olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Garden Stage Limited GSIW

Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services · SIC 6200 · Verticală: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)

10,40USD−0,95 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Garden Stage Limited este un furnizor de servicii financiare cu sediul în Hong Kong, activ în consultanță, brokeraj de valori mobiliare, subscrieri și plasamente și administrare de active. Compania își extinde activitatea spre robotică umanoidă prin achiziția Mental Form, în timp ce pierderile nete rămân semnificative, astfel încât evoluția veniturilor și a costurilor va conta pentru viitorul său financiar.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Garden Stage Limited (GSIW) costa 10,40 USD (−0,95 % într-o zi), cu capitalizare 162,5 mil USD, P/E 7,5 pe un EPS diluat de 1,38 USD în ultimele 12 luni, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 9,12–35,40 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
162,5 mil USD
acțiuni la 31 mar. 2025
P/E (TTM)
7,5
EPS diluat TTM 1,38 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
13,27 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,97
Volatilitate (1 an) 159 %
Interval 52 săpt.
9,1235,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,5
neutru
Bollinger (20, 2)
9,04 – 11,07
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,67 · lățimea benzii 20,1 %
SMA 50 / 200
12,33 / 21,95
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,63 / -0,90
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,5 %−5,9 %+7,4 pp—
3 luni−40,4 %−4,6 %−35,8 pp—
6 luni−64,4 %+0,2 %−64,6 pp—
De la început de an−59,7 %+7,4 %−67,1 pp—
1 an−70,1 %+8,2 %−78,3 pp+10,6 %
3 aniindisponibil+68,4 %indisponibil+38,0 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−74,2 %
06 nov. 2025 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,7 %
06 feb. 2024 → 29 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,1, mediană 204,3, max 2.791,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20222023202420252026
Venituri2,3 mil3,3 mil1,4 mil5,5 mil7,3 mil
Venituri an/anindisponibil+41,3 %−56,8 %+288,1 %+33,2 %
Profit net-510,9 mii-207,2 mii-4,6 mil-4,3 mil-13,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,060,020,490,471,38
EPS diluat an/anindisponibil−66,7 %+2.350,0 %−4,1 %+193,6 %
netă %-22,2 %-6,4 %-325,8 %-79,0 %-190,1 %
Flux de numerar liber-6,9 mil-1,9 mil-7,1 mil-1,4 milindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
17,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
24,2 mil USD
Active totale
41,9 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,72x
ROE
-89,5 %
ROA
-47,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
1,4 mil
2025
5,5 mil
2026
7,3 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-4,6 mil
2025
-4,3 mil
2026
-13,9 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
13,4 mii
2025
43,2 mii
2026
-22,8 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Profit net
2024
-4,6 mil
2025
-4,3 mil
2026
-13,8 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,49
2025
0,47
2026
1,38

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
9,3 mil
2025
9,3 mil
2026
10,0 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
8,9 mil
2025
7,9 mil
2026
17,5 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Stocuri
2024
—
2025
—
2026
947,6 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Active curente
2024
12,3 mil
2025
13,8 mil
2026
30,5 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
20,3 mii
2025
164,8 mii
2026
160,5 mii

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
63,9 mii
2025
64,3 mii
2026
11,1 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Active totale
2024
16,6 mil
2025
15,9 mil
2026
41,9 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Datorii curente
2024
7,1 mil
2025
9,1 mil
2026
17,7 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Datorii totale
2024
7,3 mil
2025
9,2 mil
2026
17,7 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
9,3 mil †
2025
6,7 mil †
2026
24,2 mil †

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
15,6 mil
2025
15,6 mil
2026
—

SEC (XBRL)· 31 iul. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-7,1 mil
2025
-1,1 mil
2026
-4,2 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
1,4 mii
2025
218,2 mii
2026
—

SEC (XBRL)· 31 iul. 2025verificat

Flux de numerar liber
2024
-7,1 mil ≈
2025
-1,4 mil ≈
2026
—

SEC (XBRL)· 31 iul. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,4 mii
2025
-218,2 mii
2026
-6,3 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
9,7 mil
2025
263,5 mii
2026
20,4 mil

SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
33,2 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
30,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
193,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
310,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
-190,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
-61,2 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
-89,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
-47,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,2 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
218,2 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-4,5 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
162,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
7,5x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
13,3 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
6,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
22,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-2,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,40 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 162,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
162,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
7,5x
calculat olivLawFY 2026
P/B
6,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-89,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
-190,1 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
33,2 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 31 iul. 2026
verificat 103

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
23,83
USD pe acțiune
Mijloc
34,62
USD pe acțiune
Sus
35,19
USD pe acțiune
Preț: 10,40 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 232,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 70,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 23,83 – 35,19 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E23,83 – 35,19 (Mijloc 34,62)
    9 firme folosite · multiplul median 25,1x · quartile 17,3x – 25,5x
    BGC, CBOE, CME, ICE, LPLA, MRX, NDAQ, SNEX, TW
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-190,1 %14 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere30,7 %100 (pe interval fix)18 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere310,2 %100 (pe interval fix)18 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x77 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare7,5x100 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-2,7 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial77/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GARDEN STAGE LIMITED (GSIW). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,3 mil USD în 2026; creștere an/an 33,2 %; marjă netă -190,1 %; ROE -89,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 23,83–35,19 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,62 USD, prețul de 10,40 USD lasă un potențial de 232,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 70,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 30,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: 310,2 %
  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • P/E (TTM): 7,5x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: -190,1 %
  • Randament FCF: -2,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,5x
mediana verticalei 25,1x
sub mediană (−70,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,5x
P/S
22,3x
mediana verticalei 6,5x
peste mediană (+244,5 %)
P/B
6,7x
mediana verticalei 3,5x
peste mediană (+91,7 %)
ROE
-89,5 %
mediana verticalei 14,2 %
sub mediană (−729,4 %)
Marja netă
-190,1 %
mediana verticalei 6,4 %
sub mediană (−3.055,5 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei -0,0 %
Venituri an/an
33,2 %
mediana verticalei 18,9 %
peste mediană (+75,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ICEIntercontinental Exchange, Inc.97,2 mld23,714,2 %29,6 %+7,5 %+11 % / +53 %
NDAQNasdaq, Inc.59,3 mld29,217,4 %22,8 %+11,6 %+17 % / +91 %
CBOECboe Global Markets, Inc.36,8 mld25,127,4 %28,0 %+15,1 %+37 % / +94 %
LPLALPL Financial Holdings Inc.23,4 mld17,325,7 %6,8 %+37,2 %−15 % / +35 %
SNEXStoneX Group Inc.6,5 mld12,321,9 %0,3 %+32,5 %+33 % / +196 %
MRXMarex Group Ltd4,7 mld16,828,7 %14,5 %+26,9 %+87 % / indisponibil
TOPTop Financial Group Limited438,2 mil—-1,0 %-23,3 %+41,9 %+113 % / −46 %
EBONEbang International Holdings Inc.182,3 mil—-5,6 %-215,6 %+11,4 %−52 % / −75 %
GSIWGarden Stage Limited162,5 mil7,5-89,5 %-190,1 %+33,2 %−70 % / indisponibil
WTFWaton Financial Limited94,5 mil—-87,9 %-136,7 %+48,8 %−41 % / indisponibil
STEXStreamex Corp.38,0 mil—-705,4 %—+122,2 %−93 % / −87 %
SOSSOS Limited20,9 mil—-22,7 %-63,1 %−33,3 %−85 % / −100 %
CMECme Group Inc.—25,116,1 %63,3 %+6,4 %+9 % / +41 %
PLUTPlutus Financial Group Limited——-55,3 %-377,3 %+6,9 %−64 % / indisponibil
TWTradeweb Markets Inc.029,914,1 %39,8 %+18,9 %+17 % / +32 %
BGCBGC Group, Inc.—25,519,5 %6,0 %+30,0 %+20 % / +61 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GSIW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (07 oct. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (20 aug. 2026).

