olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ZUE Spółka Akcyjna ZUE.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLZUE0000015 · Verticală: Companii listate din Polonia
ZUE este un grup polonez de construcții de infrastructură urbană și feroviară, cu tramvaie, căi ferate, rețele de tracțiune și materiale pentru linii. În 2022 a realizat venituri de peste 921 mln PLN, aproape integral din contracte de construcții, iar un singur client, PKP PLK, a reprezentat circa 45% din vânzări.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ZUE Spółka Akcyjna (ZUE.WA) costa 11,85 PLN (+3,49 % într-o zi), cu capitalizare 273,6 mil PLN, P/E 16,7 pe un EPS diluat de 0,71 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,26 %, beta 0,38, interval pe 52 de săptămâni 10,30–14,10 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 11,33 – 12,45
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 9,5 %
- SMA 50 / 200
- 12,08 / 12,27
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,15 / -0,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,1 % | −0,6 % | −1,4 pp | — |
| 3 luni | +2,2 % | −4,2 % | +6,3 pp | — |
| 6 luni | −8,5 % | +4,3 % | −12,8 pp | — |
| De la început de an | −4,8 % | +7,5 % | −12,3 pp | — |
| 1 an | +8,2 % | +9,9 % | −1,7 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +78,5 % | +49,8 % | +28,6 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +236,6 % | +42,8 % | +193,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 6,6, mediană 6,8, max 6,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 901,4 mil | 851,5 mil | 921,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −5,5 % | +8,2 % |
| Profit net | 4,3 mil | 11,8 mil | 16,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +176,2 % | +39,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | 0,51 | 0,71 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +39,2 % |
| netă % | 0,5 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 63,3 mil PLN
- Datorie financiară
- 8,7 mil PLN
- Datorie netă
- -54,6 mil PLN
- Capitaluri proprii
- 180,8 mil PLN
- Active totale
- 674,7 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- 0,05x
- Lichiditate curentă
- 1,09x
- ROE
- 9,4 %
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 901,4 mil | 851,5 mil | 921,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 870,0 mil | 816,4 mil | 878,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit brut | 31,3 mil | 35,0 mil | 42,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 10,6 mil | 14,2 mil | 18,1 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,0 mil | 1,3 mil | 3,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 10,0 mil | 15,4 mil | 22,1 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 5,7 mil | 3,5 mil | 4,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Profit net | 4,3 mil | 11,8 mil | 16,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| EPS diluat | — | 0,51 | 0,71 | esef· 02 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,00 | 0,15 | esef· 02 mai 2023derivat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 23,5 mil | 108,7 mil | 63,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Stocuri | 25,3 mil | 37,8 mil | 81,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active curente | 356,4 mil | 402,0 mil | 475,3 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 63,6 mil | 64,7 mil | 72,1 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 31,2 mil | 31,2 mil | 31,2 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,1 mil | 2,7 mil | 2,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Active totale | 525,0 mil | 577,5 mil | 674,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,4 mil | 0 | 8,7 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 318,0 mil | 354,1 mil | 434,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 370,3 mil | 411,1 mil | 493,9 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 154,6 mil | 166,4 mil | 180,8 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 23,1 mil | 23,1 mil | esef· 02 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 16,3 mil | 109,8 mil | -42,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din investiții | -6,1 mil | -4,0 mil | -11,5 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -17,2 mil | -20,6 mil | 8,6 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | — | 0 | 3,4 mil | esef· 02 mai 2023verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 273,6 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 15,4 % | 53 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | 1,8 % | 46 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,6x | 48 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 24 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,7x | 47 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,3 % | 18 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate51/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial47/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ZUE Spółka Akcyjna (ZUE.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 921,4 mil PLN în 2022; creștere an/an 8,2 %; marjă netă 1,8 %; ROE 9,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,52–12,49 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,85 PLN, prețul de 11,85 PLN lasă un potențial de -33,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -50,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ZUE.WAZUE Spółka Akcyjna | 273,6 mil | 16,7 | 9,5 % | 1,8 % | +8,2 % | +14 % / +81 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZUE.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 7,27 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 12,82 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 19,29 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 7,59 Randament total -33 % · Pe an -12 % | 15,02 Randament total 31 % · Pe an 9 % | 24,72 Randament total 114 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 7,93 Randament total -28 % · Pe an -6 % | 17,59 Randament total 56 % · Pe an 9 % | 31,69 Randament total 178 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 3,75
- Marja netă± 2,63
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,08
- Diluare anuală± 0,22
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ZUE este un grup polonez de construcții de infrastructură urbană și feroviară, cu tramvaie, căi ferate, rețele de tracțiune și materiale pentru linii. În 2022 a realizat venituri de peste 921 mln PLN 1, aproape integral din contracte de construcții, iar un singur client, PKP PLK, a reprezentat circa 45% din vânzări 1.
SWOT
Puncte tari
- Integrare verticală între construcție, proiectare și comerț cu materiale feroviare.
