olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Costco Wholesale Corporation COST

Retail-Variety Stores · SIC 5331 · Verticală: Retail-Variety Stores (SIC 5331)

1.065,59USD+1,83 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Costco Wholesale Corporation operează depozite-club cu abonament, cu 939 de depozite la 30 august 2026. În anul fiscal 2026 vânzările nete au crescut cu 10,1% până la 297,2 miliarde USD, iar venitul net a fost de 9,2 miliarde USD. Modelul de abonamente și ratele ridicate de reînnoire susțin profitabilitatea companiei.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Costco Wholesale Corporation (COST) costa 1.065,59 USD (+1,83 % într-o zi), cu capitalizare 472,2 mld USD, P/E 51,3 pe un EPS diluat de 20,76 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,52 %, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 850,00–1.094,32 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 95,7 mld USD (+11,1 % an/an), profit net de 3,0 mld USD (+14,9 % an/an), EPS diluat 6,75 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
472,2 mld USD
acțiuni la 29 sept. 2026
P/E (TTM)
51,3
EPS diluat TTM 20,76 · TTM până la 30 aug. 2026
E/P (TTM)
1,95 %
TTM până la 30 aug. 2026
Randament dividend
0,52 %
DPS 12 luni 5,54
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
850,001.094,32

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
940,96 – 1.057,07
peste banda superioară · %B 1,07 · lățimea benzii 11,6 %
SMA 50 / 200
950,04 / 972,43
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
26,37 / 21,63
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+13,9 %−5,9 %+19,8 pp—
3 luni+12,3 %−4,6 %+16,9 pp—
6 luni+5,3 %+0,2 %+5,1 pp—
De la început de an+23,6 %+7,4 %+16,1 pp—
1 an+14,0 %+8,2 %+5,8 pp+24,7 %
3 ani+87,0 %+68,4 %+18,6 pp+26,9 %
5 ani+107,7 %+56,5 %+51,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,3 %
19 mai 2026 → 16 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−31,5 %
07 apr. 2022 → 20 mai 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+15,7 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 aug. 2026

Venituri
95,7 mld USD
+11,1 % an/an
Profit net
3,0 mld USD
+14,9 % an/an
EPS diluat
6,75
+15,0 % an/an
netă / operațională
3,1 % / 4,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri62,2 mld63,7 mld63,2 mld86,2 mld67,3 mld69,6 mld70,5 mld95,7 mld
Costul vânzărilor54,1 mld55,7 mld55,0 mld75,0 mld58,5 mld60,7 mld61,5 mld83,5 mld
Cheltuieli generale și de vânzare5,8 mld5,7 mld5,7 mld7,8 mld6,3 mld6,3 mld6,2 mld8,4 mld
Profit operațional2,2 mld2,3 mld2,5 mld3,3 mld2,5 mld2,6 mld2,8 mld3,8 mld
Amortizare și depreciere548,0 mil552,0 mil552,0 mil774,0 mil597,0 mil597,0 mil597,0 mil883,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile37,0 mil36,0 mil35,0 mil46,0 mil35,0 mil33,0 mil32,0 mil45,0 mil
Impozit pe profit508,0 mil634,0 mil677,0 mil900,0 mil582,0 mil686,0 mil746,0 mil1,0 mld
Profit net1,8 mld1,8 mld1,9 mld2,6 mld2,0 mld2,0 mld2,2 mld3,0 mld
EPS diluat4,044,024,285,87 ≈4,504,584,936,75 ≈
Flux de numerar operațional3,3 mld2,7 mld ≈——4,7 mld3,0 mld ≈——
Investiții (capex)1,3 mld1,1 mld ≈——1,5 mld1,3 mld ≈——
Dividende plătite515,0 mil0 ≈——577,0 mil577,0 mil ≈——
Răscumpărări de acțiuni207,0 mil205,0 mil ≈——210,0 mil209,0 mil ≈——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 82 din propriul istoric de 34 trimestre (min 27,4, mediană 38,0, max 62,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri152,7 mld166,8 mld195,9 mld227,0 mld242,3 mld254,5 mld275,2 mld303,2 mld
Venituri an/an+7,9 %+9,2 %+17,5 %+15,8 %+6,8 %+5,0 %+8,2 %+10,1 %
Profit net3,7 mld4,0 mld5,0 mld5,8 mld6,3 mld7,4 mld8,1 mld9,2 mld
Profit net an/an+16,8 %+9,4 %+25,1 %+16,7 %+7,7 %+17,1 %+9,9 %+13,9 %
EPS diluat8,269,0211,2713,1414,1616,5618,2120,76
EPS diluat an/an+16,5 %+9,2 %+24,9 %+16,6 %+7,8 %+16,9 %+10,0 %+14,0 %
netă %2,4 %2,4 %2,6 %2,6 %2,6 %2,9 %2,9 %3,0 %
Flux de numerar liber3,4 mld6,1 mld5,4 mld3,5 mld6,7 mld6,6 mld7,8 mld9,4 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 aug. 2026

