olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

BellRing Brands, Inc. BRBR

Food and Kindred Products · SIC 2000 · Verticală: Food and Kindred Products (SIC 2000)

10,22USD+8,49 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

BellRing Brands este o companie de nutriție convenabilă, al cărei brand principal Premier Protein domină segmentul shake-urilor proteice gata de băut, iar Dymatize acoperă sportul. În trimestrul trei al exercițiului 2026 vânzările au crescut, dar marja brută a scăzut sub presiunea costurilor de intrare și a tarifelor, iar ghidajul pentru exercițiu a fost redus, ceea ce face din evoluția marjelor principalul punct de urmărit. Compania are un profil de activ ușor, cu producție externalizată, ceea ce o face sensibilă la capacitatea furnizorilor.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BellRing Brands, Inc. (BRBR) costa 10,22 USD (+8,49 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld USD, P/E 7,2 pe un EPS diluat de 1,42 USD în ultimele 12 luni, beta 0,63, interval pe 52 de săptămâni 7,40–33,30 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 570,4 mil USD (+4,2 % an/an), profit net de 34,2 mil USD (+62,9 % an/an), EPS diluat 0,29 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,2 mld USD
acțiuni la 28 iul. 2026
P/E (TTM)
7,2
EPS diluat TTM 1,42 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
13,87 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,63
Volatilitate (1 an) 78 %
Interval 52 săpt.
7,4033,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
8,17 – 10,19
peste banda superioară · %B 1,02 · lățimea benzii 22,0 %
SMA 50 / 200
9,09 / 13,24
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,21 / 0,11
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+32,2 %−1,1 %+33,3 pp—
3 luni−19,0 %−0,5 %−18,5 pp—
6 luni−7,9 %+4,4 %−12,3 pp—
De la început de an−61,8 %+12,3 %−74,1 pp—
1 an−66,3 %+13,5 %−79,8 pp−44,5 %
3 ani−77,4 %+76,4 %−153,9 pp−65,9 %
5 ani−61,1 %+63,7 %−124,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−77,8 %
10 dec. 2025 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−90,7 %
30 ian. 2025 → 01 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−17,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
570,4 mil USD
+4,2 % an/an
Profit net
34,2 mil USD
+62,9 % an/an
EPS diluat
0,29
+81,2 % an/an
netă / operațională
6,0 % / 11,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri555,8 mil532,9 mil588,0 mil547,5 mil648,2 mil537,3 mil598,7 mil570,4 mil
Costul vânzărilor350,7 mil333,3 mil398,2 mil353,9 mil460,8 mil376,5 mil437,0 mil407,1 mil
Profit brut205,1 mil199,6 mil189,8 mil193,6 mil187,4 mil160,8 mil161,7 mil163,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare88,7 mil80,1 mil90,5 mil144,5 mil80,9 mil78,0 mil91,5 mil93,7 mil
Profit operațional112,1 mil115,3 mil95,1 mil44,8 mil102,2 mil78,5 mil66,0 mil65,4 mil
Amortizare și depreciere4,7 mil4,6 mil4,6 mil ≈4,6 mil ≈4,8 mil4,9 mil4,9 mil ≈5,2 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile14,5 mil14,4 mil16,5 mil18,4 mil19,1 mil20,0 mil——
Profit înainte de impozit97,6 mil100,9 mil78,6 mil26,4 mil83,1 mil58,5 mil45,9 mil45,5 mil
Impozit pe profit25,9 mil24,0 mil19,9 mil5,4 mil23,5 mil14,8 mil12,0 mil11,3 mil
Profit net71,7 mil76,9 mil58,7 mil21,0 mil59,6 mil43,7 mil33,9 mil34,2 mil
EPS diluat0,55 ≈0,590,450,160,48 ≈0,360,290,29
Flux de numerar operațional40,1 mil3,0 mil48,2 mil ≈40,3 mil ≈169,1 mil-3,1 mil-11,2 mil ≈79,3 mil ≈
Investiții (capex)1,2 mil1,3 mil600,0 mii ≈1,8 mil ≈1,0 mil4,2 mil1,8 mil ≈2,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni—11,8 mil173,1 mil ≈83,0 mil ≈—96,9 mil30,3 mil ≈10,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 27 trimestre (min 9,1, mediană 34,3, max 141,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri827,5 mil854,4 mil988,3 mil1,2 mld1,4 mld1,7 mld2,0 mld2,3 mld
Venituri an/anindisponibil+3,3 %+15,7 %+26,2 %+10,0 %+21,5 %+19,8 %+16,1 %
Profit net0023,5 mil27,6 mil82,3 mil165,5 mil246,5 mil216,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil+17,4 %+198,2 %+101,1 %+48,9 %−12,3 %
EPS diluat0,000,000,600,700,881,231,861,68
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+16,7 %+25,7 %+39,8 %+51,2 %−9,7 %
netă %0,0 %0,0 %2,4 %2,2 %6,0 %9,9 %12,3 %9,3 %
Flux de numerar liber136,2 mil95,1 mil95,1 mil224,5 mil19,2 mil213,8 mil197,8 mil255,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
71,8 mil USD
Datorie financiară
1,1 mld USD
Datorie netă
1,0 mld USD
Capitaluri proprii
-453,9 mil USD
Active totale
941,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,35x
ROE
indisponibil
ROA
24,3 %
Marja FCF
11,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,7 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
530,2 mil
2024
707,3 mil
2025
770,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
12,0 mil
2024
14,3 mil
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
216,3 mil
2024
284,6 mil
2025
396,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit operațional
2023
287,3 mil
2024
387,7 mil
2025
357,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
28,3 mil
2024
36,5 mil
2025
18,6 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

