olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
BWX Technologies, Inc. BWXT
Engines & Turbines · SIC 3510 · Verticală: Engines & Turbines (SIC 3510)
BWX Technologies este un producător specializat de componente nucleare și furnizor de tehnologii nucleare, cu clienți majori în guvernul SUA și în industria energiei nucleare civile. Compania a raportat un trimestru al doilea din 2026 peste așteptări și a ridicat ghidajul financiar pentru acest an, ceea ce face profilul său relevant pentru cei care urmăresc cererea de energie nucleară și apărare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BWX Technologies, Inc. (BWXT) costa 121,50 USD (−7,83 % într-o zi), cu capitalizare 11,1 mld USD, P/E 29,8 pe un EPS diluat de 4,08 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,84 %, beta 1,36, interval pe 52 de săptămâni 121,50–238,42 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 953,0 mil USD (+10,0 % an/an), profit net de 101,7 mil USD (+23,9 % an/an), EPS diluat 1,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 123,85 – 144,73
- sub banda inferioară · %B -0,11 · lățimea benzii 15,6 %
- SMA 50 / 200
- 142,08 / 183,59
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -3,92 / -3,66
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,2 % | −2,0 % | −8,2 pp | — |
| 3 luni | −27,8 % | −2,2 % | −25,6 pp | — |
| 6 luni | −43,5 % | +4,3 % | −47,8 pp | — |
| De la început de an | −29,7 % | +10,6 % | −40,3 pp | — |
| 1 an | −39,4 % | +10,5 % | −49,8 pp | −5,0 % |
| 3 ani | +59,6 % | +73,7 % | −14,1 pp | +123,4 % |
| 5 ani | +120,6 % | +61,7 % | +58,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 746,3 mil | 682,3 mil | 764,0 mil | 866,3 mil | 885,8 mil | 860,2 mil | 901,6 mil | 953,0 mil |
| Costul vânzărilor | 571,9 mil | 517,1 mil | 572,6 mil | 677,3 mil | 698,6 mil | 662,8 mil | 699,3 mil | 725,8 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 2,6 mil | 2,0 mil | 4,6 mil | 3,5 mil | 3,8 mil | 4,1 mil | 4,2 mil | 3,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 90,7 mil | 87,6 mil | 102,9 mil | 93,4 mil | 110,5 mil | 108,0 mil | 108,4 mil | 117,2 mil |
| Profit operațional | 92,3 mil | 96,6 mil | 102,4 mil | 113,3 mil | 92,1 mil | 106,7 mil | 114,1 mil | 132,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 22,4 mil | 23,9 mil | 27,3 mil ≈ | 28,5 mil ≈ | 29,6 mil | 29,0 mil | 31,4 mil ≈ | 33,5 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,3 mil | 8,0 mil | 11,7 mil | 14,0 mil | 10,5 mil | 4,7 mil | 5,3 mil | 5,1 mil |
| Profit înainte de impozit | 78,1 mil | 91,8 mil | 97,8 mil | 107,6 mil | 101,0 mil | 107,3 mil | 113,6 mil | 131,9 mil |
| Impozit pe profit | 7,0 mil | 16,3 mil | 19,3 mil | 25,4 mil | 7,3 mil | 16,1 mil | 24,5 mil | 29,9 mil |
| Profit net | 71,0 mil | 75,5 mil | 78,4 mil | 82,1 mil | 93,0 mil | 91,1 mil | 89,0 mil | 101,7 mil |
| EPS diluat | 0,77 | 0,82 | 0,85 | 0,89 | 1,01 | 0,99 | 0,97 | 1,11 |
| Flux de numerar operațional | 276,9 mil | 50,7 mil | 159,0 mil ≈ | 143,2 mil ≈ | 127,0 mil | 92,6 mil | 156,4 mil ≈ | 202,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 52,5 mil | 33,4 mil | 32,7 mil ≈ | 48,3 mil ≈ | 70,2 mil | 42,5 mil | 41,4 mil ≈ | 52,3 mil ≈ |
| Dividende plătite | 22,0 mil | 23,7 mil | 23,1 mil ≈ | 22,9 mil ≈ | 22,8 mil | 25,8 mil | 24,7 mil ≈ | 24,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 30,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 60 din propriul istoric de 40 trimestre (min 14,8, mediană 26,4, max 55,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,7 mld | 3,2 mld |
| Venituri an/an | +6,6 % | +5,3 % | +12,1 % | +0,0 % | +5,1 % | +11,8 % | +8,3 % | +18,3 % |
| Profit net | 227,0 mil | 244,1 mil | 278,7 mil | 305,9 mil | 238,2 mil | 245,8 mil | 281,9 mil | 328,9 mil |
| Profit net an/an | +53,5 % | +7,6 % | +14,2 % | +9,8 % | −22,1 % | +3,2 % | +14,7 % | +16,7 % |
| EPS diluat | 2,27 | 2,55 | 2,91 | 3,24 | 2,60 | 2,68 | 3,07 | 3,58 |
| EPS diluat an/an | +54,4 % | +12,3 % | +14,1 % | +11,3 % | −19,8 % | +3,1 % | +14,6 % | +16,6 % |
| netă % | 12,6 % | 12,9 % | 13,1 % | 14,4 % | 10,7 % | 9,8 % | 10,4 % | 10,3 % |
| Flux de numerar liber | 60,0 mil | 97,2 mil | -58,6 mil | 75,0 mil | 46,4 mil | 212,4 mil | 254,8 mil | 295,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 499,8 mil USD
- Datorie financiară
- 2,0 mld USD
- Datorie netă