Numerar
20,2 mld USD
Datorie financiară
6,2 mld USD
Datorie netă
-14,0 mld USD
Capitaluri proprii
35,8 mld USD
Active totale
89,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,17x
Lichiditate curentă
1,06x
ROE
28,4 %
ROA
11,1 %
Marja FCF
3,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
254,5 mld
2025
275,2 mld
2026
303,2 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
222,4 mld
2025
239,9 mld
2026
264,3 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
32,1 mld ≈
2025
35,3 mld ≈
2026
38,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
22,8 mld
2025
25,0 mld
2026
27,2 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
9,3 mld
2025
10,4 mld
2026
11,7 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
2,2 mld
2025
2,4 mld
2026
2,7 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
11,5 mld ≈
2025
12,8 mld ≈
2026
14,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
169,0 mil
2025
154,0 mil
2026
145,0 mil

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
9,7 mld
2025
10,8 mld
2026
12,3 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
2,4 mld
2025
2,7 mld
2026
3,0 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Profit net
2024
7,4 mld
2025
8,1 mld
2026
9,2 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
16,56
2025
18,21
2026
20,76

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
444,8 mil
2025
444,8 mil
2026
444,4 mil

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
19,36
2025
4,92
2026
5,54

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
9,9 mld
2025
14,2 mld
2026
20,2 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
18,6 mld
2025
18,1 mld
2026
19,3 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Active curente
2024
34,2 mld
2025
38,4 mld
2026
46,6 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
29,0 mld
2025
31,9 mld
2026
35,6 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
994,0 mil
2025
994,0 mil
2026
994,0 mil

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Active totale
2024
69,8 mld
2025
77,1 mld
2026
89,0 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
19,4 mld
2025
19,8 mld
2026
22,6 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
103,0 mil
2025
75,0 mil
2026
2,2 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
5,8 mld
2025
5,7 mld
2026
3,9 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
35,5 mld
2025
37,1 mld
2026
44,0 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
46,2 mld
2025
47,9 mld
2026
53,2 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
23,6 mld
2025
29,2 mld
2026
35,8 mld †

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
11,3 mld
2025
13,3 mld
2026
15,8 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
4,7 mld
2025
5,5 mld
2026
6,4 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
6,6 mld ≈
2025
7,8 mld ≈
2026
9,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-4,4 mld
2025
-5,3 mld
2026
-6,4 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-10,8 mld
2025
-3,8 mld
2026
-3,4 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2024
9,0 mld
2025
2,2 mld
2026
2,5 mld

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
700,0 mil
2025
903,0 mil
2026
848,0 mil

SEC (XBRL)· 07 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
7,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
9,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
12,5 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
13,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
13,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
13,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
14,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
13,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
13,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
19,7 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
12,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
4,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
3,9 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
3,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
3,1 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
28,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROA
11,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROIC
41,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROCE
25,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
26,7 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
26,2 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-14,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
-1,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
80,6x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
15,8 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
6,4 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
9,4 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
101,7 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
110,2 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
26 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
29 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
472,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
458,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
51,2x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
51,3x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
1,9 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
13,2x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
P/S
1,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
EV/EBITDA
31,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
EV/EBIT
39,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
EV/Venit
1,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
P/FCF
50,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Randament FCF
2,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 54 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

