olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NL Industries, Inc. NL
Industrial Inorganic Chemicals · SIC 2810 · Verticală: Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810)
NL Industries este o societate holding cu două participații: controlul majoritar al CompX, producător de componente inginerești (în principal broaște pentru mobilier și postă, precum și componente pentru ambarcațiuni), și o participație nedominantă de aproximativ 31% în Kronos Worldwide, unul dintre cei mai mari producători globali de TiO2. Rezultatele sale depind în mare măsură de ciclul pigmenților TiO2, care a revenit în 2026 cu creșteri ale vânzărilor Kronos, în timp ce pierderea netă din 2025 a arătat cât de sensibil este grupul la acest ciclu.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NL Industries, Inc. (NL) costa 7,36 USD (+7,60 % într-o zi), cu capitalizare 359,9 mil USD, randament al dividendului 8,02 %, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 5,22–8,52 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 43,6 mil USD (+8,0 % an/an), profit net de 9,0 mil USD (+2.422,3 % an/an), EPS diluat 0,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 6,44 – 7,21
- peste banda superioară · %B 1,19 · lățimea benzii 11,3 %
- SMA 50 / 200
- 6,87 / 6,30
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,0 % | −1,1 % | +6,1 pp | — |
| 3 luni | +28,0 % | −0,5 % | +28,5 pp | — |
| 6 luni | +24,3 % | +4,4 % | +19,9 pp | — |
| De la început de an | +34,6 % | +12,3 % | +22,2 pp | — |
| 1 an | +28,2 % | +13,5 % | +14,7 pp | +20,0 % |
| 3 ani | +56,3 % | +76,4 % | −20,1 pp | +17,9 % |
| 5 ani | +13,9 % | +63,7 % | −49,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 33,7 mil | 38,4 mil | 40,3 mil | 40,4 mil | 40,0 mil | 37,7 mil | 40,6 mil | 43,6 mil |
| Costul vânzărilor | 24,2 mil | 27,4 mil | 28,1 mil | 27,5 mil | 28,9 mil | 25,6 mil | 27,3 mil | 28,1 mil |
| Profit brut | 9,5 mil | 11,1 mil | 12,2 mil | 12,9 mil | 11,0 mil | 12,1 mil | 13,3 mil | 15,5 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 6,1 mil | 6,2 mil | 6,3 mil | 6,6 mil | 6,3 mil | 6,4 mil | 6,2 mil | 6,6 mil |
| Profit operațional | 2,0 mil | 33,7 mil | 3,1 mil | 2,8 mil | 1,9 mil | 2,9 mil | 4,1 mil | 6,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 917,0 mii ≈ | 928,0 mii | 945,0 mii | 923,0 mii ≈ | 896,0 mii ≈ | 888,0 mii | 868,0 mii | 857,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 147,0 mii | 90,0 mii | 575,0 mii | 90,0 mii | 90,0 mii | 11,0 mii | 11,0 mii | 11,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 44,9 mil | 20,4 mil | 1,3 mil | 1,0 mil | -8,2 mil | -45,5 mil | 6,6 mil | 12,4 mil |
| Impozit pe profit | 8,5 mil | 3,3 mil | -23,0 mii | -43,0 mii | -854,0 mii | -15,1 mil | 1,5 mil | 2,5 mil |
| Profit net | 36,0 mil | 16,5 mil | 667,0 mii | 355,0 mii | -7,9 mil | -31,0 mil | 4,3 mil | 9,0 mil |
| EPS diluat | 0,74 | 0,34 ≈ | 0,01 | 0,01 | -0,16 | -0,63 ≈ | 0,09 | 0,18 |
| Flux de numerar operațional | -5,7 mil ≈ | 9,0 mil | -47,5 mil | 7,3 mil ≈ | 7,9 mil ≈ | -4,2 mil | -3,5 mil | 11,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 464,0 mii ≈ | 238,0 mii | 822,0 mii | 1,3 mil ≈ | 983,0 mii ≈ | 599,0 mii | 404,0 mii | 1,1 mil ≈ |
| Dividende plătite | 24,9 mil ≈ | -17,1 mil | 4,4 mil | 4,4 mil ≈ | 14,7 mil ≈ | -5,9 mil | 4,9 mil | 4,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 118,2 mil | 124,2 mil | 114,5 mil | 140,8 mil | 166,6 mil | 161,3 mil | 145,9 mil | 158,3 mil |
| Venituri an/an | +5,5 % | +5,1 % | −7,8 % | +22,9 % | +18,3 % | −3,2 % | −9,5 % | +8,5 % |
| Profit net | -41,0 mil | 25,8 mil | 14,7 mil | 51,2 mil | 33,8 mil | -2,3 mil | 67,2 mil | -37,8 mil |
| Profit net an/an | −135,3 % | indisponibil | −43,2 % | +248,7 % | −33,9 % | −106,8 % | indisponibil | −156,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | 0,53 | 0,30 | 1,05 | 0,69 | -0,05 | 1,38 | -0,77 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −43,4 % | +250,0 % | −34,3 % | −107,2 % | indisponibil | −155,8 % |
| netă % | -34,7 % | 20,8 % | 12,8 % | 36,4 % | 20,3 % | -1,4 % | 46,1 % | -23,9 % |
| Flux de numerar liber | 14,0 mil | 24,3 mil | 17,3 mil | 13,5 mil | 23,2 mil | 35,9 mil | 24,1 mil | -40,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 110,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 376,8 mil USD
