olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
HomesToLife Ltd HTLM
Retail-Furniture Stores · SIC 5712 · Verticală: Magazine de mobilă și electronice (SIC 57xx)
HomesToLife Ltd, companie din Singapore, produce și distribuie mobilier tapițat, în principal prin export B2B și comercializare de piele, cu vânzări de 377,9 milioane USD în exercițiul fiscal 2025. Compania este interesantă acum pentru că integrarea achiziției HTL Marketing din mai 2025 îi extinde activitatea pe trei continente, iar marja brută a crescut în 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea HomesToLife Ltd (HTLM) costa 1,18 USD (−20,81 % într-o zi), cu capitalizare 105,8 mil USD, P/E 6,6 pe un EPS diluat de 0,18 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 68,09 %, beta 0,03, interval pe 52 de săptămâni 1,18–3,36 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 19,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,35 – 1,96
- sub banda inferioară · %B -0,28 · lățimea benzii 36,8 %
- SMA 50 / 200
- 1,74 / 1,95
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −37,6 % | −0,9 % | −36,6 pp | — |
| 3 luni | −37,9 % | +1,2 % | −39,1 pp | — |
| 6 luni | −33,7 % | +4,8 % | −38,5 pp | — |
| De la început de an | −51,2 % | +10,7 % | −62,0 pp | — |
| 1 an | −63,4 % | +11,1 % | −74,5 pp | +16,4 % |
| 3 ani | indisponibil | +80,7 % | indisponibil | +12,4 % |
| 5 ani | indisponibil | +64,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,4, mediană 52,7, max 91,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,0 mil | 326,0 mil | 335,1 mil | 377,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +5.357,6 % | +2,8 % | +12,8 % |
| Profit net | 814,7 mii | 10,3 mil | 8,4 mil | 16,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +1.166,3 % | −18,4 % | +96,6 % |
| EPS diluat | 0,06 | 0,12 | 0,09 | 0,18 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +100,0 % | −25,0 % | +100,0 % |
| netă % | 13,6 % | 3,2 % | 2,5 % | 4,4 % |
| Flux de numerar liber | 1,7 mil | 18,6 mil | -131,0 mii | 12,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 27,3 mil USD
- Datorie financiară
- 10,4 mil USD
- Datorie netă
- -16,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 27,8 mil USD
- Active totale
- 139,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,37x
- Lichiditate curentă
- 1,19x
- ROE
- 85,9 %
- ROA
- 12,8 %
- Marja FCF
- 3,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,0 mil | 326,0 mil | 335,1 mil | 377,9 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,3 mil | 239,7 mil | 252,0 mil | 272,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 3,7 mil | 86,2 mil | 83,0 mil | 105,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 742,9 mii | 17,2 mil | 9,5 mil | 19,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 881,7 mii | 1,0 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 814,7 mii | 12,2 mil | 10,8 mil | 20,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 1,9 mil | 2,4 mil | 4,2 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Profit net | 814,7 mii | 10,3 mil | 8,4 mil | 16,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,06 | 0,12 | 0,09 | 0,18 | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 13,3 mil | 88,3 mil | 89,7 mil | 89,7 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,80 | — | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat |
- 2023
- 88,3 mil
- 2024
- 89,7 mil
- 2025
- 89,7 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 36,2 mil | 1,4 mil | 24,9 mil | 27,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 113,4 mii | 66,9 mil | 76,0 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 674,5 mii | 8,0 mil | 9,6 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 3,8 mil | 107,8 mil | 125,8 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 225,6 mii | 3,7 mil | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 7,1 mil | 118,8 mil | 139,2 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 993,5 mii | 267,8 mii | — | SEC (XBRL)· 07 apr. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 15,3 mil | 10,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 3,3 mil | 102,9 mil | 105,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 5,5 mil | 108,1 mil | 111,3 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 15,7 mil † | 12,1 mil † | 10,7 mil † | 27,8 mil † | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 14,7 mil | 89,7 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- —
- 2024
- 14,7 mil
- 2025
- 89,7 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,7 mil | 18,8 mil | 384,5 mii | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 14,6 mii | 275,7 mii | 515,5 mii | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,7 mil ≈ | 18,6 mil ≈ | -131,0 mii ≈ | 12,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -14,6 mii | -275,7 mii | -515,5 mii | -2,1 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -921,5 mii | -23,3 mil | -5,5 mil | -9,4 mil | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | 11,8 mil | — | SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -275,7 mii
