olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Ceribell, Inc. CBLL
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus · SIC 3845 · Verticală: Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845)
Ceribell este o companie de tehnologie medicală care dezvoltă un sistem portabil de EEG la patul pacientului, cu algoritmi bazați pe inteligență artificială, destinat detectării crizelor epileptice și a delirului în secțiile de terapie intensivă și de urgență. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat o creștere a veniturilor de 33% și a ridicat ghidajul pentru anul fiscal 2026 la un interval de 114 până la 117 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ceribell, Inc. (CBLL) costa 27,39 USD (−3,11 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, beta 1,45, interval pe 52 de săptămâni 11,56–28,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 29,3 mil USD (+29,9 % an/an), profit net de -21,4 mil USD, EPS diluat -0,55 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 23,91 – 29,20
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 19,9 %
- SMA 50 / 200
- 25,13 / 20,86
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,81 / 0,82
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,2 % | −2,0 % | +12,2 pp | — |
| 3 luni | +49,8 % | −2,2 % | +51,9 pp | — |
| 6 luni | +35,9 % | +4,3 % | +31,7 pp | — |
| De la început de an | +24,9 % | +10,6 % | +14,3 pp | — |
| 1 an | +150,8 % | +10,5 % | +140,4 pp | −2,6 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | −18,0 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,5 mil | 20,5 mil | 21,2 mil | 22,6 mil | 24,8 mil | 26,5 mil | 28,1 mil | 29,3 mil |
| Costul vânzărilor | 2,3 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | 3,1 mil | 3,4 mil | 2,2 mil | 3,0 mil |
| Profit brut | 16,2 mil | 18,0 mil | 18,7 mil | 19,9 mil | 21,6 mil | 23,1 mil | 25,9 mil | 26,3 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 3,9 mil | 4,2 mil | 4,9 mil | 5,0 mil | 5,1 mil | 6,2 mil | 6,7 mil | 7,4 mil |
| Profit operațional | -12,9 mil | -14,2 mil | -15,0 mil | -14,6 mil | -14,6 mil | -20,7 mil | -20,0 mil | -20,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 364,0 mii | 335,0 mii | 200,0 mii | 300,0 mii | 291,0 mii | 239,0 mii | 200,0 mii | 200,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 499,0 mii | 471,0 mii | 477,0 mii | 480,0 mii | 462,0 mii | 434,0 mii | 438,0 mii | 267,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -12,6 mil | -12,8 mil | -13,6 mil | -13,5 mil | -13,5 mil | -19,7 mil | -19,3 mil | -21,4 mil |
| Impozit pe profit | — | — | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
| Profit net | -12,6 mil | -12,8 mil | -13,6 mil | -13,5 mil | -13,5 mil | -19,7 mil | -19,3 mil | -21,4 mil |
| EPS diluat | -0,41 ≈ | -0,36 | -0,38 | -0,37 | -0,36 ≈ | -0,52 | -0,51 | -0,55 |
| Flux de numerar operațional | -10,0 mil | -11,4 mil | -7,5 mil ≈ | -11,1 mil ≈ | -10,8 mil | -19,3 mil | -12,9 mil ≈ | -13,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 357,0 mii | 148,0 mii | 71,0 mii ≈ | 369,0 mii ≈ | 179,0 mii | 125,0 mii | 17,0 mii ≈ | 100,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 45,2 mil | 65,4 mil | 89,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +44,7 % | +36,1 % |
| Profit net | -29,5 mil | -40,5 mil | -53,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -5,56 | -3,39 | -1,46 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -65,1 % | -61,8 % | -60,0 % |
| Flux de numerar liber | -30,1 mil | -36,4 mil | -41,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 155,3 mil USD
- Active totale
- 195,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 9,73x
- ROE
- -30,8 %
- ROA
- -25,4 %
- Marja FCF