EBITDA
2023
315,6 mil ≈
2024
424,2 mil ≈
2025
376,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
66,9 mil
2024
58,3 mil
2025
68,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
220,4 mil
2024
329,4 mil
2025
289,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
54,9 mil
2024
82,9 mil
2025
72,8 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit net
2023
165,5 mil
2024
246,5 mil
2025
216,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
1,23
2024
1,86
2025
1,68

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
134,1 mil
2024
132,3 mil
2025
128,5 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
48,4 mil
2024
70,8 mil
2025
71,8 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 07 feb. 2023verificat

Stocuri
2023
194,3 mil
2024
286,1 mil
2025
330,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Active curente
2023
424,2 mil
2024
592,7 mil
2025
665,5 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
8,5 mil
2024
9,2 mil
2025
19,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Fond comercial
2023
65,9 mil
2024
65,9 mil
2025
65,9 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
176,8 mil
2024
141,8 mil
2025
125,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Active totale
2023
691,6 mil
2024
837,0 mil
2025
941,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
89,0 mil
2024
121,0 mil
2025
119,5 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 nov. 2022verificat

Datorie pe termen lung
2023
856,8 mil
2024
833,1 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
150,2 mil
2024
203,7 mil
2025
282,8 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
-323,5 mil †
2024
-205,9 mil †
2025
-453,9 mil †

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
215,6 mil
2024
199,6 mil
2025
260,6 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
1,8 mil
2024
1,8 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
213,8 mil ≈
2024
197,8 mil ≈
2025
255,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,8 mil
2024
-1,8 mil
2025
-4,7 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-201,7 mil
2024
-175,1 mil
2025
-238,3 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 nov. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
19,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
18,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-7,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-12,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
38,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
55,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-9,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
24,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
22,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
29,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
13,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
16,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
44,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
234,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
9,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
225,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
131,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
70,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
97 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
32 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
6,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
7,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
13,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
6,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
7,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
5,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
18,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 80 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,22 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
7,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
6,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 aug. 2026
verificat 1194derivat 94

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie43
  • Creștere100
  • Evaluare91
  • Calitate92

Interval de valoare estimat

Jos
28,85
USD pe acțiune
Mijloc
34,37
USD pe acțiune
Sus
41,99
USD pe acțiune
Preț: 10,22 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 236,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 70,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,45 – 101,01 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)46,58 – 101,01 (Mijloc 64,57)
    WACC 6,9 % · FCFF de pornire 279,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA16,45 – 30,13 (Mijloc 23,19)
    4 firme folosite · multiplul median 11,4x · quartile 9,0x – 13,8x
    BGS, CPB, FLO, MDLZ
  • Colegi: P/E28,85 – 41,99 (Mijloc 34,37)
    4 firme folosite · multiplul median 24,3x · quartile 20,4x – 29,6x
    CPB, FLO, MDLZ, UCFI
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Food and Kindred Products (SIC 2000)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 80/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate7,3 %84 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate131,3 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere19,1 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere24,1 %100 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,3x21 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,2x42 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare7,2x100 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare6,8x74 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluare18,9 %100 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie43/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate92/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare91/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BellRing Brands, Inc. (BRBR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mld USD în 2025; creștere an/an 16,1 %; marjă netă 7,3 %; datorie netă/EBITDA 3,3x.