    Pe scurt

    Garden Stage Limited este un furnizor de servicii financiare cu sediul în Hong Kong, activ în consultanță, brokeraj de valori mobiliare, subscrieri și plasamente și administrare de active. Compania își extinde activitatea spre robotică umanoidă prin achiziția Mental Form, în timp ce pierderile nete rămân semnificative, astfel încât evoluția veniturilor și a costurilor va conta pentru viitorul său financiar.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are licențe HKSFC pentru tranzacționare, consiliere și administrarea activelor, precum și acces la bursa din Hong Kong prin filiale operaționale.
    • Portofoliul de servicii acoperă consultanță, brokeraj, subscrieri și administrare de active, ceea ce permite vânzări încrucișate între linii de activitate.
    • Compania a investit în sisteme tehnologice noi pentru gestionarea portofoliilor, a riscurilor și a relațiilor cu clienții.

    Puncte slabe

    • Pierderile nete au rămas semnificative în exercițiile analizate, ceea ce limitează capacitatea de finanțare internă.
    • Veniturile depind de volumele tranzacționate și de mandate negociate individual, ceea ce le face imprevizibile de la un trimestru la altul.
    • Compania s-a bazat pe mai multe emisiuni de acțiuni, ceea ce a diluat acționarii existenți.

    Oportunități

    • Dacă activitatea cu roboti umanoizi se dezvoltă, ar putea deschide o sursă nouă de venituri în afara serviciilor financiare.
    • Vânzările încrucișate între brokeraj, administrarea activelor și finanțarea pe marjă ar putea crește valoarea medie a clienților.
    • Dacă activitatea de piață revine, clienții noi ar putea sprijini creșterea comisioanelor.

    Amenințări

    • Concurența intensă și presiunea asupra prețurilor pot reduce comisioanele și afecta profitabilitatea.
    • Modificările regulilor HKSFC privind capitalul și conformitatea pot crește costurile sau limita activitatea.
    • Tensiunile geopolitice și riscurile legate de Republica Populară Chineză pot afecta structura corporativă și valoarea acțiunilor.

    Riscuri

    • Pierderi nete persistenteridicat

      Compania a raportat pierderi nete în mai multe exerciții consecutive, ceea ce ar putea necesita noi finanțări dacă tendința continuă.

    • Diluare prin emisiuni de acțiuniridicat

      Plasamentele directe și private au emis un număr mare de acțiuni noi la prețuri reduse, ceea ce poate diminua participarea acționarilor existenți.

    • Risc de reglementare în Hong Kongmediu

      Nerespectarea cerințelor de capital sau modificările regulilor HKSFC pot duce la sancțiuni ssau la restrângerea activității.

    • Risc legat de Republica Populară Chinezămediu

      Raportul avertizează că autoritățile chineze ar putea restricționa structura corporativă și operațiunile din Hong Kong, cu impact asupra valorii acțiunilor.

    • Dependența de personal cheiescăzut

      Relațiile cu clienții depind de angajați și brokeri experimentați, care pot pleca sau pot renegocia condițiile de colaborare.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă volumele de tranzacționare revin și veniturile din subscrieri cresc, compania ar putea reduce pierderile și demonstra un model de afaceri mai stabil.
    • Dacă activitatea cu roboti umanoizi generează vânzări, compania ar putea adăuga o sursă nouă de venituri, diferită de cea financiară.
    • Sinergiile dintre brokeraj, administrarea activelor și finanțarea pe marjă ar putea crește valoarea clienților existenți.

    Ce ar strica teza

    • Dacă pierderile nete continuă, compania ar putea avea nevoie de noi emisiuni de acțiuni, ceea ce ar diminua valoarea pe acțiune pentru acționarii existenți.
    • Veniturile imprevizibile din subscrieri și brokeraj ar putea face dificilă planificarea financiară pe termen scurt.
    • Activitatea cu roboti și componente electronice este nouă, iar dacă vânzările nu se materializează, investiția ar putea rămâne fără rezultat.

    De urmărit

    • Evoluția pierderii nete și a veniturilor din rezultatele trimestrialeQ1 2027
    • Contribuția vânzărilor de roboti umanoizi și a Shenyang Mental Aether2027
    • Noi emisiuni de acțiuni sau finanțări și efectul lor asupra structurii acționariatuluinext 10-K
    • Modificări ale cerințelor de capital sau ale regulilor HKSFC pentru companiile licențiate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (07 oct. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (20 aug. 2026).

