olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

PACS Group, Inc. PACS

Services-Skilled Nursing Care Facilities · SIC 8051 · Verticală: Servicii medicale (SIC 805x)

50,26USD+7,67 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

PACS Group este una dintre cele mai mari platforme de îngrijire post-acută din Statele Unite, care operează facilități de îngrijire calificată de tip SNF cu un model «locally led, centrally supported». În contextul unei industrii fragmentate și al cererii crescânde din partea populației în vârstă, compania a crescut veniturile anuale la 5,3 miliarde USD în 2025 și și-a majorat prognoza de EBITDA ajustat pentru 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea PACS Group, Inc. (PACS) costa 50,26 USD (+7,67 % într-o zi), cu capitalizare 8,0 mld USD, P/E 28,0 pe un EPS diluat de 1,80 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,43 %, beta 0,63, interval pe 52 de săptămâni 10,58–50,26 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,5 mld USD (+11,5 % an/an), profit net de 60,8 mil USD (+16,1 % an/an), EPS diluat 0,37 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,0 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
28,0
EPS diluat TTM 1,80 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,58 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,43 %
DPS 12 luni 0,22
Beta (2 ani)
0,63
Volatilitate (1 an) 82 %
Interval 52 săpt.
10,5850,26

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
62,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
42,98 – 50,67
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 16,4 %
SMA 50 / 200
44,39 / 39,86
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,23 / 1,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+17,7 %−1,1 %+18,8 pp—
3 luni+10,1 %−0,5 %+10,6 pp—
6 luni+48,6 %+4,4 %+44,2 pp—
De la început de an+30,9 %+12,3 %+18,6 pp—
1 an+303,4 %+13,5 %+289,8 pp+14,2 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+173,3 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−27,9 %
13 ian. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−82,0 %
01 nov. 2024 → 10 sept. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,5 mld USD
+11,5 % an/an
Profit net
60,8 mil USD
+16,1 % an/an
EPS diluat
0,37
+15,6 % an/an
netă / operațională
4,1 % / 6,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,2 mld1,3 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld1,5 mld
Costul vânzărilor949,4 mil1,0 mld1,0 mld1,0 mld1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld
Profit operațional72,0 mil48,1 mil80,5 mil86,3 mil94,7 mil120,0 mil109,3 mil99,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile9,3 mil6,9 mil4,4 mil8,5 mil8,6 mil6,4 mil6,0 mil5,1 mil
Profit înainte de impozit61,2 mil42,7 mil78,6 mil76,3 mil86,8 mil113,7 mil105,8 mil91,3 mil
Impozit pe profit25,0 mil14,4 mil27,6 mil24,0 mil27,0 mil33,1 mil29,5 mil30,5 mil
Profit net37,2 mil28,5 mil51,0 mil52,4 mil59,7 mil80,7 mil76,4 mil60,8 mil
EPS diluat0,24 ≈0,170,310,320,46 ≈0,500,470,37
Flux de numerar operațional64,6 mil150,2 mil52,6 mil ≈204,8 mil ≈-3,4 mil236,3 mil135,5 mil ≈211,2 mil ≈
Dividende plătite000 ≈0 ≈0———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 10 trimestre (min 13,2, mediană 27,5, max 94,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri2,4 mld3,1 mld4,1 mld5,3 mld
Venituri an/anindisponibil+28,5 %+31,4 %+29,3 %
Profit net150,5 mil112,9 mil55,8 mil191,5 mil
Profit net an/anindisponibil−25,0 %−50,6 %+243,5 %
EPS diluat1,170,880,381,22
EPS diluat an/anindisponibil−24,8 %−56,8 %+221,1 %
netă %6,2 %3,6 %1,4 %3,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
197,0 mil USD
Datorie financiară
249,3 mil USD
Datorie netă
52,3 mil USD
Capitaluri proprii
952,4 mil USD
Active totale
5,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,26x
Lichiditate curentă
1,07x
ROE
23,0 %
ROA
3,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,1 mld
2024
4,1 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,4 mld
2024
3,3 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
663,8 mil ≈
2024
792,6 mil ≈
2025
1,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
207,8 mil
2024
123,1 mil
2025
309,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
49,9 mil
2024
44,3 mil
2025
28,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
157,3 mil
2024
101,6 mil
2025
284,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
44,4 mil
2024
46,2 mil
2025
93,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
112,9 mil
2024
55,8 mil
2025
191,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,88
2024
0,38
2025
1,22

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
128,7 mil
2024
148,6 mil
2025
156,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,62
2024
0,22
2025
—

