olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Bladex, Inc. BLX
Commercial Banks, NEC · SIC 6029 · Verticală: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)
Bladex este o bancă multinațională specializată, înființată de băncile centrale din America Latină și Caraibe pentru a finanța comerțul exterior și integrarea regională, cu sediul în Panama și acțiuni listate la NYSE sub simbolul BLX. În 2025, profitul a ajuns la 226,9 milioane USD, iar gradul de atenție față de riscul regional a rămas o temă centrală pentru investitori.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Bladex, Inc. (BLX) costa 51,27 USD (−0,08 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, P/E 9,2 pe un EPS diluat de 5,60 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,94 %, beta 0,72, interval pe 52 de săptămâni 42,89–62,78 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 49,87 – 56,96
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,20 · lățimea benzii 13,3 %
- SMA 50 / 200
- 54,31 / 54,21
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,06 / -0,73
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −6,8 % | −1,1 % | −5,7 pp | — |
| 3 luni | −13,2 % | −0,5 % | −12,7 pp | — |
| 6 luni | −6,7 % | +4,4 % | −11,1 pp | — |
| De la început de an | +15,0 % | +12,3 % | +2,6 pp | — |
| 1 an | +18,3 % | +13,5 % | +4,8 pp | +23,0 % |
| 3 ani | +117,6 % | +76,4 % | +41,2 pp | +132,7 % |
| 5 ani | +186,3 % | +63,7 % | +122,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 9 trimestre (min 5,4, mediană 9,9, max 61,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 138,3 mil | 127,6 mil | 126,7 mil | 99,2 mil | 104,2 mil | 166,7 mil | 266,1 mil | 303,6 mil |
| Venituri an/an | −17,7 % | −7,8 % | −0,7 % | −21,7 % | +5,1 % | +59,9 % | +59,7 % | +14,1 % |
| Profit net | 82,0 mil | 11,1 mil | 86,1 mil | 63,6 mil | 62,7 mil | 92,0 mil | 166,2 mil | 205,9 mil |
| Profit net an/an | −5,8 % | −86,4 % | +672,6 % | −26,1 % | −1,4 % | +46,8 % | +80,5 % | +23,9 % |
| EPS diluat | 2,08 | 0,28 | 2,17 | 1,60 | 1,62 | 2,54 | 4,55 | 5,60 |
| EPS diluat an/an | −6,3 % | −86,5 % | +675,0 % | −26,3 % | +1,2 % | +56,8 % | +79,1 % | +23,1 % |
| netă % | 59,3 % | 8,7 % | 67,9 % | 64,1 % | 60,2 % | 55,2 % | 62,4 % | 67,8 % |
| Flux de numerar liber | 713,7 mil | -174,2 mil | -93,5 mil | 1,2 mld | -872,2 mil | -771,3 mil | 1,1 mld | -124,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 2,0 mld USD
- Datorie financiară
- 1,7 mld USD
- Datorie netă
- -311,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld USD
- Active totale
- 11,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,24x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 16,2 %
- ROA
- 1,8 %
- Marja FCF
- -41,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit net | 86,1 mil | 63,6 mil | 62,7 mil | 92,0 mil | 166,2 mil | 205,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 2,17 | 1,60 | 1,62 | 2,54 | 4,55 | 5,60 | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | — | 0,99 | — | SEC (XBRL)· 25 apr. 2024derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 863,8 mil | 1,3 mld | 1,2 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 7,2 mld | 6,3 mld | 8,0 mld | 9,3 mld | 10,7 mld | 11,9 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,6 mld | 331,6 mil | 1,5 mld | 2,2 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 723,4 mil | 477,0 mil | 329,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 apr. 2022verificat |
| Datorii totale | 6,2 mld | 5,3 mld | 7,0 mld | 8,2 mld | 9,5 mld | 10,5 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 1,0 mld | 1,0 mld | 991,8 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | — | 36,5 mil | — | SEC (XBRL)· 25 apr. 2024verificat |
- 2022
- —
- 2023
- 36,5 mil
- 2024
- —
SEC (XBRL)· 25 apr. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 58,9 mil | 44,7 mil | 38,6 mil | 36,1 mil | 36,3 mil | 72,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 60,1 mil | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 25 apr. 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 78 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Randamente67
- Creștere100
- Evaluare58
- Calitate85
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,62 – 87,51 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual41,60 – 43,54 (Mijloc 42,55)