    Afacerea

    Garden Stage Limited, înregistrată în Insulele Cayman, își desfășoară activitatea prin filiale operaționale din Hong Kong: I Win Securities Limited, licențiată pentru activități de tip 1 (tranzacționarea valorilor mobiliare), și I Win Asset Management Limited, licențiată pentru activități de tip 4 (consiliere) și tip 9 (administrarea activelor). Veniturile fiscale 2026 au fost de 7,278837 milioane USD, în timp ce pierderea netă a fost de 13,838227 milioane USD, conform raportului 20-F pentru exercițiul încheiat la 31 martie 2026. Acțiunile sunt listate la Nasdaq Capital Market sub simbolul GSIW din decembrie 2023.

    Segmente

    Administrarea activelor și consultanță

    Serviciile de administrare a activelor și de consultanță urmăresc clienții cu active mari și pot genera vânzări încrucișate cu brokeraj și finanțare pe marjă. Filiala de administrare a activelor deține licențe HKSFC pentru consiliere și administrare, iar compania intenționează să extindă această bază de clienți.

    Robotică și electronice (în dezvoltare)

    Prin achiziția Mental Form (BVI) Limited și filiala Shenyang Mental Aether, compania pregătește producția și vânzarea de roboti umanoizi și componente electronice. Conform raportului, activitatea de producție și vânzare a început în aprilie 2026, după exercițiul analizat, deci contribuția acestui segment este încă incertă.

    Piața în context

    Activitatea companiei se desfășoară în principal pe piața financiară din Hong Kong, unde raportul descrie concurența drept intensă, puternic fragmentată și supusă schimbărilor rapide. Volumul tranzacțiilor, încrederea investitorilor și condițiile economice și politice influențează direct veniturile din comisioane și din subscrieri.

    Tendințe

    • Volatilitatea volumelor de tranzacționaremixt

      Comisioanele de brokeraj depind de volumul tranzacțiilor, care scade când încrederea investitorilor slăbește. Dacă piețele devin mai calme, veniturile ar putea crește, dar o perioadă de tensiune le-ar putea reduce.

    • Cerințe de reglementare mai strictevânt din față

      Raportul notează că HKSFC poate modifica cerințele de capital și de conformitate, ceea ce ar putea implica costuri suplimentare pentru companiile licențiate. O înăsprire a regulilor ar putea limita activitatea.

    • Interes pentru robotică și automatizarevânt din spate

      Diversificarea spre roboti umanoizi și componente electronice urmărește o cerere în creștere pentru aceste produse. Dacă vânzările se materializează, ar putea aduce un venit nou, dar exercițiul 2026 nu a generat încă vânzări substanțiale.

    • Dependența de finanțări prin emisiuni de acțiunivânt din față

      Compania a obținut fonduri prin mai multe plasamente directe și privare în 2025 și 2026, ceea ce a diluat acționarii existenți. Dacă pierderile continuă, finanțările suplimentare ar putea rămâne necesare.

    Poziția concurențială

    Raportul afirmă că marii concurenți au avantaje de recunoaștere a brandului, resurse umane și financiare mai mari și prezență geografică mai extinsă. Concurează și furnizori locali de dimensiuni mici și mijlocii care oferă servicii similare, iar presiunea asupra prețurilor poate reduce marjele.

    • Mari case de brokeraj și investiții din Hong Kong

      Concurenți cu brand mai cunoscut, servicii mai largi și resurse financiare superioare, menționați în raport ca avantaj față de compania analizată.

    • Furnizori locali de servicii financiare de dimensiuni mici și mijlocii

      Ofertă similară de servicii, care poate reduce tarifele și presiona marjele companiei pe piața locală.

    • Noi intrări pe piață

      Participanți noi pot intra dacă au profesioniști calificați și licențele de reglementare necesare, ceea ce intensifică competiția.

    • Platforme de tranzacționare online

      Raportul nu le numește explicit, dar concurența pentru clienții de brokeraj include și furnizorii digitali care atrag investitorii cu tarife reduse.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Garden Stage Limited · 31 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.