SEC (XBRL)· 19 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
73,4 mil
2024
157,7 mil
2025
197,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
547,8 mil
2024
641,8 mil
2025
628,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
722,1 mil
2024
938,3 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
59,0 mil
2024
60,8 mil
2025
61,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,5 mld
2024
5,2 mld
2025
5,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
140,9 mil
2024
175,1 mil
2025
192,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
16,8 mil
2024
14,9 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
195,7 mil
2024
251,0 mil
2025
244,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
456,9 mil
2024
978,4 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,4 mld
2024
4,5 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
101,7 mil
2024
715,7 mil
2025
952,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
63,7 mil
2024
367,3 mil
2025
404,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-172,8 mil
2024
-442,7 mil
2025
-264,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
129,6 mil
2024
117,5 mil
2025
-69,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
80,4 mil
2024
33,7 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
29,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
151,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
243,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
8,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
221,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
1,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
23,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
26,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
27,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
157,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
16,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
579,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
41 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
16 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
8,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
28,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
28,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
19,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 48 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

50,26 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
28,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
26,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 498derivat 33

Scorul pe grupe

  • Evaluare9
  • Randamente0
  • Calitate78
  • Bilanț și datorie60
  • Creștere55

Interval de valoare estimat

Jos
20,19
USD pe acțiune
Mijloc
23,11
USD pe acțiune
Sus
25,25
USD pe acțiune
Preț: 50,26 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -54,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -117,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,86 – 46,66 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E37,52 – 46,66 (Mijloc 42,94)
    3 firme folosite · multiplul median 23,9x · quartile 20,9x – 26,0x
    ENSG, HCSG, NHC
  • Dividende actualizate (DDM)2,86 – 3,84 (Mijloc 3,28)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Servicii medicale (SIC 805x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 48/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate27,5 %100 (pe interval fix)17 %
Marja netă · Calitate4,9 %40 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere29,7 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere1,4 %9 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie16,2x100 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x0 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare28,0x9 (pe interval fix)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere55/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PACS Group, Inc. (PACS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,3 mld USD în 2025; creștere an/an 29,3 %; marjă netă 4,9 %; ROE 26,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 20,19–25,25 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,11 USD, prețul de 50,26 USD lasă un potențial de -54,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -117,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 27,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: 29,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 16,2x

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: 1,4 %
  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • P/E (TTM): 28,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Servicii medicale (SIC 805x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
28,0x
mediana verticalei 23,9x
peste mediană (+17,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,2x
P/S
1,4x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−27,8 %)
P/B
6,6x
mediana verticalei 3,2x
peste mediană (+107,5 %)
ROE
26,6 %
mediana verticalei 13,1 %
peste mediană (+103,5 %)
Marja netă
4,9 %
mediana verticalei 5,6 %
sub mediană (−12,8 %)
Marja EBIT
7,4 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−17,2 %)
Venituri an/an
29,3 %
mediana verticalei 16,1 %
peste mediană (+82,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,2x
Randament dividend
0,4 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−64,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ENSGEnsign Group, Inc11,0 mld28,017,1 %7,0 %+18,7 %+1 % / +76 %
PACSPACS Group, Inc.8,0 mld28,026,6 %4,9 %+29,3 %+303 % / indisponibil
NHCNational Healthcare Corp3,3 mld23,913,1 %9,0 %+16,1 %+56 % / +177 %
BKDBrookdale Senior Living Inc.2,7 mld—-362,1 %-4,5 %+2,2 %+1 % / +111 %
HCSGHealthcare Services Group, Inc.1,8 mld17,920,4 %5,6 %+7,1 %+41 % / +173 %
SNDASonida Senior Living, Inc.1,8 mld—-26,7 %-23,3 %+25,2 %+14 % / +282 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PACS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
31,96
Randament total -36 % · Pe an -36 %
56,25
Randament total 12 % · Pe an 12 %
84,37
Randament total 68 % · Pe an 68 %
3 ani
37,91
Randament total -25 % · Pe an -9 %
74,39
Randament total 48 % · Pe an 14 %
121,49
Randament total 142 % · Pe an 34 %
5 ani
44,97
Randament total -11 % · Pe an -2 %
98,38
Randament total 96 % · Pe an 14 %
174,95
Randament total 248 % · Pe an 28 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 18,60
  • Marja netă± 13,02
  • Creșterea anuală a veniturilor± 9,71
  • Diluare anuală± 1,09

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Pe scurt

PACS Group este una dintre cele mai mari platforme de îngrijire post-acută din Statele Unite, care operează facilități de îngrijire calificată de tip SNF cu un model «locally led, centrally supported». În contextul unei industrii fragmentate și al cererii crescânde din partea populației în vârstă, compania a crescut veniturile anuale la 5,3 miliarde USD în 2025 1 și și-a majorat prognoza de EBITDA ajustat pentru 2026 3.