- 2024
- -515,5 mii
- 2025
- -2,1 mil
SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 88 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 105,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie73
- Evaluare100
- Randamente74
- Calitate81
- Creștere100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,64 – 14,20 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)2,79 – 4,27 (Mijloc 3,36)WACC 8,9 % · FCFF de pornire 13,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E2,64 – 4,58 (Mijloc 2,88)7 firme folosite · multiplul median 16,0x · quartile 14,7x – 25,5xARHS, BBY, GME, IZM, LOVE, RH, WSM
- Dividende actualizate (DDM)10,56 – 14,20 (Mijloc 12,11)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 88/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 256,2 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 4,4 % | 67 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 74,6 % | 64 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 298,5 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 44,2 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 13,8x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 33 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 6,6x | 100 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 11,7 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 11,1 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 95,6 % | 35 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie73/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate81/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente74/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
HomesToLife Ltd (HTLM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 377,9 mil USD în 2025; creștere an/an 12,8 %; marjă netă 4,4 %; ROE 85,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,79–4,58 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,36 USD, prețul de 1,18 USD lasă un potențial de 184,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 64,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 88/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 256,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 298,5 %
- CAGR EPS 3 ani: 44,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 13,8x
- P/E (TTM): 6,6x
- Randament FCF: 11,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 11,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Magazine de mobilă și electronice (SIC 57xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WSMWilliams-Sonoma, Inc. | 29,8 mld | 25,9 | 55,0 % | 14,7 % | +1,2 % | +30 % / +236 % |
| BBYBest Buy Co., Inc. | 20,1 mld | 15,9 | 43,1 % | 3,0 % | +0,4 % | +16 % / +43 % |
| GMEGameStop Corp. | 12,2 mld | 16,0 | 15,8 % | 25,2 % | −5,1 % | +9 % / +76 % |
| RHRh | 2,8 mld | 26,1 | 280,7 % | 3,2 % | +8,1 % | −15 % / −33 % |
| ARHSArhaus, Inc. | 1,7 mld | 25,1 | 17,3 % | 4,9 % | +8,5 % | +24 % / +44 % |
| LOVEThe Lovesac Company | 235,5 mil | 13,5 | 8,8 % | 2,6 % | +2,4 % | +18 % / −1 % |
| HTLMHomesToLife Ltd | 105,8 mil | 6,6 | 85,9 % | 4,4 % | +12,8 % | −63 % / indisponibil |
| AMCIAmc Robotics Corporation | 47,0 mil | — | -392,8 % | -506,4 % | −41,4 % | −73 % / −80 % |
| IZMIczoom Group Inc. | 7,5 mil | 6,8 | 7,8 % | 0,6 % | +5,1 % | −62 % / −92 % |
| HVTHaverty Furniture Companies, Inc | — | — | 7,6 % | 2,9 % | +5,0 % | +34 % / +12 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HTLM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,79 Randament total -19 % · Pe an -19 % | 1,39 Randament total 36 % · Pe an 36 % | 2,09 Randament total 98 % · Pe an 98 % |
| 3 ani | 0,94 Randament total 24 % · Pe an 7 % | 1,84 Randament total 118 % · Pe an 30 % | 3,01 Randament total 233 % · Pe an 49 % |
| 5 ani | 1,11 Randament total 76 % · Pe an 12 % | 2,43 Randament total 228 % · Pe an 27 % | 4,33 Randament total 427 % · Pe an 39 % |
- P/E la ieșire± 0,46
- Marja netă± 0,32
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,24
- Diluare anuală± 0,03
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026).
Pe scurt
HomesToLife Ltd, companie din Singapore, produce și distribuie mobilier tapițat, în principal prin export B2B și comercializare de piele, cu vânzări de 377,9 milioane USD în exercițiul fiscal 2025 1. Compania este interesantă acum pentru că integrarea achiziției HTL Marketing din mai 2025 îi extinde activitatea pe trei continente, iar marja brută a crescut în 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o integrare verticală puternică, de la design și aprovizionare până la logistică și distribuție, ceea ce îi permite să livreze produse la scară globală.
- Portofoliul de șase mărci și prezența în mii de puncte de vânzare oferă acoperire largă a pieței și flexibilitate între branduri proprii și white-label.
- Conducerea are experiență îndelungată în industria mobilierului tapițat, ceea ce sprijină relațiile cu clienții și furnizorii.
Puncte slabe
- Divizia de export domină veniturile, ceea ce face compania sensibilă la cererea câtorva piețe și la ciclurile de comandă ale distribuitorilor.
- Compania a raportat profit net în 2025, dar istoricul ei de creștere ar putea să nu fie susținut în viitor, iar cheltuielile operaționale cresc constant.
- Divizia de comerț cu piele are marje foarte subțiri, ceea ce limitează contribuția sa la profitabilitatea totală.
Oportunități
- Extinderea în piețe asiatice cu venituri în creștere ar putea sprijini noi zone de creștere pentru brandurile HomesToLife și Domicil.
- Integrarea HTL Marketing ar putea aduce sinergii în design, dezvoltare de produse și marketing pe mai multe piețe.
- Segmentul premium și creșterea valorii medii a comenzilor ar putea sprijini marjele, dacă tendința se menține.
Amenințări
- Concurența intensă din retail și export ar putea presa prețurile și marjele, mai ales din partea concurenților cu resurse mai mari.
- Creșterea costurilor de finanțare sau a dobânzilor ar putea afecta profitabilitatea și flexibilitatea financiară a grupului.
- Un eventual regim fiscal diferit în Singapore ar putea modifica sarcina fiscală a companiei, dacă autoritățile ajung la altă concluzie privind rezidența.
Riscuri
- Integrarea achiziției HTL Marketingridicat
Compania avertizează că beneficiile achiziției ar putea să nu se materializeze și că integrarea poate consuma resurse semnificative și atenție managerială 1.
- Dependența de divizia de exportridicat
Exportul reprezintă cea mai mare parte a veniturilor, astfel încât o scădere a cererii din câteva piețe ar putea afecta rezultatele grupului 1.
- Concurență intensămediu
Concurenții pot avea branduri mai cunoscute, resurse mai mari și costuri de livrare mai mici, ceea ce ar putea presa marjele 1.
- Rezidența fiscală în Singaporemediu
Autoritatea fiscală ar putea considera compania rezidentă în Singapore, ceea ce ar modifica regimul fiscal al unei părți din venituri 1.
- Sezonalitate și expansiune costisitoarescăzut
Comenzile au vârfuri sezoniere, iar expansiunea în retail prin contracte de închiriere pe termen lung ar putea crește costurile dacă strategia nu funcționează 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a marjei brute în 2025, susținută de mixul de produse și de achiziția HTL Marketing, ar putea continua dacă integrarea reușește 1.
- Rețeaua integrată de aprovizionare și portofoliul de mărci pot oferi un avantaj de cost și de livrare față de multe alte companii din sector 1.
- Diversificarea geografică pe trei regiuni ar putea reduce dependența de o singură piață, dacă expansiunea în Asia-Pacific continuă 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de exportul en-gros și marjele care variază de la o divizie la alta ar putea face profitabilitatea mai volatilă decât pare la nivel agregat 1.
- Achiziția HTL Marketing, realizată cu acțiuni nou emise, ar putea genera diluție și riscuri de integrare dacă beneficiile așteptate întârzie 1.
- Dacă costurile de vânzare, distribuție și finanțare continuă să crească mai repede decât veniturile, marjele ar putea fi presate 1.
De urmărit
- Progresul integrării HTL Marketing și al sinergiilor declarate2026
- Evoluția marjei brute pe divizii, în special la exportQ1 2027
- Rezultatul eventualei reevaluări a rezidenței fiscale în Singapore2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (29 oct. 2026), 6-K (27 oct. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026).
Afacerea
HomesToLife Ltd este o companie globală de mobilier pentru locuințe, cu sediul în Singapore, activă prin trei divizii: export către parteneri de retail din întreaga lume, comerț cu piele și retail direct în Singapore și Coreea de Sud 1. Grupul pornește de la o moștenire de peste 50 de ani și combină retailul, distribuția en-gros și aprovizionarea, cu producție în China, Vietnam și India 1. Ca model operațional, compania acoperă design, managementul furnizorilor, logistică și distribuție, susținând atât mărci proprii, cât și produse white-label 1.