- P/B justificat64,30 – 86,47 (Mijloc 73,75)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului13,04 – 17,54 (Mijloc 14,96)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E27,62 – 87,51 (Mijloc 65,80)6 firme folosite · multiplul median 11,7x · quartile 4,9x – 15,6xAVAL, BCH, HDB, KB, NTB, PGC
- Colegi: P/B38,52 – 71,05 (Mijloc 42,92)5 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,1x – 1,9xAVAL, HDB, KB, NTB, PGC
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 78/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 16,2 % | 79 (față de colegi) | 25 % |
| ROA · Calitate | 1,8 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Cost / venit · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 51,2 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 42,8 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 1,4x | 50 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,2x | 67 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,9 % | 67 (față de colegi) | 13 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate85/100 · 2/4 factori cu valoare
- Randamente67/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare58/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FOREIGN TRADE BANK OF LATIN AMERICA, INC. (BLX). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 14,1 %; marjă netă 67,8 %; ROE 16,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 40,06–78,76 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 54,36 USD, prețul de 51,27 USD lasă un potențial de 6,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 5,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 78/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 16,2 %
- ROA: 1,8 %
- CAGR EPS 3 ani: 51,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 42,8 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.
Față de mediana verticalei
Commercial Banks, NEC (SIC 6029) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BCHBank of Chile | 3.989,2 mld | 3,2 | 25.665,4 % | 1.571.522,8 % | −10,7 % | +5 % / +74 % |
| HDBHdfc Bank Limited | 186,2 mld | 23,4 | 9,1 % | 30,8 % | +15,2 % | −34 % / −19 % |
| KBKB Financial Group Inc. | 41,2 mld | 13,4 | 8,3 % | 0,0 % | +17,8 % | +35 % / +185 % |
| NTBThe Bank of N.T. Butterfield & Son Limited | 2,2 mld | 10,1 | 21,4 % | 38,2 % | +4,6 % | +19 % / +100 % |
| BLXForeign Trade Bank Of Latin America, Inc. | 1,9 mld | 9,2 | 16,2 % | 67,8 % | +14,1 % | +18 % / +118 % |
| PGCPeapack Gladstone Financial Corp | 839,4 mil | 16,4 | 7,7 % | 16,4 % | +24,1 % | +75 % / +91 % |
| AVALGrupo Aval Acciones Y Valores S.A. | 30 | 0,1 | — | — | −2,4 % | +3 % / +93 % |
| MUFGMitsubishi UFJ Financial Group, Inc. | — | — | 9,1 % | 14,6 % | +9,5 % | +39 % / +156 % |
| RYRoyal Bank Of Canada | — | — | 15,3 % | 30,6 % | +16,1 % | +36 % / +132 % |
| BMOBank Of Montreal | — | — | 10,1 % | 24,0 % | +10,6 % | +41 % / +116 % |
| INTRINTER & Co, INC. | — | — | 11,1 % | 14,2 % | +34,7 % | −56 % / −25 % |
| CMCanadian Imperial Bank Of Commerce | — | — | 13,7 % | 28,9 % | +13,8 % | +39 % / +190 % |
| BAPCredicorp Ltd | — | — | 16,5 % | 20,0 % | +7,0 % | +40 % / +186 % |
| VBNKVersaBank | — | — | 6,1 % | 22,8 % | +11,7 % | +90 % / +193 % |
| TDToronto Dominion Bank | — | — | 16,9 % | 30,3 % | +18,4 % | +53 % / +110 % |
| BCSBarclays PLC | — | — | 9,6 % | 64,6 % | +3,7 % | +4 % / +228 % |
| NWGNatWest Group plc | — | — | 14,2 % | 19,3 % | +3,1 % | −1 % / +209 % |
| INGIng Groep NV | — | — | 15,6 % | 32,4 % | +21,8 % | +27 % / +133 % |
| SANBanco Santander, S.A. | — | — | 12,8 % | — | +0,0 % | +12 % / +194 % |
| SUPVGrupo Supervielle S.A. | — | — | 13,6 % | 12,2 % | −13,9 % | −48 % / +73 % |
| LYGLloyds Banking Group plc | — | — | 10,0 % | 24,0 % | +7,9 % | +3 % / +141 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BLX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 33,71 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 59,32 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 88,98 Randament total 76 % · Pe an 76 % |
| 3 ani | 39,98 Randament total -16 % · Pe an -6 % | 78,45 Randament total 61 % · Pe an 17 % | 128,13 Randament total 160 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 47,43 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 103,75 Randament total 117 % · Pe an 17 % | 184,51 Randament total 280 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 19,61
- Marja netă± 13,73
- Creșterea anuală a veniturilor± 10,24
- Diluare anuală± 1,15
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (29 iul. 2026), 6-K (28 iul. 2026).
