olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Inhibikase Therapeutics, Inc. IKT
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Inhibikase Therapeutics dezvoltă IKT-001, un promitor oral al imatinibului, pentru hipertensiunea arterială pulmonară, o boală rară și progresivă care afectează aproximativ 50.000 de americani. Compania se află acum în faza pivotală de Faza 3 IMPROVE-PAH, cu aprobări de reglementare în 26 de țări, ceea ce face ca evoluția studiului să fie momentul decisiv pentru companie.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Inhibikase Therapeutics, Inc. (IKT) costa 1,44 USD (−7,99 % într-o zi), cu capitalizare 200,9 mil USD, beta 1,52, interval pe 52 de săptămâni 1,41–2,52 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 0 USD, profit net de -19,6 mil USD, EPS diluat -0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,39 – 1,91
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 31,7 %
- SMA 50 / 200
- 2,00 / 1,93
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,14 / -0,14
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −27,3 % | −5,9 % | −21,3 pp | — |
| 3 luni | −40,2 % | −4,6 % | −35,6 pp | — |
| 6 luni | −27,6 % | +0,2 % | −27,9 pp | — |
| De la început de an | −29,8 % | +7,4 % | −37,2 pp | — |
| 1 an | −15,3 % | +8,2 % | −23,5 pp | +2,5 % |
| 3 ani | +39,8 % | +68,4 % | −28,6 pp | +19,2 % |
| 5 ani | −88,9 % | +56,5 % | −145,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
| Cercetare și dezvoltare | 4,2 mil | 7,2 mil | 10,5 mil | 5,3 mil | 7,6 mil | 6,4 mil | 10,8 mil | 13,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,6 mil | 5,7 mil | 5,2 mil | 5,9 mil | 5,6 mil | 6,8 mil | 7,4 mil | 7,7 mil |
| Profit operațional | -5,8 mil | -12,9 mil | -14,6 mil | -10,8 mil | -12,8 mil | -13,8 mil | -17,8 mil | -21,1 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Profit net | -5,8 mil | -12,1 mil | -13,7 mil | -9,9 mil | -11,9 mil | -12,7 mil | -16,4 mil | -19,6 mil |
| EPS diluat | -0,65 | -0,17 ≈ | -0,15 | -0,11 | -0,13 | -0,10 ≈ | -0,10 | -0,11 |
| Flux de numerar operațional | -4,9 mil ≈ | -5,3 mil | -4,1 mil | -5,6 mil ≈ | -10,6 mil ≈ | -7,5 mil | -12,1 mil | -12,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 ≈ | 0 | 13,4 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 698,5 mii | 3,1 mil | 123,4 mii | 260,5 mii | 0 | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | +343,9 % | −96,0 % | +111,0 % | −100,0 % | indisponibil |
| Profit net | -2,8 mil | -14,8 mil | -18,1 mil | -19,0 mil | -27,5 mil | -48,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,81 | -4,28 | -3,16 | -1,16 | -0,49 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -407,7 % | -476,9 % | -14.625,9 % | -7.304,7 % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -14,3 mil | -17,6 mil | -18,1 mil | -19,1 mil | -27,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 178,8 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -178,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 172,9 mil USD
- Active totale
- 181,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 21,70x
- ROE
- -36,0 %
- ROA
- -34,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 698,5 mii | 3,1 mil | 123,4 mii | 260,5 mii | 0 | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 893,8 mii | 11,4 mil | 12,0 mil | 13,6 mil | 17,2 mil | 29,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,6 mil | 6,5 mil | 6,2 mil | 6,7 mil | 11,4 mil | 23,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,8 mil | -14,8 mil | -18,1 mil | -20,1 mil | -28,6 mil | -52,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 29,4 mii | 19,9 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | — | — | -27,5 mii | -48,3 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | — | — | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit net | -2,8 mil | -14,8 mil | -18,1 mil | -19,0 mil | -27,5 mil | -48,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -0,81 | -4,28 | -3,16 | -1,16 | -0,49 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 18,2 mil | 4,2 mil | 6,0 mil | 23,7 mil | 98,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
- 2023
