olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Hancock Whitney Corporation HWC

State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)

73,26USD+0,88 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Hancock Whitney este o holding bancară din Gulfport, Mississippi, care deservește clienți comerciali, mici afaceri și persoane fizice în sud-estul SUA, cu un bilanț de 35,5 miliarde USD la finalul lui 2025. În 2026 a integrat achiziția OFB Bancshares, ceea ce a mărit vizibil volumul de credite și depozite.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hancock Whitney Corporation (HWC) costa 73,26 USD (+0,88 % într-o zi), cu capitalizare 5,9 mld USD, P/E 14,3 pe un EPS diluat de 5,11 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,59 %, beta 1,04, interval pe 52 de săptămâni 56,22–79,78 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 127,0 mil USD (+11,8 % an/an), EPS diluat 1,55 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,9 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
14,3
EPS diluat TTM 5,11 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
6,97 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,59 %
DPS 12 luni 1,90
Beta (2 ani)
1,04
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
56,2279,78

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,4
neutru
Bollinger (20, 2)
71,55 – 73,94
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 3,3 %
SMA 50 / 200
73,52 / 70,94
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,17 / -0,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,1 %−2,0 %+2,1 pp—
3 luni−6,5 %−2,2 %−4,3 pp—
6 luni+6,7 %+4,3 %+2,5 pp—
De la început de an+15,0 %+10,6 %+4,5 pp—
1 an+27,1 %+10,5 %+16,6 pp+26,7 %
3 ani+90,0 %+73,7 %+16,4 pp+76,9 %
5 ani+41,4 %+61,7 %−20,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,1 %
06 feb. 2026 → 18 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,0 %
08 feb. 2022 → 11 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,2 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
127,0 mil USD
+11,8 % an/an
EPS diluat
1,55
+17,4 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Amortizare și depreciere8,2 mil ≈7,8 mil7,8 mil7,2 mil ≈6,1 mil ≈6,2 mil6,3 mil6,3 mil ≈
Profit înainte de impozit145,3 mil150,5 mil149,2 mil144,6 mil160,3 mil158,3 mil58,7 mil162,2 mil
Impozit pe profit29,7 mil28,4 mil29,7 mil31,0 mil32,9 mil32,7 mil11,3 mil35,2 mil
Profit net115,6 mil122,1 mil119,5 mil113,5 mil127,5 mil125,6 mil47,4 mil127,0 mil
EPS diluat1,331,41 ≈1,381,321,491,50 ≈0,571,55
Flux de numerar operațional162,5 mil ≈191,6 mil104,2 mil125,8 mil ≈158,8 mil ≈153,0 mil114,4 mil151,3 mil ≈
Investiții (capex)3,9 mil ≈2,7 mil4,0 mil3,8 mil ≈3,8 mil ≈7,1 mil5,9 mil860,0 mii ≈
Dividende plătite34,8 mil ≈34,7 mil39,6 mil38,7 mil ≈38,4 mil ≈37,2 mil42,1 mil40,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni15,2 mil ≈7,9 mil20,7 mil39,4 mil ≈40,1 mil ≈146,6 mil94,6 mil46,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 86 din propriul istoric de 7 trimestre (min 9,7, mediană 11,2, max 14,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit netindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil392,6 mil460,8 mil486,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+17,4 %+5,5 %
EPS diluat3,723,72-0,545,225,984,505,285,67
EPS diluat an/an+50,0 %0,0 %−114,5 %indisponibil+14,6 %−24,7 %+17,3 %+7,4 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber398,5 mil309,2 mil317,3 mil562,1 mil812,9 mil470,2 mil615,5 mil523,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
563,0 mil USD
Datorie financiară
1,2 mld USD
Datorie netă
653,7 mil USD
Capitaluri proprii
4,5 mld USD
Active totale
35,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,27x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
11,3 %
ROA
1,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
288,5 mil
2024
364,1 mil
2025
406,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
836,8 mil
2024
819,9 mil
2025
851,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
490,1 mil
2024
574,0 mil
2025
612,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
392,6 mil
2024
460,8 mil
2025
486,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,50
2024
5,28
2025
5,67

