olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Smartbird, Inc. BIRD
Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)
Smartbird, Inc., cunoscută anterior ca Allbirds, a trecut de la un brand de încălțăminte și îmbrăcăminte la infrastructură dedicată pentru inteligență artificială, închiriată clienților din sănătate, farmaceutică, servicii financiare și sectorul public. Tranziția a fost finalizată în al doilea trimestru din 2026, după vânzarea activelor afacerii istorice, ceea ce face ca profilul companiei să fie cu totul diferit față de cel din raportările anterioare.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Smartbird, Inc. (BIRD) costa 1,63 USD (+2,52 % într-o zi), cu capitalizare 92,1 mil USD, beta 2,66, interval pe 52 de săptămâni 1,59–16,99 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,8 mil USD, profit net de -16,4 mil USD, EPS diluat -1,79 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 26,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,52 – 3,00
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,07 · lățimea benzii 65,6 %
- SMA 50 / 200
- 2,45 / 3,54
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,24 / -0,16
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −52,2 % | −1,1 % | −51,1 pp | — |
| 3 luni | −30,0 % | −0,5 % | −29,6 pp | — |
| 6 luni | −73,2 % | +4,4 % | −77,6 pp | — |
| De la început de an | −60,2 % | +12,3 % | −72,6 pp | — |
| 1 an | −80,0 % | +13,5 % | −93,5 pp | −11,9 % |
| 3 ani | −91,3 % | +76,4 % | −167,7 pp | −6,2 % |
| 5 ani | −99,7 % | +63,7 % | −163,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 43,0 mil | 55,9 mil | 32,1 mil | 0 | 33,0 mil | 47,7 mil | 22,3 mil | 2,8 mil |
| Costul vânzărilor | 23,9 mil | 38,4 mil | 17,7 mil | 0 | 18,7 mil | 29,9 mil | 16,1 mil | 2,8 mil |
| Profit brut | 19,1 mil | 17,5 mil | 14,4 mil | 16,2 mil | 14,2 mil | 17,8 mil | 6,2 mil | — |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 31,0 mil | 29,2 mil | 25,2 mil | 5,1 mil | 21,7 mil | 21,4 mil | 18,8 mil | 10,7 mil |
| Profit operațional | -21,8 mil | -25,8 mil | -22,8 mil | -5,1 mil | -19,9 mil | -20,7 mil | -22,0 mil | -10,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,9 mil | 2,2 mil | 1,9 mil | 1,9 mil | 1,9 mil | 2,3 mil | 1,4 mil | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | 0 | — | — | — | 1,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -21,1 mil | -24,7 mil | -21,8 mil | -5,1 mil | -20,3 mil | -19,4 mil | -20,6 mil | -12,8 mil |
| Impozit pe profit | 86,0 mii | 994,0 mii | 66,0 mii | 81,0 mii | 72,0 mii | 174,0 mii | 79,0 mii | -28,0 mii |
| Profit net | -21,2 mil | -25,7 mil | -21,9 mil | -15,5 mil | -20,3 mil | -19,6 mil | -20,7 mil | -16,4 mil |
| EPS diluat | -2,68 | -3,23 ≈ | -2,73 | -1,92 | -2,49 | -2,34 ≈ | -2,37 | -1,79 |
| Flux de numerar operațional | -11,2 mil ≈ | -10,8 mil | -27,9 mil | -8,7 mil ≈ | -15,2 mil ≈ | -3,3 mil | -12,1 mil | — |
| Investiții (capex) | 656,0 mii ≈ | 1,0 mil | 643,0 mii | 728,0 mii ≈ | 904,0 mii ≈ | 870,0 mii | 72,0 mii | 2,7 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 193,7 mil | 219,3 mil | 277,5 mil | 297,8 mil | 254,1 mil | 189,8 mil | 152,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,2 % | +26,5 % | +7,3 % | −14,7 % | −25,3 % | −19,7 % |
| Profit net | -14,5 mil | -25,9 mil | -45,4 mil | -101,4 mil | -152,5 mil | -93,3 mil | -77,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,28 | -0,49 | -0,65 | -0,68 | -20,10 | -11,87 | -9,47 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -7,5 % | -11,8 % | -16,4 % | -34,0 % | -60,0 % | -49,2 % | -50,7 % |
| Flux de numerar liber | -13,1 mil | -48,9 mil | -75,0 mil | -121,9 mil | -41,1 mil | -68,0 mil | -58,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 26,7 mil USD
- Datorie financiară
- 17,4 mil USD
- Datorie netă
- -9,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 35,9 mil USD
- Active totale
- 109,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,48x
- Lichiditate curentă
- 2,02x
- ROE
- -112,3 %
- ROA
- -51,8 %
- Marja FCF
