olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

SO SO

Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)

93,75USD−0,91 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Southern Company (SO) este o companie holding din sectorul serviciilor electrice, care deține trei companii electrice tradiționale verticale și Southern Power, plus Southern Company Gas. În primul semestru din 2026, venitul operațional a fost de 15,4 miliarde USD, cu o creștere de 4,2%. Profitul net atribuibil acționarilor a fost de 2,5 miliarde USD în primele șase luni.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea SO (SO) costa 93,75 USD (−0,91 % într-o zi), cu capitalizare 105,7 mld USD, P/E 24,0 pe un EPS diluat de 3,90 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,16 %, beta -0,06, interval pe 52 de săptămâni 82,35–99,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 8,4 mld USD (+8,0 % an/an), profit net de 1,4 mld USD (+1,6 % an/an), EPS diluat 1,20 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
105,7 mld USD
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
24,0
EPS diluat TTM 3,90 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
4,16 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
3,16 %
DPS 12 luni 2,96
Beta (2 ani)
-0,06
Volatilitate (1 an) 18 %
Interval 52 săpt.
82,3599,11

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
84,98 – 96,17
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 12,4 %
SMA 50 / 200
87,97 / 92,49
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,88 / 1,53
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,0 %−2,0 %+14,0 pp—
3 luni+0,5 %−2,2 %+2,7 pp—
6 luni−2,2 %+4,3 %−6,5 pp—
De la început de an+7,5 %+10,6 %−3,1 pp—
1 an+0,6 %+10,5 %−9,8 pp−1,1 %
3 ani+33,2 %+73,7 %−40,5 pp+50,4 %
5 ani+50,0 %+61,7 %−11,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−16,9 %
16 mar. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−23,3 %
19 aug. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026

Venituri
8,4 mld USD
+8,0 % an/an
Profit net
1,4 mld USD
+1,6 % an/an
EPS diluat
1,20
−0,8 % an/an
netă / operațională
16,1 % / 24,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26
Venituri6,5 mld7,3 mld6,3 mld7,8 mld7,0 mld7,8 mld7,0 mld8,4 mld
Profit operațional1,9 mld2,4 mld1,1 mld2,0 mld1,8 mld2,6 mld917,0 mil2,0 mld
Amortizare și depreciere1,3 mld ≈1,3 mld ≈1,4 mld1,4 mld1,4 mld ≈1,6 mld ≈1,6 mld1,6 mld
Cheltuieli cu dobânzile694,0 mil692,0 mil693,0 mil714,0 mil874,0 mil755,0 mil895,0 mil778,0 mil
Profit înainte de impozit1,5 mld1,9 mld545,0 mil1,6 mld1,1 mld2,1 mld196,0 mil1,6 mld
Impozit pe profit290,0 mil377,0 mil79,0 mil280,0 mil289,0 mil404,0 mil-145,0 mil228,0 mil
Profit net1,2 mld1,5 mld534,0 mil1,3 mld880,0 mil1,7 mld416,0 mil1,4 mld
EPS diluat1,091,390,48 ≈1,210,791,540,37 ≈1,20
Flux de numerar operațional2,7 mld ≈3,6 mld ≈2,2 mld1,3 mld2,2 mld ≈3,8 mld ≈2,6 mld1,2 mld
Investiții (capex)2,1 mld ≈2,3 mld ≈2,7 mld2,4 mld2,8 mld ≈3,2 mld ≈4,3 mld2,9 mld
Dividende plătite754,0 mil ≈733,0 mil ≈734,0 mil736,0 mil758,0 mil ≈760,0 mil ≈761,0 mil776,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 76 din propriul istoric de 42 trimestre (min 13,0, mediană 20,7, max 89,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri23,5 mld21,4 mld20,4 mld23,1 mld29,3 mld25,3 mld26,7 mld29,6 mld
Venituri an/an+2,0 %−8,8 %−4,9 %+13,4 %+26,7 %−13,8 %+5,8 %+10,6 %
Profit net2,3 mld4,7 mld3,1 mld2,3 mld3,4 mld4,0 mld4,4 mld4,3 mld
Profit net an/an+148,4 %+106,3 %−34,6 %−25,6 %+48,5 %+16,0 %+10,7 %−1,4 %
EPS diluat2,174,502,932,243,263,623,993,92
EPS diluat an/an+158,3 %+107,4 %−34,9 %−23,5 %+45,5 %+11,0 %+10,2 %−1,8 %
netă %9,8 %22,1 %15,2 %10,0 %11,7 %15,7 %16,5 %14,7 %
Flux de numerar liber-1,1 mld-1,8 mld-826,0 mil-1,4 mld-1,6 mld-1,5 mld833,0 mil-2,9 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,6 mld USD
Datorie financiară
722,0 mil USD
Datorie netă
-917,0 mil USD
Capitaluri proprii
38,9 mld USD
Active totale
155,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
0,65x
ROE
11,5 %
ROA
2,9 %
Marja FCF
-9,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
25,3 mld
2024
26,7 mld
2025
29,6 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
5,8 mld
2024
7,1 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
5,0 mld
2024
5,3 mld
2025
6,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
10,8 mld ≈
2024
12,3 mld ≈
2025
13,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,4 mld
2024
2,7 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
4,3 mld
2024
5,2 mld
2025
5,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
496,0 mil
2024
969,0 mil
2025
828,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
4,0 mld
2024
4,4 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,62
2024
3,99
2025
3,92

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,78
2024
2,86
2025
2,94

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
748,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
10,4 mld
2024
10,7 mld
2025
10,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
99,8 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 feb. 2024verificat

Fond comercial
2023
5,2 mld
2024
5,2 mld
2025
5,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
368,0 mil
2024
332,0 mil
2025
300,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
139,3 mld
2024
145,2 mld
2025
155,7 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,9 mld
2024
3,7 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,3 mld
2024
1,3 mld
2025
722,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
13,5 mld
2024
16,0 mld
2025
16,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
104,1 mld
2024
108,5 mld
2025
116,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
35,2 mld
2024
36,7 mld
2025
38,9 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
7,6 mld
2024
9,8 mld
2025
9,8 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
9,1 mld
2024
9,0 mld
2025
12,7 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,5 mld ≈
2024
833,0 mil ≈
2025
-2,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-9,7 mld
2024
-9,4 mld
2025
-14,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
999,0 mil
2024
-208,0 mil
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,0 mld
2024
3,0 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
3,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-1,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
8,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
6,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
6,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
6,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-452,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
44,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja EBIT
24,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja netă
14,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja FCF
-11,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Randamente

ROE
11,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
16,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROCE
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
75,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
692,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,2x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
9,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Investiții (capex)
13,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Fluxul de numerar liber
-3,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Conversia profitului în FCF
-79,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Conversia EBITDA în numerar
72,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
105,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
106,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
24,2x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
24,0x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul profitului
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
3,5x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
7,9x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBIT
14,6x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
3,5x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-3,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

3 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

93,75 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 105,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
105,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
24,0x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
7,9x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROE
11,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
14,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 apr. 2026
verificat 2346derivat 179

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie54
  • Creștere46
  • Calitate85
  • Randamente58
  • Evaluare64

Interval de valoare estimat

Jos
80,40
USD pe acțiune
Mijloc
89,96
USD pe acțiune
Sus
100,33
USD pe acțiune
Preț: 93,75 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -4,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -4,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 38,63 – 167,17 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)38,63 – 51,96 (Mijloc 44,32)
  • Colegi: EV/EBITDA126,23 – 167,17 (Mijloc 152,71)
    10 firme folosite · multiplul median 12,8x · quartile 10,6x – 14,0x
    AEP, CEG, CNP, D, EIX, ES, ETR, NEE, NRG, VST
  • Colegi: P/E80,40 – 100,33 (Mijloc 89,96)
    11 firme folosite · multiplul median 23,0x · quartile 20,6x – 25,7x
    AEP, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, NEE, NRG, PPL, VST
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electric Services (SIC 4911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 60/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate16,2 %100 (față de colegi)6 %
Marja netă · Calitate14,5 %69 (față de colegi)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,3 %23 (pe interval fix)6 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere6,3 %63 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x100 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,2x20 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare24,0x42 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare7,9x91 (față de colegi)11 %
Randamentul dividendului · Randamente3,2 %58 (față de colegi)15 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente75,8 %57 (pe interval fix)6 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie54/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere46/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate85/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente58/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare64/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