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,20
2024
1,50
2025
1,80

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
561,2 mil
2024
574,9 mil
2025
563,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Credite
2023
23,9 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2024verificat

Active totale
2023
35,6 mld
2024
35,1 mld
2025
35,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Depozite
2023
29,7 mld
2024
29,5 mld
2025
29,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,2 mld
2024
639,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
236,3 mil
2024
210,5 mil
2025
199,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
31,8 mld
2024
31,0 mld
2025
31,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,8 mld †
2024
4,1 mld †
2025
4,5 mld †

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
104,7 mil
2024
130,8 mil
2025
153,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
37,7 mil
2025
246,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
5,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
7,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-1,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
9,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
37,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
59,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Credite / depozite
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 32 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

73,26 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
9,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

17/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2365derivat 205

Scorul pe grupe

  • Randamente60
  • Creștere0
  • Evaluare30
  • Calitate34

Interval de valoare estimat

Jos
54,68
USD pe acțiune
Mijloc
58,69
USD pe acțiune
Sus
68,80
USD pe acțiune
Preț: 73,26 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -19,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -24,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 23,65 – 81,32 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual54,68 – 57,15 (Mijloc 55,89)
  • P/B justificat51,16 – 68,80 (Mijloc 58,69)
  • Dividende actualizate (DDM)23,65 – 31,81 (Mijloc 27,13)
  • Colegi: P/E56,47 – 69,61 (Mijloc 63,42)
    33 firme folosite · multiplul median 12,4x · quartile 11,1x – 13,6x
    ALLY, BFST, BNY, BOTJ, BSRR, BWFG, CBSH, CFFI, CFG, CIVB, COFS, COLB, EWBC, FBP, FCCO, FHB, FVCB, FXNC, HTH, IBCP, LKFN, MTB, MVBF, NTRS, ORRF, PEBO, RBB, SBFG, STT, TCBI, UVSP, WASH, WTFC
  • Colegi: P/B62,48 – 81,32 (Mijloc 71,55)
    35 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5x
    ALLY, AVBH, BFST, BOTJ, BSRR, BWFG, CBFV, CBSH, CFFI, CFG, CIVB, COFS, COLB, EWBC, FBP, FCCO, FHB, FITB, FVCB, FXNC, HTH, IBCP, INBK, LKFN, MTB, MVBF, ORRF, PEBO, RBB, SBFG, STT, TCBI, UVSP, WASH, WTFC
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: State Commercial Banks (SIC 6022)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 32/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate9,7 %21 (față de colegi)22 %
ROA · Calitate1,2 %57 (pe interval fix)8 %
Cost / venit · Calitate59,7 %21 (pe interval fix)14 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate3,2 %67 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-1,8 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare1,3x46 (față de colegi)14 %
P/E (TTM) · Evaluare14,3x14 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamente2,6 %60 (față de colegi)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate34/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente60/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare30/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HANCOCK WHITNEY CORPORATION (HWC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 1,1 mld USD în 2025; ROE 9,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 54,68–68,80 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 58,69 USD, prețul de 73,26 USD lasă un potențial de -19,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -24,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 32/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROE: 9,7 %
  • Cost / venit: 59,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: -1,8 %
  • P/E (TTM): 14,3x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.