- -38,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 219,3 mil | 277,5 mil | 297,8 mil | 254,1 mil | 189,8 mil | 152,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 106,6 mil | 130,8 mil | 168,1 mil | 149,8 mil | 108,7 mil | 89,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 112,7 mil | 146,7 mil | 129,6 mil | 104,2 mil | 81,1 mil | 62,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 86,7 mil | 122,2 mil | 166,7 mil | 174,0 mil | 133,4 mil | 92,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -29,2 mil | -32,9 mil | -100,3 mil | -153,0 mil | -97,6 mil | -80,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 7,1 mil | 9,7 mil | 14,7 mil | 21,0 mil | 12,4 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -22,1 mil ≈ | -23,2 mil ≈ | -85,6 mil ≈ | -132,0 mil ≈ | -85,2 mil ≈ | -71,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 297,0 mii | 178,0 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 mar. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | -30,0 mil | -44,6 mil | -100,1 mil | -152,1 mil | -91,4 mil | -76,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -4,1 mil | 810,0 mii | 1,2 mil | 334,0 mii | 1,9 mil | 393,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -25,9 mil | -45,4 mil | -101,4 mil | -152,5 mil | -93,3 mil | -77,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,49 | -0,65 | -0,68 | -20,10 | -11,87 | -9,47 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 53,0 mil | 69,3 mil | 148,8 mil | 7,6 mil | 7,9 mil | 8,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 174,0 mil
- 2024
- 133,4 mil
- 2025
- 92,5 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 7,6 mil
- 2024
- 7,9 mil
- 2025
- 8,2 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 126,6 mil | 288,6 mil | 167,1 mil | 130,0 mil | 66,7 mil | 26,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 2,0 mil | 11,0 mil | 9,2 mil | 8,2 mil | 6,2 mil | 6,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 59,2 mil | 106,9 mil | 116,8 mil | 57,8 mil | 44,1 mil | 38,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 214,8 mil | 444,4 mil | 308,9 mil | 212,4 mil | 130,6 mil | 82,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 23,3 mil | 38,0 mil | 54,3 mil | 26,1 mil | 17,8 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 244,0 mil | 488,4 mil | 462,4 mil | 312,7 mil | 188,9 mil | 109,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 20,2 mil | 30,7 mil | 12,2 mil | 5,9 mil | 10,8 mil | 548,0 mii | SEC (XBRL)· 19 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | — | 0 | 17,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 54,7 mil | 81,2 mil | 50,0 mil | 48,6 mil | 44,4 mil | 40,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 65,5 mil | 91,4 mil | 145,6 mil | 127,4 mil | 87,2 mil | 73,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -25,5 mil † | 397,0 mil † | 316,8 mil † | 185,3 mil † | 101,7 mil † | 35,9 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -34,6 mil | -50,9 mil | -90,6 mil | -30,2 mil | -63,9 mil | -55,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 14,4 mil | 24,2 mil | 31,4 mil | 10,9 mil | 4,1 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -48,9 mil ≈ | -75,0 mil ≈ | -121,9 mil ≈ | -41,1 mil ≈ | -68,0 mil ≈ | -58,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -16,3 mil | -25,6 mil | -32,3 mil | -7,7 mil | 2,1 mil | -1,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 102,2 mil | 238,2 mil | 3,6 mil | 640,0 mii | 287,0 mii | 16,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 640,0 mii
- 2024
- 287,0 mii
- 2025
- 16,1 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 92,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 51,4 % | 29 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | -69,3 % | 24 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | -41,4 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -20,0 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | -19,7 % | 6 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,7x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -47,5 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere2/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate18/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Smartbird, Inc. (BIRD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 152,5 mil USD în 2025; creștere an/an -19,7 %; marjă netă -72,8 %; ROE -164,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,7x
