olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
KULR Technology Group, Inc. KULR
Electronic Components & Accessories · SIC 3670 · Verticală: Electronic Components & Accessories (SIC 3670)
KULR Technology Group proiectează și construiește sisteme de baterii cu management termic și siguranță ridicată pentru spațiu, apărare, drone, centre de date și robotică. Compania trece printr-o perioadă de tranziție: după ce veniturile anuale din 2025 au crescut la nivel record, veniturile din al doilea trimestru al lui 2026 au scăzut puternic, iar compania își reorientează strategia spre nucleul de baterii.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea KULR Technology Group, Inc. (KULR) costa 1,43 USD (−12,27 % într-o zi), cu capitalizare 66,2 mil USD, beta 2,57, interval pe 52 de săptămâni 1,43–5,23 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,1 mil USD (−43,0 % an/an), profit net de -22,0 mil USD (−369,8 % an/an), EPS diluat -0,47 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 24,8
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,27 – 2,29
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 57,8 %
- SMA 50 / 200
- 2,20 / 2,87
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,20 / -0,21
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −44,8 % | −1,1 % | −43,7 pp | — |
| 3 luni | −48,2 % | −0,5 % | −47,7 pp | — |
| 6 luni | −47,6 % | +4,4 % | −52,0 pp | — |
| De la început de an | −51,7 % | +12,3 % | −64,0 pp | — |
| 1 an | −56,7 % | +13,5 % | −70,2 pp | −2,3 % |
| 3 ani | −44,1 % | +76,4 % | −120,6 pp | +35,2 % |
| 5 ani | −95,0 % | +63,7 % | −158,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,2 mil | 3,4 mil | 2,4 mil | 3,7 mil | 6,9 mil | 2,9 mil | 3,9 mil | 2,1 mil |
| Costul vânzărilor | 928,3 mii | 1,2 mil | 2,2 mil | 2,9 mil | 6,3 mil | 3,6 mil | 3,4 mil | 2,7 mil |
| Profit brut | 2,3 mil | 2,1 mil | 206,3 mii | 713,7 mii | 628,9 mii | -778,0 mii | 517,3 mii | -638,9 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 1,2 mil | 1,2 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 2,3 mil | 3,5 mil | 1,8 mil | 3,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,7 mil | 4,4 mil | 7,2 mil | 6,9 mil | 6,3 mil | 7,9 mil | 6,5 mil | 6,3 mil |
| Profit operațional | -1,7 mil | -3,5 mil | -9,4 mil | -9,5 mil | -8,7 mil | -15,4 mil | -7,4 mil | -11,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 319,9 mii ≈ | 262,1 mii | 294,4 mii | 295,4 mii ≈ | 331,0 mii ≈ | 477,5 mii | 307,5 mii | 269,2 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 28,9 mii | 14,7 mii | 10,4 mii | 2,1 mii | 135,4 mii | 12,0 mii | 5,4 mii | 229,0 mii |
| Profit net | -2,0 mil | -4,6 mil | -18,8 mil | 8,1 mil | -7,0 mil | -44,3 mil | -29,0 mil | -22,0 mil |
| EPS diluat | -0,08 | -0,16 ≈ | -0,54 | 0,22 | -0,17 | -0,97 ≈ | -0,63 | -0,47 |
| Flux de numerar operațional | -3,3 mil ≈ | -4,8 mil | -9,6 mil | -11,8 mil ≈ | -9,6 mil ≈ | -13,8 mil | -8,7 mil | -9,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 52,9 mii ≈ | 385,2 mii | 120,2 mii | 214,4 mii ≈ | 247,1 mii ≈ | 2,4 mil | 173,6 mii | 224,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mil | 830,4 mii | 624,0 mii | 2,4 mil | 4,0 mil | 9,8 mil | 10,7 mil | 16,2 mil |
| Venituri an/an | +440,8 % | −34,8 % | −24,9 % | +286,7 % | +65,6 % | +146,1 % | +9,2 % | +50,6 % |
| Profit net | -2,1 mil | -2,0 mil | -2,9 mil | -11,9 mil | -19,4 mil | -23,7 mil | -17,5 mil | -61,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,03 | -0,15 | -0,18 | -0,20 | -0,75 | -1,56 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -161,6 % | -238,4 % | -456,8 % | -493,7 % | -486,6 % | -241,0 % | -163,2 % | -382,8 % |
| Flux de numerar liber | -1,4 mil | -1,2 mil | -2,8 mil | -7,2 mil | -20,0 mil | -12,2 mil | -17,9 mil | -47,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 13,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 121,6 mil USD
- Active totale
- 129,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,07x
- ROE
- -69,1 %
- ROA
- -64,5 %
- Marja FCF
- -296,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 624,0 mii | 2,4 mil | 4,0 mil | 9,8 mil | 10,7 mil | 16,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 187,9 mii | 1,1 mil | 1,6 mil | 6,2 mil | 5,3 mil | 15,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 436,1 mii | 1,3 mil | 2,4 mil | 3,7 mil | 5,5 mil | 771,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 289,8 mii | 1,7 mil | 4,2 mil | 7,1 mil | 4,7 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,5 mil | 11,2 mil | 16,5 mil | 18,9 mil | 16,0 mil | 27,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,3 mil | -11,5 mil | -18,3 mil | -22,4 mil | -15,2 mil | -43,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 15,7 mii | 67,7 mii | 259,4 mii | 2,2 mil | 1,8 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -2,3 mil ≈ | -11,4 mil ≈ | -18,0 mil ≈ | -20,2 mil ≈ | -13,4 mil ≈ | -41,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 282,1 mii | 714,1 mii | 209,8 mii | 159,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | — | — | — | -17,5 mil | -61,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2022verificat |