- Prezență de lungă durată în proiecte de tramvaie și cale ferată din Polonia.
- Capacitate de a executa lucrări inginerești complexe, precum poduri și lucrări din beton armat.
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare măsură de un singur client public.
- Capital de lucru ridicat necesar pentru contracte lungi și de valoare mare.
- Marjele pot fi afectate de prețuri fixe în contracte și de costuri variabile ale materialelor.
Oportunități
- Programe publice de modernizare a transportului urban și feroviar.
- Extinderea activității în Germania și în România prin filiala de la Cluj.
- Vânzări mai mari de materiale feroviare către alți constructori.
Amenințări
- Creșterea prețurilor la materii prime poate reduce marjele.
- Întârzieri la plățile clienților publici pot afecta fluxul de numerar.
- Concurența puternică pentru contracte publice poate presa prețurile.
Riscuri
- Dependența de un clientridicat
Un singur client a reprezentat o parte mare a vânzărilor, iar schimbările în bugetul acestuia ar avea efect direct asupra rezultatelor.
- Costul materialelorridicat
Creșterea prețurilor la beton, oțel și cupru ar putea să nu fie acoperită de contractele cu preț fix.
- Capital de lucrumediu
Contractele lungi necesită finanțare importantă, iar întârzierile la încasări pot tensiona lichiditatea.
- Risc valutarscăzut
Operațiunile în euro și lei românești expun grupul la fluctuații ale cursurilor, parțial acoperite prin contracte.
- Dobânzimediu
Liniile de credit și leasingul cu dobândă variabilă expun grupul la creșteri ale costului finanțării.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă investițiile publice în transport rămân ridicate, portofoliul de contracte al grupului ar putea susține veniturile pe termen mediu.
- Integrarea cu filiale de proiectare și comerț cu materiale ar putea îmbunătăți controlul costurilor.
- Achiziția Energopol extinde activitatea în lucrări de drumuri și poduri, diversificând oferta.
Ce ar strica teza
- Dependența de un client mare ar putea face veniturile vulnerabile la schimbări de buget.
- Prețurile fixe din contracte pot limita capacitatea de a absorbi creșterile de costuri.
- Nevoile mari de capital de lucru ar putea presa lichiditatea dacă plățile întârzie.
De urmărit
- Evoluția încasărilor de la principalul client2023
- Marjele contractelor de construcții față de costul materialelorQ1 2023
- Nivelul capitalului de lucru și al datoriilor2023
- Rezultatele filialei din Românianext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul ZUE, cu sediul în Cracovia, este format din societatea mamă ZUE S.A. și mai multe filiale care acoperă construcția, proiectarea și comerțul cu materiale. În 2022 veniturile din contracte de construcții au fost de 819,5 mln PLN, din totalul de 921,4 mln PLN 1. Societatea mamă coordonează politica financiară, investițională și comercială a grupului 1.
Segmente
Activitate de construcții
Include construcția și modernizarea infrastructurii tramvaiate, a rețelelor de tracțiune, a iluminatului stradal și a liniilor feroviare, precum și lucrări drumuri și poduri realizate de Energopol 1. Este segmentul principal, cu aproape toate veniturile din contracte de construcții 1.
Piața în context
Piața în care operează ZUE este dominată de investiții publice în transport urban și feroviar din Polonia. Compania a realizat servicii în Polonia și a exportat materiale în Germania, în valoare de 711 mii PLN în 2022 1. Clienții principali sunt operatori publici de infrastructură.
Tendințe
- Investiții publice în cale feratăvânt din spate
Dacă investițiile publice în infrastructura feroviară continuă, volumul contractelor pentru grup ar putea rămâne ridicat.
- Creșterea costurilor cu materialelevânt din față
Prețurile la beton, oțel și cupru pot crește mai repede decât tarifele din contracte, afectând marjele.
- Dependența de un client maremixt
Dacă un singur client rămâne foarte important, schimbările de buget ale acestuia ar avea un impact mare asupra veniturilor.
- Politica monetară și dobânzilevânt din față
Dacă dobânzile cresc, costul finanțării și al leasingului poate afecta rentabilitatea.
Poziția concurențială
ZUE concurează cu alte companii de construcții feroviare și urbane din Polonia și din Europa Centrală. Compania se remarcă prin integrarea verticală între construcție, proiectare și comerț cu materiale. Nu există în sursele analizate o comparație directă cu cote de piață.
- Budimex
Mare constructor polonez de infrastructură, activ în același tip de lucrări de transport.
- Torpol
Companie poloneză de construcții de infrastructură și căi ferate.
- Mostostal Warszawa
Constructor polonez cu activitate în infrastructură și energie.
- Strabag
Grup european de construcții cu proiecte de infrastructură feroviară și rutieră.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202202 mai 2023
- Raportul anual 202202 mai 2023
- Raportul anual 202108 mar. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / ZUE Spółka Akcyjna · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.