- Active totale
- 464,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 7,77x
- ROE
- -9,5 %
- ROA
- -7,3 %
- Marja FCF
- -25,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 114,5 mil | 140,8 mil | 166,6 mil | 161,3 mil | 145,9 mil | 158,3 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 81,7 mil | 98,1 mil | 117,8 mil | 112,1 mil | 104,6 mil | 110,1 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 32,8 mil | 42,7 mil | 48,8 mil | 49,2 mil | 41,4 mil | 48,2 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 21,0 mil | 22,2 mil | 23,4 mil | 23,8 mil | 24,3 mil | 25,6 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,4 mil | 10,5 mil | 13,7 mil | 14,1 mil | 37,9 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,8 mil | 3,8 mil | 4,0 mil | 4,0 mil | 3,7 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 6,2 mil ≈ | 14,3 mil ≈ | 17,7 mil ≈ | 18,1 mil ≈ | 41,6 mil ≈ | 14,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mil | 1,1 mil | 941,0 mii | 746,0 mii | 530,0 mii | 767,0 mii | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 13,6 mil | 60,8 mil | 39,2 mil | -6,4 mil | 83,3 mil | -51,4 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,5 mil | 7,5 mil | 2,8 mil | -7,0 mil | 14,1 mil | -16,1 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Profit net | 14,7 mil | 51,2 mil | 33,8 mil | -2,3 mil | 67,2 mil | -37,8 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,30 | 1,05 | 0,69 | -0,05 | 1,38 | -0,77 | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 48,8 mil | 48,8 mil | 48,8 mil | 48,8 mil | 48,8 mil | 48,9 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,16 | 0,24 | 0,63 | 0,28 | 0,75 | 0,57 | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 23,8 mil
- 2024
- 24,3 mil
- 2025
- 25,6 mil
SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat
- 2023
- 48,8 mil
- 2024
- 48,8 mil
- 2025
- 48,9 mil
SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 137,0 mil | 147,0 mil | 68,9 mil | 111,5 mil | 163,2 mil | 110,6 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 18,3 mil | 25,6 mil | 31,3 mil | 30,7 mil | 28,4 mil | 30,4 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Active curente | 171,2 mil | 193,6 mil | 194,0 mil | 218,3 mil | 238,0 mil | 159,9 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 29,0 mil | 29,2 mil | 28,7 mil | 25,9 mil | 24,0 mil | 23,7 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 27,2 mil | 27,2 mil | 27,2 mil | 27,2 mil | 27,2 mil | 27,2 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Active totale | 548,2 mil | 596,2 mil | 609,9 mil | 576,7 mil | 578,3 mil | 464,2 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,6 mil | 3,4 mil | 3,5 mil | 3,1 mil | 3,8 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 27,5 mil | 30,6 mil | 32,1 mil | 30,4 mil | 91,1 mil | 20,6 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 335,3 mil | 385,0 mil | 402,7 mil | 391,8 mil | 415,9 mil | 376,8 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 19,0 mil | 17,6 mil | 26,9 mil | 37,0 mil | 25,6 mil | -36,4 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,7 mil | 4,1 mil | 3,7 mil | 1,1 mil | 1,4 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 17,3 mil ≈ | 13,5 mil ≈ | 23,2 mil ≈ | 35,9 mil ≈ | 24,1 mil ≈ | -40,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,1 mil | 6,7 mil | -67,9 mil | 22,1 mil | 58,9 mil | -2,4 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -8,5 mil | -14,3 mil | -36,8 mil | -15,2 mil | -41,6 mil | -31,3 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 7,8 mil | 11,7 mil | 13,7 mil | 13,7 mil | 15,6 mil | 17,6 mil | SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -15,2 mil
- 2024
- -41,6 mil
- 2025
- -31,3 mil
