cu un client important, în special în încălțăminte, ar putea afecta semnificativ rezultatele financiare 1.
- Reglementări privind PFAS și climamediu
Restricțiile privind substanțele PFAS și cerințele climatice ar putea crește costurile de conformitate și afecta cererea pentru unele produse 1.
- Gestionarea capacității globalemediu
Dacă capacitatea nu este creată în locul și momentul potrivit, creșterea ar putea fi limitată, iar execuția proiectelor mari ar putea fi afectată 1.
- Factori externi și valutarimediu
Cursurile de schimb, tarifele și conflictele geopolitice ar putea crește costurile și perturba lanțurile de aprovizionare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea încălțămintei și extinderea în Asia se mențin, compania ar putea consolida poziția pe piețe cu cerințe tehnice ridicate 1.
- Relațiile lungi cu clienții și barierele ridicate la intrare ar putea susține marje stabile dacă produsele inginerizate cresc în pondere 1.
- Dacă refinanțarea din ianuarie 2026 și disciplina de capital se mențin, compania ar putea finanța investițiile fără presiuni excesive asupra bilanțului 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de un singur client important ar putea deveni o vulnerabilitate dacă relația se schimbă sau dacă exclusivitatea nu este reînnoită 1.
- Restricțiile privind substanțele chimice ar putea crește costurile și reduce cererea pentru produsele care nu au înlocuitori clari 1.
- Extinderea rapidă în mai multe țări ar putea genera probleme de guvernanță și de control dacă sistemele nu sunt integrate eficient 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor din încălțăminte și ponderea acesteia în total vânzări2026
- Punerea în funcțiune a investiției din Vietnamearly 2027
- Progresul în conformitatea cu Provision 29 privind controlul intern2026
- Evoluția reglementărilor privind PFAS și eventualii înlocuitori tehnologicinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Zotefoams combină expertiza în materiale spumoase cu fabricarea avansată și colaborarea strânsă cu clienții, de la etapa de proiectare până la lansarea produsului. Modelul de afaceri se bazează pe bariere ridicate la intrare, precum intensitatea capitalului, know-how-ul de proces și calificările lungi ale clienților 1.
Compania își generează veniturile în special din vânzarea de materiale spumoase avansate și soluții inginerizate, sub formă de forme turnate, laminate sau fabricate. Marja este influențată de mixul de produse, eficiența producției și nivelul de conținut livrat clientului, mai degrabă decât de volumul de materiale 1.
Structura pe verticale include Consumer & Lifestyle, Transport & Smart Technologies și Construction & Other Industrial. Clienții variază de la producători globali de echipamente originale până la convertizori specializați, iar în 2025 încălțămintea a reprezentat partea cea mai mare a vânzărilor 1.
Segmente
Consumer & Lifestyle (include încălțăminte)
Acest segment include încălțămintea, pentru care compania are un parteneriat exclusiv cu Nike, valabil până la sfârșitul anului 2029. Încălțămintea a crescut în 2025 și a devenit cea mai mare sursă de vânzări, ceea ce aduce și o concentrare a riscului 1.
Transport & Smart Technologies
Acest vertical acoperă aplicații în transport și tehnologii inteligente, unde reducerea greutății, durabilitatea și eficiența energetică sunt criterii importante. Sursa nu oferă cifre separate de vânzări pentru acest segment 1.
Construction & Other Industrial
Acest vertical include construcții și alte aplicații industriale, printre care ambalaje industriale, aplicații medicale, de apărare și securitate. Sursa nu oferă cifre separate de vânzări pentru acest segment 1.
Piața în context
Compania activează pe piețe de materiale specializate, cu cerințe tehnice ridicate, cicluri lungi de viață ale produselor și cerere care poate fluctua în funcție de sectoarele finale. Expansiunea în Asia, inclusiv investiția planificată în Vietnam, este legată de creșterea cererii din încălțăminte și de reducerea complexității lanțului de aprovizionare 1.
Riscurile de piață includ volatilitatea macroeconomică, cursurile de schimb și tarifele, dar compania a raportat un profit record în 2025 și a finalizat o refinanțare în ianuarie 2026 care a crescut capacitatea de finanțare 1.
Tendințe
- Creșterea încălțăminteimixt
Încălțămintea a continuat să crească și reprezintă o parte din ce în ce mai mare din vânzări. Această creștere sprijină volumele, dar face compania mai dependentă de un singur client 1.
- Extinderea internațională în Asiamixt
Investițiile în Vietnam și în centrul de inovare din Coreea de Sud pot reduce distanța față de clienți din regiune, dar cresc complexitatea operațională și de guvernanță 1.
- Cerințe de sustenabilitate și reglementări privind substanțele chimicevânt din față
Reglementările privind climatul și substanțele precum PFAS ar putea crește costurile de conformitate. Compania nu a identificat încă substituenți care să îndeplinească standardele de performanță necesare pentru unele produse polimerice 1.
- Ușurarea greutății și eficiența energeticăvânt din spate
În multe aplicații, materialele ușoare și durabile pot reduce consumul de material și îmbunătăți eficiența energetică în utilizare, ceea ce poate sprijini cererea din partea clienților care urmăresc decarbonizarea 1.
Poziția concurențială
Sursa menționează concurența din partea competitorilor existenți și a noilor intrați, în special în încălțăminte, unde inovația și creșterea capacității pot reduce avantajul tehnologic al companiei. Protecția know-how-ului și a proprietății intelectuale este prezentată ca principal mijloc de apărare 1.
Compania menționează și alianța cu Suzhou Shincell New Materials, încheiată în 2024, ca parte a strategiei de extindere. Sursa nu identifică competitori cotați la bursa din SUA, deci nu sunt indicate simboluri bursiere 1.
- Suzhou Shincell New Materials Co., Ltd
Partener de alianță al companiei, nu concurent direct declarat; este menționat în contextul extinderii în Asia 1.
- Competitori existenți din industria materialelor spumoase
Sursa menționează competitori existenți care pot extinde capacitatea și inova, fără a-i numi 1.
- Noi intrați pe piața materialelor avansate
Sursa menționează noi intrați care pot inova rapid în zona de încălțăminte, fără a-i identifica 1.
- Producători de alternative tehnologice
Sursa menționează procese alternative care pot dezvolta oportunități de piață, fără nume specifice 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202423 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Zotefoams PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.