- 6,7 mil
- 2024
- 11,4 mil
- 2025
- 23,6 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- 6,0 mil
- 2024
- 23,7 mil
- 2025
- 98,3 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 14,0 mil | 40,8 mil | 7,2 mil | 9,2 mil | 97,5 mil | 178,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active curente | 14,8 mil | 42,5 mil | 24,4 mil | 14,2 mil | 98,5 mil | 180,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 0 | 236,5 mii | 73,4 mii | 47,1 mii | 0 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active totale | 14,8 mil | 42,5 mil | 24,9 mil | 14,5 mil | 98,6 mil | 181,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,7 mil | 1,1 mil | 1,2 mil | 646,8 mii | 943,0 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 145,8 mii | 150,1 mii | 110,5 mii | 0 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 248,9 mii | — | 381,8 mii | — | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2024verificat |
| Datorii curente | 4,7 mil | 4,1 mil | 3,7 mil | 3,4 mil | 3,7 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,0 mil | 4,1 mil | 3,9 mil | 3,5 mil | 3,7 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,8 mil † | 38,4 mil † | 21,0 mil † | 11,0 mil † | 94,9 mil † | 172,9 mil † | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,1 mil | -14,3 mil | -17,4 mil | -18,1 mil | -19,1 mil | -27,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 0 | 243,3 mii | 14,2 mii | 0 | 13,4 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | -14,3 mil ≈ | -17,6 mil ≈ | -18,1 mil ≈ | -19,1 mil ≈ | -27,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | 0 | -16,0 mil | 11,7 mil | -37,0 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 15,1 mil | 41,1 mil | -204,8 mii | 8,4 mil | 103,5 mil | 108,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 200,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 15,8x | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -21,2 % | 0 (pe interval fix) | 67 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Inhibikase Therapeutics, Inc. (IKT). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2024; creștere an/an -100,0 %; ROE -52,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 15,8x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -21,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 258,8 mld | 27,7 | 78,4 % | 24,1 % | +10,0 % | +39 % / +77 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 216,4 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +39 % / +128 % |
| MRNAModerna, Inc. | 103,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +895 % / +233 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 43,2 mld | — | -93,6 % | -946,8 % | indisponibil | +157 % / +756 % |
| BIIBBiogen Inc. | 37,6 mld | 108,8 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +40 % / +9 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,8 mld | 21,7 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +65 % / +234 % |
| KYMRKymera Therapeutics, Inc. | 10,9 mld | — | -27,3 % | -341,8 % | −16,7 % | +89 % / +517 % |
| KRYSKrystal Biotech, Inc. | 8,9 mld | 40,8 | 17,5 % | 47,9 % | +33,9 % | +38 % / +188 % |
| CGONCG Oncology, Inc. | 5,7 mld | — | -26,4 % | -3.602,7 % | +254,7 % | +45 % / indisponibil |
| SRRKScholar Rock Holding Corporation | 5,5 mld | — | -167,8 % | — | indisponibil | +3 % / +261 % |
| ADPTAdaptive Biotechnologies Corporation | 4,3 mld | — | -37,1 % | -23,7 % | +54,8 % | +36 % / +513 % |
| RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc. | 2,2 mld | — | -48,7 % | -697,1 % | +26,9 % | −24 % / −49 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,0 mld | — | — | -37,4 % | +94,1 % | +6 % / +30 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,8 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −14 % / indisponibil |
| MGTXMeiraGTx Holdings plc | 817,3 mil | 12,1 | 72,2 % | 19,9 % | +144,6 % | +3 % / +63 % |
| SLDBSolid Biosciences Inc. | 689,8 mil | — | -76,9 % | — | −40,6 % | +14 % / +119 % |
| DNAGinkgo Bioworks Holdings, Inc. | 634,6 mil | — | -56,3 % | -260,0 % | −25,1 % | +7 % / −81 % |
