olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
QuantaSing Group Limited HERE
Retail-Hobby, Toy & Game Shops · SIC 5945 · Verticală: Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x)
QuantaSing Group Limited, cunoscută sub simbolul HERE, a încheiat în septembrie 2025 o restructurare care i-a lăsat în urmă afacerea veche de cursuri online și a transformat-o într-o companie de jucării pop, operată în principal prin Shenzhen Letsvan. Pentru investitori, aceasta înseamnă că istoricul financiar al companiei nu mai reflectă direct activitatea actuală, iar performanța viitoare depinde de succesul unui nou model de business, încă la început. Veniturile din jucării pop au fost de doar 65.8 milioane RMB în exercițiul fiscal 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea QuantaSing Group Limited (HERE) costa 1,51 USD (+5,59 % într-o zi), cu capitalizare 72,2 mil USD, P/E 5,0 pe un EPS diluat de 0,30 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 15,10 %, beta 1,34, interval pe 52 de săptămâni 1,38–6,85 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,35 – 1,72
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 23,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,69 / 2,78
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,7 % | −2,0 % | −10,7 pp | — |
| 3 luni | −20,5 % | −2,2 % | −18,4 pp | — |
| 6 luni | −53,8 % | +4,3 % | −58,1 pp | — |
| De la început de an | −70,5 % | +10,6 % | −81,0 pp | — |
| 1 an | −78,4 % | +10,5 % | −88,9 pp | −13,5 % |
| 3 ani | −39,6 % | +73,7 % | −113,3 pp | +29,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 5,3, mediană 18,4, max 31,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 424,9 mil | 522,3 mil | 380,5 mil | 88,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +22,9 % | −27,1 % | −76,9 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | -15,0 mil | 53,1 mil | 50,1 mil | 9,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −5,6 % | −81,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,17 | 0,31 | 0,30 | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −3,2 % | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | -3,5 % | 10,2 % | 13,2 % | 10,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | 31,7 mil | 38,4 mil | 25,2 mil | -24,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 63,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 92,7 mil USD
- Active totale
- 167,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,01x
- ROE
- 8,6 %
- ROA
- 4,7 %
- Marja FCF
- -27,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 424,9 mil | 522,3 mil | 380,5 mil | 88,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 54,0 mil | 75,7 mil | 70,3 mil | 58,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 371,0 mil | 446,5 mil | 310,2 mil | 29,1 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 30,3 mil | 19,9 mil | 13,8 mil | 6,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | -15,7 mil | 51,9 mil | 55,4 mil | -43,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -12,0 mil | 57,4 mil | 65,5 mil | -39,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,0 mil | 4,3 mil | 15,8 mil | -1,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Profit net | -15,0 mil | 53,1 mil | 50,1 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,17 | 0,31 | 0,30 | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 103,9 mil | 165,0 mil | 161,3 mil | 161,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
- 2024
- 165,0 mil
- 2025
- 161,3 mil
- 2026
- 161,4 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 105,2 mil | 108,9 mil | 115,9 mil | 63,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 1,7 mil | 2,3 mil | 6,4 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Stocuri | — | 873,0 mii | 3,0 mil | 19,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Active curente | 152,9 mil | 182,9 mil | 183,3 mil | 134,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,0 mil | 904,0 mii | 1,6 mil | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 26,2 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 9,2 mil | 9,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Active totale | 168,7 mil | 196,2 mil | 231,9 mil | 167,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 8,6 mil | 8,5 mil | 6,8 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 1,6 mil | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2025verificat |
| Datorii curente | 130,3 mil | 119,7 mil | 85,7 mil | 22,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 137,6 mil | 125,2 mil | 101,7 mil | 42,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 31,1 mil | 71,1 mil | 124,5 mil | 92,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
- 2024
- —
- 2025
- 9,2 mil
- 2026
- 9,0 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 32,5 mil | 38,9 mil | 25,7 mil | -20,6 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 794,0 mii | 501,0 mii | 432,0 mii | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 31,7 mil ≈ | 38,4 mil ≈ | 25,2 mil ≈ | -24,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 28,0 mii | -18,3 mil | -896,0 mii | -9,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 34,2 mil | -17,9 mil | -14,7 mil | -31,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | 10,9 mil | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 20,0 mii | 20,0 mii | 20,0 mii | — | SEC (XBRL)· 31 oct. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -18,3 mil
