olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Marti Technologies, Inc. MRT

Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) · SIC 7510 · Verticală: Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510)

1,95USD−3,94 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Marti Technologies este o platformă de mobilitate urbană din Türkiye, care oferă servicii de transport cu mașina și motocicleta, livrări și închiriere de vehicule electrice cu două roți, toate printr-o singură aplicație. În exercițiul financiar 2025 veniturile au crescut la 39,2 milioane USD, iar compania rămâne pe pierdere netă, ceea ce face ca evoluția marjelor să fie un test important pentru modelul său.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Marti Technologies, Inc. (MRT) costa 1,95 USD (−3,94 % într-o zi), cu capitalizare 167,8 mil USD, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 1,30–2,55 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2023): profit net de 1,2 mil USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
167,8 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,53 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-27,18 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,83
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
1,302,55

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,0
neutru
Bollinger (20, 2)
1,73 – 2,14
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 21,6 %
SMA 50 / 200
2,01 / 1,95
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,02 / 0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,5 %−1,1 %+0,6 pp—
3 luni+8,9 %−0,5 %+9,4 pp—
6 luni−6,3 %+4,4 %−10,6 pp—
De la început de an−17,7 %+12,3 %−30,0 pp—
1 an−23,8 %+13,5 %−37,4 pp+11,8 %
3 ani+272,8 %+76,4 %+196,4 pp−34,1 %
5 ani−80,1 %+63,7 %−143,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−49,0 %
07 nov. 2025 → 07 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−96,8 %
07 iul. 2023 → 13 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−27,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2023 · 31 mar. 2023

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
1,2 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '21Q3 '21Q1 '22Q2 '22Q3 '22Q4 '22Q1 '23
Profit net-11,9 mii-144,7 mii-824,8 mii-310,5 mii-630,9 mii ≈-12,5 mil1,2 mil
Flux de numerar operațional——-9,2 mii-105,4 mii ≈-185,5 mii ≈-5,2 mil-109,1 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022202320242025
Venituri17,0 mil25,0 mil20,0 mil18,7 mil39,2 mil
Venituri an/anindisponibil+47,0 %−19,8 %−6,8 %+110,3 %
Profit net-14,5 mil-14,2 mil-33,8 mil-73,9 mil-41,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,42-0,32-0,67-1,25-0,53
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-85,1 %-57,0 %-168,8 %-395,9 %-105,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil-15,5 mil-25,4 mil-15,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,8 mil USD
Datorie financiară
85,8 mil USD
Datorie netă
78,0 mil USD
Capitaluri proprii
-67,1 mil USD
Active totale
29,8 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,97x
ROE
indisponibil
ROA
-165,2 %
Marja FCF
-38,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
20,0 mil
2024
18,7 mil
2025
39,2 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
24,1 mil
2024
21,5 mil
2025
15,3 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
-4,1 mil ≈
2024
-2,9 mil ≈
2025
24,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
2,0 mil
2024
2,0 mil
2025
3,0 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-30,6 mil
2024
-65,3 mil
2025
-28,5 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
10,0 mil
2024
8,7 mil
2025
3,6 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
-20,6 mil ≈
2024
-56,6 mil ≈
2025
-24,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-33,8 mil
2024
-73,9 mil
2025
-41,4 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 apr. 2024verificat

Profit net
2023
-33,8 mil
2024
-73,9 mil
2025
-41,4 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,67
2024
-1,25
2025
-0,53

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
50,6 mil
2024
59,0 mil
2025
78,0 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
19,4 mil
2024
5,1 mil
2025
7,8 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
188,4 mii
2024
203,5 mii
2025
503,8 mii

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
2,6 mil
2024
2,0 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Active curente
2023
25,7 mil
2024
11,4 mil
2025
13,9 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
13,5 mil
2024
5,5 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
183,9 mii
2024
589,6 mii
2025
351,2 mii

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Active totale
2023
40,2 mil
2024
20,4 mil
2025
29,8 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,8 mil
2024
1,7 mil
2025
4,1 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
10,4 mil
2024
4,6 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
54,8 mil
2024
70,1 mil
2025
82,1 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
17,5 mil
2024
11,3 mil
2025
14,4 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
72,9 mil
2024
81,8 mil
2025
96,9 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
-32,7 mil †
2024
-61,4 mil †
2025
-67,1 mil †

