olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Envoy Medical, Inc. COCH

Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies · SIC 3842 · Verticală: Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies (SIC 3842)

7,10USD−0,28 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Envoy Medical este o companie de sănătate auditivă care dezvoltă implantul cohlear complet implantat Acclaim CI, dispozitiv aflat în studiu clinic pivotal, cu încă zero venituri din vânzări de produs. Compania și-a încheiat înscrierea în studiu, a depus primul modul al cererii PMA la FDA și a raportat în 2026 o cifră de 53.2% pentru scorul mediu de recunoaștere a cuvintelor la 12 luni, în timp ce pierderea netă și nevoia de capital rămân mari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Envoy Medical, Inc. (COCH) costa 7,10 USD (−0,28 % într-o zi), cu capitalizare 55,0 mil USD, randament al dividendului 3,31 %, beta 1,61, interval pe 52 de săptămâni 0,39–7,12 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 66,0 mii USD (+57,1 % an/an), profit net de -3,9 mil USD, EPS diluat -0,50 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
55,0 mil USD
acțiuni la 05 nov. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,73 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-10,23 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,31 %
Beta (2 ani)
1,61
Volatilitate (1 an) 250 %
Interval 52 săpt.
0,397,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
88,9
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
-1,62 – 10,00
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 277,0 %
SMA 50 / 200
2,10 / 1,04
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,63 / 1,43
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+990,6 %−5,9 %+996,6 pp—
3 luni+942,6 %−4,6 %+947,2 pp—
6 luni+975,8 %+0,2 %+975,5 pp—
De la început de an+974,1 %+7,4 %+966,7 pp—
1 an+871,3 %+8,2 %+863,1 pp−4,4 %
3 ani+576,2 %+68,4 %+507,8 pp−2,4 %
5 ani−27,3 %+56,5 %−83,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−54,0 %
10 dec. 2025 → 10 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−96,3 %
21 sept. 2023 → 10 feb. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,2 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
66,0 mii USD
+57,1 % an/an
Profit net
-3,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,50
indisponibil an/an
netă / operațională
-5.957,6 % / -8.389,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri42,0 mii46,0 mii78,0 mii42,0 mii75,0 mii39,0 mii51,0 mii66,0 mii
Costul vânzărilor157,0 mii226,0 mii234,0 mii203,0 mii211,0 mii313,0 mii278,0 mii244,0 mii
Cercetare și dezvoltare2,5 mil2,7 mil2,5 mil2,7 mil4,6 mil3,6 mil3,1 mil3,1 mil
Profit operațional-4,5 mil-5,1 mil-5,1 mil-5,3 mil-6,8 mil-6,0 mil-5,6 mil-5,5 mil
Cheltuieli cu dobânzile384,0 mii495,0 mii624,0 mii471,0 mii0———
Profit net-4,6 mil-5,0 mil-5,7 mil-6,5 mil-6,6 mil-4,4 mil-6,0 mil-3,9 mil
EPS diluat-0,24 ≈-0,29-0,32-3,55-0,08 ≈-0,08-0,07-0,50
Flux de numerar operațional-5,1 mil-3,7 mil-4,5 mil ≈-4,3 mil ≈-5,7 mil-6,1 mil-5,5 mil ≈-5,0 mil ≈
Investiții (capex)-534,0 mii6,0 mii1,0 mii ≈0 ≈172,0 mii——27,0 mii ≈
Dividende plătite614,0 mii1,2 mil607,0 mii ≈0 ≈-1,0 mii———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituriindisponibil237,0 mii316,0 mii225,0 mii241,0 mii
Venituri an/anindisponibilindisponibil+33,3 %−28,8 %+7,1 %
Profit net-251,6 mii-15,9 mil-29,9 mil-20,8 mil-23,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-1,57-2,54-1,49-1,23
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibil-6.718,6 %-9.469,0 %-9.242,2 %-9.857,3 %
Flux de numerar liberindisponibil-9,0 mil-17,2 mil-18,9 mil-18,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,7 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
-12,2 mil USD
Active totale
8,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,54x
ROE
indisponibil
ROA
-236,4 %
Marja FCF
-7.626,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
316,0 mii
2024
225,0 mii
2025
241,0 mii