| Profit net | -2,9 mil | -11,9 mil | -19,4 mil | -23,7 mil | -17,5 mil | -61,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,03 | -0,15 | -0,18 | -0,20 | -0,75 | -1,56 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 82,0 mil | 95,7 mil | 105,7 mil | 117,8 mil | 23,3 mil | 39,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 18,9 mil
- 2024
- 16,0 mil
- 2025
- 27,7 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 117,8 mil
- 2024
- 23,3 mil
- 2025
- 39,7 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 8,9 mil | 14,9 mil | 10,3 mil | 1,2 mil | 29,8 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | — | 901,7 mii | 2,6 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 55,5 mii | 191,3 mii | 2,0 mil | 1,1 mil | 545,5 mii | 581,2 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 9,1 mil | 15,8 mil | 15,7 mil | 3,9 mil | 34,2 mil | 25,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 57,9 mii | 374,5 mii | 3,2 mil | 4,7 mil | 3,7 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 217,0 mii | 720,8 mii | 719,4 mii | 577,1 mii | 370,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 9,2 mil | 19,2 mil | 23,6 mil | 10,9 mil | 62,9 mil | 129,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 66,5 mii | 454,5 mii | 1,4 mil | 2,8 mil | 2,1 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,9 mil | 2,5 mil | 9,7 mil | 6,9 mil | 4,7 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,1 mil | 2,9 mil | 13,1 mil | 13,0 mil | 5,5 mil | 7,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,1 mil † | 16,4 mil † | 10,5 mil † | -2,2 mil † | 57,4 mil † | 121,6 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 719,4 mii
- 2024
- 577,1 mii
- 2025
- 370,9 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,7 mil | -6,8 mil | -17,4 mil | -12,0 mil | -17,3 mil | -44,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 46,1 mii | 383,3 mii | 2,7 mil | 266,2 mii | 573,4 mii | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,8 mil ≈ | -7,2 mil ≈ | -20,0 mil ≈ | -12,2 mil ≈ | -17,9 mil ≈ | -47,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -46,1 mii | -2,7 mil | -4,6 mil | -1,0 mil | -21,6 mil | -89,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 11,5 mil | 15,5 mil | 17,5 mil | 3,9 mil | 67,6 mil | 117,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 229,2 mii | 500,0 mii | 97,5 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,0 mil
- 2024
- -21,6 mil
- 2025
- -89,1 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 66,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | -1,7 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | -270,6 % | 0 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | -280,0 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 59,4 % | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 50,6 % | 100 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,4x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -66,7 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 36 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate0/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente36/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KULR TECHNOLOGY GROUP, INC. (KULR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 16,2 mil USD în 2025; creștere an/an 50,6 %; marjă netă -648,0 %; ROE -97,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 59,4 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 50,6 %
- Lichiditatea curentă: 3,4x
Ce o infirmă
- Marja brută: -1,7 %
- Marja EBIT: -270,6 %
- Marja FCF: -280,0 %
- Randament FCF: -66,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Electronic Components & Accessories (SIC 3670) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HUBBHubbell Inc | 23,2 mld | 25,7 | 23,3 % | 13,8 % | +3,8 % | +2 % / +46 % |
| MRCYMercury Systems, Inc. | 3,9 mld | — | -2,0 % | -3,0 % | +7,9 % | −6 % / +91 % |
| OLEDUniversal Display Corporation | 3,9 mld | 17,7 | 13,5 % | 36,7 % | +0,5 % | −27 % / −49 % |
| VPGVishay Precision Group, Inc. | 505,2 mil | — | -1,0 % | -1,0 % | +0,2 % | +21 % / +35 % |
| KULRKulr Technology Group, Inc. | 66,2 mil | — | -97,8 % | -648,0 % | +50,6 % | −57 % / −44 % |
| LNKSLinkers Industries Limited | — | — | -18,4 % | -22,0 % | +12,0 % | −99 % / indisponibil |
| VSHVishay Intertechnology, Inc. | — | 35,7 | 3,8 % | 2,7 % | +4,5 % | +61 % / −1 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KULR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
KULR Technology Group proiectează și construiește sisteme de baterii cu management termic și siguranță ridicată pentru spațiu, apărare, drone, centre de date și robotică. Compania trece printr-o perioadă de tranziție: după ce veniturile anuale din 2025 au crescut la nivel record, veniturile din al doilea trimestru al lui 2026 au scăzut puternic, iar compania își reorientează strategia spre nucleul de baterii.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o tehnologie proprietară de management termic și o platformă modulară KULR ONE, cu aplicații validate în spațiu și apărare.
