olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
MAR MAR
Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)
Marriott International (MAR) este un franciz, operator și licențiator mondial de proprietăți hoteliere, cu 9.805 de proprietăți și 1.779.936 de camere în 145 de țări și teritorii la finalul anului 2025. Până la 30 iunie 2026 sistemul a crescut la 10.082 de proprietăți, iar în al doilea trimestru din 2026 RevPAR mondial a crescut cu 3,4 la sută.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MAR (MAR) costa 424,87 USD (+2,04 % într-o zi), cu capitalizare 109,4 mld USD, P/E 42,4 pe un EPS diluat de 10,02 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,66 %, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 281,14–424,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 7,0 mld USD (+8,0 % an/an), profit net de 794,0 mil USD (+9,1 % an/an), EPS diluat 3,04 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 78,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 357,90 – 424,97
- în jumătatea de sus a benzii · %B 1,00 · lățimea benzii 17,1 %
- SMA 50 / 200
- 363,87 / 357,49
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 14,47 / 12,23
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +19,4 % | −1,1 % | +20,5 pp | — |
| 3 luni | +17,6 % | −0,5 % | +18,0 pp | — |
| 6 luni | +18,3 % | +4,4 % | +13,9 pp | — |
| De la început de an | +36,9 % | +12,3 % | +24,6 pp | — |
| 1 an | +56,1 % | +13,5 % | +42,5 pp | +1,1 % |
| 3 ani | +122,1 % | +76,4 % | +45,7 pp | +9,1 % |
| 5 ani | +153,5 % | +63,7 % | +89,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,4 mld | 6,3 mld | 6,7 mld | 6,5 mld | 6,7 mld | 6,7 mld | 7,1 mld | 7,0 mld |
| Profit operațional | 752,0 mil | 948,0 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 777,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld |
| Cheltuieli cu dobânzile | 180,0 mil | 192,0 mil | 203,0 mil | 206,0 mil | 208,0 mil | 214,0 mil | 221,0 mil | 227,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 598,0 mil | 764,0 mil | 1,1 mld | 994,0 mil | 582,0 mil | 858,0 mil | 1,0 mld | 1,1 mld |
| Impozit pe profit | 143,0 mil | 99,0 mil | 291,0 mil | 266,0 mil | 137,0 mil | 210,0 mil | 278,0 mil | 266,0 mil |
| Profit net | 455,0 mil | 665,0 mil | 763,0 mil | 728,0 mil | 445,0 mil | 648,0 mil | 766,0 mil | 794,0 mil |
| EPS diluat | 1,62 ≈ | 2,39 | 2,78 | 2,67 | 1,65 ≈ | 2,43 | 2,90 | 3,04 |
| Flux de numerar operațional | 318,0 mil | 647,0 mil | 643,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 829,0 mil | 858,0 mil | 948,0 mil ≈ | 1,4 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 342,0 mil | 135,0 mil | 155,0 mil ≈ | 142,0 mil ≈ | 172,0 mil | 130,0 mil | 152,0 mil ≈ | 129,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 176,0 mil | 174,0 mil | 183,0 mil ≈ | 182,0 mil ≈ | 179,0 mil | 178,0 mil | 192,0 mil ≈ | 189,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 586,0 mil | 751,0 mil | 749,0 mil ≈ | 800,0 mil ≈ | 1,0 mld | 700,0 mil | 1,1 mld ≈ | 1,3 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 88 din propriul istoric de 42 trimestre (min 19,4, mediană 27,6, max 174,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 20,8 mld | 21,0 mld | 10,6 mld | 13,9 mld | 20,8 mld | 23,7 mld | 25,1 mld | 26,2 mld |
| Venituri an/an | +1,5 % | +1,0 % | −49,6 % | +31,1 % | +49,9 % | +14,2 % | +5,8 % | +4,3 % |
| Profit net | 1,9 mld | 1,3 mld | -267,0 mil | 1,1 mld | 2,4 mld | 3,1 mld | 2,4 mld | 2,6 mld |
| Profit net an/an | +30,7 % | −33,2 % | −121,0 % | indisponibil | +114,6 % | +30,7 % | −23,0 % | +9,5 % |
| EPS diluat | 5,38 | 3,80 | -0,82 | 3,34 | 7,24 | 10,18 | 8,33 | 9,51 |
| EPS diluat an/an | +40,1 % | −29,4 % | −121,6 % | indisponibil | +116,8 % | +40,6 % | −18,2 % | +14,2 % |
| netă % | 9,2 % | 6,1 % | -2,5 % | 7,9 % | 11,4 % | 13,0 % | 9,5 % | 9,9 % |
| Flux de numerar liber | 1,8 mld | 1,0 mld | 1,5 mld | 994,0 mil | 2,0 mld | 2,7 mld | 2,0 mld | 2,6 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 358,0 mil USD
- Datorie financiară
- 1,2 mld USD
- Datorie netă
- 874,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- -3,8 mld USD
- Active totale
- 27,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,43x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 9,7 %
- Marja FCF