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
789,0 mii
2024
742,0 mii
2025
874,0 mii

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
-473,0 mii ≈
2024
-517,0 mii ≈
2025
-633,0 mii ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
9,0 mil
2024
10,2 mil
2025
12,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
7,3 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat

Profit operațional
2023
-18,4 mil
2024
-19,3 mil
2025
-22,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
816,0 mii
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
—
2024
-20,8 mil
2025
-23,8 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 03 apr. 2023verificat

Profit net
2023
-29,9 mil
2024
-20,8 mil
2025
-23,8 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,54
2024
-1,49
2025
-1,23

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
12,3 mil
2024
18,8 mil
2025
23,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
4,2 mil
2024
5,5 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
70,0 mii
2024
38,0 mii
2025
34,0 mii

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mil
2024
1,7 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Active curente
2023
7,5 mil
2024
8,9 mil
2025
6,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
351,0 mii
2024
1,3 mil
2025
1,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Active totale
2023
8,3 mil
2024
11,5 mil
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,6 mil
2024
1,7 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
7,3 mil
2024
7,5 mil
2025
11,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
10,0 mil
2024
30,4 mil
2025
20,3 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-1,8 mil †
2024
-18,8 mil †
2025
-12,2 mil †

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-17,1 mil
2024
-17,9 mil
2025
-18,2 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
153,0 mii
2024
980,0 mii
2025
179,0 mii

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-17,2 mil ≈
2024
-18,9 mil ≈
2025
-18,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-153,0 mii
2024
-980,0 mii
2025
-179,0 mii

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
21,3 mil
2024
20,2 mil
2025
16,6 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
2,4 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
-352,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-10.343,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-9.026,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-9.713,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-152,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-488,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-15,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-22,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
205,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-22,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
68 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
549 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
744 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-127 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
55,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
238,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-40,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,10 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 55,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
55,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-9.026,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 nov. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 nov. 2026
verificat 622derivat 50