- -46,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 45,2 mil | 65,4 mil | 89,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,1 mil | 8,7 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 38,2 mil | 56,8 mil | 78,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 9,0 mil | 13,6 mil | 19,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -30,0 mil | -39,7 mil | -58,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 847,0 mii | 1,1 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -29,2 mil ≈ | -38,6 mil ≈ | -57,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,1 mil | 2,0 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -29,5 mil | -40,5 mil | -53,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 11,0 mii | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | -29,5 mil | -40,5 mil | -53,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -5,56 | -3,39 | -1,46 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 5,3 mil | 11,9 mil | 36,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 5,3 mil
- 2024
- 11,9 mil
- 2025
- 36,5 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 34,5 mil | 194,4 mil | 40,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 8,0 mil | 10,9 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 5,9 mil | 6,9 mil | 7,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active curente | 52,0 mil | 217,3 mil | 186,7 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,6 mil | 2,3 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 58,9 mil | 225,4 mil | 195,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 732,0 mii | 1,1 mil | 2,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 21,6 mil | 13,0 mil | 19,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 23,8 mil | 34,2 mil | 40,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -112,3 mil † | 191,2 mil † | 155,3 mil † | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -29,2 mil | -35,0 mil | -40,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 983,0 mii | 1,3 mil | 767,0 mii | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -30,1 mil ≈ | -36,4 mil ≈ | -41,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,8 mil | -1,6 mil | -118,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,8 mil | 196,5 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,8 mil
- 2024
- -1,6 mil
- 2025
- -118,1 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -68,0 % | 36 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -47,4x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 8,2x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -5,3 % | 0 (pe interval fix) | 33 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CeriBell, Inc. (CBLL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 89,1 mil USD în 2025; creștere an/an 36,1 %; marjă netă -68,0 %; ROE -52,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 8,2x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -47,4x
- Randament FCF: -5,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Electromedical & Electrotherapeutic Apparatus (SIC 3845) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 24 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MDTMedtronic plc | 126,5 mld | 24,3 | 10,7 % | 13,9 % | +8,4 % | −6 % / +25 % |
| LIVNLivaNova PLC | 5,2 mld | 27,8 | 15,4 % | 12,8 % | +10,7 % | +48 % / +110 % |
| ITGRInteger Holdings Corporation | 4,3 mld | 42,5 | 6,0 % | 5,7 % | +8,0 % | +75 % / +45 % |
| AXGNAxogen, Inc. | 3,1 mld | — | -10,3 % | -12,0 % | +20,2 % | +79 % / +684 % |
| TMDXTransMedics Group, Inc. | 2,5 mld | 18,9 | 36,3 % | 22,7 % | +37,1 % | −50 % / −4 % |
| BLFSBioLife Solutions, Inc. | 1,9 mld | 33,5 | 15,1 % | 56,4 % | +28,9 % | indisponibil / indisponibil |
| CNMDConmed Corporation | 1,6 mld | 21,8 | 7,1 % | 5,4 % | +5,2 % | +24 % / −50 % |
| CBLLCeriBell, Inc. | 1,1 mld | — | -52,5 % | -68,0 % | +36,1 % | +151 % / indisponibil |
| INMDInMode Ltd. | 899,7 mil | 9,9 | 13,5 % | 25,3 % | −6,2 % | −0 % / −40 % |
| CVCapsoVision, Inc | 342,8 mil | — | — | -214,7 % | +15,3 % | +23 % / indisponibil |
| ELMDElectromed, Inc. | 234,3 mil | 21,5 | 23,3 % | 15,3 % | +15,3 % | +5 % / +172 % |
| FOCLEdap Tms SA | 162,9 mil | — | -321,7 % | -49,1 % | +1,6 % | +81 % / −17 % |
| VANIVivani Medical, Inc. | 96,5 mil | — | -220,4 % | — | indisponibil | −21 % / +13 % |
| STXSStereotaxis, Inc. | 95,9 mil | — | -325,9 % | -74,2 % | +20,3 % | −61 % / −42 % |
| NRXSNeuraxis, Inc. | 86,1 mil | — | -139,8 % | -144,4 % | +32,9 % | +147 % / +117 % |
| OMOutset Medical, Inc. | 83,5 mil | — | -59,2 % | -63,1 % | +5,1 % | −3 % / −94 % |
| ECORelectroCore, Inc. | 75,7 mil | — | — | -40,0 % | +27,2 % | +66 % / +49 % |