- Integrarea verticală, de la proiectare până la producție și certificare, poate scurta ciclurile de dezvoltare.
- Relațiile cu contractori majori și cu agenții din domeniul spațial oferă credibilitate pe piețele de misiune critică.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate pe câțiva clienți, iar scăderea unui singur contract poate avea efecte semnificative.
- Compania are pierderi operaționale și rezultate financiare volatile, legate în parte de deținerea de bitcoin.
- Capacitatea de producție la scară mare este limitată, iar ciclurile de vânzare pot dura între unu și cinci ani.
Oportunități
- Cererea din zona dronelor militare și comerciale și a centrelor de date AI ar putea susține creșterea liniilor de produse.
- Licențierea tehnologiei KULR VIBE și a designului celulelor CF ar putea genera venituri recurente fără investiții mari.
- Dacă producția internă din Houston se va stabiliza, compania ar putea reduce dependența de furnizorii externi.
Amenințări
- Concurenții mai mari, cu resurse superioare, ar putea reduce cota de piață a companiei.
- Întreruperile din lanțul de aprovizionare și tarifele comerciale ar putea crește costurile și întârzia livrările.
- Dacă finanțarea suplimentară nu va fi obținută în condiții acceptabile, activitatea ar putea fi redusă sau oprită.
Riscuri
- Istoric operațional limitatridicat
Compania spune că nu a demonstrat vânzări suficiente pentru a acoperi cheltuielile fixe și că nu există o garanție de profitabilitate 1.
- Nevoie de capital suplimentarridicat
Compania anticipează pierderi operaționale și ar putea avea nevoie de finanțare substanțială, ceea ce ar putea afecta condițiile de acționariat 1.
- Dependența de clienți concentrațiridicat
Un număr mic de clienți generează o parte majoră din venituri, iar pierderea lor ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Volatilitatea bitcoinuluimediu
Deținerea de bitcoin introduce pierderi contabile legate de prețul activului, care pot distorsiona evaluarea performanței operaționale 3.
- Ciclurile lungi de vânzaremediu
Dezvoltarea și certificarea produselor pot dura mult, ceea ce întârzie veniturile și poate amplifica nevoia de capital 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tehnologia KULR se va dovedi scalabilă în spațiu, apărare și drone, compania ar putea transforma contractele-pilot în comenzi recurente.
- Renunțarea la minerit și reducerea deținerilor de bitcoin ar putea face rezultatele mai ușor de înțeles pentru investitori, concentrând compania pe activitatea de baterii.
- Platforma modulară KULR ONE ar putea reduce timpul de dezvoltare pentru clienți, ceea ce ar putea spori atractivitatea companiei în programele de misiune critică.
Ce ar strica teza
- Scăderea bruscă a veniturilor în trimestrul al doilea din 2026 ar putea indica dificultăți de execuție sau de aprovizionare mai persistente decât se anticipează.
- Pierderile operaționale și nevoia de finanțare ar putea forța noi emisiuni de acțiuni, cu efect de diluare pentru acționari.