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies (SIC 3842)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-9.026,4 %5 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,6 %5 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-15,0x0 (pe interval fix)16 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x34 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-40,8 %0 (pe interval fix)21 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,3 %47 (pe interval fix)16 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie14/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial5/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial47/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ENVOY MEDICAL, INC. (COCH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 241,0 mii USD în 2025; creștere an/an 7,1 %; marjă netă -9 026,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -9 026,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 0,6 %
  • Acoperirea dobânzilor: -15,0x
  • Randament FCF: -40,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Orthopedic, Prosthetic & Surgical Appliances & Supplies (SIC 3842) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 32,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,1x
P/S
238,0x
mediana verticalei 3,0x
peste mediană (+7.746,6 %)
P/B
—
mediana verticalei 3,8x
ROE
—
mediana verticalei -19,6 %
Marja netă
-9.026,4 %
mediana verticalei -10,5 %
sub mediană
Marja EBIT
-10.343,3 %
mediana verticalei -0,6 %
sub mediană
Venituri an/an
7,1 %
mediana verticalei 6,7 %
peste mediană (+6,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,4x
Randament dividend
3,3 %
mediana verticalei 1,2 %
peste mediană (+170,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ISRGIntuitive Surgical, Inc.162,4 mld56,718,0 %25,5 %+20,5 %−18 % / +51 %
EWEdwards Lifesciences Corporation58,0 mld57,19,7 %15,3 %+11,5 %+16 % / +49 %
SNNSmith & Nephew plc28,1 mld44,711,8 %10,1 %+6,1 %−4 % / +23 %
STESTERIS plc24,7 mld29,811,6 %13,4 %+8,7 %−5 % / +26 %
ZBHZimmer Biomet Holdings, Inc.20,2 mld27,06,0 %9,0 %+7,2 %+10 % / −8 %
ALGNAlign Technology, Inc.11,2 mld23,211,9 %11,8 %+0,9 %+8 % / −25 %
MSAMsa Safety Inc6,5 mld21,822,1 %15,0 %+3,7 %+5 % / −2 %
ESTAEstablishment Labs Holdings Inc.1,9 mld—-175,3 %-15,8 %+27,1 %−7 % / +151 %
ENOVEnovis Corp1,7 mld—-30,0 %-22,9 %+6,7 %−5 % / −42 %
CDRECadre Holdings, Inc.1,4 mld35,411,6 %5,6 %+7,5 %−24 % / +0 %
AVRAnteris Technologies Global Corp.543,8 mil—-75,1 %-4.619,3 %−29,2 %+36 % / indisponibil
ZJYLJin Medical International Ltd.504,1 mil322,04,1 %5,8 %−12,0 %−36 % / −87 %
SMTISanara Medtech Inc.290,4 mil—-147,7 %-29,2 %+19,0 %+51 % / −2 %
INGNInogen, Inc.179,7 mil—-13,1 %-6,9 %+3,9 %−4 % / +16 %
LAKELakeland Industries, Inc.88,8 mil—-19,6 %-14,0 %+15,2 %−41 % / −39 %
NTRBNutriband Inc.67,8 mil—-100,7 %-430,4 %−4,8 %+13 % / +120 %
APTAlpha Pro Tech, Ltd.55,9 mil13,46,6 %6,8 %+2,3 %+19 % / +12 %
COCHEnvoy Medical, Inc.55,0 mil——-9.026,4 %+7,1 %+871 % / +576 %
CLGNCollPlant Biotechnologies Ltd50,4 mil—-117,6 %-484,6 %+360,4 %−82 % / −93 %
MYOMyomo, Inc.47,1 mil—-123,8 %-33,5 %+25,7 %+34 % / −62 %
MLSSMilestone Scientific Inc.26,5 mil—-121,7 %-44,0 %+4,0 %−4 % / −64 %
LFWDLifeward Ltd.16,3 mil—-225,6 %-141,3 %−14,1 %−18 % / −91 %
CUPRCuprina Holdings (Cayman) Limited13,0 mil—-1.115,0 %-9.366,7 %+9,2 %−67 % / indisponibil
BBLGBone Biologics Corporation1,1 mil—-47,5 %—0,0 %−78 % / −98 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COCH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

    Pe scurt

    Envoy Medical este o companie de sănătate auditivă care dezvoltă implantul cohlear complet implantat Acclaim CI, dispozitiv aflat în studiu clinic pivotal, cu încă zero venituri din vânzări de produs. Compania și-a încheiat înscrierea în studiu, a depus primul modul al cererii PMA la FDA și a raportat în 2026 o cifră de 53.2% pentru scorul mediu de recunoaștere a cuvintelor la 12 luni, în timp ce pierderea netă și nevoia de capital rămân mari 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania deține o experiență de două decenii cu tehnologia senzorului implantabil și un dispozitiv aprobat FDA, Esteem FI-AMEI 1.
    • Studiul pivotal al Acclaim CI a fost înscris integral, iar primele date la 12 luni arată o îmbunătățire clară a înțelegerii vorbirii 3.
    • Compania a obținut mai multe brevete în Australia și Europa, care întăresc poziția sa de proprietate intelectuală 3.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt aproape inexistente, iar pierderea netă rămâne mare în raport cu activitatea 3.
    • Esteem FI-AMEI nu a obținut tracțiune comercială din cauza lipsei de rambursare, ceea ce arată o slăbiciune în accesul la plată 1.
    • Dependența de finanțări repetate și de warranturi cu preț redus creează diluare pentru acționari 1.

    Oportunități

    • Dacă FDA aprobă Acclaim CI, compania ar putea intra pe o piață de adulți cu nevoi nesatisfăcute, în special pentru pacienții care evită implanturile externe 1.
    • Dispozitivul ar putea atrage pacienți care folosesc pentru puțin timp aparatele auditive, datorită utilizării non-stop și lipsei componentelor externe 1.
    • Dacă procesul de rambursare se deschide pentru dispozitive complet implantate, ar putea extinde accesul și pentru Esteem FI-AMEI 1.