SEC (XBRL)· 09 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 359,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,49 – 10,07 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)7,49 – 10,07 (Mijloc 8,59)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -15,8 % | 13 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -1,7 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 121,7x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,0x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,3 % | 28 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,2 % | 74 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 229,3 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente44/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NLI HOLDINGS, INC. (NL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 158,3 mil USD în 2025; creștere an/an 8,5 %; marjă netă -15,8 %; ROE -6,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 7,49–10,07 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,59 USD, prețul de 7,36 USD lasă un potențial de 16,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 14,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 121,7x
- Lichiditatea curentă: 9,0x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -15,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -1,7 %
- Randament FCF: 2,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 229,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LINLinde plc | 240,9 mld | 34,9 | 18,0 % | 19,3 % | +3,0 % | +28 % / +27 % |
| APDAir Products And Chemicals, Inc. | 71,0 mld | — | -0,3 % | -0,4 % | −0,5 % | +22 % / +18 % |
| MTXMinerals Technologies Inc. | 2,0 mld | — | -4,1 % | -3,1 % | −2,2 % | +12 % / +5 % |
| KROKronos Worldwide, Inc. | 890,9 mil | — | -13,7 % | -5,6 % | −1,5 % | +53 % / −11 % |
| LXULSB Industries, Inc. | 766,1 mil | 17,1 | 8,7 % | 7,0 % | +17,8 % | +19 % / +24 % |
| TROXTronox Holdings PLC | 566,9 mil | — | -39,1 % | -18,0 % | −5,7 % | −14 % / −72 % |
| LXFRLuxfer Holdings PLC | 463,2 mil | 76,3 | 2,7 % | 1,7 % | −1,9 % | +38 % / +110 % |
| VHIValhi, Inc. | 430,8 mil | — | -4,8 % | -2,4 % | −1,3 % | +20 % / +12 % |
| NLNli Holdings, Inc. | 359,9 mil | — | -6,7 % | -15,8 % | +8,5 % | +28 % / +56 % |
| LTBRLightbridge Corporation | 172,9 mil | — | -14,1 % | — | indisponibil | −73 % / +39 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
NL Industries este o societate holding cu două participații: controlul majoritar al CompX, producător de componente inginerești (în principal broaște pentru mobilier și postă, precum și componente pentru ambarcațiuni), și o participație nedominantă de aproximativ 31% în Kronos Worldwide, unul dintre cei mai mari producători globali de TiO2. Rezultatele sale depind în mare măsură de ciclul pigmenților TiO2, care a revenit în 2026 cu creșteri ale vânzărilor Kronos, în timp ce pierderea netă din 2025 a arătat cât de sensibil este grupul la acest ciclu 123.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în încuietori pentru cutii în America de Nord, bazată pe canalul de distribuție prin lăcătuși și pe produse standardizate, așa cum se arată în raportarea anuală 1.
- Participația de referință în Kronos, un producător global important de TiO2, care oferă acces la un ciclu industrial cu potențial de revenire 13.
- Creșterea profitului operațional al CompX în primul semestru din 2026, susținută de vânzări mai mari în segmentul Security Products 23.
Puncte slabe
- Dependență mare de un singur pigment, TiO2, care reprezintă aproximativ 90% din vânzările Kronos, și implicit de ciclul său de prețuri 1.
- Concentrarea clienților: cei mai mari zece clienți ai CompX reprezintă majoritatea vânzărilor, iar comenzile se fac fără contracte pe termen lung 1.
- Rezultate contabile volatile, influențate de pierderi din participații și de variații ale valorii titlurilor, ceea ce a dus la pierderea netă din 2025 1.
Oportunități
- Continuarea creșterii prețurilor și a supratarifelor din TiO2 ar putea sprijini marjele Kronos și, prin metoda capitalului propriu, profitul NL 3.
- Diversificarea CompX în noi piețe și aplicații ar putea genera o creștere susținută a profitului și reducerea riscului 1.
- Efectele de reducere a costurilor din Kronos, inițiate în al patrulea trimestru din 2025, ar putea îmbunătăți structura de costuri pe termen lung 3.
Amenințări
- Presiunea concurențială din partea producătorilor chinezi de TiO2 și a producătorilor de componente din Asia, cu costuri mai mici, ar putea limita prețurile 1.
- Tarifele vamale și volatilitatea prețurilor materiilor prime ar putea crește costurile de aprovizionare și reduce marjele 1.