| POCIPrecision Optics Corporation, Inc. | 53,1 mil | — | -22,3 % | -11,5 % | +65,2 % | +3 % / −18 % |
| NXLNexalin Technology, Inc. | 34,4 mil | — | -240,3 % | -4.139,4 % | +78,8 % | −95 % / −87 % |
| QTIQt Imaging Holdings, Inc. | 32,1 mil | — | -2.125,0 % | -77,3 % | +287,9 % | −64 % / −99 % |
| NUWENuwellis, Inc. | 19,2 mil | — | — | -125,6 % | −5,4 % | −94 % / −100 % |
| IRIXIridex Corp | 12,6 mil | — | -73,1 % | -6,9 % | indisponibil | −26 % / −72 % |
| NDRAEndra Life Sciences Inc. | 7,4 mil | — | -152,0 % | — | indisponibil | −16 % / −100 % |
| HYPRHyperfine, Inc. | 0 | — | -97,0 % | -210,8 % | +5,2 % | −30 % / −41 % |
| ITOCiTonic Holdings Ltd | — | — | -82,8 % | -974,7 % | +16,7 % | −80 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CBLL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
Ceribell este o companie de tehnologie medicală care dezvoltă un sistem portabil de EEG la patul pacientului, cu algoritmi bazați pe inteligență artificială, destinat detectării crizelor epileptice și a delirului în secțiile de terapie intensivă și de urgență. În al doilea trimestru din 2026 compania a raportat o creștere a veniturilor de 33% și a ridicat ghidajul pentru anul fiscal 2026 la un interval de 114 până la 117 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Platformă portabilă, ușor de aplicat de personal nespecializat, cu algoritmi proprii și o bază clinică extinsă de publicații evaluate de colegi 1.
- Creștere constantă a conturilor active și a utilizării în spitalele existente, ceea ce sprijină veniturile din abonamente 3.
- Portofoliu propriu de brevete și sprijin pentru autorizări FDA multiple, care consolidează poziția competitivă 1.
Puncte slabe
- Istoric de pierderi nete și acumulări semnificative, cu cheltuieli operaționale în creștere rapidă.
- Dependență de vânzările din Ceribell System, fără diversificare substanțială a veniturilor.
- Dependență de furnizori terți din Asia pentru asamblarea componentelor, ceea ce expune compania la întreruperi ale lanțului de aprovizionare.
Oportunități
- Extinderea în noi indicații, precum detectarea accidentului vascular cerebral, ar putea deschide piețe suplimentare.
- Dacă rambursarea NTAP pentru delir se va concretiza, adopția în spitale ar putea accelera.
- Extinderea internațională, în special în Europa, unde compania are marcaj CE, ar putea adăuga venituri.
Amenințări
- Rezistența personalului medical față de tehnologii noi și loialitatea față de EEG convențional pot încetini adopția.
- Studii clinice care raportează limitări ale algoritmului ar putea afecta reputația brandului.
- Modificări ale rambursărilor sau ale bugetelor spitalelor ar putea reduce cererea pentru abonamente noi.
Riscuri
- Pierderi nete persistenteridicat
Compania a înregistrat pierderi de la înființare și anticipează pierderi viitoare, ceea ce poate solicita capital suplimentar dacă veniturile nu acoperă cheltuielile.
- Dependența de adopția spitalelorridicat
Veniturile depind aproape în întregime de utilizarea sistemului de către spitale, iar clienții pot înceta abonamentele cu un preaviz scurt.
- Lanț de aprovizionare internaționalmediu
Asamblarea benzilor are loc în China și Vietnam, iar tarifele sau tensiunile geopolitice pot perturba producția.
- Litigii de brevetemediu
Procesul împotriva Natus Medical și alte litigii pot genera costuri juridice mari și pot avea rezultate incerte.
- Reglementare și rambursaremediu
Schimbările în cerințele FDA sau în rambursările CMS ar putea modifica accesul la piață și veniturile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a conturilor și a utilizării, combinată cu ghidajul revizuit în sus, sugerează că adopția ar putea continua pe mai mulți ani.
- Marja brută ridicată și extinderea portofoliului de autorizări FDA ar putea sprijini creșterea veniturilor pe termen lung.
- Dacă indicațiile noi și piața internațională se vor dezvolta, compania ar putea depăși piața actuală de aproximativ 6000 de unități din SUA.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete și cheltuielile în creștere rapidă ar putea prelungi perioada până la profitabilitate și să reducă rezervele de numerar.