    Amenințări

    • Aprobarea FDA este incertă, iar o revizuire de panel ar putea prelungi semnificativ procesul 1.
    • Concurenții ar putea lansa dispozitive cu caracteristici similare dacă aprobarea întârzie 1.
    • Cotația acțiunilor este volatilă, iar problemele de listare pe Nasdaq ar putea afecta finanțarea 1.

    Riscuri

    • Necesar de capitalridicat

      Compania a raportat pierderi nete repetate și un deficit acumulat major; dacă nu obține fonduri, ar putea reduce sau amâna activitățile 1.

    • Diluaremediu

      Warrantele emise în 2025 și 2026 pot fi exercitate la prețuri mult sub cele din oferta publică și pot dilua acționarii 1.

    • Listare Nasdaqmediu

      Compania a avut probleme cu cerințele de valoare de piață și de preț minim, iar o nouă neconformare ar putea duce la delistare 1.

    • Rambursaremediu

      Esteem FI-AMEI a fost clasificat greșit de CMS, iar lipsa rambursării ar putea afecta și accesul la Acclaim CI 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă datele pe 12 luni se mențin și cererea PMA avansează conform calendarului, compania ar putea ajunge la prima aprobare pentru un implant cohlear complet implantat.
    • Piața adulților cu pierdere severă până la profundă este mare, iar eliminarea componentelor externe ar putea accelera adoptarea.
    • Portofoliul de brevete extins în 2026 întărește protecția tehnologiei senzorului implantabil.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are vânzări semnificative, iar pierderile și nevoia de capital pot continua dacă aprobarea întârzie.
    • Esteem FI-AMEI nu a reușit să câștige tracțiune, ceea ce ridică întrebări despre accesul pe piață chiar și după aprobare.
    • Diluarea prin warrante și finanțări repetate ar putea afecta valoarea acțiunilor existente.

    De urmărit

    • Depunerea modulelor PMA și eventuala decizie FDA2027
    • Date finale la 12 luni pentru cei 56 de participanți2027
    • Niveluri de numerar și nevoi de finanțarenext 10-K
    • Conformitatea cu cerințele de listare Nasdaq în perioada de monitorizare2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

    Afacerea

    Envoy Medical, Inc. se prezintă ca o companie de sănătate auditivă care urmărește tehnologii medicale inovatoare pentru întregul spectru al pierderii auzului 1. Produsul său principal este Acclaim CI, un implant cohlear complet implantat care captează sunetul prin intermediul unui senzor piezoelectric plasat în urechea medie, fără componente externe purtate pe ureche 1. Primul produs al companiei, Esteem FI-AMEI, a primit aprobare FDA în 2010, dar nu a obținut tracțiune comercială, deoarece CMS l-a clasificat drept aparat auditiv și nu l-a acoperit 1.

    Compania are încă o activitate comercială foarte limitată. În trimestrul al doilea din 2026 venitul net a fost de doar 51 mii USD, iar costul bunurilor vândute a fost de 278 mii USD 3. Acclaim CI nu este aprobat pentru vânzare, iar Envoy nu se așteaptă să genereze vânzări de produs decât dacă finalizează dezvoltarea și obține aprobarea de reglementare 1.

    Activitatea de finanțare a fost în principal prin emisiuni de acțiuni și datorii. În februarie 2026 compania a realizat o ofertă publică, din care a încasat aproximativ 30000 mii USD brut, iar fondurile sunt destinate capitalului de lucru în timpul studiului clinic 1. Compania a încheiat trimestrul cu numerar în valoare de 19679 mii USD 3.

    Segmente

    Acclaim CI (implant cohlear complet implantat)

    Acclaim CI este produsul-cheie aflat în dezvoltare, desemnat cu Breakthrough Device Designation de FDA în 2019 1. Studiul pivotal a fost înscris integral, cu 56 de pacienți 1. Cererea PMA se depune în module; primul modul a fost trimis în al doilea trimestru 2026, iar ultimul, cu date finale din studiu, este vizat pentru trimestrul al doilea din 2027 3.