Compania a fost listată pe Nasdaq Capital Market sub simbolul HTLM la 1 octombrie 2024 1. În mai 2025 a achiziționat HTL Marketing, un procurator B2B de canapele premium și materiale din piele, de la o parte afiliată, plătind cu 75.000.000 de acțiuni ordinare nou emise 1. Grupul deține șase mărci de mobilier, printre care Domicil, Fabbrica, Corium, HomesToLife, RelaxStudio și Gallery 1.
Structura juridică este una de holding cu sediul în Insulele Cayman, cu operațiuni prin subsidiare din Singapore, Coreea de Sud, Franța, Australia, Japonia, Marea Britanie și Taiwan, în urma reorganizării din 2024 1. Compania declară că nu este rezidentă fiscală în Singapore, dar autoritatea fiscală locală poate ajunge la o altă concluzie, ceea ce ar schimba regimul fiscal aplicabil 1.
Segmente
Comerț cu piele
Divizia de comerț cu piele achiziționează piei brute de la furnizori globali și le vinde către tăbăcării afiliate, reprezentând 5,1% din venituri în 2025, cu marjă brută de doar 3,8% 1. Este o activitate cu marje subțiri, dar care asigură aprovizionarea și controlul costurilor.
Piața în context
Compania vinde în Europa, care a generat 59,7% din venituri în 2025, în Asia-Pacific, cu 26,9%, și în America de Nord, cu 13,4% 1. Cererea depinde de consumul și de condițiile economice din aceste regiuni, iar piața de mobilier este descrisă ca intens competitivă, cu jucători globali și regionali 1.
Compania se așteaptă ca piața de mobilier să fie influențată de creșterea economică în Asia-Pacific, Europa și America de Nord, dar nu oferă o estimare cantitativă a dimensiunii pieței 1. Ar putea exista presiuni dacă cererea consumatorilor sau condițiile macroeconomice se deteriorează.
Tendințe
- Integrarea HTL Marketingmixt
Achiziția HTL Marketing extinde operațiunile în Asia-Pacific, Europa și America de Nord, dar compania avertizează că beneficiile preconizate pot să nu se materializeze integral 1. Dacă integrarea reușește, ar putea susține creșterea veniturilor pe mai multe piețe.
- Creșterea marjei brutevânt din spate
Marja brută a crescut în 2025, cu o schimbare favorabilă a mixului de produse, pe fondul unei cote mai mari de canapele din textil, care au marje mai bune 1. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini profitabilitatea.
- Costurile de vânzare și distribuțievânt din față
Cheltuielile de vânzare și distribuție au crescut mai repede decât veniturile în 2025, din cauza transportului maritim, a comisioanelor și a garanțiilor 1. Dacă aceste costuri rămân ridicate, ar putea limita îmbunătățirea profitabilității.
- Costul creditului și dobânzilevânt din față
Compania ar putea avea nevoie de finanțare prin credite bancare, iar creșterea dobânzilor ar putea majora costul îndatorării și ar putea reduce flexibilitatea financiară 1. Expunerea depinde de nivelul datoriei pe care o va contracta.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență din partea magazinelor de mobilier, a retailerilor de tip big box, a magazinelor universale, a retailerilor specializați și a platformelor online în Singapore și Coreea de Sud, iar în export cu alți grosiști globali și regionali de mobilier tapițat 1. Concurenții pot avea istoric mai lung, recunoaștere mai mare a brandului și resurse financiare superioare 1.
Factorii de competitivitate includ dimensiunea și compoziția bazei de clienți, calitatea și prețul produselor, capacitatea de a anticipa cererea și reputația brandului 1. Compania susține că rețeaua integrată de aprovizionare îi permite termene de livrare de 8 până la 12 săptămâni, mai rapide decât mulți concurenți 1.
- Retaileri de mobilier și magazine universale din Singapore și Coreea de Sud
Competitori ai diviziei de retail, cu rețele locale și platforme online, fără un emitent identificat în sursă.
- Grosiști globali și regionali de mobilier tapițat
Concurenți ai diviziilor de export și comerț cu piele, menționați generic în document fără denumiri.
- Retaileri de tip big box și magazine specializate
Competitori care pot avea resurse financiare și recunoaștere de brand mai mari, conform riscurilor declarate.
- Platforme de comerț online
Competitori în retailul online, care concurează pe prețuri, livrare și experiența de cumpărare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)05 mai 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / HomesToLife Ltd · 23 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.