SWOT

Puncte tari

  • Scara portofoliului și un model operațional standardizat, care permit integrarea rapidă a facilităților achiziționate 12.
  • Performanță de calitate și ocupare peste media industriei la facilitățile mature 12.
  • Creștere solidă a veniturilor și a EBITDA-ului ajustat în trimestrul al doilea 2026, împreună cu lichiditate disponibilă ridicată 3.

Puncte slabe

  • Dependență mare de plățile Medicare și Medicaid, cu marje sensibile la schimbările de rambursare 1.
  • Probleme de control intern raportate, inclusiv slăbiciuni materiale în procesul de venituri și de evaluare a riscurilor 1.
  • Facilitățile noi au ocupare și rating de calitate mai slabe decât cele mature, ceea ce amână contribuția lor la profitabilitate 2.

Oportunități

  • Integrarea facilităților de la Eduro și a altor achiziții poate extinde amprenta geografică și scara operațională 3.
  • Consolidarea unei piețe fragmentate poate oferi oportunități de achiziție la prețuri convenabile pentru operatorii cu scară mai mare 2.
  • Creșterea cererii pentru îngrijire post-acută ar putea susține ocuparea și mixul de pacienți cu complexitate ridicată 1.

Amenințări

  • Modificările politicilor federale privind Medicaid și personalul minim ar putea reduce veniturile sau crește costurile 1.
  • Lipsa de personal calificat și creșterea salariilor din alte industrii pot limita capacitatea de a opera la nivelul actual 1.
  • Concurența din partea altor operatori pentru aceleași facilități și pacienți ar putea erodă randamentele achizițiilor 2.

Riscuri

  • Dependența de rambursările publiceridicat

    Veniturile depind de plățile Medicare și Medicaid, iar orice reducere a tarifelor sau schimbare a mixului de pacienți ar putea afecta rezultatele financiare 1.

  • Slăbiciuni de control internridicat

    Compania a raportat slăbiciuni materiale în controlul intern asupra procesului de venituri și a evaluării riscurilor, ceea ce ar putea afecta încrederea în situațiile financiare 1.

  • Lipsa de personalmediu

    Creșterea costurilor cu personalul și cerințele de personal minim ar putea crește cheltuielile și limita admiterile în facilități 1.

  • Risc de integrare a achizițiilormediu

    Integrarea rapidă a unui număr mare de facilități, inclusiv cele de la Eduro, ar putea pune presiune pe echipele locale și pe sistemele centrale 3.

  • Reglementare și autorizăriscăzut

    Cerințele de certificat de necesitate și de licențiere pot întârzia sau bloca extinderea, iar schimbările de reglementare pot modifica condițiile de concurență 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Cererea structurală pentru îngrijire post-acută, combinată cu o piață fragmentată, poate permite o creștere continuă prin achiziții, dacă integrarea rămâne eficientă 23.
  • Ratingul de calitate și ocuparea ridicată la facilitățile mature sugerează că modelul operațional poate fi replicat și în facilitățile recent achiziționate 12.
  • Creșterea prognozei de EBITDA ajustat pentru 2026 indică un impuls operațional care ar putea continua în a doua jumătate a anului 3.

Ce ar strica teza

  • Dependența de programele guvernamentale înseamnă că marjele pot fi afectate rapid de modificări legislative sau de reducerea tarifelor 1.
  • Problemele de control intern raportate pot atrage atenție din partea autorităților de reglementare și pot încetini procesele de raportare 1.
  • Achizițiile mari pot aduce datorii și complexitate operațională, iar integrarea nu este întotdeauna rapidă, ceea ce poate diminua randamentele 13.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției celor 14 facilități Eduro rămase și integrarea lor operaționalăQ3-Q4 2026
  • Remedierea slăbiciunilor materiale de control intern raportate în 2025next 10-K
  • Evoluția ocupării și a mixului de competențe în cohorta de facilități în tranzițieQ3 2026
  • Modificările reglementărilor federale privind personalul minim și rambursările Medicaid2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

Afacerea

PACS Group, Inc. este o companie de sănătate post-acută axată pe îngrijire calificată de tip SNF, funcționând printr-un portofoliu de facilități operate independent, sprijinite de serviciile centrale PACS Services 1. Compania a crescut în special prin achiziția de facilități subperformante de îngrijire custodială și transformarea lor în unități de îngrijire tranzitorie pe termen scurt, cu grad mai ridicat de complexitate. La 30 iunie 2026, portofoliul cuprindea 324 de facilități în 17 state 2.

