olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Algoma Steel Group Inc. ASTL

Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) · SIC 3312 · Verticală: Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) (SIC 3312)

4,99USD−5,31 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Algoma Steel Group Inc. este un producător canadian de oțel, care depune rapoarte anuale la SEC prin formularul 40-F. Raportul pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2025 arată că situațiile financiare și controlul intern asupra raportării financiare au fost auditate de Deloitte LLP, cu opinie favorabilă. Compania trebuie să mențină această disciplină de raportare pe fondul unui sector industrial ciclic.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Algoma Steel Group Inc. (ASTL) costa 4,99 USD (−5,31 % într-o zi), cu beta 1,63, interval pe 52 de săptămâni 3,28–5,80 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -9,06 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,63
Volatilitate (1 an) 69 %
Interval 52 săpt.
3,285,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
3,82 – 5,40
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 34,3 %
SMA 50 / 200
4,42 / 4,46
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,22 / 0,16
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+14,7 %−1,1 %+15,8 pp—
3 luni+25,7 %−0,5 %+26,1 pp—
6 luni−4,2 %+4,4 %−8,6 pp—
De la început de an+21,7 %+12,3 %+9,4 pp—
1 an+25,4 %+13,5 %+11,8 pp+14,8 %
3 ani−31,3 %+76,4 %−107,7 pp+30,2 %
5 ani−56,1 %+63,7 %−119,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,1 %
01 iun. 2026 → 09 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−75,5 %
11 nov. 2021 → 02 oct. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−15,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri2,0 mld1,8 mld3,8 mld2,8 mld2,8 mld2,1 mld
Venituri an/anindisponibil−8,3 %+112,0 %−27,0 %+0,6 %−25,4 %
Profit netindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-984,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-2,46-1,067,751,710,70-9,06
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−77,9 %−59,1 %−1.394,3 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-47,2 %
Flux de numerar liberindisponibil-73,4 mil1,1 mld-193,8 mil-198,5 milindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
77,5 mil CAD
Datorie financiară
indisponibil CAD
Datorie netă
indisponibil CAD
Capitaluri proprii
491,1 mil CAD
Active totale
2,1 mld CAD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,18x
ROE
-98,8 %
ROA
-41,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Marje

Cont de profit și pierdere · CAD

Venituri
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
—
2024
—
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
-664,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Profit operațional
2023
290,5 mil
2024
167,3 mil
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
17,9 mil
2024
25,6 mil
2025
72,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
376,1 mil
2024
144,9 mil
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
77,6 mil
2024
39,7 mil
2025
-315,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
—
2024
—
2025
-984,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,71
2024
0,70
2025
-9,06

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
147,0 mil
2024
133
2025
109

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,30
2024
0,27
2025
0,14

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Bilanț · CAD

Numerar
2023
247,4 mil
2024
97,9 mil
2025
77,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
722,7 mil
2024
807,8 mil
2025
569,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
900,0 mii
2024
700,0 mii
2025
300,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
2,5 mld
2024
2,7 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
343,4 mil
2024
428,5 mil
2025
497,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
993,4 mil
2024
1,2 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
491,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
103,6 mil
2024
104,1 mil
2025
104,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Flux de numerar operațional
2023
177,3 mil
2024
294,9 mil
2025
-66,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
371,1 mil
2024
493,4 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 21 iun. 2024verificat

Flux de numerar liber
2023
-193,8 mil ≈
2024
-198,5 mil ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 21 iun. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-371,1 mil
2024
-490,1 mil
2025
-312,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-532,0 mil
2024
44,4 mil
2025
200,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
30,7 mil
2024
27,9 mil
2025
14,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-18,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-892,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-1.394,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
-31,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-63,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-47,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-98,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-37,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-81,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-18,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-66,1 mil CAD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
96 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,99 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-98,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-47,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 mar. 2026
verificat 140derivat 4

Scorul pe grupe

25 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) (SIC 3312)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-47,2 %0 (față de colegi)25 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștere-18,2 %0 (pe interval fix)33 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-18,4x0 (pe interval fix)25 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x100 (pe interval fix)17 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ALGOMA STEEL GROUP INC. (ASTL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld CAD în 2025; creștere an/an -25,4 %; marjă netă -47,2 %; ROE -98,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,38–1,71 CAD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,2x

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -47,2 %
    • CAGR venituri 3 ani: -18,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: -18,4x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) (SIC 3312) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 27,7x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,8x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,1x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,1x
    ROE
    -98,5 %
    mediana verticalei 7,1 %
    sub mediană (−1.479,0 %)
    Marja netă
    -47,2 %
    mediana verticalei 5,3 %
    sub mediană (−999,1 %)
    Marja EBIT
    -63,6 %
    mediana verticalei 5,2 %
    sub mediană (−1.319,0 %)
    Venituri an/an
    -25,4 %
    mediana verticalei -1,3 %
    sub mediană
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,3x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 0,7 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    TXTernium S.A.97,5 mld221,13,6 %2,7 %−11,6 %+32 % / +23 %
    NUENucor Corp60,8 mld35,68,2 %5,4 %+5,7 %+68 % / +58 %
    TSTenaris SA60,6 mld31,411,6 %16,1 %−4,3 %+41 % / +63 %
    MTArcelorMittal46,0 mld14,76,1 %5,1 %−1,7 %+40 % / +140 %
    STLDSteel Dynamics, Inc.34,1 mld17,720,8 %8,8 %+3,6 %+43 % / +102 %
    CRSCarpenter Technology Corporation13,8 mld24,627,8 %17,9 %+8,6 %−12 % / +294 %
    CMCCommercial Metals Company6,8 mld10,614,8 %7,0 %+20,5 %−2 % / +37 %
    SXCSuncoke Energy, Inc.823,3 mil—-8,5 %-2,9 %−5,1 %+49 % / +4 %
    MTUSMetallus Inc.650,2 mil30,83,4 %1,9 %+6,9 %−7 % / −22 %
    TWITitan International, Inc.303,7 mil—-22,9 %-5,7 %−0,9 %−42 % / −64 %
    ASTLAlgoma Steel Group Inc.——-98,5 %-47,2 %−25,4 %+25 % / −31 %
    SIMGRUPO SIMEC, S.A.B. de C.V.——19,2 %31,2 %−18,2 %−8 % / −15 %
    PKXPosco Holdings Inc.——2,1 %1,5 %−4,7 %−8 % / −48 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ASTL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (02 sept. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).

    Pe scurt

    Algoma Steel Group Inc. este un producător canadian de oțel, care depune rapoarte anuale la SEC prin formularul 40-F. Raportul pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2025 arată că situațiile financiare și controlul intern asupra raportării financiare au fost auditate de Deloitte LLP, cu opinie favorabilă. Compania trebuie să mențină această disciplină de raportare pe fondul unui sector industrial ciclic.1

    SWOT

    Puncte tari

    • Controlul intern asupra raportării financiare a fost considerat eficient, cu verificare independentă de către Deloitte LLP.1
    • Comitetul de audit este format din membri independenți, ceea ce susține supravegherea conducerii.1
    • Compania nu a acordat derogări de la codul de conduită în exercițiul 2025.1

    Puncte slabe

    • Schimbarea exercițiului financiar face dificilă compararea directă cu perioadele anterioare.1
    • Sursa nu oferă date detaliate despre vânzări sau marjele pe produse în acest extras.1
    • Informațiile operaționale sunt delegate către anexele AIF și MD&A, ceea ce face analiza incompletă fără acestea.1

    Oportunități

    • Consolidarea disciplinei de raportare ar putea atrage investitori care cer transparență ridicată.1
    • Dacă procesele de control rămân stabile, compania ar putea menține un profil de raportare solid în anii următori.1
    • Lipsa angajamentelor ascunse ar putea facilita accesul la finanțare, dacă piețele evaluează favorabil situația.1

    Amenințări

    • Sectorul oțelului este ciclic, iar o scădere a cererii ar putea reduce rezultatele companiei.1
    • Schimbările de reglementare din SUA sau Canada ar putea crește costurile de conformitate.1
    • Orice slăbire a controlului intern ar putea afecta încrederea investitorilor în cifrele raportate.1

    Riscuri

    • Comparabilitatea perioadelormediu

      Schimbarea sfârșitului de exercițiu financiar poate complica analiza tendințelor pe mai mulți ani.1

    • Ciclicitatea cereriiridicat

      Ca producător de oțel, compania ar putea fi afectată dacă cererea din industriile consumatoare scade.1

    • Dependența de documentele anexatemediu

      Detaliile operaționale și financiare se află în anexe, iar un investitor care citește doar raportul principal ar putea omite riscuri relevante.1

    • Eficiența controlului internscăzut

      Controlul intern este eficient în prezent, însă o deficiență viitoare ar putea reduce încrederea în situațiile financiare.1

    • Costuri de conformitatescăzut

      Cerințele SEC, Nasdaq și standardele IFRS ar putea genera costuri suplimentare de raportare în viitor.1

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă procesele de control rămân eficiente, compania ar putea oferi investitorilor informații financiare credibile și bine verificate.1
    • Lipsa angajamentelor în afara bilanțului ar putea indica o expunere mai limitată a riscurilor ascunse.1
    • Guvernanța cu comitet de audit independent și cod de conduită respectat ar putea sprijini încrederea pe termen lung.1

    Ce ar strica teza

    • Ciclicitatea sectorului oțelului ar putea reduce rezultatele dacă cererea scade.1
    • Schimbarea exercițiului financiar ar putea îngreuna compararea performanței cu anii anteriori.1
    • Lipsa datelor despre vânzări și marje în acest extras ar putea face evaluarea incompletă pentru un investitor.1

    De urmărit

    • Rezultatele financiare detaliate din MD&A pentru exercițiul 20252026
    • Actualizările privind cererea de oțel și capacitatea de producție din AIFnext 10-K
    • Eventualele deficiențe noi în controlul intern asupra raportării financiare2026
    • Orice nou angajament în afara bilanțului raportat în anul următornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (02 sept. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).

    Afacerea

    Conform raportului anual, Algoma Steel Group Inc. își prezintă activitatea prin trei documente anexate: informațiile anuale (AIF), discuția conducerii (MD&A) și situațiile financiare consolidate. Aceste anexe conțin detaliile operaționale și financiare, pe care sursa nu le redă în acest extras.1 Compania și-a schimbat sfârșitul exercițiului financiar de la 31 martie la 31 decembrie, astfel că perioada de comparație este de nouă luni, încheiată la 31 decembrie 2024.1 Auditorul independent este Deloitte LLP, al cărui raport este datat 11 martie 2026.1 Directorul executiv principal (CEO) semnează raportul din 11 martie 2026.1 Aceste elemente definesc structura de raportare a companiei pentru investitori.1

    Structura de guvernanță include un comitet de audit format din cinci membri independenți, toți considerați financiar competenți conform standardelor Rule 10A-3 și Nasdaq.1 Consiliul a stabilit că un membru al comitetului de audit este expert financiar în sensul legii, fără ca această calitate să creeze răspunderi suplimentare.1 Compania aplică un cod de conduită scris, fără derogări în exercițiul 2025.1 Aceste practici arată o guvernanță formală, care susține încrederea în informațiile raportate.1

    Din punct de vedere al raportării, Algoma Steel a declarat că nu a avut angajamente în afara bilanțului care să aibă efect semnificativ asupra situației financiare în 2025.1 Controlul intern asupra raportării financiare a fost considerat eficient la 31 decembrie 2025, fără modificări semnificative în perioada acoperită.1 Aceste concluzii sunt esențiale pentru evaluarea calității informațiilor disponibile publicului.1

    Segmente

    Documente de raportare financiară

    Raportul 40-F incorporează ca anexe informațiile anuale (AIF), discuția și analiza conducerii (MD&A) și situațiile financiare auditate, fiecare cu rol distinct pentru investitori.1 Documentele acoperă exercițiul 2025 și perioada comparativă de nouă luni din 2024.1 Sursa nu oferă în acest extras cifre de vânzări pe segmente de produse.1

    Guvernanță și audit

    Comitetul de audit este format din membri independenți, iar auditorul Deloitte LLP a emis o opinie separată asupra controlului intern.1 Aceste elemente formează un segment de conformitate, nu de producție, și sunt descrise în raport ca parte a obligațiilor față de SEC.1

    Piața în context

    Sursa furnizată nu descrie dimensiunea pieței oțelului sau cota de piață a companiei. Algoma Steel este listată pe Nasdaq, conform referințelor la standardele Nasdaq din raport.1 Aceasta înseamnă că investitorii americani pot compara compania cu alți producători listați, însă datele de piață lipsesc din acest document.1 Pentru o analiză completă ar fi necesare datele din anexele MD&A și AIF.1

    Raportul nu conține prețuri ale oțelului, volume de livrare sau indicatori ai cererii din industria constructoare sau auto. Din acest motiv concluziile despre poziția de piață rămân limitate la informațiile de conformitate din 40-F.1 Un cadru complet de piață ar putea fi construit dacă se consultă documentele anexate.1

    Tendințe

    • Schimbarea exercițiului financiarmixt

      Compania a trecut de la sfârșitul lunii martie la 31 decembrie, ceea ce face ca perioadele să nu fie direct comparabile cu rapoartele anterioare.1 Investitorii ar putea trebui să ajusteze comparațiile dacă analizează evoluția pe mai mulți ani.1

    • Control intern eficientvânt din spate

      Conducerea și auditorul au concluzionat că controlul intern asupra raportării financiare a fost eficient la finalul anului 2025.1 Aceasta sprijină credibilitatea informațiilor, dacă se mențin aceleași procese.1

    • Angajamente în afara bilanțuluivânt din spate

      Compania a declarat că nu are angajamente care ar putea afecta semnificativ lichiditatea sau resursele de capital, ceea ce reduce riscul de surprize ascunse.1

    • Ciclicitatea sectorului oțeluluivânt din față

      Sursa nu descrie direct ciclicitatea sectorului, însă clasificarea SIC a companiei ca producător de oțel sugerează o sensibilitate la cerere, ceea ce ar putea afecta rezultatele dacă cererea scade.1

    Poziția concurențială

    Sursa nu identifică concurenții direcți ai companiei. Algoma Steel operează în sectorul oțelului, unde concurența este de obicei definită prin cost, capacitate și acces la materii prime, însă aceste informații nu apar în extrasul disponibil.1 Compararea cu alți producători necesită documentele MD&A și AIF.1

    Fără date despre cota de piață, concurența poate fi evaluată doar prin prisma structurii de raportare și a listării pe Nasdaq.1 Concluzii mai ferme ar necesita informații din anexele companiei.1

    • Producători de oțel listați în SUA

      Sursa nu numește concurenți; lista nu poate fi completată fără date suplimentare.

    • Alți producători nord-americani

      Sursa nu identifică firme concurente pe nume, deci nu se pot atribui simboluri bursiere.

    • Furnizori de materii prime

      Relațiile cu furnizorii nu sunt detaliate în extrasul furnizat.

    • Importatori de oțel

      Concurența din import nu este descrisă în sursa disponibilă.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Algoma Steel Group Inc. · 12 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Algoma Steel Group Inc. (ASTL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw