olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
iQIYI, Inc. IQ
Services-Video Tape Rental · SIC 7841 · Verticală: Film și divertisment (SIC 78xx)
iQIYI este o platformă de divertisment video online din China, care își câștigă veniturile în principal din abonamente, publicitate și distribuție de conținut. În ultimul exercițiu financiar raportat, veniturile au scăzut cu 6.6%, iar compania a trecut de la profit la pierdere netă, ceea ce face relevantă analiza modului în care își poate reveni.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea iQIYI, Inc. (IQ) costa 0,90 USD (−1,93 % într-o zi), cu capitalizare 308,7 mil USD, beta 1,24, interval pe 52 de săptămâni 0,83–2,24 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,80 – 1,03
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,45 · lățimea benzii 25,7 %
- SMA 50 / 200
- 0,95 / 1,27
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,8 % | −5,9 % | −4,8 pp | — |
| 3 luni | −30,1 % | −4,6 % | −25,5 pp | — |
| 6 luni | −25,5 % | +0,2 % | −25,7 pp | — |
| De la început de an | −53,1 % | +7,4 % | −60,5 pp | — |
| 1 an | −59,0 % | +8,2 % | −67,2 pp | −33,2 % |
| 3 ani | −81,7 % | +68,4 % | −150,1 pp | +4,6 % |
| 5 ani | −88,9 % | +56,5 % | −145,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mld | 4,2 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | 4,2 mld | 4,5 mld | 4,0 mld | 3,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +14,6 % | +9,3 % | +5,3 % | −12,3 % | +6,8 % | −10,8 % | −2,5 % |
| Profit net | -1,3 mld | -1,5 mld | -1,1 mld | -968,1 mil | -19,7 mil | 271,2 mil | 104,7 mil | -29,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −61,4 % | −128,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -36,5 % | -35,6 % | -23,7 % | -20,2 % | -0,5 % | 6,0 % | 2,6 % | -0,8 % |
| Flux de numerar liber | 330,5 mil | 454,8 mil | -866,2 mil | -975,0 mil | -35,5 mil | 466,9 mil | 278,2 mil | 1,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 622,7 mil USD
- Datorie financiară
- 356,5 mil USD
- Datorie netă
- -266,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld USD
- Active totale
- 6,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,19x
- Lichiditate curentă
- 0,47x
- ROE
- -1,6 %
- ROA
- -0,5 %
- Marja FCF
- 0,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mld | 4,8 mld | 4,2 mld | 4,5 mld | 4,0 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,3 mld | 4,3 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 279,4 mil ≈ | 477,2 mil ≈ | 968,3 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 996,2 mil ≈ | 822,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 410,0 mil | 438,6 mil | 275,4 mil | 248,8 mil | 243,6 mil | 237,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 795,1 mil | 741,5 mil | 502,6 mil | 565,4 mil | 504,4 mil | 551,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -925,7 mil | -702,9 mil | 190,3 mil | 421,1 mil | 248,1 mil | 32,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 163,4 mil | 211,8 mil | 103,7 mil | 159,2 mil | 145,5 mil | 130,1 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,1 mld | -943,4 mil | -4,9 mil | 286,3 mil | 116,7 mil | -8,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,6 mil | 15,2 mil | 12,2 mil | 11,3 mil | 8,4 mil | 20,7 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit net | -1,1 mld | -968,1 mil | -19,7 mil | 271,2 mil | 104,7 mil | -29,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 565,4 mil
- 2024
- 504,4 mil
- 2025
- 551,5 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,7 mld | 470,3 mil | 1,0 mld | 624,6 mil | 483,6 mil | 622,7 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 512,6 mil | 431,2 mil | 348,4 mil | 305,5 mil | 300,2 mil | 360,7 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Active curente | 3,4 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 213,6 mil | 211,0 mil | 160,2 mil | 121,7 mil | 120,3 mil | 129,2 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 595,9 mil | 610,2 mil | 538,9 mil | 523,5 mil | 523,5 mil | 546,4 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 96,1 mil | 85,6 mil | 63,3 mil | 43,6 mil | 39,7 mil | 31,0 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Active totale | 7,4 mld | 6,7 mld | 6,7 mld | 6,3 mld | 6,3 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 454,6 mil | 646,2 mil | 485,4 mil | 503,1 mil | 518,8 mil | 356,5 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,8 mld | 3,5 mld | 4,1 mld | 3,1 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,9 mld | 5,8 mld | 5,8 mld | 4,6 mld | 4,4 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,4 mld | 827,9 mil | 919,7 mil | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