- 1,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 4,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,64x
- Lichiditate curentă
- 2,32x
- ROE
- 28,4 %
- ROA
- 9,2 %
- Marja FCF
- 9,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 575,4 mil ≈ | 550,3 mil ≈ | 551,9 mil ≈ | 620,6 mil ≈ | 655,2 mil ≈ | 732,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 14,2 mil | 11,1 mil | 9,5 mil | 7,6 mil | 7,5 mil | 13,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 231,2 mil | 230,4 mil | 234,3 mil | 279,7 mil | 318,7 mil | 394,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 358,6 mil | 345,8 mil | 348,6 mil | 383,1 mil | 380,6 mil | 404,5 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 60,7 mil | 69,1 mil | 73,8 mil | 78,6 mil | 85,9 mil | 109,2 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 419,2 mil ≈ | 414,9 mil ≈ | 422,4 mil ≈ | 461,6 mil ≈ | 466,5 mil ≈ | 513,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 31,0 mil | 35,8 mil | 36,4 mil | 47,0 mil | 39,5 mil | 44,2 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 362,2 mil | 395,7 mil | 314,4 mil | 321,4 mil | 348,7 mil | 398,1 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 83,0 mil | 89,4 mil | 75,8 mil | 75,1 mil | 66,4 mil | 68,3 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit net | 278,7 mil | 305,9 mil | 238,2 mil | 245,8 mil | 281,9 mil | 328,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,91 | 3,24 | 2,60 | 2,68 | 3,07 | 3,58 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 95,7 mil | 94,5 mil | 91,7 mil | 91,9 mil | 91,9 mil | 91,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,76 | 0,84 | 0,88 | 0,92 | 0,96 | 0,96 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 279,7 mil
- 2024
- 318,7 mil
- 2025
- 394,4 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
- 2023
- 91,9 mil
- 2024
- 91,9 mil
- 2025
- 91,9 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 42,6 mil | 33,9 mil | 35,2 mil | 75,8 mil | 74,1 mil | 499,8 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 153,4 mil | 70,7 mil | 60,8 mil | 70,2 mil | 99,1 mil | 220,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 15,0 mil | 16,3 mil | 22,9 mil | 27,4 mil | 40,3 mil | 46,5 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Active curente | 773,6 mil | 773,7 mil | 771,6 mil | 817,8 mil | 930,0 mil | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 816,5 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 283,7 mil | 285,5 mil | 293,2 mil | 297,0 mil | 287,4 mil | 500,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 192,8 mil | 185,6 mil | 193,6 mil | 185,5 mil | 165,3 mil | 329,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 184,4 mil | 189,8 mil | 127,1 mil | 126,7 mil | 158,1 mil | 141,3 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 6,3 mil | 6,3 mil | 12,5 mil | 0 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 862,7 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 529,7 mil | 459,6 mil | 367,9 mil | 375,0 mil | 474,2 mil | 672,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | — | — | 1,8 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 617,8 mil | 637,2 mil | 748,4 mil | 933,3 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
- 2023
- 185,5 mil
- 2024
- 165,3 mil
- 2025
- 329,9 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 196,4 mil | 386,0 mil | 244,7 mil | 363,7 mil | 408,4 mil | 479,8 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 255,0 mil | 311,1 mil | 198,3 mil | 151,3 mil | 153,6 mil | 184,6 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -58,6 mil ≈ | 75,0 mil ≈ | 46,4 mil ≈ | 212,4 mil ≈ | 254,8 mil ≈ | 295,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -265,3 mil | -304,7 mil | -256,2 mil | -155,6 mil | -154,6 mil | -742,1 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 25,0 mil | -90,1 mil | 14,0 mil | -169,4 mil | -252,8 mil | 693,6 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 72,9 mil | 79,7 mil | 81,1 mil | 85,0 mil | 88,3 mil | 92,5 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 22,0 mil | 225,8 mil | 20,0 mil | 0 | 20,0 mil | 30,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -155,6 mil
- 2024
- -154,6 mil
- 2025
- -742,1 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
- 2023
- -169,4 mil
- 2024
- -252,8 mil
- 2025