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
57,0 mil
2024
63,3 mil
2025
86,0 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-14,9 mil
2024
-25,1 mil
2025
-14,8 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
652,4 mii
2024
332,4 mii
2025
485,3 mii

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-15,5 mil ≈
2024
-25,4 mil ≈
2025
-15,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-4,8 mil
2024
-1,0 mil
2025
-541,7 mii

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
28,6 mil
2024
11,8 mil
2025
18,0 mil

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
367,6 mii

SEC (XBRL)· 13 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
110,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
16,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
61,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-63,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-72,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-105,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-38,9 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-165,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-185,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
78,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-14,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
485,3 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-15,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
3 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
48 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
69 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-17 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
167,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
245,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-27,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
4,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
6,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-9,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
-9,32
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,95 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 167,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
167,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-105,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
110,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 apr. 2026
verificat 204derivat 2

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-105,6 %20 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere16,2 %100 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x14 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-9,1 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,2 %3 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial3/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Marti Technologies, Inc. (MRT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 39,2 mil USD în 2025; creștere an/an 110,3 %; marjă netă -105,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 16,2 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -105,6 %
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Randament FCF: -9,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Auto Rental & Leasing (No Drivers) (SIC 7510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
4,3x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+1.068,1 %)
P/B
—
mediana verticalei —
ROE
—
mediana verticalei —
Marja netă
-105,6 %
mediana verticalei -7,0 %
sub mediană
Marja EBIT
-72,7 %
mediana verticalei —
Venituri an/an
110,3 %
mediana verticalei -1,2 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
RRyder System Inc10,3 mld20,617,1 %4,0 %+0,2 %+56 % / +152 %
CARAvis Budget Group, Inc.4,3 mld——-7,0 %−1,2 %−11 % / −34 %
UHALU-Haul Holding Company1,2 mld6,82,2 %2,7 %+3,6 %+12 % / +4 %
HTZHertz Global Holdings, Inc565,2 mil——-7,3 %−6,0 %−66 % / −79 %
MRTMarti Technologies, Inc.167,8 mil——-105,6 %+110,3 %−24 % / +273 %
VAIValor Energy Inc.24,5 mil——-340,9 %−18,5 %+30 % / −47 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MRT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (19 aug. 2026), 6-K (13 iul. 2026).

    Pe scurt

    Marti Technologies este o platformă de mobilitate urbană din Türkiye, care oferă servicii de transport cu mașina și motocicleta, livrări și închiriere de vehicule electrice cu două roți, toate printr-o singură aplicație. În exercițiul financiar 2025 veniturile au crescut la 39,2 milioane USD, iar compania rămâne pe pierdere netă, ceea ce face ca evoluția marjelor să fie un test important pentru modelul său.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție de lider în descărcările aplicațiilor de mobilitate urbană din Türkiye și o rețea extinsă de șoferi și pasageri 1.
    • Fidelizare crescută a utilizatorilor care folosesc mai multe servicii din aceeași aplicație, cu valoare mai mare per client 1.
    • Platformă tehnologică integrată, cu funcții de potrivire automată și gestionare predictivă a flotei 1.

    Puncte slabe

    • Pierdere netă anuală persistentă, în ciuda creșterii rapide a veniturilor și a îmbunătățirii marjei brute 1.
    • Dependență de magazinele de aplicații pentru distribuție și pentru o parte importantă a tranzacțiilor 1.
    • Istoric operațional relativ scurt, ceea ce face dificilă evaluarea rezultatelor viitoare pe baza datelor trecute 1.

    Oportunități

    • Potențial de creștere într-o piață de mobilitate partajată în expansiune, cu o cotă a companiei încă foarte mică 1.
    • Extinderea serviciilor de livrare și a altor servicii adiacente pe baza rețelei existente de utilizatori 1.
    • Creșterea utilizării pachetelor de abonament și a prețurilor dinamice ar putea îmbunătăți profitabilitatea 1.

    Amenințări

    • Concurență intensă din partea operatorilor cu prețuri mai mici și campanii agresive de marketing 1.
    • Inflația, deprecierea monedei locale și instabilitatea geopolitică pot reduce cererea și cresc costurile 1.
    • Reglementările locale și modificările politicilor magazinelor de aplicații ar putea limita operațiunile 1.