1.065,59 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 472,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
472,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
P/E (TTM)
51,3x
calculat olivLawFY 2026
P/B
13,2x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
EV/EBITDA
31,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROE
28,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Marja netă
3,0 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 30 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 oct. 2026
verificat 2475derivat 136

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie78
  • Randamente46
  • Calitate76
  • Creștere78
  • Evaluare7

Interval de valoare estimat

Jos
322,90
USD pe acțiune
Mijloc
396,41
USD pe acțiune
Sus
469,52
USD pe acțiune
Preț: 1.065,59 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -62,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -168,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 72,80 – 496,12 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)336,16 – 496,12 (Mijloc 398,46)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 9,5 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA309,65 – 461,63 (Mijloc 394,35)
    6 firme folosite · multiplul median 11,2x · quartile 8,6x – 13,3x
    BJ, DG, DLTR, OLLI, PSMT, TGT
  • Colegi: P/E361,10 – 477,40 (Mijloc 431,21)
    7 firme folosite · multiplul median 20,8x · quartile 17,4x – 23,0x
    BJ, DG, DLTR, FIVE, OLLI, PSMT, TGT
  • Dividende actualizate (DDM)72,80 – 97,91 (Mijloc 83,51)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Variety Stores (SIC 5331)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 54/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate41,4 %88 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate3,0 %33 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate101,7 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,8 %65 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere13,6 %91 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,0x88 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie80,6x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x22 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare51,3x0 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare31,9x0 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare2,0 %25 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,7 %10 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente26,2 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie78/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere78/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate76/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente46/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare7/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

COSTCO WHOLESALE CORP /NEW (COST). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 303,2 mld USD în 2026; creștere an/an 10,1 %; marjă netă 3,0 %; ROE 28,4 %; datorie netă/EBITDA -1,0x.

Intervalul de valoare estimat este 322,90–469,52 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 396,41 USD, prețul de 1 065,59 USD lasă un potențial de -62,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -168,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 41,4 %
  • Conversia profitului în FCF: 101,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: 13,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -1,0x
  • Acoperirea dobânzilor: 80,6x
  • Rata de distribuire (FCF): 26,2 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • P/E (TTM): 51,3x
  • EV/EBITDA: 31,9x
  • Randament FCF: 2,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Față de mediana verticalei

Retail-Variety Stores (SIC 5331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
51,3x
mediana verticalei 21,2x
peste mediană (+142,0 %)
EV/EBITDA
31,9x
mediana verticalei 12,6x
peste mediană (+152,4 %)
P/S
1,6x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+45,2 %)
P/B
13,2x
mediana verticalei 4,7x
peste mediană (+181,0 %)
ROE
28,4 %
mediana verticalei 26,4 %
peste mediană (+7,5 %)
Marja netă
3,0 %
mediana verticalei 4,1 %
sub mediană (−25,4 %)
Marja EBIT
3,9 %
mediana verticalei 5,6 %
sub mediană (−31,1 %)
Venituri an/an
10,1 %
mediana verticalei 10,4 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
-1,0x
mediana verticalei -0,3x
sub mediană
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−52,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WMTWalmart Inc.1.013,3 mld46,123,4 %3,0 %+4,7 %+16 % / +146 %
COSTCostco Wholesale Corp472,2 mld51,328,4 %3,0 %+10,1 %+14 % / +87 %
TGTTarget Corporation71,8 mld16,426,4 %4,1 %−1,7 %+74 % / +18 %
DGDollar General Corp30,4 mld18,019,7 %3,9 %+5,2 %+26 % / +5 %
DLTRDollar Tree, Inc.25,9 mld16,845,9 %8,0 %+10,4 %+24 % / +12 %
BJBj’s Wholesale Club Holdings, Inc.14,1 mld24,327,7 %2,6 %+4,7 %+25 % / +72 %
FIVEFive Below, Inc.13,3 mld21,628,3 %11,7 %+22,9 %+46 % / +28 %
OLLIOllie's Bargain Outlet Holdings, Inc.5,5 mld20,814,9 %9,8 %+16,6 %−24 % / +27 %
PSMTPriceSmart, Inc.5,0 mld30,112,3 %2,8 %+11,5 %+32 % / +141 %
MNSOMINISO Group Holding Limited——26,9 %15,4 %+48,1 %−44 % / −56 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
652,35
Randament total -38 % · Pe an -38 %
1.151,56
Randament total 9 % · Pe an 9 %
1.732,19
Randament total 63 % · Pe an 63 %
3 ani
675,24
Randament total -35 % · Pe an -14 %
1.337,13
Randament total 27 % · Pe an 8 %
2.202,30
Randament total 109 % · Pe an 28 %
5 ani
698,93
Randament total -32 % · Pe an -7 %
1.552,60
Randament total 49 % · Pe an 8 %
2.800,00
Randament total 167 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 334,28
  • Marja netă± 234,00
  • Creșterea anuală a veniturilor± 186,27
  • Diluare anuală± 19,66