- 693,6 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 59 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 11,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare12
- Randamente48
- Calitate94
- Bilanț și datorie69
- Creștere88
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,62 – 101,70 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)57,56 – 101,70 (Mijloc 74,26)WACC 8,6 % · FCFF de pornire 393,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 33,5 %
- Colegi: EV/EBITDA22,32 – 84,92 (Mijloc 48,49)4 firme folosite · multiplul median 10,4x · quartile 6,2x – 16,2xBC, CEPL, CMI, CYD
- Colegi: P/E65,96 – 90,18 (Mijloc 76,98)3 firme folosite · multiplul median 18,9x · quartile 16,2x – 22,1xCMI, CYD, PSIX
- Dividende actualizate (DDM)12,62 – 16,97 (Mijloc 14,47)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 59/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 13,3 % | 87 (pe interval fix) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 10,4 % | 100 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 99,3 % | 99 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 12,7 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 11,3 % | 75 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,6x | 41 (pe interval fix) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 17,4x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 90 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 29,8x | 1 (pe interval fix) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 22,1x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,3 % | 42 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,9 % | 13 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 26,3 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie69/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere88/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate94/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare12/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
BWX TECHNOLOGIES, INC. (BWXT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,2 mld USD în 2025; creștere an/an 18,3 %; marjă netă 10,4 %; ROE 28,2 %; datorie netă/EBITDA 2,6x.
Intervalul de valoare estimat este 39,94–87,55 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 61,38 USD, prețul de 121,50 USD lasă un potențial de -49,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -98,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 13,3 %
- Marja netă: 10,4 %
- Conversia profitului în FCF: 99,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 12,7 %
- CAGR EPS 3 ani: 11,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 17,4x
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- Rata de distribuire (FCF): 26,3 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 29,8x
- EV/EBITDA: 22,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Față de mediana verticalei
Engines & Turbines (SIC 3510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMICummins Inc. | 68,9 mld | 25,3 | 23,0 % | 8,1 % | −1,3 % | +1 % / +123 % |
| BWXTBwx Technologies, Inc. | 11,1 mld | 29,8 | 28,2 % | 10,4 % | +18,3 % | −39 % / +60 % |
| BCBrunswick Corporation | 5,3 mld | — | -4,8 % | -1,5 % | +2,4 % | +23 % / +3 % |
| PSIXPower Solutions International, Inc. | 915,0 mil | 13,5 | 40,1 % | 10,0 % | +51,8 % | −27 % / +1.317 % |
| CYDChina Yuchai International Limited | 807,0 mil | 18,9 | 3,5 % | 1,7 % | +5,0 % | −40 % / +136 % |
| CEPLCapstone Energy Plus, Inc. | 50,4 mil | — | — | 3,5 % | +23,9 % | indisponibil / indisponibil |
| WPRTWestport Fuel Systems Inc. | 33,0 mil | — | -59,9 % | -264,3 % | −42,7 % | −5 % / −63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BWXT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 77,95 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 137,31 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 206,14 Randament total 71 % · Pe an 71 % |
| 3 ani | 88,68 Randament total -25 % · Pe an -9 % | 174,49 Randament total 47 % · Pe an 14 % | 285,70 Randament total 139 % · Pe an 34 % |
| 5 ani | 100,89 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 221,72 Randament total 89 % · Pe an 14 % | 395,97 Randament total 234 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 43,62
- Marja netă± 30,54
- Creșterea anuală a veniturilor± 23,23
- Diluare anuală± 2,57
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).