Față de mediana verticalei

State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,3x
mediana verticalei 12,5x
peste mediană (+15,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 18,8x
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,3x
la mediană
ROE
9,7 %
mediana verticalei 11,2 %
sub mediană (−13,6 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 136,3 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
—
mediana verticalei 6,7 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,6 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+19,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation100,5 mld16,415,0 %32,6 %+7,8 %+33 % / +209 %
FITBFifth Third Bancorp48,7 mld18,19,4 %—−2,0 %+24 % / +86 %
STTState Street Corporation46,2 mld13,613,1 %23,8 %+7,3 %+43 % / +133 %
MTBM&T Bank Corp32,1 mld11,610,7 %178,1 %+7,5 %+17 % / +73 %
NTRSNorthern Trust Corporation31,3 mld13,318,4 %28,8 %−2,5 %+31 % / +118 %
CFGCitizens Financial Group Inc27,0 mld12,78,9 %25,4 %+5,6 %+19 % / +136 %
EWBCEast West Bancorp, Inc.18,1 mld12,716,6 %—+4,4 %+24 % / +110 %
ALLYAlly Financial Inc.11,8 mld8,89,9 %16,8 %−3,3 %−5 % / +35 %
WTFCWintrust Financial Corp10,5 mld12,412,2 %338,9 %+5,9 %+16 % / +82 %
COLBColumbia Banking System, Inc.8,9 mld12,511,0 %401,7 %+18,8 %+13 % / +40 %
CBSHCommerce Bancshares, Inc.8,1 mld13,814,6 %—indisponibil+9 % / +29 %
HWCHancock Whitney Corporation5,9 mld14,39,7 %—indisponibil+27 % / +90 %
TCBITexas Capital Bancshares Inc4,5 mld13,410,2 %—indisponibil+18 % / +93 %
FBPFirst Bancorp4,1 mld11,219,5 %29,0 %+2,4 %+34 % / +77 %
FHBFirst Hawaiian, Inc.3,1 mld11,69,9 %30,3 %+8,9 %+4 % / +32 %
HTHHilltop Holdings Inc.2,1 mld15,76,6 %—indisponibil+10 % / +28 %
LKFNLakeland Financial Corporation1,6 mld14,115,4 %—−2,1 %+8 % / +13 %
PEBOPeoples Bancorp Inc.1,4 mld11,710,1 %136,3 %+2,3 %+34 % / +35 %
UVSPUnivest Financial Corporation1,1 mld12,410,0 %27,2 %+9,6 %+30 % / +120 %
BFSTBusiness First Bancshares, Inc.1,1 mld11,610,1 %768,0 %+1,2 %+27 % / +63 %
ORRFOrrstown Financial Services, Inc.890,4 mil10,214,8 %232,4 %+36,0 %+27 % / +89 %
IBCPIndependent Bank Corporation826,9 mil10,814,4 %219,8 %+0,3 %+14 % / +72 %
WASHWashington Trust Bancorp Inc768,3 mil14,010,2 %23,7 %+127,6 %+42 % / +51 %
CIVBCivista Bancshares, Inc.599,1 mil11,011,2 %276,9 %−0,5 %+27 % / +84 %
BWFGBankwell Financial Group, Inc.584,1 mil13,714,1 %1.431,4 %+44,0 %+60 % / +172 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HWC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Hancock Whitney este o holding bancară din Gulfport, Mississippi, care deservește clienți comerciali, mici afaceri și persoane fizice în sud-estul SUA, cu un bilanț de 35,5 miliarde USD la finalul lui 2025 1. În 2026 a integrat achiziția OFB Bancshares, ceea ce a mărit vizibil volumul de credite și depozite 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază de clienți relațional, o prezență locală puternică în mai multe state din sud și un raport de eficiență în îmbunătățire, ceea ce susține profitabilitatea 13.
  • Capitalul este solid, cu un raport de tier 1 comun ridicat, deși a scăzut după achiziție, și există o capacitate de absorbție a pierderilor de credit 13.
  • Achizițiile Sabal și OFB au adus active administrate și depozite noi în Florida, ceea ce consolidează poziția pe piețele de creștere 13.

Puncte slabe

  • Concentrarea geografică în Golful Sudului expune compania la condițiile economice regionale și la evenimente climatice 12.
  • Costurile de integrare și pierderile de achiziție au redus profitul trimestrial și au crescut cheltuielile, iar efectul complet nu este încă vizibil 3.
  • Creditele neperformante au crescut în trimestrul trei 2026, chiar dacă creditele critice au scăzut, ceea ce indică o calitate mai fragilă a portofoliului 3.

Oportunități

  • Extinderea în Florida și Texas, împreună cu angajarea de bancheri noi, poate aduce creștere a creditelor și depozitelor în piețe cu creștere demografică 1.
  • Dacă costul depozitelor scade, marja dobânzii nete ar putea crește și mai mult, sprijinind veniturile din dobânzi 13.
  • Serviciile de administrare a averilor și de trust extinse prin Sabal ar putea genera venituri din comisioane mai mari 1.