Ce o infirmă
- Marja brută: 51,4 %
- Marja EBIT: -69,3 %
- Marja FCF: -41,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -20,0 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -19,7 %
- Randament FCF: -47,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ADPAutomatic Data Processing, Inc. | 119,8 mld | 27,7 | 77,0 % | 20,1 % | +6,7 % | +19 % / +32 % |
| WDAYWorkday, Inc. | 44,4 mld | 40,9 | 16,0 % | 12,3 % | +13,1 % | −6 % / −25 % |
| VRSKVerisk Analytics, Inc. | 25,9 mld | 30,1 | — | 29,3 % | +6,6 % | −12 % / −18 % |
| ATHMAutohome Inc. | 10,4 mld | 53,5 | 6,3 % | 443,2 % | +11,1 % | −5 % / −18 % |
| FIRYFiry Inc. | 4,3 mld | — | -63,0 % | -60,2 % | +12,5 % | +107 % / +94 % |
| EVTCEVERTEC, Inc. | 2,1 mld | 22,9 | 14,4 % | 9,0 % | +10,2 % | +20 % / −6 % |
| INFQInfleqtion, Inc. | 1,9 mld | — | -70,8 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| INODInnodata Inc | 1,5 mld | 32,8 | 37,7 % | 14,7 % | +47,6 % | −25 % / +541 % |
| PLTKPlaytika Holding Corp. | 808,6 mil | — | — | -9,9 % | +8,1 % | −48 % / −76 % |
| YEXTYext, Inc. | 775,0 mil | 40,6 | 27,8 % | 5,9 % | +6,1 % | −7 % / +18 % |
| IBEXIBEX Limited | 593,6 mil | 14,3 | 30,4 % | 7,2 % | +15,4 % | +27 % / +152 % |
| OOMAOoma, Inc. | 524,7 mil | 49,8 | 11,7 % | 3,6 % | +6,5 % | +69 % / +64 % |
| SOPHSOPHiA GENETICS SA | 477,3 mil | — | -110,0 % | -102,2 % | +18,6 % | +42 % / +73 % |
| GRVYGravity Co., Ltd. | 475,7 mil | 0,0 | 16,5 % | 17,0 % | −31,0 % | +19 % / −6 % |
| SOHUSohu.com Limited | 355,1 mil | 1,0 | 35,8 % | 67,4 % | −2,4 % | −12 % / +70 % |
| EGHT8x8, Inc. | 326,4 mil | 55,5 | 3,5 % | 0,6 % | +2,9 % | +16 % / −27 % |
| SYSo-Young International Inc. | 146,7 mil | — | -14,6 % | -15,9 % | +8,4 % | −29 % / +86 % |
| TCXTucows Inc | 140,3 mil | — | — | -21,2 % | +7,7 % | −42 % / −41 % |
| BIRDSmartbird, Inc. | 92,1 mil | — | -164,0 % | -72,8 % | −19,7 % | −80 % / −91 % |
| DTCXDatacentrex, Inc. | 39,8 mil | — | -36,2 % | -165,4 % | +939.640,5 % | −75 % / −81 % |
| DGNXDiginex Limited | 38,7 mil | — | — | -255,5 % | +57,0 % | −99 % / indisponibil |
| PHUNPhunware, Inc. | 36,6 mil | — | -13,7 % | -471,7 % | −19,9 % | −14 % / −69 % |
| DDIDoubleDown Interactive Co., Ltd. | 34,1 mil | 0,3 | 11,4 % | 28,5 % | +5,5 % | +48 % / +72 % |
| SJScienjoy Holding Corporation | 23,5 mil | — | -66,6 % | -47,3 % | −4,9 % | +28 % / −68 % |
| CHRCheer Holding, Inc. | 14,0 mil | 0,1 | 7,6 % | 17,2 % | +1,1 % | −77 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BIRD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Smartbird, Inc., cunoscută anterior ca Allbirds, a trecut de la un brand de încălțăminte și îmbrăcăminte la infrastructură dedicată pentru inteligență artificială, închiriată clienților din sănătate, farmaceutică, servicii financiare și sectorul public. Tranziția a fost finalizată în al doilea trimestru din 2026, după vânzarea activelor afacerii istorice, ceea ce face ca profilul companiei să fie cu totul diferit față de cel din raportările anterioare.
SWOT
Puncte tari
- Modelul demand-led evită construcția speculativă de infrastructură și reduce riscul de capital neutilizat 2.
- Contractele pe termen lung cu capacitate rezervată oferă previzibilitate asupra veniturilor viitoare 2.
- Vânzarea afacerii de încălțăminte a eliminat o parte din cheltuielile operaționale și a adus un câștig din cesiune 2.
Puncte slabe
- Compania a înregistrat pierderi nete repetate, iar în 2025 raportul anual a menționat îndoieli semnificative privind continuitatea activității 1.
- Venitul din noul segment este încă foarte mic, iar datele disponibile nu permit o evaluare consistentă a marjelor 2.