Intervalul de valoare estimat este 28,85–41,99 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,37 USD, prețul de 10,22 USD lasă un potențial de 236,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 70,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 80/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 7,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 131,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: 19,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 24,1 %
  • Lichiditatea curentă: 2,3x
  • P/E (TTM): 7,2x
  • EV/EBITDA: 6,8x
  • Randament FCF: 18,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 3,3x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Food and Kindred Products (SIC 2000) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,2x
mediana verticalei 27,3x
sub mediană (−73,6 %)
EV/EBITDA
6,8x
mediana verticalei 11,4x
sub mediană (−39,9 %)
P/S
0,5x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−40,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 2,4x
ROE
—
mediana verticalei -19,3 %
Marja netă
7,3 %
mediana verticalei -4,0 %
peste mediană
Marja EBIT
13,3 %
mediana verticalei -10,3 %
peste mediană
Venituri an/an
16,1 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+243,0 %)
Datorie netă/EBITDA
3,3x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+14,8 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 8,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MDLZMondelez International, Inc.85,3 mld21,215,5 %10,2 %+5,8 %+17 % / −5 %
CAGConagra Brands, Inc.7,3 mld—-24,9 %-17,0 %−2,9 %−14 % / −46 %
CPBThe Campbell’s Company6,9 mld17,810,4 %4,1 %−5,0 %−24 % / −42 %
OTLYOatly Group AB5,1 mld—-247,9 %-17,7 %+4,7 %−34 % / −55 %
BYNDBeyond Meat, Inc.3,7 mld——111,7 %−15,6 %−76 % / −97 %
STKHSteakholder Foods Ltd.2,3 mld—-266,3 %-112.470,0 %indisponibil−95 % / −100 %
FLOFlowers Foods Inc1,5 mld27,34,0 %1,1 %indisponibil−34 % / −66 %
BRBRBellRing Brands, Inc.1,2 mld7,2—7,3 %+16,1 %−66 % / −77 %
SMPLThe Simply Good Foods Company1,2 mld—-9,6 %-11,5 %−6,5 %−32 % / −66 %
VITLVital Farms, Inc.450,8 mil—-7,4 %-3,0 %+25,3 %−68 % / −21 %
UCFICN Healthy Food Tech Group Corp.287,8 mil36,739,2 %24,6 %+144,6 %−46 % / indisponibil
BGSB&G Foods, Inc.208,9 mil—-15,8 %-4,0 %indisponibil−44 % / −72 %
CHSNChanson International Holding131,0 mil112,00,5 %1,0 %+0,2 %−99 % / −100 %
SOWGSow Good Inc.44,4 mil—-346,4 %—indisponibil−75 % / −98 %
MLECMoolec Science SA32,7 mil—-86,4 %-130,0 %+521,5 %−86 % / −100 %
LSFLaird Superfood, Inc.26,9 mil—-22,9 %-3,4 %+15,2 %−12 % / +129 %
BOFBranchOut Food Inc.25,9 mil—-202,6 %-56,8 %+113,3 %−45 % / +8 %
BRLSBorealis Foods Inc.24,7 mil——-56,5 %+8,2 %−38 % / −90 %
HAINThe Hain Celestial Group, Inc.13,7 mil—-96,8 %-22,5 %−13,2 %−86 % / −99 %
DDCDDC Enterprise Limited——-124,4 %-123,3 %+4,6 %−96 % / −100 %
NOMDNomad Foods Limited——5,3 %4,5 %−2,2 %+2 % / −22 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BRBR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,95
Randament total -32 % · Pe an -32 %
12,23
Randament total 20 % · Pe an 20 %
18,34
Randament total 79 % · Pe an 79 %
3 ani
8,24
Randament total -19 % · Pe an -7 %
16,17
Randament total 58 % · Pe an 17 %
26,41
Randament total 158 % · Pe an 37 %
5 ani
9,77
Randament total -4 % · Pe an -1 %
21,38
Randament total 109 % · Pe an 16 %
38,03
Randament total 272 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,04
  • Marja netă± 2,83
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,11
  • Diluare anuală± 0,24

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

BellRing Brands este o companie de nutriție convenabilă, al cărei brand principal Premier Protein domină segmentul shake-urilor proteice gata de băut, iar Dymatize acoperă sportul. În trimestrul trei al exercițiului 2026 vânzările au crescut, dar marja brută a scăzut sub presiunea costurilor de intrare și a tarifelor, iar ghidajul pentru exercițiu a fost redus, ceea ce face din evoluția marjelor principalul punct de urmărit. Compania are un profil de activ ușor, cu producție externalizată, ceea ce o face sensibilă la capacitatea furnizorilor.