- 2025
- -896,0 mii
- 2026
- -9,3 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat
- 2024
- -17,9 mil
- 2025
- -14,7 mil
- 2026
- -31,3 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 72,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,32 – 3,05 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E2,32 – 3,05 (Mijloc 2,78)6 firme folosite · multiplul median 14,2x · quartile 11,9x – 15,6xASO, BBW, BNED, DKS, ELA, SIG
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 10,6 % | 100 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -255,8 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -40,8 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,0x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 7,7x | 100 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -33,2 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 15,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Here Group Limited (HERE). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 88,0 mil USD în 2026; creștere an/an -76,9 %; marjă netă 10,6 %; ROE 9,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,32–3,05 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,78 USD, prețul de 1,51 USD lasă un potențial de 83,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 45,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 10,6 %
- Lichiditatea curentă: 6,0x
- P/E (TTM): 7,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 15,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -255,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -40,8 %
- Randament FCF: -33,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SIGSignet Jewelers Limited | 4,9 mld | 14,8 | 19,9 % | 5,2 % | +1,6 % | +28 % / +56 % |
| ASOAcademy Sports and Outdoors, Inc. | 4,2 mld | 11,3 | 18,6 % | 6,4 % | +2,0 % | +40 % / +33 % |
| BNEDBarnes & Noble Education, Inc. | 457,9 mil | 20,6 | 8,3 % | 1,3 % | +6,5 % | +41 % / −88 % |
| BBWBuild-A-Bear Workshop Inc | 388,6 mil | 7,8 | 32,8 % | 10,0 % | +6,7 % | −41 % / +29 % |
| ELAEnvela Corporation | 303,8 mil | 13,6 | 32,4 % | 7,6 % | +33,6 % | +1 % / +167 % |
| HEREHere Group Limited | 72,2 mil | 7,7 | 9,1 % | 10,6 % | −76,9 % | −78 % / −40 % |
| PEWGrabAGun Digital Holdings Inc. | 59,9 mil | — | -13,7 % | -7,0 % | +3,6 % | −42 % / indisponibil |
| SPWHSportsman’s Warehouse Holdings, Inc. | 45,4 mil | — | -25,8 % | -3,9 % | +1,0 % | −48 % / −76 % |
| DKSDICK'S Sporting Goods, Inc. | — | 15,9 | 18,5 % | 4,0 % | +28,1 % | −29 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HERE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,81 Randament total -47 % · Pe an -47 % | 1,43 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 2,17 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 0,64 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 1,29 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 2,17 Randament total 44 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 0,51 Randament total -66 % · Pe an -20 % | 1,17 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 2,17 Randament total 44 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 0,32
- Marja netă± 0,23
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,20
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 oct. 2025; de atunci au apărut 20-F (30 oct. 2026), 6-K (22 sept. 2026), 6-K (05 iun. 2026), 6-K (12 mar. 2026), 6-K (02 dec. 2025), 6-K (10 nov. 2025).
Pe scurt
QuantaSing Group Limited, cunoscută sub simbolul HERE, a încheiat în septembrie 2025 o restructurare care i-a lăsat în urmă afacerea veche de cursuri online și a transformat-o într-o companie de jucării pop, operată în principal prin Shenzhen Letsvan. Pentru investitori, aceasta înseamnă că istoricul financiar al companiei nu mai reflectă direct activitatea actuală, iar performanța viitoare depinde de succesul unui nou model de business, încă la început. Veniturile din jucării pop au fost de doar 65.8 milioane RMB în exercițiul fiscal 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o echipă internă de design și un portofoliu propriu de personaje, ceea ce îi permite control asupra ciclului de dezvoltare a produselor 1.
- Compania a realizat o restructurare care i-a permis să se concentreze pe jucării pop, un segment cu potențial de creștere la nivel global 1.
- Colaborările cu deținători de IP-uri recunoscute pot accelera lansările și pot crește vizibilitatea mărcii 1.
Puncte slabe
- Compania are o experiență limitată în operarea noului business de jucării pop, iar modelul diferă mult de cel vechi 1.
- Istoricul financiar nu mai este comparabil cu prezentul, ceea ce face dificilă evaluarea performanței viitoare 1.
- Costurile de marketing și de achiziție au crescut și sunt încă ridicate în raport cu veniturile 1.
Oportunități
- Dacă popularitatea personajelor proprii crește, compania ar putea extinde linia de produse și ar putea intra pe noi piețe externe 1.
- Achiziția integrală a Shenzhen Letsvan ar putea simplifica structura și ar putea permite control mai mare asupra profitului 1.
- Vânzările pe canale online și în evenimente fizice ar putea genera un ciclu de fani mai fidel dacă strategia de marketing funcționează 1.
Amenințări
- Schimbările de reglementare în China ar putea afecta activitatea, deoarece autoritățile pot interveni în operațiunile companiilor cu structură similară 1.