- Compania are un istoric de rate negative de profitabilitate și de cheltuieli de restructurare repetate 3.
Oportunități
- Cererea organizațiilor reglementate pentru infrastructură AI dedicată ar putea crește, dacă își păstrează datele și controlul 2.
- Extinderea contractelor către clienți din sectorul public și apărare ar putea diversifica baza de clienți 2.
- Serviciile gestionate și software-ul ar putea crește valoarea medie a fiecărui contract 2.
Amenințări
- Dacă finanțarea nu este disponibilă în condiții acceptabile, compania ar putea avea dificultăți în a investi în hardware 1.
- Furnizorii mari de cloud ar putea reduce atractivitatea modelului dedicat prin prețuri mai flexibile 2.
- Depreciere și riscuri de depreciere a activelor pe termen lung ar putea afecta rezultatul net în perioadele următoare 1.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Raportul anual a indicat îndoieli semnificative privind capacitatea companiei de a continua activitatea fără finanțare suplimentară 1. Dacă finanțarea întârzie, planul de creștere ar putea fi afectat.
- Nevoie de capital suplimentarridicat
Compania trebuie să finanțeze hardware-ul înainte de a încasa veniturile, iar finanțarea prin acțiuni ar putea dilua acționarii existenți 12.
- Concentrarea cliențilormediu
Veniturile provin dintr-un număr mic de contracte mari, iar pierderea unui client ar putea avea un efect important asupra cifrei de afaceri 2.
- Depreciere și restructuraremediu
Compania a raportat cheltuieli de depreciere și restructurare în 2026, iar altele ar putea urma dacă planul se modifică 3.
- Dependența de furnizori de hardwaremediu
Platformele depind de echipamente de calcul și stocare achiziționate de la terți, iar întârzierile sau prețurile mai mari ar putea afecta livrările 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru infrastructură AI dedicată continuă să crească în sectoarele reglementate, modelul demand-led ar putea permite o expansiune cu risc de capital mai mic decât la furnizorii de cloud.
- Contractele pe termen lung cu capacitate rezervată ar putea transforma veniturile într-o sursă mai previzibilă, dacă pot fi încheiate la scară.
- Ieșirea din afacerea de încălțăminte ar putea simplifica structura companiei și reduce pierderile legate de vechile operațiuni.
Ce ar strica teza
- Compania a raportat pierderi nete repetate și îndoieli privind continuitatea activității, ceea ce ar putea limita capacitatea de a finanța creșterea.
- Cererea pentru infrastructură dedicată ar putea rămâne redusă dacă clienții preferă flexibilitatea serviciilor cloud.
- Venitul din noul segment este încă foarte mic, iar datele disponibile nu confirmă încă o cale clară spre profitabilitate.
De urmărit
- Rezultatele finale din primul trimestru 2026, comparate cu estimările preliminareQ1 2026
- Evoluția veniturilor din infrastructura AI după primele contracte semnateQ3 2026
- Modul în care compania își finanțează achiziția de hardware și evoluția diluării2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului trimestrial din august 2026 2, Smartbird oferă infrastructură AI dedicată, care îi permite unui client să aibă performanța și controlul unui cluster AI privat fără să construiască sau să administreze hardware-ul. Compania se ocupă de achiziție, instalare, operare și reînnoirea echipamentelor. Veniturile sunt generate din închirierea acestei infrastructuri, iar în primele șase luni din 2026 singura sursă de venit a fost leasingul infrastructurii AI 2.
Afacerea de încălțăminte și îmbrăcăminte, care a dat numele Allbirds, a fost vândută printr-un Asset Sale către o terță parte în al doilea trimestru din 2026, iar operațiunile ei sunt prezentate ca activități întrerupte 2. Înainte de această tranziție, compania era un brand public de beneficiu, cu certificare B Corp, care își justifica activitatea prin conservarea mediului 1. Acest istoric explică de ce unele date din raportul anual 2025 1 nu mai reflectă modelul de business actual.
Modelul de vânzare este diferit de cel al furnizorilor de cloud: infrastructura este construită în funcție de comenzile clienților, nu înainte de cerere, iar clienții aleg contracte angajante, de la câteva luni până la cinci ani, cu capacitate rezervată la preț fix 2. Compania nu oferă tarife pe bază de consum, ceea ce limitează volatilitatea veniturilor, dar și flexibilitatea contractuală pentru clienți.