SWOT

Puncte tari

  • Brandul Premier Protein are o poziție dominantă în shake-urile gata de băut, iar consumul în dolari al acestora a crescut în trimestrul trei.
  • Modelul ușor de active, cu producție externalizată și investiții de capital reduse, permite flexibilitate operațională.
  • Portofoliu cu două branduri care acoperă atât nutriția zilnică, cât și sportul, cu prezență internațională în creștere prin Dymatize.

Puncte slabe

  • Dependența foarte mare de shake-urile RTD și de câțiva clienți mari crește expunerea la schimbări de comandă și de condiții comerciale.
  • Marja brută a scăzut semnificativ în exercițiul 2026, iar companiei îi lipsește încă un răspuns clar la presiunea costurilor.
  • Producția depinde de câțiva furnizori terți, iar incidentele de calitate și ambalaje au dus la cheltuieli cu stocurile.

Oportunități

  • Creșterea interesului pentru proteine și nutriție convenabilă poate sprijini cererea pe termen lung dacă brandurile continuă să se diferențieze.
  • Extinderea distribuției internaționale, în special pentru Dymatize, ar putea compensa o parte din slăbiciunea din SUA.
  • Măsurile de optimizare a costurilor și de productivitate anunțate de conducere ar putea îmbunătăți marjele dacă sunt executate eficient.

Amenințări

  • Tarifele și instabilitatea comerțului global pot crește costurile de intrare și pot tensiona lanțul de aprovizionare.
  • Concurența din partea marcilor private și a jucătorilor mari poate presa prețurile și cota de piață.
  • Conflictele geopolitice care au crescut prețurile energiei pot amplifica inflația și pot afecta cererea consumatorilor.

Riscuri

  • Dependența de shake-urile RTDridicat

    Majoritatea vânzărilor vine din shake-urile RTD, astfel că un declin al acestei categorii ar afecta puternic rezultatele.

  • Concentrarea producțieiridicat

    Un singur producător terț furnizează aproape jumătate din shake-urile Premier Protein, iar o parte din producție este concentrată într-o singură fabrică. O întrerupere ar putea limita disponibilitatea produselor.

  • Presiunea costurilor și marjeleridicat

    Costurile cu materiile prime, ambalajele, transportul și tarifele au redus marja brută în exercițiul 2026, iar ghidajul a fost actualizat în jos.

  • Concentrarea cliențilormediu

    Un număr mic de clienți mari generează cea mai mare parte a vânzărilor, ceea ce poate da acestora putere de negociere asupra prețurilor și condițiilor.

  • Datoria și costul finanțăriimediu

    Utilizarea mai mare a facilității de credit rotativ a crescut cheltuielile cu dobânzile, iar capacitatea disponibilă de împrumut a scăzut.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Premier Protein își menține poziția de lider și consumul continuă să crească, compania ar putea recupera marjele odată ce presiunea costurilor scade.
  • Modelul ușor de active și programul de optimizare anunțat de conducere ar putea susține generarea de numerar.
  • Dymatize arată creștere puternică atât prin prețuri, cât și prin volume, iar extinderea internațională poate deveni un al doilea motor de creștere.