Amenințări

  • O recesiune în sud ar putea crește pierderile de credit și ar putea reduce cererea pentru credite comerciale și imobiliare 12.
  • Concurența intensă pentru depozite ar putea presa marjele dacă dobânzile rămân ridicate sau cresc din nou 1.
  • Politicile comerciale, tarifele și schimbările de reglementare ar putea crește costurile operaționale și de conformitate 2.

Riscuri

  • Expunerea la economia regionalăridicat

    Activitatea companiei depinde de condițiile din Golful Sudului, iar o deteriorare a acestora ar putea afecta cererea de credite și capacitatea de plată a clienților 1. Severitatea este ridicată dacă recesiunea se extinde în regiune.

  • Sensibilitatea la dobânzimediu

    Schimbările bruște ale ratelor ar putea reduce marja dobânzii nete și valoarea titlurilor din portofoliu 1. Severitatea este medie.

  • Riscul de integrare a achizițiilormediu

    Integrarea OFB și Sabal ar putea întârzia realizarea sinergiilor sau ar putea genera costuri neprevăzute 23. Severitatea este medie.

  • Riscul cibernetic și operaționalmediu

    Dependența de furnizori terți și de modele de date ar putea expune compania la întreruperi sau incidente de securitate 2. Severitatea este medie.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă integrarea OFB se finalizează conform planului, compania ar putea beneficia de o bază mai mare de depozite fără dobândă și de o marjă a dobânzii nete în creștere 3.
  • Îmbunătățirea raportului de eficiență arată că managementul poate controla cheltuielile în timp ce investește în creștere 3.
  • Extinderea în Florida și Texas oferă șanse de creștere a creditelor și depozitelor în piețe dinamice 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă economia regională se deteriorează, pierderile de credit ar putea crește și ar putea presa profitabilitatea băncii 12.
  • Costurile de achiziție și integrare ar putea continua să reducă profitul în trimestrele viitoare dacă sinergiile întârzie 3.
  • Creșterea creditelor neperformante din trimestrul trei 2026 ar putea semnala o problemă de calitate a portofoliului 3.

De urmărit

  • Evoluția marjei dobânzii nete și a costului depozitelor după integrarea OFBQ4 2026
  • Nivelul creditelor neperformante și al provizioanelor pentru pierderi de creditQ4 2026
  • Progresul sinergiilor din achiziția OFB și al costurilor de integrare2027
  • Ritmul planului de creștere organică, inclusiv angajările de bancheri și deschiderea de sucursale în Texas2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Hancock Whitney Corporation este o societate holding bancară înregistrată la Federal Reserve și este activă prin banca sa de stat din Mississippi, Hancock Whitney Bank, plus câteva filiale nebancare 1. Banca oferă depozite, credite comerciale și pentru consumatori, servicii de trezorerie, scrisori de garanție și servicii de administrare a averilor și investițiilor 1. Compania este listată la Nasdaq sub simbolul HWC și își descrie strategia ca fiind aceea de a oferi produsele unei bănci regionale păstrând atmosfera și serviciul unei bănci comunitare 1.

La 31 decembrie 2025 compania avea 180 de sucursale și 221 de bancomate în zona sa de operare, care include sudul și centrul statului Mississippi, Alabama, Louisiana, Florida, anumite zone din Texas și zonele metropolitane Nashville și Atlanta 1. Compania a raportat un plan de creștere organică pe mai mulți ani, anunțat la sfârșitul lui 2024, care prevede angajarea de bancheri noi și extinderea în Florida și Texas 1.

În mai 2025 compania a achiziționat Sabal Trust Company, din Florida, care a adăugat active administrate de circa 3 miliarde USD 1. La 1 august 2026 a fost finalizată achiziția OFB Bancshares, societatea mamă a One Florida Bank, iar rezultatele din trimestrul trei 2026 includ costuri de integrare cu impact pe profit 3.

Segmente

Credite

Portofoliul de credite include comercial și industrial, imobiliare comerciale generatoare de venit, construcții și dezvoltare, credite ipotecare rezidențiale și credite de consum 1. Creditele au crescut cu 2,0 miliarde USD în trimestrul trei 2026, inclusiv 1,7 miliarde USD preluate din OFB 3.