- Concurenții cu resurse mult mai mari ar putea ajunge rapid la soluții similare, reducând avantajul tehnologic al companiei.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din produse și comenzile noi pentru K1S, K1A și K1MQ3 2026
- Nivelul numerarului și al datoriilor după reducerea deținerilor de bitcoinQ3 2026
- Reluarea sau nu a programului ATM după pauza extinsă până în septembrie 20262026
- Rezultatele raportate în următorul raport anual privind marjele brute și întreruperile de aprovizionarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
KULR proiectează și fabrică sisteme avansate de baterii pentru platforme autonome, infrastructură digitală, e-mobilitate și spațiu, vândute ca produs sau livrate ca abonament de servicii 1. Compania abordează două constrângeri majore ale electrificării, gestionarea termică și siguranța, prin platforma modulară KULR ONE, care standardizează controlul termic, containerizarea mecanică și rezistența la propagarea incendiilor 1. Veniturile anuale din 2025 au fost de 16,2 milioane de dolari, față de 10,7 milioane în 2024 1, însă în trimestrul al doilea din 2026 veniturile au scăzut la 2,1 milioane de dolari 23.
Segmente
KULR ONE, platforma de baterii
Platforma KULR ONE include variante pentru spațiu (K1S), apărare (K1G), aviație și drone (K1A), stocare la scară de rețea și centre de date (K1M), aplicații subacvatice (K1T), precum și sistemul de management al bateriei kBMS și serviciul de proiectare K1-DS 1. Pe termen scurt, compania și-a propus să extindă K1S, să crească producția K1A pentru drone militare și comerciale și să dezvolte K1M pentru centre de date AI 2.
Minerit de active digitale
Din martie 2025, compania a extins strategia de trezorerie în bitcoin cu operațiuni de minerit prin contracte de închiriere a echipamentelor 1. În 2025, veniturile din minerit au fost de aproximativ 7,0 milioane de dolari 1. După trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, compania a anunțat că a ieșit din activitatea de minerit 3.
Piața în context
Industria spațială este estimată de compania însăși ca fiind în expansiune rapidă, de la 626,4 miliarde de dolari în 2025 la 1,01 trilioane în 2034, potrivit datelor citate în raportul anual 1. Cererea de stocare a energiei, de reciclare a bateriilor și de energie curată este susținută, conform companiei, de inițiative guvernamentale și de reglementare 1. Totuși, cifrele de piață provin din raportările companiei și nu pot fi verificate independent din sursele disponibile.
Tendințe
- Cerere crescută pentru sisteme de baterii sigurevânt din spate
Aplicațiile aerospațiale, de apărare, de drone și de centre de date necesită baterii cu densitate energetică mare, iar riscul de supraîncălzire și propagare termică devine esențial 1. Dacă această cerere se va concretiza în comenzi recurente, ar putea sprijini creșterea companiei.
- Program spațial și de apărare în expansiunevânt din spate
Companiile din spațiu și apărare dezvoltă componente electronice tot mai mici și mai puternice, iar compania colaborează cu contractori principali pentru misiuni critice 1. Acest lucru poate deschide oportunități, dar și depinde de calendarele lungi ale programelor guvernamentale.
- Dificultăți de aprovizionare și tarifevânt din față
Întreruperile lanțului de aprovizionare, tarifele comerciale și conflictele geopolitice pot crește costurile materiilor prime și pot întârzia livrările 12. Compania a raportat deja întârzieri în producție în primul semestru din 2026 2.
- Volatilitatea bitcoinului în bilanțmixt
Deținerea de bitcoin a generat pierderi nerealizate semnificative în trimestrul al doilea din 2026 3. Dacă prețul bitcoinului rămâne volatil, rezultatele raportate ar putea continua să fie influențate de factori care nu țin de activitatea operațională 3.
Poziția concurențială
Compania activează pe piețe foarte competitive, cu producători mari și bine finanțați, dar și furnizori specializați pe aplicații sau componente 1. Concurenții au, conform companiei, resurse financiare, de producție și de marketing mai mari 1. KULR susține că se diferențiază prin siguranță, certificare și experiența în aplicații de apărare și spațiu 1.
- Producători mari de baterii și sisteme termice
Companii cu resurse financiare și de producție superioare, menționate generic în raportul anual, fără identificare nominală.
- Furnizori specializați pe aplicații
Firme mai mici, axate pe componente sau aplicații specifice, pe care compania le consideră concurenți în piețele țintă.
- Companii de cercetare termică
Entități care conduc cercetări privind soluțiile de management termic, cu bugete mai mari decât cele ale companiei.
- Furnizori de sisteme de baterii pentru spațiu și apărare
Concurenți pe programele de misiune critică, unde certificarea și experiența contează decisiv.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)27 oct. 2026
- Raport curent30 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent11 sept. 2026Achiziție sau vânzare de active · Schimbări în conducere
- Raport curent13 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent24 iul. 2026Achiziție sau vânzare de active
- Raport curent26 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / KULR Technology Group, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / KULR Technology Group, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / KULR Technology Group, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.