Ce ar strica teza

  • Dacă costurile de intrare și tarifele persistă, marjele ar putea rămâne sub nivelul din anii precedenți, iar ghidajul ar putea fi redus din nou.
  • Dependența de un singur producător terț și de câțiva clienți mari ar putea expune compania la întreruperi sau la presiuni asupra prețurilor.
  • Creșterea cheltuielilor cu dobânzile și utilizarea mai mare a creditului ar putea limita flexibilitatea financiară dacă profitul scade în continuare.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute și a costurilor de intrare, inclusiv impactul tarifelorQ4 2026
  • Realizarea ghidajului actualizat pentru vânzări și Adjusted EBITDAexercițiul 2026
  • Strategia noului CEO privind investițiile în branduri și prețurile2027
  • Nivelul datoriei și utilizarea facilității de credit rotativurmătorul 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Modelul de activitate este unul ușor din punct de vedere al activelor: BellRing nu deține fabrici majore, cu excepția unei unități în Voerde, Germania, care produce bare și geluri pentru UE, Elveția și Regatul Unit. Majoritatea produselor, inclusiv toate shake-urile RTD, sunt fabricate de producători terți pe bază de contracte de tolling cu clauze de volum minim. Distribuția se face prin depozite terțe, iar vânzările sunt concentrate pe câțiva clienți mari, precum Walmart, Costco și Amazon. Capitalul de investiții este redus, sub 1% din vânzările nete, ceea ce face ca gestionarea capitalului circulant și a costurilor de intrare să fie esențială.

În trimestrul trei al exercițiului 2026, comunicatul de rezultate a fost însoțit de schimbarea directorului general, iar noul CEO, Michael Axelrod, a preluat funcția de la 29 iulie 2026. Compania a actualizat ghidajul pentru exercițiul 2026, reflectând presiunile de cost și cheltuielile cu stocurile. Rămâne de văzut dacă noua conducere va schimba prioritățile de investiții sau de prețuri.

Piața în context

Categoria este puternic competitivă, cu concurență din partea companiilor de alimente și băuturi, a producătorilor de marcă privată și a brandurilor de nutriție. Sezonalitatea influențează rezultatele: primul trimestru fiscal este de regulă slab din cauza perioadei de sărbători, iar vânzările cresc în restul anului datorită promoțiilor marilor retaileri.

Tendințe

  • Presiunea costurilor de intrare și tarifelevânt din față

    Costurile cu materiile prime, ambalajele, producția și transportul au fost supuse presiunilor inflaționiste în exercițiul 2026, parțial din cauza tarifelor. Dacă aceste creșteri persistă și nu pot fi compensate complet prin prețuri și optimizare, marjele ar putea fi afectate semnificativ.

  • Cererea pentru produse proteice și stil de viață activvânt din spate

    Interesul consumatorilor pentru proteine, sațietate și nutriție convenabilă sprijină creșterea categoriei. Datele de consum din trimestrul trei arată că shake-urile Premier Protein își păstrează tracțiunea în dolari, ceea ce este un semnal favorabil pentru cerere.

  • Concentrarea producției la furnizori terțimixt

    Un singur producător extern furnizează o parte importantă din shake-urile RTD, iar anumite formate depind de o singură sursă de ambalaje. Această dependență poate limita capacitatea de a răspunde cererii sau de a menține standardele de calitate, iar incidentele de la furnizori au deja generat cheltuieli cu stocurile.

  • Costul finanțării și datoriavânt din față

    Creșterea împrumuturilor din facilitatea de credit rotativ a crescut cheltuiala cu dobânzile în exercițiul 2026, deși rata medie a scăzut. Dacă împrumuturile rămân ridicate, cheltuielile financiare ar putea continua să apese pe profit.

Poziția concurențială

Compania arată că concurează cu alte branduri de nutriție convenabilă, cu producători de marcă privată și cu jucători mari din alimentație și băuturi, unii dintre ei cu resurse de marketing și financiare mult mai mari. Competiția se dă pe calitate, gust, valoare nutrițională, preț, promoții și spațiu în raft.

Premier Protein este descrisă ca lider în shake-urile gata de băut, iar poziția se bazează pe fidelitatea consumatorilor și pe distribuția largă. Dacă concurenții își intensifică promoțiile sau lansează produse similare la prețuri mai mici, compania ar putea fi nevoită să reducă prețurile sau să crească cheltuielile de marketing.

  • Mărci de nutriție convenabilă și alimentație

    Branduri de shake-uri și pudre proteice care vizează aceleași canale de vânzare, inclusiv club, FDM și eCommerce.

  • Producători de marcă privată

    Produse de tip store brand care concurează pe preț și pe spațiu în raft în canalele retailerilor mari.

  • Jucători mari din alimente și băuturi

    Companii cu resurse mult mai mari, menționate în raport ca putând afecta prețurile și cota de piață.

  • Furnizori și producători terți

    Nu sunt concurenți direcți, dar influențează capacitatea companiei de a-și susține produsele pe piață.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / BellRing Brands, Inc. · 18 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BellRing Brands, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BellRing Brands, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.