SOUTHERN CO (SO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 29,6 mld USD în 2025; creștere an/an 10,6 %; marjă netă 14,5 %; ROE 11,3 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 80,40–100,33 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 89,96 USD, prețul de 93,75 USD lasă un potențial de -4,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -4,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 16,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,1x
  • EV/EBITDA: 7,9x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 0,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,2x
  • Lichiditatea curentă: 0,7x
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 13,2 mld și 846,1 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 39 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
24,0x
mediana verticalei 22,4x
peste mediană (+7,1 %)
EV/EBITDA
7,9x
mediana verticalei 13,4x
sub mediană (−41,1 %)
P/S
3,5x
mediana verticalei 3,0x
peste mediană (+18,5 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 2,4x
peste mediană (+9,0 %)
ROE
11,3 %
mediana verticalei 11,1 %
la mediană
Marja netă
14,5 %
mediana verticalei 11,6 %
peste mediană (+25,2 %)
Marja EBIT
24,2 %
mediana verticalei 22,5 %
peste mediană (+7,4 %)
Venituri an/an
10,6 %
mediana verticalei 9,8 %
peste mediană (+8,4 %)
Datorie netă/EBITDA
0,1x
mediana verticalei 5,4x
sub mediană (−99,0 %)
Randament dividend
3,2 %
mediana verticalei 3,0 %
peste mediană (+5,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEENextera Energy Inc175,9 mld21,415,6 %31,5 %+9,8 %−2 % / +44 %
SOSouthern Co105,7 mld24,011,3 %14,5 %+10,6 %+1 % / +33 %
CEGConstellation Energy Corporation93,3 mld25,715,3 %11,1 %+8,3 %−28 % / +118 %
AEPAmerican Electric Power Company, Inc.70,7 mld19,012,8 %16,9 %+10,9 %+5 % / +63 %
DDominion Energy, Inc58,7 mld19,810,5 %16,9 %+14,2 %+6 % / +47 %
ETREntergy Corp49,9 mld27,711,1 %13,6 %+9,0 %+12 % / +115 %
VSTVistra Operations Company LLC46,9 mld23,043,1 %11,6 %+3,0 %−22 % / +294 %
CNPCenterpoint Energy Inc27,8 mld26,19,6 %11,4 %+8,3 %+6 % / +50 %
FEFirstenergy Corp27,3 mld25,78,4 %6,9 %+12,0 %−1 % / +28 %
PPLPPL Corp26,9 mld21,88,3 %13,1 %+6,9 %−3 % / +37 %
ESEversource Energy26,0 mld17,99,1 %10,4 %+13,8 %+3 % / +16 %
EIXEdison International22,9 mld6,320,8 %19,6 %+9,8 %+1 % / −11 %
NRGNRG Energy, Inc20,2 mld24,923,8 %2,6 %+9,2 %−43 % / +101 %
TLNTalen Energy Corporation15,5 mld—-16,7 %-6,4 %+22,0 %−9 % / +523 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
52,62
Randament total -42 % · Pe an -42 %
93,23
Randament total 3 % · Pe an 3 %
140,69
Randament total 54 % · Pe an 54 %
3 ani
46,86
Randament total -43 % · Pe an -17 %
93,81
Randament total 10 % · Pe an 3 %
156,04
Randament total 78 % · Pe an 21 %
5 ani
41,73
Randament total -45 % · Pe an -11 %
94,39
Randament total 16 % · Pe an 3 %
173,05
Randament total 106 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 23,45
  • Marja netă± 16,42
  • Creșterea anuală a veniturilor± 14,04
  • Diluare anuală± 1,38

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Southern Company (SO) este o companie holding din sectorul serviciilor electrice, care deține trei companii electrice tradiționale verticale și Southern Power, plus Southern Company Gas. În primul semestru din 2026, venitul operațional a fost de 15,4 miliarde USD, cu o creștere de 4,2% 3. Profitul net atribuibil acționarilor a fost de 2,5 miliarde USD în primele șase luni 2.

SWOT

Puncte tari

  • Baza largă de clienți regionali și cererea în creștere oferă un venit stabil din activitățile reglementate.
  • Contractele pe termen lung ale Southern Power oferă o acoperire ridicată a investițiilor în active de generare.
  • Structura integrată de generare, transport și distribuție permite o coordonare eficientă a sistemului.

Puncte slabe

  • Volumul mare de investiții necesare ar putea pune presiune pe finanțare și pe nivelul datoriei.
  • Recuperarea costurilor depinde de aprobările autorităților de reglementare, care pot întârzia sau reduce tarifele.
  • Unele investiții din gaze naturale au fost contestate în instanță, ceea ce introduce incertitudine asupra veniturilor.

Oportunități

  • Contractele cu centrele de date și alți clienți mari ar putea extinde semnificativ baza de venituri.
  • Proiectele de stocare a energiei și modernizarea turbinelor ar putea adăuga capacitate nouă.
  • Creșterea economică în sud-estul SUA ar putea susține cererea pe termen lung.

Amenințări

  • Costurile de conformare cu reglementările de mediu ar putea crește mai rapid decât tarifele aprobate.
  • Modificările legislative privind stimulentele fiscale pentru energia regenerabilă ar putea reduce rentabilitatea proiectelor.
  • Presiunea politică și opoziția din partea clienților la creșterea tarifelor ar putea limita veniturile.

Riscuri

  • Recuperarea costurilor prin tariferidicat

    Autoritățile de reglementare pot modifica momentul sau suma costurilor recuperabile, ceea ce ar putea afecta profitabilitatea.