- Popularitatea jucăriilor pop este volatilă, iar dacă interesul scade, veniturile ar putea scădea rapid 1.
- Acțiunile acționarilor cu drept de vot preferențial pot influența decizii majore, iar vânzarea de acțiuni ar putea afecta prețul ADS-urilor 1.
Riscuri
- Model de business în tranzițieridicat
Istoricul companiei nu indică performanța viitoare, iar noul model de jucării pop este la început, cu incertitudini privind atingerea nivelului de succes al activității vechi 1.
- Restructurare incompletămediu
Anumite condiții de închidere, aprobări și plăți pentru restructurare nu sunt încă finalizate, ceea ce ar putea genera dispute sau costuri neprevăzute 1.
- Risc de reglementare în Chinaridicat
Autoritățile chineze au autoritate largă de intervenție și pot modifica regulile cu puțin preaviz, ceea ce ar putea afecta operațiunile 1.
- Dependența de IP-urimediu
Succesul depinde de câteva personaje cheie și de capacitatea de a crea noi IP-uri, iar scăderea popularității acestora ar putea afecta vânzările 1.
- Diluarea acționarilormediu
Achiziția restului de acțiuni din Shenzhen Letsvan prin emitere de acțiuni noi ar putea dilua acționarii existenți și ar putea influența structura de control 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă personajele proprii rămân populare și canalele de vânzare se extind, compania ar putea transforma segmentul de jucării pop într-un motor de creștere serios, cu venituri recurente din IP-uri 1.
- Controlul complet asupra Shenzhen Letsvan ar putea simplifica operațiunile și ar putea crește partea din profit care revine acționarilor 1.
- Colaborările cu licențiatori globali ar putea aduce produse noi și acces la comunități de fani deja formate 1.
Ce ar strica teza
- Venitul din jucării pop este încă mic, iar compania își asumă cheltuieli mari de marketing, ceea ce ar putea menține pierderile mult timp 1.
- Restructurarea a eliminat o parte din activitate, iar rămâne de văzut dacă noul model poate compensa veniturile pierdute 1.
- Dacă reglementările din China se înăspresc sau interesul pentru jucăriile pop scade, rezultatele ar putea fi mult sub așteptări 1.
De urmărit
- Finalizarea achiziției restului de acțiuni din Shenzhen Letsvan și emiterea acțiunilor Clasa Aurmătorul raport anual
- Evoluția veniturilor din jucării pop față de trimestrul anteriorQ1 2027
- Nivelul cheltuielilor de vânzare și marketing ca procent din venituriurmătorul raport anual
- Eventualele modificări ale reglementării din China care ar putea afecta operațiunile2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 oct. 2025; de atunci au apărut 20-F (30 oct. 2026), 6-K (22 sept. 2026), 6-K (05 iun. 2026), 6-K (12 mar. 2026), 6-K (02 dec. 2025), 6-K (10 nov. 2025).
Afacerea
Compania creează jucării pop colecționabile, iar activitatea sa principală se desfășoară în China prin filiala Shenzhen Letsvan, cu operațiuni mult mai mici peste hotare prin mai multe filiale străine 1. Până la terminarea acordurilor VIE din septembrie 2025, compania oferea cursuri online pentru adulți, în special în educație financiară, abilități profesionale și recreere, dar aceste activități au fost cedate unui cumpărător terț 1. Portofoliul de proprietate intelectuală include 11 IP-uri proprii, printre care WAKUKU și ZIYULI, plus patru licențe exclusive și două neexclusive 1.
Compania a fost listată pe bursa americană în februarie 2023, prin oferirea a 3,377,396 ADS-uri, cu un venit net de aproximativ 38.6 milioane USD 1. Structura sa este una de holding din Insulele Cayman, cu sediul principal la Beijing, și nu are operațiuni substanțiale proprii 1. Compania ocupă o poziție nouă și nedefinită, deoarece majoritatea activității actuale a început abia în 2025 1.
Gama de produse include în principal jucării de pluș și figurine din vinil moale, comercializate sub marca « HERE奇梦岛 », cu prețuri care variază între RMB69.8 și RMB1,099 pe unitate pentru plușuri 1. Modelul se bazează pe dezvoltarea internă a personajelor și pe licențe cu creatori externi, care permit lansarea rapidă de produse noi 1.
Segmente
Jucării pop
Segmentul pop toy, operat prin Shenzhen Letsvan, în care compania deține 76.3% din capital la data raportului, este actualmente principalul motor de business, deși veniturile din acest segment au fost modeste în exercițiul fiscal 2025 1. Compania se așteaptă ca performanța acestui segment să domine rezultatele viitoare, dar a achiziționat încă participații minoritare, plătind 383.5 milioane RMB în numerar și printr-o emisiune de acțiuni Clasa A 1.