Depozite

Depozitele sunt sursa principală de finanțare și includ conturi fără dobândă, conturi de tranzacții cu dobândă, economii, piețe monetare și depozite la termen 1. La 30 septembrie 2026 depozitele fără dobândă reprezentau 33% din total 3.

Administrare averi și finanțare echipamente

Banca oferă servicii de trust și administrare a investițiilor pentru planuri de pensii, companii și persoane fizice, iar filialele Hancock Whitney Equipment Finance oferă leasing către clienți mijlocii și corporativi 1. Achiziția Sabal a extins această linie în Florida centrală 1.

Piața în context

Compania activează pe piețele regionale din sudul SUA, unde concurează cu bănci locale și regionale pentru depozite și credite comerciale. Compania notează că dobânzile oferite depozitelor sunt influențate de dobânzile practicate de concurenți pe piețele locale 1. Condițiile macroeconomice din Golful Sudului influențează direct cererea de credite și capacitatea de rambursare a clienților 1.

Scenariul de bază al managementului pentru economie anticipează o încetinire a creșterii și o creștere a șomajului în 2026, iar un scenariu negativ, cu recesiune ușoară, a fost ponderat în calculul pierderilor de credit 1. Aceste ipoteze definesc contextul în care compania își evaluează riscul de credit și provizioanele 1.

Tendințe

  • Dobânzile și marja netămixt

    Marja dobânzii nete s-a extins în 2025, iar în trimestrul trei 2026 a crescut la 3,61%, sprijinită de contabilizarea achiziției OFB și de randamentul activelor, dar presată de costul mai mare al depozitelor 3. Dacă dobânzile scad sau cresc, efectul asupra venitului net din dobânzi poate fi diferit 1. Efectul este mixt.

  • Integrarea achiziției OFBmixt

    Integrarea OFB a adus credite și depozite noi, dar a generat și costuri de achiziție și de personal care au redus profitul trimestrial și au crescut cheltuielile operaționale 3. Dacă integrarea decurge conform planului, sinergiile ar putea sprijini eficiența pe termen mediu 2.

  • Calitatea creditelorvânt din față

    Creditele critice comerciale au scăzut în trimestrul trei 2026, iar rata pierderilor nete s-a menținut stabilă, însă creditele neperformante au crescut 3. Dacă deteriorarea economică se accentuează, provizioanele ar putea crește 1.

  • Creșterea organică și randamentul eficiențeivânt din spate

    Planul de creștere organică prevede angajarea a sute de bancheri și deschiderea de noi sucursale în Texas, iar raportul eficienței s-a îmbunătățit până la 54,46% în trimestrul trei 2026 13. Această tendință susține profitabilitatea dacă veniturile cresc mai repede decât costurile 3.

Poziția concurențială

Hancock Whitney concurează cu alte bănci comerciale și de retail din zona sa de operare, atât cu bănci regionale mari, cât și cu instituții locale, pentru depozite și credite 1. Sursele din raportul anual notează că unele concurente au resurse financiare mai mari sau se supun unor reglementări diferite 2.

Concurența pentru depozite a fost intensificată de dobânzile ridicate și de produsele competitive, ceea ce a determinat creșterea costurilor de finanțare ale băncii 3. Compania ajustează prețurile depozitelor pentru a rămâne competitivă pe piețele sale locale 1.

  • Bănci regionale din sudul SUA

    Bănci care operează în aceleași state și concurează pentru depozite și credite comerciale, menționate generic în raportul anual.

  • Bănci locale și comunitare din Mississippi și Alabama

    Instituții locale care concurează pentru clienții mici și mijlocii din aceleași piețe.

  • Bănci din Florida și Texas

    Concurenți activi în zonele de extindere ale companiei, unde se desfășoară planul de creștere organică.

  • Companii de administrare a averilor și trust

    Furnizori nebancari de servicii de trust și investiții, cu care Hancock Whitney concurează în segmentul de administrare a averilor.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent20 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial07 aug. 2026
  • Raport curent03 aug. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent21 iul. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 iul. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 mai 2026
    Acord material · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 mai 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent30 apr. 2026
    Vot al acționarilor
  • Raport curent21 apr. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hancock Whitney Corporation · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Hancock Whitney Corporation · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hancock Whitney Corporation · 20 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.