Modelul de operare combină autonomia administratorilor locali cu suport tehnologic și administrativ centralizat, inclusiv o platformă de date operaționale în timp aproape real, un sistem electronic de evidență medicală și suport de conformitate 1. Compania măsoară calitatea prin ratingul QM Star și prin gradul de ocupare, iar facilitățile achiziționate trec printr-o perioadă de tranziție de până la trei ani pentru a atinge performanța țintă 1.

Structura veniturilor depinde în mare parte de plățile terților plătitori, în special Medicare și Medicaid, ceea ce face ca mixul de pacienți și nivelul rambursărilor să fie factori centrali pentru rezultate 1. În 2026, compania a anunțat achiziția operațiunilor a 34 de facilități de la Eduro Healthcare, din care 20 de facilități din Texas s-au închis la 1 august 2026 3.

Segmente

Facilități mature

Facilitățile achiziționate cu peste 36 de luni în urmă au avut în 2025 un ocupare de 95% și un rating QM Star mediu de 4,4 stele, mai bune decât media industriei 1. Până la 30 iunie 2026, ratingul mediu al acestora a ajuns la 4,5 și ocuparea la 94% 23.

Piața în context

Numărul de SNF-uri a scăzut în ultimii ani, în timp ce cererea crește odată cu îmbătrânirea populației, iar barierele de intrare sunt ridicate prin certificatul de necesitate și cerințele de licențiere 2. Aceste condiții pot favoriza operatorii de dimensiune mai mare dacă reușesc să gestioneze standardele de calitate și facturarea 2.

Tendințe

  • Cerere crescătoare de îngrijire calificatăvânt din spate

    Îmbătrânirea populației și creșterea afecțiunilor cronice susțin cererea pentru SNF-uri, care rămân cea mai ieftină formă de îngrijire post-acută cu spitalizare 2. Dacă tendința continuă, aceasta ar putea sprijini ocuparea facilităților.

  • Consolidarea piețeivânt din spate

    Multe operatoare mici și independente se confruntă cu presiuni de facturare, de personal și de finanțare, ceea ce le poate determina să vândă facilitățile 2. Aceasta oferă oportunități de achiziție pentru operatorii cu scară mai mare.

  • Presiunea asupra personaluluivânt din față

    Lipsa de personal calificat și cerințele de personal minim pot crește costurile salariale și pot restricționa admiterile 1. Dacă rambursările nu cresc suficient, marjele ar putea fi afectate.

  • Rambursări și politici publicemixt

    Rambursările Medicare și Medicaid au crescut constant în ultimii ani, dar modificările legislative și inițiativele de reducere a costurilor pot limita plățile 12. Efectul final depinde de evoluția politicilor federale și de stat.

Poziția concurențială

Piața este fragmentată, cu mulți operatori mici și independenți și un număr redus de grupuri mari, ceea ce face ca PACS să concureze atât cu alte platforme naționale, cât și cu operatori locali 2. Avantajul competitiv al companiei se bazează pe scara operațiunilor, pe modelul de suport centralizat și pe performanța de calitate măsurată prin ratingul QM Star 1.

Competiția pentru personal calificat implică și angajatori din afara sectorului medical, ceea ce ridică costurile de recrutare 1. Compania se diferențiază prin programe de formare pentru administratori și clinicieni și prin pachete de salarizare legate de performanța operațională 1.

  • Operatori mici și independenți de SNF-uri

    Reprezintă majoritatea celor aproximativ 5.000 de operatori cu sub 100 de facilități, în special în zonele rurale 2.

  • Cele mai mari zece platforme SNF

    Grupuri cu peste 100 de facilități care dețin împreună aproximativ o zecime din SNF-urile din SUA 2.

  • Furnizori de îngrijire post-acută din alte cohorte

    Unități de reabilitare și alte forme de îngrijire care concurează pentru aceiași pacienți externați din spital 1.

  • Operatori care vând facilități

    Operatorii care cedează facilități devin surse de achiziții pentru PACS, dar și concurenți pentru aceleași active 2.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / PACS Group, Inc. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / PACS Group, Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / PACS Group, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.