- 2023
- 43,6 mil
- 2024
- 39,7 mil
- 2025
- 31,0 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -829,3 mil | -934,0 mil | -10,2 mil | 472,1 mil | 289,1 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 36,9 mil | 41,0 mil | 25,3 mil | 5,2 mil | 10,9 mil | 13,7 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -866,2 mil ≈ | -975,0 mil ≈ | -35,5 mil ≈ | 466,9 mil ≈ | 278,2 mil ≈ | 1,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 24,4 mil | 198,1 mil | 38,6 mil | -245,0 mil | -334,9 mil | -46,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,4 mld | -464,4 mil | 647,9 mil | -603,5 mil | -187,7 mil | 152,2 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -245,0 mil
- 2024
- -334,9 mil
- 2025
- -46,8 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
- 2023
- -603,5 mil
- 2024
- -187,7 mil
- 2025
- 152,2 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 308,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,76 – 10,34 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)5,76 – 10,34 (Mijloc 7,29)WACC 7,0 % · FCFF de pornire 110,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 80 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,6 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -0,8 % | 50 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,5 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,5 % | 6 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
iQIYI, Inc. (IQ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,9 mld USD în 2025; creștere an/an -2,5 %; marjă netă -0,8 %; ROE -1,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,76–10,34 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,29 USD, prețul de 0,90 USD lasă un potențial de 709,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 87,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 1,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -2,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,3x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- Randament FCF: 0,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Film și divertisment (SIC 78xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NFLXNetflix, Inc. | 269,2 mld | 18,9 | 53,5 % | 29,7 % | +15,9 % | −39 % / +38 % |
| CNKCinemark Holdings, Inc. | 4,8 mld | 31,9 | — | 5,3 % | +2,1 % | +46 % / +181 % |
| LIONLionsgate Studios Corp. | 3,7 mld | — | — | -0,7 % | +1,8 % | +68 % / +19 % |
| AMCAmc Entertainment Holdings, Inc. | 2,7 mld | — | — | -2,6 % | +4,6 % | +26 % / −54 % |
| FUBOFuboTV Inc. | 2,6 mld | — | -5,8 % | -0,7 % | +18,6 % | −79 % / −80 % |
| ANGXAngel Studios, Inc. | 617,3 mil | — | — | -37,5 % | +233,2 % | −32 % / indisponibil |
| MCSMarcus Corp | 511,7 mil | 20,3 | 5,4 % | 3,1 % | +3,1 % | +71 % / +93 % |
| STRZStarz Entertainment Corp. | 419,7 mil | — | -87,9 % | -32,5 % | −1,6 % | +122 % / indisponibil |
| IQiQIYI, Inc. | 308,7 mil | — | -1,6 % | -0,8 % | −2,5 % | −59 % / −82 % |
| CURICuriositystream Inc. | 149,5 mil | 484,2 | 0,1 % | 0,0 % | +40,1 % | −48 % / +265 % |
| MPUMega Matrix Inc | 46,3 mil | — | -213,2 % | -131,4 % | −27,9 % | −95 % / −95 % |
| CNVSCineverse Corp. | 35,9 mil | — | -28,1 % | -12,7 % | −15,9 % | −40 % / +27 % |
| TOONKartoon Studios, Inc. | 30,3 mil | 9,9 | 21,7 % | 26,9 % | +20,7 % | −34 % / −70 % |
| RDIReading International, Inc | — | — | — | -5,9 % | −3,6 % | +28 % / −10 % |
| GAIAGaia, Inc | — | — | -9,3 % | -1.090,3 % | +55,2 % | −67 % / −52 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IQ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (19 aug. 2026), 6-K (02 iul. 2026), 6-K (18 mai 2026), 6-K (30 mar. 2026).
Pe scurt
iQIYI este o platformă de divertisment video online din China, care își câștigă veniturile în principal din abonamente, publicitate și distribuție de conținut. În ultimul exercițiu financiar raportat, veniturile au scăzut cu 6.6% 1, iar compania a trecut de la profit la pierdere netă, ceea ce face relevantă analiza modului în care își poate reveni 1.
SWOT
Puncte tari
- Bibliotecă mare de conținut și un procent ridicat de producții originale care ating scoruri ridicate de popularitate, susținute de o echipă de producție proprie 1.
- Model de monetizare diversificat, cu abonamente, publicitate, distribuție și alte surse, care poate reduce dependența de un singur flux de venit 1.
- Flux de numerar operațional pozitiv de la an la an din 2023, ceea ce oferă o bază financiară pentru investiții în conținut 1.
Puncte slabe
- Pierdere netă în exercițiul 2025 după profituri în anii anteriori, ceea ce arată sensibilitatea rezultatelor la costurile de conținut 1.
- Costurile de conținut reprezintă majoritatea costurilor de vânzare, iar producțiile costisitoare pot să nu își recupereze investiția 1.
- Dependența de abonamente, care au scăzut în 2025 din cauza unui portofoliu mai redus și a concurenței 1.
Oportunități
- Expansiunea internațională prin aplicația multilingvă și conținutul popular din Asia ar putea deschide noi audiențe 1.
- Micro-dramele și formatele scurte ar putea atrage utilizatori care caută divertisment rapid 1.
- Afacerile bazate pe IP, precum produsele de consum și experiențele offline iQIYI LAND, ar putea adăuga venituri noi 1.
Amenințări
- Concurența intensă dintre furnizorii de divertisment video online poate afecta atragerea și reținerea abonaților 1.
- Presiunea macroeconomică poate determina reclamanții să reducă bugetele de publicitate 1.
- Reglementările chineze și internaționale privind securitatea cibernetică și datele pot crește costurile sau limita activitatea 1.
Riscuri
- Pierderi neteridicat
Compania a raportat pierderi înainte de 2023 și din nou în 2025, iar investițiile continue în conținut și tehnologie ar putea duce la noi pierderi 1.
- Structură corporativă prin entități cu interes variabilridicat
Operațiunile din China continentală sunt desfășurate prin contracte cu entități cu interes variabil, nu prin deținere directă, iar autoritățile chineze ar putea contesta aceste contracte 1.
- Îndatorare și capital de lucrumediu
Compania are îndatorare substanțială și a înregistrat în trecut deficite de capital de lucru, ceea ce ar putea limita capacitatea de a onora datoriile 1.
- Reglementare și transfer de numerarmediu
Transferul de fonduri și dividendele din China continentală necesită aprobări sau înregistrări guvernamentale, ceea ce poate întârzia finanțarea operațiunilor 1.
- Reglementarea HFCAAmediu
Tranzacționarea ADS-urilor ar putea fi interzisă în SUA dacă auditorul companiei nu este inspectat de PCAOB, un risc care ar putea afecta valoarea investiției 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă selecția mai atentă a conținutului readuce abonații, iar producțiile originale continuă să atingă scoruri ridicate de popularitate, veniturile din abonamente ar putea reveni 1.
- Compania a generat flux de numerar operațional pozitiv de la an la an din 2023, ceea ce ar putea sprijini investițiile în conținut și formate noi 1.
- Dacă afacerile bazate pe IP și formatele scurte se dezvoltă, ar putea diversifica sursele de venit față de abonamente și publicitate 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile totale au scăzut în 2025, iar scăderea a afectat toate segmentele principale, ceea ce ar putea indica o presiune structurală mai mare decât se așteaptă 1.
- Marja brută a scăzut în 2025, iar costurile de conținut rămân majoritare, ceea ce ar putea menține rentabilitatea sub presiune 1.
- Structura cu entități cu interes variabil și reglementările chineze ar putea afecta în continuare accesul investitorilor la rezultatele operațiunilor 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din abonamente după strategia de conținut mai selectivăQ1 2027
- Revenirea veniturilor din publicitate online2027
- Rezultatul operațional și marja brută în raportul anual următornext 10-K
- Contribuția micro-dramelor și a afacerilor bazate pe IP la veniturile totale2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (19 aug. 2026), 6-K (02 iul. 2026), 6-K (18 mai 2026), 6-K (30 mar. 2026).
Afacerea
iQIYI este un furnizor important de servicii de divertisment video online în China, cu accent pe conținut de calitate și pe experiența utilizatorului. Biblioteca sa cuprinde peste 40000 de titluri de format lung și aproximativ 20000 de micro-drame la 31 decembrie 2025 1. Compania spune că serialele originale sunt principala sursă de conținut premium, ceea ce o face dependentă de succesul producțiilor proprii 1.
Segmente
Abonamente (servicii de membru)
Abonamentele reprezintă cea mai mare sursă de venit, cu 61.6% din veniturile totale în exercițiul 2025 1. Veniturile din acest segment au scăzut cu 5.4% în 2025, compania atribuind scăderea unui portofoliu de conținut mai redus și concurenței dintre furnizorii de divertisment video online 1.
Piața în context
Compania activează pe piața chineză de divertisment video online, unde concurența dintre furnizori influențează direct atragerea și reținerea abonaților. Sursa indică faptul că într-un mediu competitiv presiunea asupra veniturilor din abonamente și publicitate poate persista dacă portofoliul de conținut nu atrage suficient public 1. Pentru ultimul exercițiu, scăderea veniturilor totale arată că piața a fost dificilă pentru companie 1.
Tendințe
- Strategie de achiziție de conținut mai selectivămixt
Compania spune că a adoptat o strategie de achiziție mai selectivă, centrată pe calitate, ceea ce a redus costurile de conținut cu 1.7% în 2025 1. Dacă această selecție atrage în continuare public, ar putea sprijini marjele pe termen mediu, însă riscul este ca un portofoliu mai redus să afecteze abonamentele 1.
- Presiune asupra publicitățiivânt din față
Unii reclamanți și-au ajustat bugetele de publicitate ca răspuns la presiunea macroeconomică, ceea ce a dus la scăderea veniturilor din publicitate în 2025 1. Dacă această tendință persistă, segmentul ar putea rămâne sub presiune 1.
- Micro-drame și formate noivânt din spate
Din 2024 compania integrează micro-drame, de episoade de unu până la cinci minute, optimizate pentru ecranul vertical, pentru a acoperi preferințe diverse ale utilizatorilor 1. Dacă formatele atrag un public nou, ar putea sprijini creșterea utilizatorilor, dar monetizarea lor nu este încă descrisă în cifre în sursă 1.
- Inteligență artificială în produsvânt din spate
Compania folosește instrumente AI pentru selecția scenariilor, generarea de micro-animații și funcții de experiență precum asistentul Taodou 1. Dacă aceste funcții cresc implicarea utilizatorilor, ar putea susține eficiența operațională și retenția 1.
Poziția concurențială
Sursa menționează concurența dintre furnizorii de servicii de divertisment video online ca factor al scăderii abonamentelor în 2025 1. Nu sunt numiți concurenți specifici în textul oficial consultat, așa că analiza se limitează la mediul competitiv descris de companie 1.
- Alți furnizori de divertisment video online din China
Sursa face referire la concurența dintre furnizorii de servicii de divertisment video online, fără a-i numi, iar aceștia nu sunt listați în SUA în textul consultat 1.
- Platforme de distribuție de conținut și televiziuni
Compania sub-licențiază conținut către televiziuni și alte platforme de streaming, care pot fi, în același timp, parteneri și concurenți 1.
- Producători de conținut și studiouri
Costurile de conținut depind de piața producțiilor profesionale, unde prețurile au crescut semnificativ în trecut, ceea ce implică o concurență pentru talent și licențe 1.
- Platforme de jocuri și alte industrii de divertisment
Compania concurează și prin jocuri online și experiențe bazate pe IP, unde alte companii din industria divertismentului sunt active 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- iQIYI Starship – Distribuția serialului „Prima primăvară europeană” se reunește cu publicul vietnamez. - Vietnam.vnSurge — Google News · 23 sept. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)19 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)30 mar. 2026
- Raport anual (emitent străin)16 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 ian. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 dec. 2025
- Raport curent (emitent străin)18 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)20 aug. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / iQIYI, Inc. · 16 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.