Segmente
Infrastructură AI dedicată
Acesta este singurul segment care generează venituri în 2026. Clienții închiriază un cluster complet, iar veniturile se recunosc pe măsură ce serviciile sunt furnizate 2. În trimestrul încheiat la 31 martie 2026, veniturile preliminare au fost de 22,3 milioane USD, dar acestea includeau încă activitatea de încălțăminte înainte de reclasificarea ca activitate întreruptă 3.
Servicii gestionate și software
Pe lângă infrastructură, clienții pot achiziționa servicii gestionate și servicii software pentru monitorizarea și administrarea mediilor de calcul 2. Compania nu a publicat încă date separate despre contribuția acestor servicii la venituri, așa că impactul lor rămâne neclar.
Piața în context
Piața din care face parte compania este cea a infrastructurii AI private, cerută de organizații care vor control asupra propriilor sarcini de lucru, în special în sănătate, farmaceutică, servicii financiare și agenții publice 2. Nu există în sursele primite o estimare a dimensiunii pieței sau a cotei deținute, deci nu se poate evalua poziția concurențială pe baza datelor oficiale.
Cererea din acest segment ar putea fi susținută de nevoia clienților de securitate și conformitate, dar sursele nu cuantifică această cerere. Un risc specific este că cererea depinde de comenzi punctuale, iar lipsa unui flux previzibil ar putea îngreuna planificarea investițiilor în hardware 2.
Tendințe
- Cerere pentru control asupra infrastructurii AIvânt din spate
Organizațiile din sectoare reglementate ar putea prefera infrastructură dedicată în locul serviciilor cloud publice, dacă vor să își păstreze datele și controlul. Smartbird vizează exact acest segment 2.
- Investiții mari în hardwarevânt din față
Compania trebuie să achiziționeze și să întrețină echipamente costisitoare înainte de a încasa venituri, iar costurile de cost al veniturilor cresc odată cu extinderea platformelor 2.
- Concurență din partea furnizorilor de cloud marimixt
Furnizorii mari de cloud construiesc capacitate înainte de cerere și pot oferi prețuri pe consum, în timp ce Smartbird pornește de la comenzi ferme 2. Dacă clienții preferă flexibilitatea cloud-ului, cererea pentru modelul dedicat ar putea rămâne limitată.
- Restructurarea după vânzarea afacerii de încălțămintemixt
Vânzarea activelor și închiderea magazinelor au redus baza de costuri, dar au generat cheltuieli de restructurare și depreciere în primul trimestru 2026 3. Efectul net depinde de cât de repede se convertesc contractele noi în venituri.
Poziția concurențială
Sursele primite nu identifică explicit concurenții din noul segment de infrastructură AI. Ce se poate afirma din raportul anual este că, în domeniul vechi al încălțămintei, concurenții erau companii mai mari, cu recunoaștere globală a brandului și resurse mult mai mari 1. Acest lucru arată că nu există un avantaj de scală pe care compania să-l poată invoca.
În noul model, competiția vine probabil din furnizorii de cloud și din integratorii de infrastructură, dar sursele nu le numesc. Avantajul invocat de companie este modelul demand-led și faptul că gestionează întregul ciclu de viață al hardware-ului 2.
- Furnizori de cloud public de mare scală
Concurență indirectă pentru organizațiile care cumpără capacitate AI; sursele nu îi numesc, dar modelul lor pe consum contrastează cu contractele pe capacitate rezervată ale Smartbird 2.
- Integratori de infrastructură AI privată
Companii care construiesc sau administrează clustere dedicate pentru clienți; sursele nu le identifică, dar ele ar putea concura direct pentru aceleași contracte din sănătate și servicii financiare.
- Mărci de încălțăminte și îmbrăcăminte sportivă
Concurenții din vechiul business de Allbirds, descriși ca mai mari și cu resurse superioare 1; relevanța lor pentru Smartbird s-a redus după vânzarea activității.
- Vânzători de hardware pentru centre de date
Furnizori de echipamente de calcul și stocare necesare pentru platformele dedicate; sursele nu îi numesc, dar dependența de aceștia apare în planul de costuri al companiei 2.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Allbirds’ IP owner snaps up Nasty Gal for $16MYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- GoPro Pulls An Allbirds As It Trades Cameras For AIYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
- Allbirds continues AI pivot with name change and CEO hire, sending stock soaringCNBC World · 17 iun. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 16 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 01 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent01 oct. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial19 aug. 2026
- Convocare AGA (proxy)11 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent29 iul. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent17 iun. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iun. 2026Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Smartbird, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Smartbird, Inc. · 19 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Smartbird, Inc. · 21 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.