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Costco Wholesale Corporation operează depozite-club cu abonament, cu 939 de depozite la 30 august 2026 1. În anul fiscal 2026 vânzările nete au crescut cu 10,1% până la 297,2 miliarde USD 2, iar venitul net a fost de 9,2 miliarde USD 2. Modelul de abonamente și ratele ridicate de reînnoire susțin profitabilitatea companiei 1.

SWOT

Puncte tari

  • Modelul de abonament asigură venituri recurente și loialitate ridicată a membrilor, cu rate de reînnoire ridicate 1. Brandul de marcă proprie Kirkland Signature diferențiază oferta și susține marjele 1.
  • Sortimentul restrâns și volumele mari de vânzare permit prețuri joase și rotație rapidă a stocurilor 1. Eficiența operațională a depozitelor și a lanțului de distribuție reduce costurile 1.
  • Creșterea vânzărilor comparabile și a vânzărilor digitale indică o bază de clienți activă și în creștere 2.

Puncte slabe

  • Dependența financiară de operațiunile din S.U.A. și Canada este mare, iar California are o pondere importantă 1. O scădere prelungită în aceste piețe ar avea un impact semnificativ asupra rezultatelor 1.
  • Marjele brute sunt foarte reduse, astfel încât modificări mici ale costurilor pot afecta profitul net în mod considerabil 1.
  • Vânzările de benzină au marjă mai mică decât restul afacerii și fluctuează cu prețurile carburanților 1.

Oportunități

  • Deschiderea de noi depozite în piețe noi și în special pe piețele internaționale poate susține creșterea pe termen lung 1.
  • Extinderea ofertei digitale și a veniturilor din abonamente Executive ar putea crește profitabilitatea 1.
  • Creșterea ponderii mărcii Kirkland Signature ar putea îmbunătăți marjele și diferențierea 1.

Amenințări

  • Riscurile de securitate cibernetică și de confidențialitate a datelor membrilor pot afecta încrederea clienților 1.
  • Restricțiile de reglementare locală asupra construcției și operării depozitelor ar putea limita creșterea 1.

Riscuri

  • Dependența de piața din S.U.A.ridicat

    Cea mai mare parte a profitului provine din S.U.A. și Canada, iar o scădere în California ar avea efect puternic 1.

  • Riscuri ciberneticeridicat

    Atacurile asupra sistemelor IT și asupra datelor membrilor ar putea genera costuri, litigii și pierderea încrederii 1.

  • Strategia de creșteremediu

    Deschiderea de depozite noi ar putea canibaliza vânzările celor existente și ar putea avea profitabilitate inițială scăzută 1.

  • Costurile cu forța de muncămediu

    Creșterea salariilor și a costurilor medicale ar putea reduce marjele dacă nu sunt compensate 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea vânzărilor comparabile și a vânzărilor digitale, împreună cu un număr mare de membri și rate ridicate de reînnoire, ar putea susține creșterea profitului în viitor 12.
  • Dacă marca Kirkland Signature și modelul de abonament continuă să își mențină avantajul, compania ar putea păstra prețuri competitive și marje stabile 1.
  • Extinderea în piețele internaționale cu rate de creștere mai mari ar putea diversifica sursele de venit 1.