Pe scurt
Bladex este o bancă multinațională specializată, înființată de băncile centrale din America Latină și Caraibe pentru a finanța comerțul exterior și integrarea regională, cu sediul în Panama și acțiuni listate la NYSE sub simbolul BLX. În 2025, profitul a ajuns la 226,9 milioane USD, iar gradul de atenție față de riscul regional a rămas o temă centrală pentru investitori 1.
SWOT
Puncte tari
- Banca are o poziție specializată în finanțarea comerțului din regiune, cu relații de lungă durată cu clienți de top și o rețea de bănci corespondente 1.
- Capitalizarea solidă, gestionarea prudentă a riscului și statutul de creditor preferențial în unele jurisdicții sunt active declarate ale băncii 1.
- Baza de depozite este descrisă ca fiind puternică, ceea ce permite un cost eficient al fondurilor 1.
Puncte slabe
- Banca nu are acces la depozitele de retail și depinde de finanțarea interbancară și de piețele de capital, ceea ce poate crea sensibilitate la condițiile de lichiditate 1.
- Marja netă a dobânzii a fost comprimată în 2025, ceea ce arată o expunere la scăderea ratelor de referință 1.
- Costurile operaționale au crescut în 2025 din cauza investițiilor în tehnologie și inițiative strategice, ceea ce poate apăsa asupra randamentului dacă veniturile nu cresc în paralel 1.
Oportunități
- Veniturile din comisioane au crescut în 2025, iar platforma de finanțare comercială este descrisă ca fiind complet operațională și în faza de scalare 1.
- Extinderea participării în finanțarea de proiecte și infrastructură ar putea diversifica veniturile 1.
- Îmbunătățirea ratingurilor regionale ar putea sprijini accesul la finanțare și reducerea costurilor 1.
Amenințări
- Volatilitatea politicii comerciale și tarifare a SUA poate perturba lanțurile de aprovizionare și fluxurile comerciale din regiune 1.
- Tensiunile geopolitice și constrângerile de tranzit prin Canalul Panama pot afecta direct clienții băncii 1.
- Un eveniment de incapacitate de plată a unor instituții financiare ar putea declanșa efecte sistemice asupra băncii 1.
Riscuri
- Risc de piață și macroeconomicridicat
Condițiile macroeconomice din regiune și din SUA pot afecta calitatea creditelor, marjele și creșterea, iar sursa avertizează că piețele pot deveni volatile 1.
- Risc de lichiditateridicat
Dacă banca nu gestionează eficient lichiditatea, ar putea rămâne fără fonduri suficiente pentru a-și onora obligațiile, iar costul finanțării ar putea crește 1.
- Risc de creditmediu
Pierderile de depreciere ale instrumentelor financiare au crescut în 2025, legate de o expunere la un client aflat în Stage 2 și de o deteriorare a unei expuneri la Stage 3 1.
- Risc geopolitic și de tranzitmediu
Evenimentele din Orientul Mijlociu, Venezuela și Canalul Panama ar putea afecta comerțul regional și bilanțul băncii 1.
- Risc de reglementare și politicăscăzut
Schimbările de politică financiară, fiscală sau comercială pot afecta economia regională, clienții și rezultatele băncii 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă profitul și veniturile din comisioane continuă să crească, banca ar putea demonstra că modelul său de finanțare a comerțului este durabil și scalabil 1.
- Poziția de creditor preferențial și capitalizarea solidă ar putea sprijini accesul la finanțare chiar și în perioade de tensiune 1.