- 10,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,6 mld | 13,9 mld | 20,8 mld | 23,7 mld | 25,1 mld | 26,2 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 84,0 mil | 1,8 mld | 3,5 mld | 3,9 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 445,0 mil | 420,0 mil | 403,0 mil | 565,0 mil | 695,0 mil | 809,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -466,0 mil | 1,2 mld | 3,1 mld | 3,4 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -199,0 mil | 81,0 mil | 756,0 mil | 295,0 mil | 776,0 mil | 793,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Profit net | -267,0 mil | 1,1 mld | 2,4 mld | 3,1 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,82 | 3,34 | 7,24 | 10,18 | 8,33 | 9,51 | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 325,8 mil | 329,3 mil | 325,8 mil | 302,9 mil | 285,2 mil | 273,6 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,48 | — | 1,00 | 1,96 | 2,41 | 2,64 | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
- 2023
- 302,9 mil
- 2024
- 285,2 mil
- 2025
- 273,6 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 877,0 mil | 1,4 mld | 507,0 mil | 338,0 mil | 396,0 mil | 358,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,8 mld | 3,6 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 9,2 mld | 9,1 mld | 8,9 mld | 8,9 mld | 8,7 mld | 8,9 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 9,0 mld | 8,9 mld | 8,7 mld | 9,2 mld | 9,5 mld | 10,3 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Active totale | 24,7 mld | 25,6 mld | 24,8 mld | 25,7 mld | 26,2 mld | 27,5 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,2 mld | 805,0 mil | 684,0 mil | 553,0 mil | 1,3 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 143,0 mil | 135,0 mil | 92,0 mil | 56,0 mil | 55,0 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 5,8 mld | 6,4 mld | 7,3 mld | 7,8 mld | 8,6 mld | 8,4 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 430,0 mil | 1,4 mld | 568,0 mil | -682,0 mil † | -3,0 mld † | -3,8 mld † | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 9,2 mld
- 2024
- 9,5 mld
- 2025
- 10,3 mld
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,6 mld | 1,2 mld | 2,4 mld | 3,2 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 135,0 mil | 183,0 mil | 332,0 mil | 452,0 mil | 750,0 mil | 604,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,5 mld ≈ | 994,0 mil ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,7 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 35,0 mil | -187,0 mil | -297,0 mil | -465,0 mil | -734,0 mil | -948,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,0 mld | -463,0 mil | -3,0 mld | -2,9 mld | -2,0 mld | -2,3 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 156,0 mil | 0 | 321,0 mil | 587,0 mil | 682,0 mil | 718,0 mil | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 150,0 mil | 0 | 2,6 mld | 4,0 mld | 3,8 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -465,0 mil
- 2024
- -734,0 mil
- 2025
- -948,0 mil
SEC (XBRL)· 10 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 57 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 109,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare37
- Randamente78
- Calitate80
- Bilanț și datorie32
- Creștere65
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,69 – 347,63 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)228,56 – 347,63 (Mijloc 275,02)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 4,1 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 29,0 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E179,73 – 306,50 (Mijloc 267,40)13 firme folosite · multiplul median 26,7x · quartile 17,9x – 30,6xBYD, CHH, HLT, IHG, LVS, MCRI, MGM, MLCO, RRR, SHO, TNL, WH, WYNN
- Dividende actualizate (DDM)34,69 – 46,66 (Mijloc 39,79)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 57/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 9,7 % | 60 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 131,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,0 % | 67 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 9,5 % | 63 (pe interval fix) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,0x | 54 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 42,4x | 35 (față de colegi) | 15 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,2 % | 40 (pe interval fix) | 12 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,4 % | 63 (pe interval fix) | 9 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 21,2 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie32/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente78/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare37/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