Ce ar strica teza

  • Marjele brute foarte reduse lasă puțin spațiu pentru creșteri ale costurilor cu forța de muncă, energia sau tarifele, ceea ce ar putea afecta profitul 1.
  • Dependența de piețele din S.U.A. și Canada și de California ar putea amplifica efectele unei încetiniri economice locale 1.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor comparabile și a ratei de reînnoire a membrilorQ1 2027
  • Impactul rambursărilor tarifare și al politicii de prețuri asupra marjei brute2027
  • Evoluția costurilor cu forța de muncă și cheltuielilor SG&AQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Costco funcționează ca un lanț de depozite-club în Statele Unite, Puerto Rico, Canada, Mexic, Japonia, Regatul Unit, Coreea, Australia, Taiwan, China, Spania, Franța, Suedia, Islanda și Noua Zeelandă, cu 939 de depozite la sfârșitul anului fiscal 2026 1. Modelul se bazează pe prețuri mici la un sortiment limitat de produse naționale și marca proprie Kirkland Signature, cu marje brute mai reduse decât ale majorității comercianților 1. Compania operează și site-uri de comerț electronic în mai multe țări 1.

Marja brută a fost de 11,09% în anul fiscal 2026 1, aproape neschimbată față de anul precedent, iar cheltuielile SG&A au scăzut ca pondere în vânzări 2. Compania a continuat investițiile în tehnologie și în lanțul de aprovizionare, care includ depozite și e-commerce 1.

Piața în context

Piața de retail prin depozite-club și retail generalist este foarte competitivă, pe criterii precum prețul, sortimentul, locația și comoditatea 1. Concurența include supermarketuri, hipermarketuri, comercianți online și stații de alimentare, iar în S.U.A. și anumite piețe internaționale există mai mulți concurenți în aceleași zone metropolitane 1.

Tendințe

  • Creșterea vânzărilor comparabilevânt din spate

    Vânzările comparabile au crescut în anul fiscal 2026, susținute de valoarea medie a coșului și de frecvența de cumpărare 1. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini profitabilitatea prin diluarea cheltuielilor fixe.

  • Comerțul electronic și vânzările digitalemixt

    Vânzările comparabile digitale au crescut cu 21% în anul fiscal 2026 1, ceea ce arată interes crescut pentru canalele online. Marjele acestor canale sunt însă în general mai mici decât cele ale depozitelor 1.

  • Presiuni tarifaremixt

    Tarifele impuse de guvern au afectat costurile unor produse, iar Curtea Supremă a SUA a declarat tarifele IEEPA ilegale în februarie 2026 1. Rambursările primite pot fi parțial reinvestite în prețuri pentru membri, ceea ce ar putea reduce beneficiul pentru marje 1.

  • Costuri cu forța de muncă și sănătatevânt din față

    Cheltuielile cu salariile și beneficiile sunt cea mai mare cheltuială după costul mărfurilor, iar creșterea acestora, inclusiv a costurilor medicale, reprezintă un risc pentru marje 1. Compania a crescut salariile și a păstrat beneficii extinse 1.

Poziția concurențială

Costco concurează cu Walmart, Target, Kroger și Amazon în S.U.A., iar în categoria depozitelor-club concurează direct cu Sam's Club și BJ's Wholesale Club 1. Concurența este globală, cuprinzând comercianți naționali, regionali și online 1.

Presiunea concurențială poate afecta vânzările și marjele, mai ales în zonele metropolitane unde există mai mulți concurenți de tip club 1. Compania se bazează pe prețuri competitive și pe marca Kirkland Signature pentru a-și menține poziția 1.

  • WalmartWMT

    Concurent general în S.U.A., inclusiv prin Sam's Club în segmentul depozitelor-club 1.

  • Sam's Club

    Lanț de depozite-club al Walmart, care concurează direct pentru membri în S.U.A. 1.

  • BJ's Wholesale Club

    Concurent direct în S.U.A. în segmentul depozitelor-club cu abonament 1.

  • AmazonAMZN

    Comerciant online important care concurează pentru cumpărăturile generale în S.U.A. 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 18 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 16 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-08-30 · SEC / Costco Wholesale Corporation · 07 oct. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Costco Wholesale Corporation · 24 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.