Pe scurt
BWX Technologies este un producător specializat de componente nucleare și furnizor de tehnologii nucleare, cu clienți majori în guvernul SUA și în industria energiei nucleare civile. Compania a raportat un trimestru al doilea din 2026 peste așteptări și a ridicat ghidajul financiar pentru acest an, ceea ce face profilul său relevant pentru cei care urmăresc cererea de energie nucleară și apărare 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție consolidată în componentele nucleare pentru flota navală a SUA, cu bariere mari de intrare 1.
- Backlog-ul ridicat și în creștere oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare pe mai mulți ani 1.
- Segmentul comercial a arătat creștere solidă în trimestrul al doilea din 2026, sprijinit de achiziții și de servicii 3.
Puncte slabe
- Dependența mare de contractele guvernamentale face ca veniturile să fie sensibile la bugete și la finanțarea Congresului 1.
- Contractele cu preț fix pot genera pierderi dacă costurile reale depășesc estimările 1.
- Activitatea segmentului comercial depinde de calendarul reviziilor, iar rezultatele pot fluctua de la un trimestru la altul 1.
Oportunități
- Vânzarea afacerii medicale ar putea permite concentrarea resurselor pe apărare și energie nucleară civilă 3.
- Achiziția Precision Components Group ar putea extinde amprenta americană în fabricarea de componente nucleare comerciale 3.
- Dacă cererea pentru noi reactoare și soluții nucleare crește, compania ar putea valorifica activitatea sa de proiectare avansată 1.
Amenințări
- Reducerile sau întârzierile din bugetul federal ar putea amâna contracte și plăți 1.
- Tarifele și restricțiile comerciale ar putea crește costurile produselor și reduce competitivitatea 1.
- Competiția pentru contracte de reabilitare și extindere a duratei de viață a centralelor ar putea încetini cererea din Canada 1.
Riscuri
- Dependența de finanțarea guvernamentalăridicat
Contractele guvernamentale reprezintă o parte majoră a veniturilor, iar finanțarea poate fi întârziată sau redusă 1.
- Închideri guvernamentale și rezoluții continuemediu
Întârzierile bugetare pot amâna noi premii și pot afecta programe în execuție 1.
- Contracte cu preț fixmediu
Costurile neprevăzute pot reduce profitabilitatea sau pot produce pierderi pe proiecte mari 1.
- Tarife și expunere în Canadamediu
Măsurile comerciale ar putea crește costurile și ar putea limita vânzările către clienții americani 1.
- Riscuri operaționale și de securitatescăzut
Amenințările cibernetice și alte întreruperi ar putea afecta producția și contractele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programele navale și cererea pentru energie nucleară rămân finanțate, backlog-ul ridicat ar putea susține veniturile pe mai mulți ani 13.
- Achizițiile recente și concentrarea pe segmentele de bază ar putea îmbunătăți marjele și fluxul de numerar în segmentul comercial 3.
- Ghidajul ridicat pentru 2026 arată că execuția din prima parte a anului a fost peste așteptări, dacă tendința continuă 3.
Ce ar strica teza
- Dependența de bugetul federal ar putea face veniturile sensibile la întârzieri și la reduceri de finanțare 1.
- Contractele cu preț fix și riscurile de execuție ar putea reduce profitabilitatea dacă costurile cresc peste estimări 1.
- Tarifele și incertitudinea comercială cu Canada ar putea presa marjele și competitivitatea 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a EBITDA ajustat față de ghidajul revizuitQ3 2026
- Integrarea Precision Components Group și contribuția sa la venituri2026
- Calendarul finalizării vânzării afacerii medicale2026
- Stadiul bugetului federal și al apropiatelor rezoluții sau închideri guvernamentale2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).