MARRIOTT INTERNATIONAL INC /MD/ (MAR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 26,2 mld USD în 2025; creștere an/an 4,3 %; marjă netă 9,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 179,73–306,50 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 267,40 USD, prețul de 424,87 USD lasă un potențial de -37,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -58,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 131,4 %
- Rata de distribuire (FCF): 21,2 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HTHTH World Group Ltd | 154,3 mld | 218,4 | 41,5 % | 20,1 % | +10,5 % | +9 % / +37 % |
| MARMarriott International Inc | 109,4 mld | 42,4 | — | 9,7 % | +4,3 % | +56 % / +122 % |
| HLTHilton Worldwide Holdings Inc. | 83,8 mld | 50,8 | — | 13,4 % | +7,7 % | +32 % / +125 % |
| IHGInterContinental Hotels Group PLC | 29,0 mld | 36,2 | — | 14,6 % | +5,4 % | +31 % / +124 % |
| LVSLas Vegas Sands Corp. | 25,5 mld | 16,7 | 262,8 % | 11,8 % | +15,2 % | −40 % / −12 % |
| ATATAtour Lifestyle Holdings Limited | 14,5 mld | 63,7 | 50,5 % | 16,6 % | +41,0 % | −9 % / +97 % |
| WYNNWynn Resorts, Limited | 8,5 mld | 19,7 | — | 6,1 % | +0,1 % | −36 % / −2 % |
| MGMMGM Resorts International | 8,3 mld | 12,7 | 26,8 % | 3,9 % | +1,7 % | −7 % / −17 % |
| CZRCaesars Entertainment, Inc. | 6,0 mld | — | -15,1 % | -4,5 % | +2,1 % | +26 % / −34 % |
| WHWyndham Hotels & Resorts, Inc. | 5,9 mld | 29,8 | 38,2 % | 14,0 % | +1,5 % | +10 % / +4 % |
| MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited | 5,7 mld | 30,6 | — | 3,6 % | +11,3 % | −48 % / −33 % |
| BYDBoyd Gaming Corp | 5,5 mld | 11,7 | 19,6 % | 12,3 % | +4,1 % | −7 % / +32 % |
| CHHChoice Hotels International Inc | 5,4 mld | 26,7 | 146,5 % | 12,7 % | +0,8 % | +32 % / +9 % |
| TNLTravel & Leisure Co. | 4,7 mld | 20,7 | — | 5,7 % | +4,1 % | +13 % / +118 % |
| PKPark Hotels & Resorts Inc. | 3,4 mld | — | -5,0 % | -6,4 % | −2,2 % | +57 % / +14 % |
| SHOSunstone Hotel Investors, Inc. | 2,4 mld | 54,7 | 2,8 % | 5,3 % | +6,0 % | +39 % / +32 % |
| PENNPenn Entertainment, Inc. | 2,3 mld | — | -37,4 % | -12,7 % | +5,8 % | +18 % / −29 % |
| XHRXenia Hotels & Resorts, Inc. | 2,0 mld | 628,9 | 0,3 % | 0,3 % | +3,8 % | +57 % / +79 % |
| MCRIMonarch Casino & Resort, Inc. | 2,0 mld | 17,9 | 20,4 % | 20,4 % | +4,4 % | +17 % / +80 % |
| BALYBally’s Corporation | 680,3 mil | — | — | — | +0,1 % | −23 % / indisponibil |
| FLLFull House Resorts Inc | 29,1 mil | — | -936,4 % | -12,1 % | +3,5 % | −70 % / −84 % |
| CNTYCentury Casinos, Inc. | 16,9 mil | — | — | -9,6 % | −0,5 % | −61 % / −86 % |
| MRNOMurano Global Investments Plc | — | — | -54,7 % | -488,8 % | +154,6 % | −88 % / −98 % |
| HHyatt Hotels Corporation | — | 98,6 | 5,6 % | 2,6 % | +6,8 % | +16 % / +66 % |
| GHGGreenTree Hospitality Group Ltd. | — | — | 11,2 % | 15,2 % | −14,7 % | −50 % / −74 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MAR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 267,33 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 471,84 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 709,67 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 278,15 Randament total -33 % · Pe an -12 % | 550,61 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 906,57 Randament total 116 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 289,42 Randament total -29 % · Pe an -7 % | 642,53 Randament total 56 % · Pe an 9 % | 1.158,11 Randament total 178 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 137,65
- Marja netă± 96,36
- Creșterea anuală a veniturilor± 76,51
- Diluare anuală± 8,10
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Marriott International (MAR) este un franciz, operator și licențiator mondial de proprietăți hoteliere, cu 9.805 de proprietăți și 1.779.936 de camere în 145 de țări și teritorii la finalul anului 2025 1. Până la 30 iunie 2026 sistemul a crescut la 10.082 de proprietăți 2, iar în al doilea trimestru din 2026 RevPAR mondial a crescut cu 3,4 la sută 3.
SWOT
Puncte tari
- Modelul asset-light, bazat pe francize și administrare, aduce venituri recurente și un bilanț mai puțin împovărat cu active imobiliare 1.
- Programul Marriott Bonvoy generează o parte mare a rezervărilor, iar membrii săi rezervă majoritatea nopților în hotelurile companiei 13.