- Riscurile de mediu și de reglementare, inclusiv posibile restricții asupra TiO2 și a obligațiilor legate de fostele operațiuni, ar putea genera costuri suplimentare 1.
Riscuri
- Dependența de ciclul TiO2ridicat
Veniturile Kronos depind în mare măsură de prețurile și cererea pentru TiO2, care sunt ciclice. Scăderile de cerere ar putea reduce profitul și ar putea afecta rezultatele NL 1.
- Concentrarea clienților CompXmediu
Un singur client reprezintă o parte semnificativă a vânzărilor, iar pierderea sau reducerea comenzilor de la clienți mari ar putea afecta rezultatele 1.
- Costuri și disponibilitatea materiilor primemediu
Zincul, alama, aluminiul, oțelul inoxidabil și feedstock-ul pentru TiO2 sunt supuse unor fluctuații bruște de preț. Dacă nu pot fi compensate, marjele ar putea scădea 1.
- Riscuri de mediu și de reglementaremediu
Reglementările privind emisiile, deșeurile și posibila clasificare a TiO2 ar putea impune cheltuieli suplimentare. Litigiile legate de plumb și mediu rămân nerezolvate 1.
- Dependența de dividende de la filialescăzut
Activele societății sunt în principal investiții în filiale și într-o participație, iar compania depinde de distribuirile acestora pentru lichiditate și dividende 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor Kronos și revenirea prețurilor din TiO2 în 2026 ar putea îmbunătăți semnificativ contribuția participației prin metoda capitalului propriu 3.
- CompX a raportat creșteri ale profitului segmentului în trimestrul al doilea și în primul semestru din 2026, ceea ce arată o capacitate de a extrage valoare din piețele sale mature 23.
- Costurile mai mici de reducere implementate de Kronos ar putea susține marjele chiar și în cazul unei piețe mai slabe 3.
Ce ar strica teza
- Activitatea grupului rămâne sensibilă la ciclul TiO2, iar pierderea netă din 2025 arată că rezultatele pot fi negative când prețurile sau cererea slăbesc 1.
- Concurența din partea producătorilor cu costuri mai mici ar putea limita creșterea prețurilor atât în TiO2, cât și în componentele CompX 1.
- Participația nedominantă în Kronos limitează controlul asupra deciziilor operaționale și distribuirilor, iar rezultatele depind de un activ pe care compania nu îl gestionează direct 1.
De urmărit
- Evoluția prețurilor TiO2 și a supratarifelor anunțate de KronosQ3 2026
- Rezultatele Kronos și contribuția lor prin metoda capitalului propriuQ3 2026
- Evoluția costurilor materiilor prime din CompX (zinc, alamă, aluminiu, oțel inoxidabil)2026
- Rezultatele anuale și eventualele actualizări ale ghidajului privind profitul NLnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
NL Industries, Inc. a fost organizată în statul New Jersey în 1891 și este tranzacționată la NYSE sub simbolul NL. Compania funcționează în principal ca holding: își exercită controlul prin CompX International Inc. (participație de 87% la 31 decembrie 2025) și deține o participație nedominantă în Kronos Worldwide, Inc., contabilizată prin metoda capitalului propriu 1. Acționarul majoritar este Valhi, Inc., care deținea circa 83% din acțiuni la aceeași dată 1.
Prin CompX, compania fabrică componente inginerești: sisteme de încuietori pentru cutii, mobilier și poștă, precum și sisteme de accelerație pentru ambarcațiuni, ieșiri de eșapament din oțel inoxidabil, manometre și comenzi de accelerație pentru industria nautică 1. Prin Kronos, compania are o participație în unul dintre cei mai importanți producători de pigmenți TiO2, folosiți în vopsele, mase plastice, hârtie și cosmetice 1.
Raportările arată o mărime redusă a părții operaționale directe, dominată de participațiile contabilizate prin metoda capitalului propriu. Pierderea netă atribuită acționarilor NL în 2025 a fost de 37,8 milioane USD, comparativ cu un profit în 2024, pe fondul pierderilor din participația la Kronos și al unei pierderi de decontare a planului de pensii 1. În primul semestru din 2026, compania a raportat un profit net atribuit acționarilor NLI de 13,3 milioane USD 2.
Segmente
CompX (componente)
CompX fabrică încuietori mecanici și electrici pentru cutii și mobilier, folosiți în special pentru poștă, mobilier de birou și instituțional, și componente pentru ambarcațiuni. Serviciul poștal american (USPS) a reprezentat 26% din vânzările consolidate ale grupului în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările CompX au fost de 43,6 milioane USD 3.