    Riscuri

    • Pierderi nete persistenteridicat

      Compania nu a atins încă profitabilitatea, iar prelungirea pierderilor ar putea necesita finanțare suplimentară.

    • Dependență de magazinele de aplicațiiridicat

      Orice schimbare de politică, comision sau acces al magazinelor de aplicații ar putea afecta direct veniturile și achiziția de utilizatori 1.

    • Expunere valutară și inflațiemediu

      Costurile și veniturile sunt afectate de inflația din Türkiye și de deprecierea lirei, ceea ce complică planificarea financiară 1.

    • Reglementare localămediu

      Restricțiile autorităților locale privind operarea sau numărul de vehicule și șoferi ar putea limita expansiunea 1.

    • Disponibilitatea șoferilormediu

      Dacă numărul de șoferi scade, timpii de așteptare cresc și satisfacția clienților poate scădea, ceea ce ar afecta modelul de piață 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea veniturilor se menține și costurile continuă să scadă, compania ar putea atinge un nivel de profitabilitate pe măsură ce rețeaua de utilizatori se extinde 1.
    • Poziția de lider în descărcări și utilizarea integrată a mai multor servicii ar putea susține o cotă de piață mai mare într-o piață cu potențial de creștere 1.
    • Extinderea în livrări și în noi orașe ar putea diversifica sursele de venit față de transportul cu șoferi 1.

    Ce ar strica teza

    • Pierderea netă de 41,4 milioane USD în 2025 arată că modelul nu este încă profitabil, iar prelungirea acestei situații ar putea necesita capital suplimentar 1.
    • Dependența de magazinele de aplicații și de tarifele acestora ar putea reduce marjele sau limita achiziția de utilizatori 1.
    • Inflația și instabilitatea economică din Türkiye ar putea reduce cererea și crește costurile operaționale 1.

    De urmărit

    • Evoluția marjei brute și a pierderii nete față de 2025Q1 2027
    • Rezultatele livrărilor pilot din Istanbul și eventuala extindere2027
    • Decizia privind extinderea flotei de vehicule electrice cu două roțivara 2027
    • Numărul de șoferi și pasageri activi raportat în următorul raport anualnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (19 aug. 2026), 6-K (13 iul. 2026).

    Afacerea

    Marti se prezintă ca cea mai mare platformă de mobilitate urbană din Türkiye, cu un model de tip super-aplicație care integrează trei tipuri de servicii: transport cu șoferi (mașină, motocicletă și taxi), livrări în aceeași oră și închirierea pe bază de plată pe cursă a unei flote proprii de trotinete, biciclete și mopede electrice. Potrivit raportului anual, compania a lansat transportul cu mașina și motocicleta în octombrie 2022, taxiul în februarie 2024 și livrările pilot în octombrie 2025, în principal la Istanbul 1. Compania se prezintă și ca un operator cu impact ecologic, susținând că operațiunile sale au evitat emisii de CO2 în 2024 1.

    În 2025 veniturile au ajuns la 39,2 milioane USD, față de 18,7 milioane USD în 2024, creștere atribuită în principal lansării pachetelor de abonament din octombrie 2024 1. Marja brută a fost de 61,1% în 2025, comparativ cu o marjă negativă în anii precedenți 1. Totuși, pierderea netă a rămas de 41,4 milioane USD, iar compania a raportat și cheltuieli semnificative de vânzări și marketing 1.

    Compania operează ca un singur segment raportabil din octombrie 2024, după ce a integrat serviciile de transport și vehicule electrice într-o singură aplicație, iar din octombrie 2025 a adăugat și livrările 1. Modelul de venituri se bazează pe pachete de abonament și pe taxele plătite pentru închirierea vehiculelor, minus promoțiile și rambursările 1.

    Segmente

    Transport cu șoferi (ride-hailing)

    Serviciul de transport conectează pasagerii cu șoferi de mașini, motociclete și taxiuri. La 31 decembrie 2025 era disponibil în 20 de orașe, iar compania raporta 3,38 milioane de pasageri unici din totalul perioadei și 450 de mii de șoferi înregistrați 1. Ca parte a unui model de prețuri dinamice lansat în ianuarie 2025, tarifele se ajustează în timp real în funcție de cerere și ofertă 1.

    Vehicule electrice cu două roți

    Serviciul de închiriere pe cursă a unei flote proprii de trotinete, biciclete și mopede electrice a fost, potrivit raportului, cel mai mare din Türkiye, cu peste 23 de mii de vehicule la sfârșitul anului 2025 1. Compania a redus însă flota veche și a spus că se concentrează pe eficiență operațională, urmând să evalueze extinderea flotei nu mai devreme de vara anului 2027 1.

    Livrări

    Serviciul de livrare în aceeași oră a fost lansat ca proiect pilot în Istanbul în octombrie 2025, folosind motociclete și mașini din rețeaua existentă de șoferi 1. Compania nu a raportat o contribuție separată a acestui serviciu la venituri pentru 2025 în sursa analizată.

    Piața în context

    Marti activează pe piața de mobilitate partajată din Türkiye, un segment al pieței de mobilitate al consumatorilor estimată la 55-65 miliarde USD 1. Piața de mobilitate partajată a fost estimată la 10-15 miliarde USD în 2021 și este proiectată să ajungă la cel puțin 16 miliarde USD până în 2030, potrivit unui studiu McKinsey citat în raport 1. Compania spune că veniturile sale reprezintă mai puțin de 1% din această piață, ceea ce indică potențial de creștere, dar și un nivel de competiție și reglementare care ar putea influența ritmul de expansiune.

    Cererea de mobilitate este susținută de populația urbană mare, de rețeaua redusă de taxiuri și de congestia traficului, dar și de costul ridicat al proprietății unui autovehicul 1. Dacă aceste condiții persistă, piața ar putea susține creșterea serviciilor partajate, însă rezultatele depind și de reglementările locale și de nivelul prețurilor.

    Tendințe

    • Creșterea cererii urbanevânt din spate

      Densitatea populației din orașele mari și lipsa unor alternative de transport public în anumite zone susțin cererea pentru servicii partajate, potrivit raportului 1.

    • Adoptarea pachetelor de abonamentvânt din spate

      Pachetele lansate în octombrie 2024 au contribuit la creșterea veniturilor și a numărului de călătorii, iar compania spune că utilizatorii cu mai multe servicii generează mai multă valoare 1.

    • Inflația și deprecierea lireivânt din față

      Inflația ridicată și deprecierea lirei turcești față de dolar au afectat cererea consumatorilor, oferta de șoferi și costurile operaționale, potrivit raportului 1.

    • Tensiuni geopolitice și energievânt din față

      Conflictul militar din regiune, început în februarie 2026, a dus la creșterea prețurilor energiei și la incertitudine, ceea ce ar putea reduce cheltuielile consumatorilor dacă tensiunile se prelungesc 1.

    Poziția concurențială

    Piața este descrisă ca fragmentată, iar Marti spune că deține 26% din descărcările aplicațiilor printre cei mai mari cinci operatori de transport partajat din Türkiye la 31 decembrie 2025 1. Compania susține că este aplicația de mobilitate urbană cu cele mai multe descărcări pe iOS și Android în categoriile relevante 1.

    Concurența include operatori care oferă tarife mai mici sau o gamă mai largă de servicii și care pot atrage șoferi și pasageri prin campanii agresive, ceea ce ar putea pune presiune pe prețuri și pe costul achiziției clienților 1. Compania se bazează pe distribuția prin magazinele de aplicații, unde concurența influențează vizibilitatea și descărcările 1.

    • Operatori locali de taxi și transport cu șoferi

      Raportul menționează taxiurile licențiate și operatorii de transport partajat ca principali concurenți pe piața din Türkiye, fără date financiare comparabile în sursă.

    • Operatori de mobilitate partajată cu vehicule electrice

      Concurenții din segmentul vehiculelor electrice cu două roți sunt descriși în raport ca fiind mai fragmentați, fără identificarea unor entități listate.

    • Alternative de transport public

      Transportul public și vehiculele personale sunt citate ca alternative pe care compania încearcă să le atragă către serviciile sale.

    • Aplicații de transport și livrare cu prețuri mai mici

      Raportul avertizează că unii concurenți oferă prețuri mai mici sau servicii mai largi, fără a-i numi în sursă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 27 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Marti Technologies, Inc. · 13 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.