  • Politica privind gazele cu efect de serămediu

    Obiectivele de reducere a emisiilor ar putea fi greu de atins, iar costurile asociate ar putea să nu fie recuperate integral.

  • Modificări fiscale federalemediu

    Schimbările privind creditele fiscale pentru energie regenerabilă ar putea afecta veniturile din proiectele de Southern Power.

  • Execuția proiectelor de construcțiemediu

    Întârzierile sau depășirile de cost ale proiectelor mari ar putea reduce randamentul investițiilor și ar putea presa asupra finanțării.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din partea centrelor de date se va materializa în contractele deja semnate, veniturile din activitatea reglementată ar putea crește constant pe mai mulți ani.
  • Acoperirea ridicată prin contracte a Southern Power ar putea oferi predictibilitate veniturilor din generare.
  • Dacă recuperarea costurilor de investiție rămâne aprobată de autorități, baza de active ar putea genera creșterea profiturilor.

Ce ar strica teza

  • Dacă autoritățile de reglementare vor limita tarifele din cauza accesibilității, veniturile ar putea încetini față de investițiile făcute.
  • Costurile de mediu și de conformare ar putea crește mai mult decât se estimează, reducând marja de profit.
  • Dacă proiectele mari vor întârzia sau vor depăși bugetul, randamentul investițiilor ar putea fi afectat.

De urmărit

  • Decizia Illinois Supreme Court privind capitalul Nicor GasQ3 2026
  • Rezultatele trimestriale și ghidajul pentru anul 2026Q3 2026
  • Evoluția contractelor cu centrele de date și punerea lor în funcțiune2028

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Southern Company este o companie holding care deține toate acțiunile ordinare ale celor trei companii electrice tradiționale Alabama Power, Georgia Power și Mississippi Power, care furnizează energie clienților cu amănuntul în trei state din sud-estul SUA 1. Compania deține și Southern Power, care dezvoltă și operează active de generare, inclusiv proiecte de stocare a energiei în baterii, și vinde electricitate pe piața angro la prețuri de piață 1. Southern Company Gas distribuie gaze naturale în patru state, prin utilități care deservesc aproximativ 4,4 milioane de clienți 1.

Segmente

Southern Power

Southern Power vinde energie pe piața angro, în principal prin contracte pe termen lung cu prețuri fixe. La 30 iunie 2026, coeficientul de acoperire a investițiilor prin contracte a fost de 97% până în 2030 2. Compania a anunțat proiecte de modernizare a turbinelor la facilitățile de gaze naturale Franklin și Wansley, care ar putea adăuga capacitate suplimentară dacă vor fi finalizate la termen 2.

Piața în context

Compania operează în sud-estul SUA, unde creșterea economică și cererea de energie sunt puternice, potrivit conducerii 3. Cererea crescută din partea centrelor de date și a altor clienți mari a generat contracte de circa 9 GW, ceea ce ar putea susține creșterea veniturilor dacă investițiile și tarifele vor fi recuperate 1.

Tendințe

  • Cererea crescută de energievânt din spate

    Proiecțiile indică o creștere semnificativă a cererii, condusă de centrele de date, ceea ce ar putea sprijini veniturile companiilor electrice dacă investițiile sunt recuperate prin tarife.

  • Presiunea asupra tarifelor și accesibilitățiivânt din față

    Tarifele pot fi contestate din cauza costurilor în creștere și a preocupărilor privind accesibilitatea pentru clienți, ceea ce ar putea limita recuperarea costurilor.

  • Politica climatică și GHGmixt

    Obiectivele de reducere a emisiilor și reglementările privind gazele cu efect de seră ar putea crește costurile de conformare, deși pot stimula cererea pentru surse fără carbon.

  • Schimbări legislative privind energia regenerabilămixt

    Modificările legislative federale privind facilitățile de energie regenerabilă ar putea afecta veniturile fiscale ale proiectelor, dar pot crea și oportunități de investiții în stocare.

Poziția concurențială

Southern Company activează pe piețe reglementate și pe piața angro, unde concurează cu alți producători independenți și furnizori de energie. Conform surselor, concurența apare și din partea noilor surse de energie alternativă și din dezvoltarea tehnologiilor de stocare 3.

  • Alte companii electrice din sud-estul SUA

    Companii de utilități care servesc aceeași regiune și participă la piața energetică comună din sud-est.

  • Producători independenți de energie

    Operatori care vând energie pe piața angro și concurează cu Southern Power prin contracte de tip PPA.

  • Furnizori de energie alternativă

    Surse noi de energie și tehnologii de stocare care ar putea concura cu activele tradiționale.

  • Distribuitori de gaze naturale

    Companii care distribuie gaze naturale în aceleași regiuni și concurează pentru clienți în piețele cu alegere.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SO · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SO · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SO · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

SO (SO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw