olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AtriCure, Inc. ATRC

Surgical & Medical Instruments & Apparatus · SIC 3841 · Verticală: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

65,53USD+8,48 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

AtriCure dezvoltă tehnologii chirurgicale pentru fibrilația atrială, gestionarea apendicelui atrial stâng și controlul durerii postoperatorii. Compania a crescut cu 14,9% în 2025, iar ghidul pentru 2026 indică venituri de aproximativ 602-610 milioane dolari, relevant pe fondul extinderii tratamentelor chirurgicale pentru o afecțiune foarte răspândită.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea AtriCure, Inc. (ATRC) costa 65,53 USD (+8,48 % într-o zi), cu capitalizare 3,3 mld USD, P/E 317,2 pe un EPS diluat de 0,21 USD în ultimele 12 luni, beta 0,90, interval pe 52 de săptămâni 25,86–65,53 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 153,6 mil USD (+12,8 % an/an), profit net de 9,0 mil USD, EPS diluat 0,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,3 mld USD
acțiuni la 22 iul. 2026
P/E (TTM)
317,2
EPS diluat TTM 0,21 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
0,32 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,90
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
25,8665,53

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
70,1
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
53,13 – 64,54
peste banda superioară · %B 1,09 · lățimea benzii 19,4 %
SMA 50 / 200
56,36 / 38,42
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,00 / 1,68
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+16,2 %−2,0 %+18,2 pp—
3 luni+66,6 %−2,2 %+68,7 pp—
6 luni+134,0 %+4,3 %+129,7 pp—
De la început de an+65,6 %+10,6 %+55,1 pp—
1 an+100,1 %+10,5 %+89,6 pp−6,2 %
3 ani+77,2 %+73,7 %+3,5 pp−18,1 %
5 ani−24,8 %+61,7 %−86,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−39,0 %
08 ian. 2026 → 02 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−76,6 %
08 nov. 2021 → 17 iun. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−5,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
153,6 mil USD
+12,8 % an/an
Profit net
9,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,18
indisponibil an/an
netă / operațională
5,8 % / 6,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri115,9 mil124,3 mil123,6 mil136,1 mil134,3 mil140,5 mil141,2 mil153,6 mil
Costul vânzărilor29,1 mil31,7 mil31,0 mil34,7 mil32,9 mil35,2 mil31,9 mil35,0 mil
Profit brut86,8 mil92,6 mil92,6 mil101,5 mil101,3 mil105,3 mil109,3 mil118,6 mil
Cercetare și dezvoltare21,0 mil35,0 mil22,5 mil29,3 mil22,9 mil24,5 mil24,2 mil26,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare73,2 mil72,2 mil76,1 mil78,4 mil78,2 mil78,3 mil84,6 mil82,6 mil
Profit operațional-7,4 mil-14,5 mil-6,0 mil-6,2 mil208,0 mii2,5 mil526,0 mii9,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile1,7 mil1,5 mil1,4 mil1,5 mil1,5 mil1,5 mil1,3 mil1,3 mil
Profit înainte de impozit-7,5 mil-15,3 mil-6,5 mil-5,9 mil-86,0 mii2,4 mil394,0 mii9,4 mil
Impozit pe profit322,0 mii266,0 mii239,0 mii261,0 mii181,0 mii604,0 mii286,0 mii471,0 mii
Profit net-7,9 mil-15,6 mil-6,7 mil-6,2 mil-267,0 mii1,8 mil108,0 mii9,0 mil
EPS diluat-0,17-0,33 ≈-0,14-0,13-0,010,04 ≈0,000,18
Flux de numerar operațional20,0 mil ≈5,8 mil-11,0 mil21,6 mil ≈26,7 mil ≈20,0 mil-4,0 mil22,2 mil ≈
Investiții (capex)3,6 mil ≈2,7 mil2,2 mil2,7 mil ≈2,6 mil ≈1,6 mil3,9 mil3,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 5 trimestre (min 35,2, mediană 64,8, max 135,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri201,6 mil230,8 mil206,5 mil274,3 mil330,4 mil399,2 mil465,3 mil534,5 mil
Venituri an/an+15,4 %+14,5 %−10,5 %+32,8 %+20,4 %+20,8 %+16,5 %+14,9 %
Profit net-21,1 mil-35,2 mil-48,2 mil50,2 mil-46,5 mil-30,4 mil-44,7 mil-11,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−192,6 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,94-1,141,09-1,02-0,66-0,95-0,24
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−193,6 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %-10,5 %-15,2 %-23,3 %18,3 %-14,1 %-7,6 %-9,6 %-2,1 %
Flux de numerar liber-10,4 mil-28,0 mil-25,1 mil-23,5 mil-39,0 mil-7,5 mil745,0 mii48,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
167,4 mil USD
Datorie financiară
61,9 mil USD
Datorie netă
-105,6 mil USD
Capitaluri proprii
491,9 mil USD
Active totale
654,2 mil USD
Datorie / capitaluri
0,13x
Lichiditate curentă
3,96x
ROE
-2,4 %
ROA
-1,8 %
Marja FCF
9,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
399,2 mil
2024
465,3 mil
2025
534,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
98,9 mil
2024
117,8 mil
2025
133,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
300,4 mil
2024
347,5 mil
2025
400,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
73,9 mil
2024
96,2 mil
2025
99,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
253,1 mil
2024
291,4 mil
2025
311,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-26,7 mil
2024
-40,0 mil
2025
-9,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,9 mil
2024
6,4 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-29,8 mil
2024
-43,7 mil
2025
-10,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
591,0 mii
2024
1,0 mil
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-30,4 mil
2024
-44,7 mil
2025
-11,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,66
2024
-0,95
2025
-0,24

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
46,3 mil
2024
47,0 mil
2025
47,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
84,3 mil
2024
122,7 mil
2025
167,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
52,5 mil
2024
60,3 mil
2025
66,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
67,9 mil
2024
75,3 mil
2025
78,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
266,2 mil
2024
267,8 mil
2025
322,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 04 mai 2022verificat

Fond comercial
2023
234,8 mil
2024
234,8 mil
2025
234,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
64,0 mil
2024
56,5 mil
2025
48,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
613,9 mil
2024
609,3 mil
2025
654,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
27,4 mil
2024
25,0 mil
2025
25,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,5 mil
2024
2,8 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
60,6 mil
2024
61,9 mil
2025
61,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
74,6 mil
2024
73,4 mil
2025
81,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
147,8 mil
2024
148,4 mil
2025
162,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
466,2 mil †
2024
461,0 mil †
2025
491,9 mil †

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,5 mil
2024
12,2 mil
2025
57,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
12,0 mil
2024
11,5 mil
2025
9,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-7,5 mil ≈
2024
745,0 mii ≈
2025
48,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
21,8 mil
2024
30,2 mil
2025
-14,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-32,0 mii
2024
-3,6 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
14,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
17,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
20,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
6.381,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
76,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-106,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
64,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
11,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
53,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
503,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
47 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
217 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
83 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
180 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
3,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
315,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
317,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
6,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
5,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
250,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
5,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
62,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 50 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

65,53 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
317,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
6,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
14,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 iul. 2026
verificat 2361derivat 174

Scorul pe grupe

  • Calitate66
  • Creștere100
  • Evaluare9
  • Bilanț și datorie47

Interval de valoare estimat

Jos
12,70
USD pe acțiune
Mijloc
15,45
USD pe acțiune
Sus
18,90
USD pe acțiune
Preț: 65,53 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -76,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -324,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,34 – 31,15 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)21,06 – 31,15 (Mijloc 24,99)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 58,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E4,34 – 6,66 (Mijloc 5,91)
    10 firme folosite · multiplul median 28,6x · quartile 21,0x – 32,2x
    BSX, DXCM, GCTK, LMAT, MMM, PODD, RMD, SYK, UTMD, WST
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 50/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate2,7 %50 (față de colegi)17 %
Marja netă · Calitate1,9 %59 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate503,4 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere17,4 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,3x12 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,2x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare317,2x0 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare1,6 %20 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie47/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate66/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare9/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AtriCure, Inc. (ATRC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 534,5 mil USD în 2025; creștere an/an 14,9 %; marjă netă 1,9 %; ROE 2,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 12,70–18,90 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,45 USD, prețul de 65,53 USD lasă un potențial de -76,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -324,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 50/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 503,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 17,4 %
  • Lichiditatea curentă: 4,2x

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,3x
  • P/E (TTM): 317,2x
  • Randament FCF: 1,6 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Surgical & Medical Instruments & Apparatus (SIC 3841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
317,2x
mediana verticalei 32,7x
peste mediană (+870,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,1x
P/S
5,9x
mediana verticalei 5,1x
peste mediană (+14,7 %)
P/B
6,5x
mediana verticalei 3,3x
peste mediană (+95,7 %)
ROE
2,2 %
mediana verticalei -12,2 %
peste mediană
Marja netă
1,9 %
mediana verticalei -6,2 %
peste mediană
Marja EBIT
2,3 %
mediana verticalei -3,3 %
peste mediană
Venituri an/an
14,9 %
mediana verticalei 10,5 %
peste mediană (+41,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,7x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SYKStryker Corp118,2 mld33,116,0 %13,8 %+11,2 %−16 % / +5 %
MMM3m Company91,5 mld26,480,8 %14,0 %+1,5 %+3 % / +114 %
BSXBoston Scientific Corporation63,1 mld18,414,3 %16,6 %+19,9 %−57 % / −22 %
BDXBecton, Dickinson And Company54,0 mld59,83,8 %4,0 %+8,2 %+30 % / +7 %
RMDResMed Inc.31,9 mld20,726,4 %27,8 %+9,9 %−11 % / +44 %
DXCMDexcom, Inc.30,9 mld32,737,7 %19,4 %+15,6 %+31 % / −28 %
WSTWest Pharmaceutical Services, Inc.28,4 mld45,721,2 %18,8 %+6,3 %+47 % / +16 %
GKOSGLAUKOS Corp14,6 mld—-22,8 %-24,6 %+32,3 %+132 % / +286 %
BAXBaxter International Inc.13,7 mld—-10,5 %-6,2 %+5,7 %+41 % / −27 %
PODDInsulet Corporation11,4 mld30,926,0 %12,3 %+30,7 %−50 % / −13 %
TFXTeleflex Incorporated6,4 mld—-28,9 %-45,8 %+17,2 %+31 % / −34 %
HAEHaemonetics Corporation5,8 mld62,311,2 %7,1 %−2,0 %+57 % / +58 %
ICUIIcu Medical Inc4,3 mld144,21,4 %1,4 %−6,3 %+16 % / +97 %
ATRCAtriCure, Inc.3,3 mld317,22,2 %1,9 %+14,9 %+100 % / +77 %
LMATLemaitre Vascular, Inc.2,0 mld30,916,8 %25,0 %+13,5 %+6 % / +67 %
KMTSKestra Medical Technologies, Ltd.1,8 mld—-73,7 %-140,4 %+59,0 %+13 % / indisponibil
IARTIntegra Lifesciences Holdings Corp1,2 mld88,31,2 %0,8 %+1,5 %+13 % / −62 %
SIBNSi-Bone, Inc.1,1 mld—-7,7 %-6,2 %+20,2 %+28 % / +32 %
MDXGMimedx Group, Inc.467,0 mil—-8,5 %-6,3 %+20,0 %−53 % / −59 %
CARLCarlsmed, Inc.439,3 mil—-6.196,9 %-57,4 %+85,9 %−1 % / indisponibil
BWAYBrainsway Ltd.439,0 mil224,25,6 %7,1 %+29,0 %+28 % / +258 %
OFIXOrthofix Medical Inc.395,9 mil—-13,9 %-7,4 %+2,9 %−40 % / −12 %
CTSOCytosorbents Corporation286,6 mil—-336,2 %-48,9 %+4,1 %−72 % / −81 %
UTMDUtah Medical Products, Inc.230,6 mil22,18,8 %29,0 %−5,8 %+29 % / −14 %
LUNGPulmonx Corporation123,2 mil—-90,3 %-47,9 %+8,0 %+75 % / −74 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ATRC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
42,99
Randament total -34 % · Pe an -34 %
75,66
Randament total 15 % · Pe an 15 %
113,49
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
51,00
Randament total -22 % · Pe an -8 %
100,06
Randament total 53 % · Pe an 15 %
163,43
Randament total 149 % · Pe an 36 %
5 ani
60,49
Randament total -8 % · Pe an -2 %
132,33
Randament total 102 % · Pe an 15 %
235,34
Randament total 259 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,02
  • Marja netă± 17,51
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,06
  • Diluare anuală± 1,47

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

AtriCure dezvoltă tehnologii chirurgicale pentru fibrilația atrială, gestionarea apendicelui atrial stâng și controlul durerii postoperatorii. Compania a crescut cu 14,9% în 2025, iar ghidul pentru 2026 indică venituri de aproximativ 602-610 milioane dolari, relevant pe fondul extinderii tratamentelor chirurgicale pentru o afecțiune foarte răspândită.13

SWOT

Puncte tari

  • Compania se prezintă drept lider în tratamentul chirurgical al fibrilației și în excluderea apendicelui atrial stâng, cu o gamă de produse aprobată de FDA pentru mai multe indicații.
  • Marja brută a crescut în al doilea trimestru din 2026, ceea ce arată o îmbunătățire a eficienței și a mixului de produse.
  • Lansările recente, precum probele cryoXT și dispozitivele AtriClip PRO-Mini, au susținut creșterea veniturilor în mai multe linii de produse.

Puncte slabe

  • Dependența de piața din Statele Unite și de vânzările directe face ca o parte mare din venituri să depindă de un singur sistem de rambursare.
  • Vânzările de ablație minim invazivă au scăzut în 2025, ceea ce arată vulnerabilitatea unei linii de produse în fața unei alternative noi.

Oportunități

  • Studiile BoxX-NoAF și LeAAPS, dacă vor confirma beneficiile, ar putea extinde piața la pacienții operați pe cord fără fibrilație diagnosticată.
  • Dezvoltarea unei platforme duale PFA și RFA avansate ar putea deschide noi oportunități de produs, dacă va trece de studiile clinice.

Amenințări

  • Concurența din partea produselor noi și a procedurilor alternative ar putea reduce cota de piață și marjele.
  • Modificările politicilor de rambursare sau scăderile bugetelor de sănătate ar putea afecta vânzările.
  • Presiunile macroeconomice și comerciale, inclusiv tarifele, ar putea afecta costurile și rezultatele operaționale.

Riscuri

  • Adoptarea în SUAridicat

    Creșterea depinde de acceptarea produselor de către medicii din Statele Unite, iar dificultățile în această piață ar putea limita profitabilitatea.1

  • Concurențaridicat

    Noile produse și proceduri ar putea reduce cota de piață, prețurile și marjele.12

  • Date clinicemediu

    Rezultatele negative sau trialurile care nu îndeplinesc cerințele autorităților ar putea încetini adoptarea produselor.1

  • Distribuitori independențimediu

    Vânzările pe unele piețe externe depind de distribuitori independenți, ale căror probleme ar putea afecta veniturile.1

  • Reglementare și rambursaremediu

    Neconformitatea cu reglementările FDA sau modificările politicilor de rambursare ar putea aduce amenzi sau restricții.1

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea veniturilor și îmbunătățirea marjei în al doilea trimestru din 2026 arată că modelul de afaceri poate susține o profitabilitate mai bună.
  • Piața potențială pentru ablația chirurgicală rămâne mare, deoarece doar o mică parte din candidați sunt tratați în prezent.
  • Trialurile în curs ar putea deschide piețe noi, dacă rezultatele vor susține utilizarea produselor la pacienții fără fibrilație diagnosticată.

Ce ar strica teza

  • Concurența din partea procedurilor alternative și a noilor intrați ar putea reduce cota de piață și prețurile.
  • Dependența de rambursare și de acceptarea din SUA ar putea încetini creșterea dacă politicile se schimbă.

De urmărit

  • Lansarea în Europa a produselor AtriClip FLEX-Mini și PRO-Mini2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

AtriCure este un inovator în tratamentele chirurgicale pentru fibrilația atrială, gestionarea apendicelui atrial stâng (LAAM) și controlul durerii postoperatorii. Produsele de ablație și LAAM sunt folosite de medici în intervenții pe cord deschis și minim invazive, iar produsele de criogenie pentru blocaj nervos sunt folosite pentru durerea după chirurgia cardiacă, toracică sau de amputație.1

Compania vinde direct prin forța proprie de vânzări în Statele Unite, Germania, Franța, Regatul Unit, Benelux, Australia și Canada și prin distribuitori în alte piețe internaționale. Tranzacțiile sunt realizate în principal în dolari americani, iar vânzările directe din afara SUA sunt făcute în euro, lire sterline, dolari australieni sau canadieni.1

În 2026, compania spune că își bazează creșterea pe inovație de produs, studii clinice și educația medicilor, iar investițiile în studiile BoxX-NoAF și LeAAPS sunt ținta programului pentru a extinde piața tratamentelor chirurgicale.23

Segmente

Ablație chirurgicală deschisă

Include sistemele Isolator Synergy și clamele EnCompass și EnCapture, folosite în intervenții pe cord deschis împreună cu alte proceduri. Această linie a avut cea mai mare creștere în 2025 dintre liniile principale.1

Piața în context

Fibrilația atrială afectează peste 59 de milioane de oameni în lume, este cea mai frecventă aritmie susținută și este adesea subdiagnosticată. Compania estimează că sub 15% dintre pacienții candidați la ablație chirurgicală sunt tratați astfel, ceea ce sugerează un potențial de creștere al pieței.1

Tendințe

  • Scăderea terapiei hibridevânt din față

    Vânzările de ablație minim invazivă au scăzut în 2025, pe fondul adoptării de către medici a catetrelor PFA, ceea ce arată o presiune competitivă.1

  • Declinul opioidelorvânt din spate

    Restricțiile privind opioidele și riscul de dependență pot crește interesul pentru alternative non-opioide, precum blocajul nervos criogenic.1

  • Intrarea de noi concurențimixt

    Noii intrați dezvoltă produse și proceduri concurente, ceea ce ar putea duce la presiune asupra prețurilor și a marjelor, potrivit companiei.2

Poziția concurențială

Compania afirmă că este liderul de piață în tratamentul chirurgical al fibrilației și LAAM și că are concurență limitată pe piețele-cheie. Concurența provine din medicamente, ablația prin cateter, dispozitive implantabile și alte dispozitive chirurgicale de ablație.12

Majoritatea concurenților au resurse financiare, de producție și de cercetare mai mari decât ale companiei, iar bariere reduse la intrare pot aduce noi produse pe piață, ceea ce ar putea reduce prețurile și cota de piață.1

  • Ablația prin cateter

    Ablația percutană realizată de electrofiziologi, folosită pentru majoritatea pacienților simptomatici, este principala alternativă terapeutică menționată de companie.

  • Medicamente antiaritmice

    Terapia farmacologică este o alternativă menționată în raport pentru gestionarea fibrilației atriale.

  • Dispozitive implantabile și pacemakere

    Pacemakerele și dispozitivele implantabile sunt menționate ca alternative pentru pacienții cu fibrilație atrială.

  • Alte dispozitive de ablație chirurgicală și de ocluzie a apendicelui

    Raportul menționează alți producători de dispozitive chirurgicale de ablație și tehnici alternative de excludere a apendicelui atrial stâng, fără a le numi.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AtriCure, Inc. · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AtriCure, Inc. · 27 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AtriCure, Inc. · 23 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.