- Portofoliul de branduri acoperă multiple niveluri de preț și a crescut prin achiziții și lansări noi 1.
Puncte slabe
- Datoria totală ridicată și costurile mai mari ale dobânzilor pot limita flexibilitatea financiară a companiei 3.
- Dependența de hoteluri administrate și de marjele proprietarilor poate crea dispute și pierderi de contracte 1.
- Rezultatele internaționale sunt volatile, iar regiunile din Orientul Mijlociu și China au arătat slăbiciune în perioada recentă 23.
Oportunități
- Pipeline-ul record de dezvoltare și conversiile de hoteluri existente oferă o cale de creștere a numărului de camere 3.
- Noile acorduri pentru cardurile co-brand ar putea extinde veniturile din programul de fidelizare 2.
- Extinderea în segmentele midscale și rezidențiale poate deschide noi surse de venit 1.
Amenințări
- Platformele online de rezervare și motoarele de căutare pot devia rezervările de la canalele directe ale companiei 1.
- Conflictele geopolitice și restricțiile de călătorie pot reduce cererea în anumite regiuni 12.
- Modificările de reglementare și de protecție a datelor pot crește costurile și pot afecta operațiunile 1.
Riscuri
- Competiție intensămediu
Piața este dominată de lanțuri puternice și de platforme online, iar pierderea atractivității brandurilor ar putea afecta rezervările și taxele 1.
- Dispute cu proprietariimediu
Divergențele cu proprietarii privind costuri și investiții pot duce la arbitraj sau litigii, cu posibile pierderi de venituri 1.
- Riscuri geopoliticeridicat
Conflictele armate și perturbările de călătorie pot reduce rapid RevPAR în anumite regiuni, mai ales în Orientul Mijlociu 12.
- Depreciere de active necorporalemediu
Valoarea mare a fondului comercial și a brandurilor ar putea duce la depreciere, cu impact negativ asupra rezultatelor 1.
- Incidentul de securitate Starwoodscăzut
Compania nu poate estima încă pe deplin impactul financiar al incidentului de securitate din baza de date Starwood, deși consideră că sănătatea financiară pe termen lung nu este afectată 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din SUA și recuperarea piețelor internaționale continuă, creșterea RevPAR și a taxelor ar putea susține rezultatele companiei 3.
- Pipeline-ul record și conversiile ar putea genera creștere a camerelor fără investiții mari de capital din partea companiei 3.
- Programul de fidelizare și noile acorduri pentru carduri co-brand ar putea aduce venituri mai stabile și mai previzibile 2.
Ce ar strica teza
- Dacă conflictul din Orientul Mijlociu se prelungește, ar putea reduce RevPAR internațional și ar putea afecta ghidajul companiei 2.
- Datoria în creștere și cheltuielile cu dobânzile ar putea limita capacitatea de returnare a capitalului către acționari 3.
- Platformele online și dezbaterile privind AI ar putea schimba modul în care oaspeții rezervă, crescând costurile de distribuție 1.
De urmărit
- Ghidajul RevPAR mondial pentru 2026Q3 2026
- Evoluția pipeline-ului și a creșterii netă a camerelor2026
- Evoluția conflictului din Orientul Mijlociu asupra regiunii EMEAQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Modelul de afaceri al companiei se bazează pe francize, administrare și licențiere, Marriott deținând sau închiriind foarte puține proprietăți, mai puțin de unu la sută din sistem 1. La finalul anului 2025, 7.644 de proprietăți erau francizate, licențiate sau în alt regim, iar 2.017 erau administrate direct de companie 1. Veniturile din taxe de franciză și administrare sunt completate de programul de fidelizare Marriott Bonvoy, de cardurile de credit co-brand și de taxele de branding rezidențial 1.
Poziția concurențială
Competiția pentru proprietarii de hoteluri este la fel de intensă ca cea pentru oaspeți, iar atractivitatea brandurilor depinde de programul de fidelizare, de sistemele de rezervare și de servicii 1. Marriott susține că scara sa globală și brandurile sale puternice ajută la păstrarea acestor parteneri 1.
- HiltonHLT
Lanț hotelier menționat ca principal concurent pe piața brandurilor de hoteluri și a proprietarilor.
- IHG Hotels & Resorts
Lanț hotelier internațional menționat ca concurent pentru oaspeți și pentru proprietari.
- HyattH
Lanț hotelier menționat ca concurent în segmentele de lux și premium.
- AirbnbABNB
Platformă online pentru închiriere de locuințe, concurent pentru șederile de scurtă durată.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Marriott International (MAR)’s Middle East Headwind Eases, but War Risks RemainYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 14 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)27 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MAR · 10 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / MAR · 03 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MAR · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.