Cursuri online vechi (cedate)
Cursurile online pentru adulți au reprezentat până recent cea mai mare parte a veniturilor, cu cursurile de abilități și recreere generând 1353.1 milioane RMB în exercițiul fiscal 2025 1. Aceste activități au fost cedate în septembrie 2025, iar compania nu le mai consolidează, ceea ce înseamnă că veniturile istorice nu mai sunt comparabile cu cele viitoare 1.
Comerț electronic bunuri de consum
Activitatea de comerț electronic, începută în 2023, a generat 213.2 milioane RMB în exercițiul fiscal 2025, reprezentând o parte mică a veniturilor totale, dar în creștere 1. Documentele nu precizează dacă această activitate a fost inclusă în tranzacția de restructurare, așa că rămâne incertă 1.
Piața în context
Compania activează pe piața jucăriilor pop colecționabile, un segment descris în surse ca fiind în creștere la nivel global, dar fără cifre de dimensiune în documentele analizate 1. Piața este influențată de notorietatea culturii pop, de obiceiurile de consum și de cheltuielile pentru produse culturale și de divertisment, factori care variază între țări 1.
Piața din China și cea internațională funcționează diferit, iar compania spune că își propune extinderea peste hotare, inclusiv în Asia de Sud-Est și Statele Unite, fără ca documentele să indice deja venituri semnificative de acolo 1. Activitatea de cursuri online vechi a fost puternic legată de economia și de dorința de învățare a populației chineze, factor care nu mai este central pentru noul model 1.
Tendințe
- Trecerea de la cursuri online la produse fizicemixt
Compania a abandonat un model bazat pe trafic și cursuri în favoarea produselor de consum, ceea ce ar putea aduce marje și cicluri de vânzare diferite, cu un potențial de creștere dacă produsele se vând bine 1. Pe de altă parte, costul de tranziție și lipsa de experiență în noul domeniu pot încetini rezultatele 1.
- Popularitatea IP-urilor propriimixt
Succesul viitor depinde de popularitatea personajelor WAKUKU și ZIYULI și de capacitatea de a lansa noi IP-uri, ceea ce ar putea genera venituri recurente dacă fanii rămân loiali 1. Dacă interesul consumatorilor scade rapid, portofoliul poate pierde din valoare 1.
- Cheltuieli mari de marketingvânt din față
Costurile de vânzare și marketing au reprezentat o parte foarte mare din venituri în anii anteriori, iar compania se așteaptă la creșteri ale acestor cheltuieli pe măsură ce promovează noul segment 1. Dacă veniturile nu cresc suficient, această presiune poate afecta profitabilitatea 1.
- Reglementare și structură corporativă în Chinavânt din față
Restructurarea a eliminat acordurile VIE, care erau considerate potențial neconforme cu regulile chineze, dar apar încă incertitudini privind interpretarea legilor străine și a restricțiilor pentru investiții 1. Dacă autoritățile schimbă regulile, activitatea ar putea fi afectată 1.
Poziția concurențială
Documentele analizate nu identifică în mod explicit concurenții din piața jucăriilor pop, dar compania spune că peisajul competitiv al acestui sector îi este nou și că trebuie să concureze cu jucători deja stabiliți 1. Avantajul declarat constă în echipa internă de designeri și în procesul propriu de creare a IP-urilor 1.
În zona comerțului electronic și a cursurilor online, compania se confrunta cu concurenți mai experimentați, iar în noul segment de jucării pop se află la început, ceea ce face dificilă o comparație directă 1. Concurenții exacți nu sunt numiți în sursă, așa că listele de mai jos reflectă doar categorii generale 1.
- Jucători consacrați din jucării pop (nenumiți în sursă)
Sursa nu numește concurenți; compania spune doar că peisajul competitiv al pop toys-urilor îi este nou 1.
- Platforme de comerț electronic
Compania vinde pe platforme online interne și internaționale, unde concurează cu alți vânzători 1.
- Furnizori de cursuri online pentru adulți
Activitatea veche de cursuri a concurat cu alte platforme de educație online, dar acest segment a fost cedat 1.
- Creatori și deținători de licențe IP
Compania colaborează cu deținători externi de IP-uri, ceea ce arată că poate concura și pentru drepturi de licență 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport anual (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)05 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 dec. 2025
- Raport curent (emitent străin)10 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)06 nov. 2025
- Raport anual (emitent străin)31 oct. 2025
- Raport curent (emitent străin)01 oct. 2025
- Raport curent (emitent străin)17 sept. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-06-30 · SEC / QuantaSing Group Limited · 31 oct. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.