    Esteem FI-AMEI (implant de ureche medie)

    Esteem FI-AMEI este singurul implant activ de ureche medie complet implantat aprobat de FDA și disponibil comercial în SUA, dar a avut o adoptare redusă din cauza lipsei de rambursare 1. Compania îl menționează ca dovadă a experienței sale cu tehnologia senzorului implantabil, nu ca motor de venituri 1.

    Piața în context

    Piața pierderii auzului este mare: în SUA circa 15% dintre adulți au raportat o anumită dificultate de auz în 2022 1. Compania estimează că aproximativ 2.8 milioane de adulți din SUA ar putea fi candidați pentru un implant cohlear și că piața adulților din SUA ar depăși 80 miliarde USD, bazată pe ipoteze proprii de preț și penetrare 1. Aceste cifre sunt estimări ale companiei, nu date verificate independent.

    Penetrarea implanturilor cohleare la adulți este, potrivit companiei, de doar 5-8%, iar Envoy susține că lipsa componentei externe ar putea crește adoptarea 1. Dacă FDA aprobă dispozitivul, concurența cu cei trei mari producători existenți va depinde de rambursare și de dovada beneficiului clinic 1.

    Tendințe

    • Date clinice pozitive la 12 lunivânt din spate

      Primii 10 participanți din Stage 1 au atins un scor mediu CNC de 53.2% la 12 luni, față de 15.2% înainte de implant 3. Dacă rezultatele se confirmă pe întregul studiu, ar putea sprijini cererea PMA.

    • Depunere modulară a cererii PMAmixt

      Primul modul al cererii PMA a fost depus la FDA, iar al patrulea și ultimul modul este vizat pentru trimestrul al doilea din 2027 3. Modularitatea permite feedback timpuriu de la FDA, dar termenul depinde de finalizarea datelor.

    • Diluare prin finanțări și warrantevânt din față

      Compania a emis în februarie 2026 un număr mare de warranturi cu preț de exercitare de 0.40 USD, iar acestea pot diluează acționarii existenți dacă sunt exercitate 1. Compania a încheiat și programul ATM 3.

    • Risc de listare la Nasdaqvânt din față

      Compania a primit în trecut notificări Nasdaq privind valoarea de piață a titlurilor și prețul minim, iar a obținut conformarea doar temporar 1. Dacă nu își menține conformitatea, delistarea ar putea afecta lichiditatea acțiunilor.

    Poziția concurențială

    Compania menționează că piața implanturilor cohleare este dominată de trei producători existenți, care au acceptare de piață și căi de rambursare stabilite 1. Implanturile cohleare parțial implantate sunt standardul actual, iar concurența ar putea apărea rapid dacă aprobarea Acclaim CI este întârziată 1.

    Compania avertizează că, dacă aprobarea FDA este semnificativ întârziată, concurenții ar putea lansa produse cu caracteristici similare înainte de Envoy 1. Avantajul său declarat este lipsa componentelor externe, a bateriei înlocuibile frecvent și a unui processor de rezervă 1.

    • Producători existenți de implanturi cohleare

      Sursele menționează trei producători principali ai pieței cohleare, fără a-i numi; compania îi descrie drept actori cu acceptare și rambursare consolidate.

    • Producători de implanturi cohleare parțial implantate

      Dispozitivele actuale au un component extern pe ureche, pe care Envoy îl vede ca principala limitare a acestora.

    • Aparate auditive clasice

      Sunt cel mai răspândit tip de dispozitiv auditiv, dar nu sunt indicate pentru pierderea severă până la profundă, cazul vizat de Acclaim CI.

    • Alte implanturi de ureche medie

      Implanturile de ureche medie sunt puțin folosite din cauza lipsei de rambursare, conform surselor.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Envoy Medical, Inc. · 23 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Envoy Medical, Inc. · 10 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Envoy Medical, Inc. · 10 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.