Kronos (TiO2, contabilizat prin capitalul propriu)
Kronos produce dioxid de titan, un pigment industrial de bază. Vânzările de TiO2 au reprezentat circa 90% din cifra de afaceri a Kronos în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările Kronos au crescut cu 13% față de același trimestru din 2025, până la 558,1 milioane USD, datorită câștigurilor de cotă de piață și unor prețuri mai mari 3.
Piața în context
Piața TiO2 este concentrată: primii patru producători controlează aproximativ 42% din capacitatea mondială de producție, iar concurența se face în principal pe preț, calitate și servicii 1. Cererea este legată de produsul intern brut global și de cheltuielile discreționare, iar prețurile urmează cicluri alternante de creștere și scădere 1. Pentru CompX, piața de încuietori și componente este matură și foarte competitivă, cu presiune constantă asupra prețurilor 1.
În 2026, compania menționează creșteri ale prețurilor și supratarifelor de către Kronos, ca răspuns la costuri operaționale mai mari, precum și o volatilitate mai mare a prețurilor materiilor prime din CompX, cum ar fi zincul, alama și aluminiul 13. Dacă aceste majorări se mențin, marjele ar putea beneficia, dar ele depind de condițiile pieței și de răspunsul clienților.
Tendințe
- Redresarea ciclului TiO2vânt din spate
Creșterea vânzărilor Kronos în al doilea trimestru din 2026, pe fondul câștigurilor de cotă și al creșterii prețurilor, sugerează o revenire a condițiilor din piața pigmenților. Dacă această tendință se consolidează, contribuția Kronos la rezultatele NL ar putea crește 3. Compania însăși avertizează că ciclul rămâne sensibil la economia globală.
- Costurile energiei și ale materiilor primemixt
Costurile energetice, feedstock-ul și materiile prime pentru TiO2 și componentele metalice pot crește și reduce marjele. Kronos a înregistrat creșteri ale costurilor feedstock în 2023 și 2024, iar compania se așteaptă la prețuri mai volatile în 2026 1. Costurile mai mici ale materiilor prime au contribuit însă la creșterea profitului operațional al Kronos în 2026 3.
- Concurența chineză și tarifelevânt din față
Producătorii chinezi, care operează cu cerințe de mediu mai puțin stricte și costuri mai mici, exercită presiune asupra prețurilor în industria TiO2 și în anumite segmente ale CompX. Tarifele vamale asupra importurilor pot crește costurile de aprovizionare 1.
- Conversia valutară și aprecierea euromixt
Fluctuațiile cursului de schimb, în special ale euro, au influențat rezultatele Kronos în 2026. Schimbările valutare au crescut vânzările nete ale Kronos, dar au redus profitul din exploatare cu aproximativ 12 milioane USD în trimestrul al doilea 3. Efectul depinde de evoluția cursurilor, care nu poate fi anticipată cu certitudine.
Poziția concurențială
În industria TiO2, Kronos se confruntă cu concurenți internaționali și regionali, inclusiv producători chinezi cu capacitate importantă de procedeu sulfat și din ce în ce mai multe capacități de procedeu clorură 1. Concurenții mai mari pot avea resurse financiare și tehnologice superioare, ceea ce le permite să reziste mai bine perioadelor de cerere redusă 1.
În zona CompX, concurența vine atât din partea producătorilor nord-americani, cât și a celor străini, unii cu costuri de producție mai mici, mai ales din Asia. CompX se concentrează pe segmentele medii și premium, unde design-ul, calitatea și durabilitatea contează, dar prețul rămâne un factor important 1.
- Kronos WorldwideKRO
Cel mai important concurent direct în pigmenții TiO2 și, în același timp, participația de referință a NL, contabilizată prin metoda capitalului propriu 1.
- Producători chinezi de TiO2
Producători din China cu costuri operaționale mai mici și capacitate de procedeu sulfat, care exercită presiune asupra prețurilor pe piețele deservite de Kronos 1.
- Producători internaționali de TiO2 din top patru
Cei mai mari patru producători mondiali de TiO2, cu resurse financiare și tehnologice care le permit să reziste mai bine la cicluri de cerere scăzută 1.
- Producători de încuietori și componente din America de Nord și Asia
Concurenți ai CompX în sistemele de încuietori și în componentele pentru ambarcațiuni, unii cu costuri de producție mai mici, mai ales cei care aprovizionează din Asia 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Item 3.03 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 mai 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)25 mar. 2026
- Raport anual09 mar. 2026
- Raport curent09 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NL Industries, Inc. · 09 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NL Industries, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NL Industries, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.