Afacerea
Compania raportează două segmente: Government Operations și Commercial Operations 1. În ultimii ani, s-a extins prin achiziții, printre care Aerojet Ordnance Tennessee, finalizată la 3 ianuarie 2025 și inclusă în segmentul guvernamental, și Kinectrics, finalizată la 20 mai 2025 și inclusă în segmentul comercial 1. În trimestrul al doilea din 2026, conducerea a anunțat vânzarea afacerii medicale și închiderea achiziției Precision Components Group, la 1 iulie 2026 3.
Piața în context
Piața în care operează BWX Technologies este delimitată de natura intensivă în capital a industriilor nucleare, de contracte mari și de barierele de intrare ridicate, inclusiv cerințele tehnice și de reglementare pentru componentele nucleare 1. Compania se bazează în mare măsură pe finanțarea publică a apărării și energiei, ceea ce face ca piața să depindă de ciclurile bugetare și de finanțarea Congresului 1. Cererea civilă pentru energie nucleară și pentru izotopi medicali completează această bază, dar rămâne sensibilă la economie și la politicile energetice 1.
Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat la un venit de circa 3.800 milioane de dolari și la un EBITDA ajustat între 662 și 672 milioane 3. Conducerea leagă această revizuire de performanța primei jumătăți a anului și de contribuția Precision Components Group 3. Compania notează însă că cererea și rezultatele pot varia material în funcție de finanțarea guvernamentală, de condițiile economice și de contractele în execuție 1.
Tendințe
- Cererea pentru energie nuclearăvânt din spate
Conducerea spune că cererea pentru soluții nucleare este « remarcabil de profundă și largă », ceea ce ar putea sprijini creșterea segmentului comercial 3. Dacă investițiile în capacitate de energie nucleară continuă, compania ar putea beneficia de comenzi mai mari pentru componente și servicii.
- Incertitudinea bugetară a SUAvânt din față
Compania avertizează că rezoluțiile continue, plafonul datoriei și posibilele închideri guvernamentale pot întârzia noi premii sau plăți 1. Compania notează că reducerile de cheltuieli federale ar putea afecta programele guvernamentale și activitatea furnizorilor 1.
- Tarifele și comerțul cu Canadamixt
Operațiunile din Canada sunt importante, iar tarifele sau măsurile comerciale ar putea crește costurile și reduce competitivitatea produselor 1. Ele ar putea influența și marjele dacă nu pot fi transferate clienților.
Poziția concurențială
În segmentul guvernamental, competiția este limitată de cerințele tehnice, de reglementare și de securitate, iar principalele criterii sunt experiența, performanța anterioară și capabilitățile tehnice 1. Concurenții menționați în raport includ companii de inginerie și contractare care operează pe contracte guvernamentale și site-uri federale 1.
În segmentul comercial, contractele se atribuie de regulă prin licitație competitivă, unde prețul, disponibilitatea echipamentelor și reputația contează 1. Compania se bazează pe capacitatea sa de fabricație grea din America de Nord și pe serviciile de ciclu de viață pentru centralele nucleare 1.
- Bechtel National, Inc.
Concurent în livrarea de bunuri și servicii guvernamentale și în operarea unor instalații federale 1.
- Amentum Environment & Energy, Inc.
Concurent în operarea instalațiilor guvernamentale și în remedierea de mediu pentru situri nucleare federale 1.
- Fluor CorporationFLR
Concurent în contractele guvernamentale și în operarea de instalații pentru Guvernul SUA 1.
- Westinghouse Electric Corporation
Concurent în domeniul nuclear, menționat printre principalii competitori ai companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- BWX Technologies (BWXT) Wins $4 Million Y-12 Design Contract. Could Construction Follow?Yahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Picks Nokia as AI Supercycle Winner While Dumping on BWX Technologies’ 30x MultipleYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- BWX Technologies Already Builds Reactors for the Navy. Why Is It Still the Cheapest Nuclear Stock?Yahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
- Expansion of Commercial Operations in Focus for BWX Technologies (BWXT)Yahoo Finance — News · 05 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)18 mar. 2026
- Raport anual23 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / BWX Technologies, Inc. · 23 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BWX Technologies, Inc. · 03 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BWX Technologies, Inc. · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.