- Dependența de un singur produs și de decizia spitalelor de a menține abonamentele ar putea expune compania la fluctuații ale veniturilor.
- Marja din trimestrul doi a beneficiat de rambursări de tarife cu caracter unic, ceea ce ar putea face marja viitoare mai mică.
De urmărit
- Evoluția ghidajului de venituri pentru anul fiscal 2026 și încadrarea în intervalul comunicatQ3 2026
- Numărul de conturi active și ritmul de adăugare de conturi noiQ3 2026
- Efectul rambursării NTAP pentru monitorizarea delirului din octombrie 20262027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
Ceribell, Inc. este o companie de tehnologie medicală care vizează diagnosticarea și gestionarea pacienților cu afecțiuni neurologice grave, prin Ceribell System, o platformă EEG portabilă, cu hardware de unică folosință și recorder reîncărcabil, interpretată de algoritmi proprii bazați pe inteligență artificială 1. Compania își obține veniturile din două surse recurente: vânzarea de Wearables de unică folosință și abonamentele lunare plătite de spitale pentru Clarity, recorder și portal 1. Până la 30 iunie 2026 sistemul fusese implementat în peste 700 de spitale 2.
Segmente
Indicații noi
Pe lângă crizele epileptice, compania a obținut autorizare FDA pentru monitorizarea delirului și a primit o desemnare de dispozitiv inovator pentru detectarea accidentului vascular cerebral cu ocluzie de vas mare, aflat în dezvoltare 1.
Piața în context
Compania estimează că aproximativ 6000 de unități de îngrijire acută din Statele Unite ar putea beneficia de sistem și că piața anuală accesibilă a crescut la peste 3,5 miliarde USD după extinderea indicației pentru delir 1. Potrivit companiei, peste 3 milioane de pacienți din terapie acută ar trebui monitorizați cu EEG în fiecare an din cauza riscului ridicat de crize 1.
Tendințe
- Adopție crescută în spitalevânt din spate
Numărul de conturi active a continuat să crească, iar utilizarea în conturile existente a crescut chiar și în perioada de sezon scăzut al ratelor din secțiile ATI, ceea ce ar putea susține creșterea veniturilor dacă tendința se menține.
- Noi autorizări FDAvânt din spate
Autorizările pentru algoritmi noi și pentru platforma hardware de generație următoare pot deschide noi indicații și domenii de aplicare, cu condiția ca rambursarea să urmeze.
- Tarife vamale și lanț de aprovizionaremixt
Costurile de fabricație depind de furnizori din China și Vietnam, iar tarifele pot afecta marjele; rambursările de tarife plătite anterior au avut un efect pozitiv pasager asupra marjei din trimestrul doi.
- Presiune pe cheltuielile operaționalevânt din față
Cheltuielile de vânzări, marketing și generale cresc mai repede decât veniturile, iar pierderea netă persistă, ceea ce ar putea prelungi perioada până la profitabilitate.
Poziția concurențială
Principala alternativă menționată în surse este EEG convențional, folosit de decenii, care necesită tehnicieni specializați și neurologi disponibili, iar spitalele sunt obișnuite cu acest standard 1. Compania notează și o concurență intensă în industrie, precum și un litigiu de brevete împotriva Natus Medical Incorporated, început în iulie 2025 3.
- EEG convențional în laboratoare de neurofiziologie
Sistemele tradiționale necesită tehnicieni specializați și interpretare de către neurologi, ceea ce creează întârzieri în acutul clinic.
- Natus Medical Incorporated
Companie împotriva căreia Ceribell a inițiat un proces pentru încălcarea brevetelor în iulie 2025, ceea ce indică o concurență directă pe piața EEG.
- Producători de echipamente EEG cu rețele de spitale
Furnizorii existenți de EEG cu relații consolidate în spitale pot reprezenta o barieră în atragerea de conturi noi.
- Soluții de monitorizare neurologică pentru terapie intensivă
Alte sisteme de monitorizare a creierului pot concura pentru bugetele spitalelor destinate monitorizării pacienților critici.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent02 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)20 apr. 2026
- Raport anual24 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Ceribell, Inc. · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Ceribell, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ceribell, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.