| CADLCandel Therapeutics, Inc. | 615,2 mil | — | -81,8 % | — | 0,0 % | +69 % / +794 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 335,4 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −11 % / −71 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 277,0 mil | — | — | -1.367,6 % | +8,8 % | −34 % / +111 % |
| SABSSab Biotherapeutics, Inc. | 267,5 mil | — | -11,3 % | — | −100,0 % | −26 % / −70 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 202,2 mil | 10,9 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +41 % / +66 % |
| PALIPalisade Bio, Inc. | 202,2 mil | — | -51,4 % | -6.388,2 % | indisponibil | −45 % / −88 % |
| ARTVArtiva Biotherapeutics, Inc. | 201,9 mil | — | -36,6 % | — | −100,0 % | +10 % / indisponibil |
| IKTInhibikase Therapeutics, Inc. | 200,9 mil | — | -52,0 % | — | −100,0 % | −15 % / +40 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IKT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Inhibikase Therapeutics dezvoltă IKT-001, un promitor oral al imatinibului, pentru hipertensiunea arterială pulmonară, o boală rară și progresivă care afectează aproximativ 50.000 de americani 1. Compania se află acum în faza pivotală de Faza 3 IMPROVE-PAH, cu aprobări de reglementare în 26 de țări 3, ceea ce face ca evoluția studiului să fie momentul decisiv pentru companie.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un produs în Faza 3 cu desemnare orfană, o structură de proprietate intelectuală cu protecție lungă și o poziție de cercetare bazată pe un medicament cu mulți ani de utilizare clinică 13.
- Finanțarea recentă prin emisiuni de acțiuni și vânzări la piață a adus fonduri importante, care ar putea susține studiul până la citirea datelor din Partea B 23.
- Profilul gastrointestinal îmbunătățit, susținut de date preclinice și din Faza 1 prezentate la o conferință majoră, este un argument diferențiator important 2.
Puncte slabe
- Compania nu are produse aprobate, nu generează venituri din vânzări și a înregistrat pierderi nete repetate de la înființare 12.
- Nu are capacități proprii de producție și nici experiență în marketing sau vânzări de medicamente, ceea ce ar putea cere parteneriate 1.
- Cheltuielile operaționale au crescut rapid, iar numărul de acțiuni în circulație s-a extins semnificativ prin emisiuni și warrante 23.
Oportunități
- Dacă studiul IMPROVE-PAH ar confirma beneficiile, IKT-001 ar putea deveni una dintre puținele terapii orale cu efect modificator al bolii pentru PAH 13.
- Desemnarea orfană și o eventuală exclusivitate de piață ar putea crește atractivitatea produsului pentru parteneri comerciali 3.
- Piața PAH crește constant, iar interesul pentru căile antiproliferative creat de sotatercept ar putea favoriza adoptarea unui nou tratament 1.
Amenințări
- Eșecurile recente ale unor terapii din aceeași clasă ar putea reduce încrederea investitorilor și a medicilor în abordarea companiei 1.
- Sotatercept și alte terapii noi ar putea deveni standardul de îngrijire, ceea ce ar complica poziționarea IKT-001 1.
- Dacă studiile întârzie sau fondurile devin mai greu de obținut, compania ar putea fi nevoită să reducă sau să amâne programele de dezvoltare 12.
Riscuri
- Dependența de un singur produsridicat
Compania depinde în mare măsură de succesul IKT-001 în PAH, iar un rezultat nefavorabil ar putea afecta întreaga activitate 1.
- Riscul studiului Faza 3ridicat
Studiul IMPROVE-PAH ar putea întârzia sau nu ar putea atinge obiectivele primare, iar rezultatele din faze anterioare nu garantează succesul final 13.
- Necesarul de finanțaremediu
Compania ar putea avea nevoie de fonduri suplimentare înainte de citirea datelor, iar condițiile de finanțare ar putea fi mai puțin favorabile 12.
- Diluarea acționarilormediu
Numărul mare de acțiuni și warranturi în circulație ar putea diminua participarea acționarilor existenți la valoarea viitoare 23.
- Dependența de terțiscăzut
Producția și furnizarea materiilor prime depind de furnizori externi, iar pierderea lor ar putea afecta studiile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Faza 3 IMPROVE-PAH ar confirma beneficiile față de placebo, compania ar putea deveni prima cu o terapie orală antiproliferativă cu efect modificator în PAH 13.
- Profilul gastrointestinal îmbunătățit și desemnarea orfană ar putea diferenția IKT-001 de alte opțiuni din piață 23.
- Fondurile recent obținute ar putea acoperi studiul până la citirea datelor din Partea B, reducând riscul imediat de finanțare 23.
Ce ar strica teza
- Fără date de eficacitate în Faza 3, valoarea companiei rămâne speculativă, iar eșecul unui studiu ar putea afecta grav perspectiva ei 1.
- Pierderile nete recurente și diluarea prin noi emisiuni ar putea continua până la aprobare, dacă aceasta vine vreodată 12.
- Eșecul seralutinibului inhalat arată că terenul este dificil, iar concurența din partea sotatercept ar putea limita spațiul de piață pentru IKT-001 1.
De urmărit
- Numărul de țări cu aprobări de reglementare pentru IMPROVE-PAH și începutul înrolării la noile situritrimestrul III 2026
- Stadiul înrolării în Partea A și începutul Părții B a studiului IMPROVE-PAH2027
- Cheltuielile de cercetare și dezvoltare și cash-ul disponibil față de promisiunea de finanțare până la citirea datelorQ3 2026
- Exercitarea warrantelor din seriile A și B, care ar putea aduce fonduri suplimentare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Inhibikase Therapeutics este o companie farmaceutică în stadiu clinic, care dezvoltă terapii menite să modifice evoluția bolilor cardiopulmonare, în special a hipertensiunii arteriale pulmonare (PAH) 1. Produsul principal, IKT-001, este un promitor (prodrug) al imatinibului, administrat oral, a cărui activitate asupra receptorilor tirozin-kinazici de tip III ar putea încetini remodelarea vasculară pulmonară 1. La data ultimului raport trimestrial, compania nu avea produse aprobate și nu genera venituri din vânzări, bazându-se pe finanțări prin emisiuni de acțiuni 12.
În ianuarie 2025 compania a oprit dezvoltarea risvodetinibului pentru a-și concentra resursele pe IKT-001, iar în mai 2025 a acordat ABLi Therapeutics o licență pentru acest produs, cu plăți de etapă și royalty-uri eventuale 1. În februarie 2025 a achiziționat CorHepta Pharmaceuticals, o tranzacție care a adus și o sarcină one-time non-cash legată de cercetarea și dezvoltarea achiziționată 1. Cu cele două tranzacții, compania și-a extins portofoliul și capacitatea științifică, dar și-a concentrat fluxul de cercetare pe PAH 1.
Compania nu deține facilități proprii de producție și se bazează pe organizații terțe de dezvoltare și fabricare (CDMO) pentru materialele preclinice și clinice 1. Comercializarea este încă neprogramată în detaliu: compania nu are capacități proprii de vânzări sau marketing, dar ar putea dezvolta singură produsele sau le-ar putea licenția ulterior unor parteneri 1. Brevetul din SUA pentru IKT-001 este valabil până în 2039, cu posibilitatea de extindere 1.
Segmente
IKT-001 în PAH
IKT-001 este produsul principal, un promitor oral al imatinibului dezvoltat pentru PAH, o indicație orfană 1. Studiul de Faza 3 IMPROVE-PAH include o parte A cu aproximativ 140 de pacienți și o parte B cu aproximativ 346 de pacienți, cu criterii primare diferite 3. În iulie 2026 FDA a acordat desemnarea de medicament orfan, ceea ce ar putea aduce facilități fiscale și până la șapte ani de exclusivitate de piață 3.
Programul de cercetare și dezvoltare
Cheltuielile de cercetare și dezvoltare reprezintă o parte importantă a costurilor operaționale, iar compania se așteaptă ca acestea să crească în următorii ani pe măsură ce studiile avansează 12. În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 cheltuielile R&D au crescut față de anul precedent, odată cu extinderea studiului IMPROVE-PAH 3. Programul de Parkinson a fost practic închis, cheltuielile fiind mult reduse comparativ cu anul anterior 1.
Piața în context
Piața globală a PAH este estimată la aproximativ 8,3 miliarde de dolari în 2025 și ar putea crește cu un ritm anual compus de 3,3% până în 2034 1. Terapiile standard actuale sunt în principal vasodilatatoare, iar sotatercept, aprobat în 2024, a generat venituri de 1,44 miliarde de dolari în 2025, ceea ce a reînnoit interesul pentru căile antiproliferative 1. Dacă IKT-001 ar obține aprobarea, ar putea concura pentru o cotă din această piață ca una dintre puținele terapii cu efect modificator al bolii 1.
Interesul investitorilor și al prescriptorilor pentru terapiile care vizează căile PDGFR și c-Kit a crescut după succesul sotatercept, dar rezultatele inhalatorii ale seralutinibului nu au atins semnificația statistică dorită, ceea ce sugerează că administrarea orală ar putea conta 1. Compania a efectuat cercetare primară cu prescriptori PAH, care indică o nevoie medicală neacoperită încă ridicată 1.
Tendințe
- Interesul pentru căile antiproliferativevânt din spate
Succesul sotatercept a redeschis interesul pentru terapiile care țintesc căile antiproliferative în PAH, iar IKT-001 se poziționează în acest curent 1. Dacă acest interes se menține, produsul ar putea beneficia de o atenție sporită din partea medicilor și a investitorilor 1.
- Rezultatele seralutinibului inhalatmixt
Eșecul statistic al seralutinibului inhalat în studiul PROSERA sugerează că expunerea sistemică susținută la inhibitorii de tirozin-kinază ar putea fi necesară pentru eficacitate 1. Acest lucru susține ipoteza companiei, dar arată și că terenul este dificil 1.
- Reglementările pentru medicamentele orfanevânt din spate
Desemnarea de medicament orfan acordată în iulie 2026 ar putea aduce facilități fiscale, scutiri de taxe FDA și exclusivitate de piață, dacă produsul este aprobat 3. Această tendință favorizează companiile care dezvoltă terapii pentru boli rare.
- Dependența de finanțări prin capitalvânt din față
Compania a strâns capital prin emisiuni și vânzări la piață, iar necesarul de finanțare ar putea crește dacă studiile întârzie 12. Piețele de capital mai slabe ar putea îngreuna accesul la fonduri pe termen lung 1.
Poziția concurențială
Principalul concurent menționat în surse este sotatercept, un produs aprobat în 2024 care acționează asupra ligandilor factorului de creștere transformant beta și este comercializat de Merck & Co 1. Seralutinibul, un inhibitor inhalat de tirozin-kinază, este un alt concurent în etapă clinică avansată 1. Terapiile standard, precum ERA, PDE5 și prostaciclinele, rămân de asemenea competitori pentru pacienți 1.
Avantajul declarat al IKT-001 ar fi profilul gastrointestinal mai bun față de imatinib și administrarea orală cu expunere sistemică constantă, spre deosebire de terapiile inhalatorii 12. Totuși, sotatercept are deja date clinice și venituri, iar IKT-001 nu are încă o aprobare, ceea ce ar putea limita comparația imediată 1.
- Merck & CoMRK
Companie care a lansat sotatercept, tratament aprobat pentru PAH, în 2024, cu venituri raportate în 2025 1.
- Seralutinib (dezvoltator)
Inhibitor inhalat de tirozin-kinază în studii clinice avansate pentru PAH, al cărui studiu PROSERA de Faza 3 nu a atins obiectivul primar statistic 1.
- Terapii standard PAH (ERA, PDE5, prostacicline)
Vasodilatatoare folosite ca standard de îngrijire, care rămân prima linie de tratament pentru pacienți 1.
- Dezvoltatorii imatinibului inhalat (studiul IMPAHCT)
Abordare inhalatorie cu imatinib care nu a demonstrat efect terapeutic semnificativ statistic la doze mici 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent20 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 aug. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iul. 2026Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Inhibikase Therapeutics, Inc. · 26 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Inhibikase Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Inhibikase Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.