- Îmbunătățirea profilului de risc al regiunii, văzută prin upgrade-urile de rating, ar putea reduce presiunea asupra costurilor de creditare 1.
Ce ar strica teza
- Dacă marjele de dobândă continuă să se comprime, veniturile din dobânzi ar putea scădea, iar profitabilitatea ar putea fi afectată 1.
- Volatilitatea politicii comerciale a SUA și tensiunile geopolitice ar putea reduce volumul tranzacțiilor de comerț exterior 1.
- Creșterea costurilor operaționale și a pierderilor de depreciere ar putea diminua randamentul dacă nu sunt compensate de venituri 1.
De urmărit
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a veniturilor din comisioaneQ1 2027
- Nivelul pierderilor de depreciere a instrumentelor financiare2027
- Evoluția politicii comerciale a SUA și impactul ei asupra exporturilor regionale2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (03 aug. 2026), 6-K (29 iul. 2026), 6-K (28 iul. 2026).
Afacerea
Structura geografică include sediul central din Panama, o agenție la New York, o filială în São Paulo și birouri de reprezentare la Buenos Aires, Ciudad de México și Bogotá, precum și o licență de reprezentare în Peru 1. Acțiunile de clasă E sunt listate la New York Stock Exchange și LTSE sub simbolul BLX 1. Banca are statut de creditor preferențial în anumite jurisdicții, o recunoaștere legată de capitalizarea sa solidă și de guvernanța corporativă 1.
Un element distinctiv este modelul de finanțare a comerțului exterior, cu accent pe scrisori de credit, garanții și co-finanțări, dar și pe credite sindicalizate și finanțarea structurată 1. Banca subliniază că încrederea sa pe termen lung cu clienții și reputația din regiune contribuie la viziunea de a fi o instituție de referință pentru comerțul și integrarea latino-americană 1.
Tendințe
- Reziliența comerțului regionalvânt din spate
Exporturile din America Latină către SUA au crescut peste 5% an la an, mai bine decât media de 4% din cei trei ani precedenți, ceea ce ar putea sprijini cererea de finanțare comercială 1.
- Politica tarifară a SUAmixt
Tarifele și schimbările de politică comercială a SUA au creat volatilitate, dar ar putea reduce fluxurile comerciale dacă măsurile se extind, iar sursa notează că impactul lor asupra sectoarelor dependente de export rămâne incert 1.
- Comprimarea marjelor de dobândăvânt din față
Lichiditatea abundentă în dolari și scăderea ratelor de referință au redus marjele, ceea ce ar putea limita creșterea venitului net din dobânzi dacă presiunea continuă 1.
- Tensiuni geopolitice și Canalul Panamavânt din față
Instabilitatea din Orientul Mijlociu, situația din Venezuela și constrângerile de tranzit prin Canalul Panama pot afecta fluxurile comerciale și riscul de credit, mai ales pentru o bancă axată pe comerțul internațional 1.
Poziția concurențială
Sursa nu oferă o analiză detaliată a concurenței, dar descrie Bladex ca o bancă specializată, cu relații de lungă durată cu instituții financiare și corporații de top din regiune, precum și cu o rețea extinsă de bănci corespondente 1. Avantajul său declarat se bazează pe capitalizare, gestionarea prudentă a riscului și statutul de creditor preferențial 1.
Concurența vine, în esență, din băncile internaționale și regionale care finanțează comerțul în America Latină; sursa nu identifică însă concurenți cu nume, astfel încât peisajul competitiv trebuie evaluat cu informații suplimentare 1.
- Băncile comerciale internaționale care finanțează comerțul regional
Sursa menționează împrumuturile de la bănci comerciale internaționale ca sursă de finanțare, fără a numi entități concrete 1.
- Băncile corespondente din regiune
Rețeaua de bănci corespondente este un element cheie al modelului Bladex, dar sursa nu le identifică 1.
- Băncile centrale și instituțiile financiare din regiune
Acestea sunt principalii deponenți ai băncii și, în același timp, parte din ecosistemul său competitiv 1.
- Instituțiile de finanțare pentru dezvoltare
Sursa nu numește concurenți din această categorie, dar ea poate concura pe proiecte de infrastructură, pe care Bladex și-a extins participarea 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)30 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Bladex, Inc. · 20 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.