olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Spire Global, Inc. SPIR
Communications Services, NEC · SIC 4899 · Verticală: Communications Services, NEC (SIC 4899)
Spire Global colectează date din spațiu prin propria constelație de nanosateliți LEMUR și le transformă în date, analize și servicii spațiale pentru guverne și companii. În 2026 compania se concentrează pe capabilități operaționale pentru apărare și pe creșterea serviciilor spațiale, într-un context în care veniturile din activitatea continuă sunt în creștere, dar pierderile rămân semnificative. Venitul total pentru 2026 este indicat în ghidaj la 75,0 până la 85,0 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Spire Global, Inc. (SPIR) costa 8,38 USD (−3,68 % într-o zi), cu beta 2,20, interval pe 52 de săptămâni 7,02–25,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 18,0 mil USD (−5,9 % an/an), profit net de -20,0 mil USD (−116,7 % an/an), EPS diluat -0,52 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 8,15 – 10,27
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 23,0 %
- SMA 50 / 200
- 10,79 / 13,76
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,61 / -0,64
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −23,0 % | −2,0 % | −21,1 pp | — |
| 3 luni | −35,0 % | −2,2 % | −32,9 pp | — |
| 6 luni | −54,2 % | +4,3 % | −58,5 pp | — |
| De la început de an | +11,7 % | +10,6 % | +1,2 pp | — |
| 1 an | −4,7 % | +10,5 % | −15,1 pp | −35,9 % |
| 3 ani | +102,4 % | +73,7 % | +28,8 pp | −17,1 % |
| 5 ani | −81,8 % | +61,7 % | −143,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,6 mil | 21,7 mil | 23,9 mil | 19,2 mil | 12,7 mil | 15,8 mil | 15,8 mil | 18,0 mil |
| Costul vânzărilor | 15,8 mil | 14,6 mil | 15,2 mil | 9,8 mil | 8,0 mil | 9,4 mil | 9,5 mil | 11,9 mil |
| Profit brut | 12,7 mil | 7,0 mil | 8,7 mil | 9,4 mil | 4,6 mil | 6,4 mil | 6,3 mil | 6,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 5,6 mil | 10,1 mil | 8,7 mil | 10,2 mil | 9,1 mil | 8,7 mil | 8,7 mil | 8,2 mil |
| Profit operațional | -13,7 mil | -31,2 mil | -28,3 mil | -23,5 mil | -21,1 mil | -23,1 mil | -24,6 mil | -19,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 3,9 mil | 5,4 mil | 4,4 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | 2,9 mil | 3,0 mil | 4,1 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,8 mil | 5,7 mil | 5,7 mil | 1,7 mil | 2,0 mii | 0 | 0 | 0 |
| Profit înainte de impozit | -12,4 mil | -48,7 mil | -23,5 mil | 121,4 mil | -19,7 mil | -23,3 mil | -25,8 mil | -19,7 mil |
| Impozit pe profit | 44,0 mii | 57,0 mii | -6,0 mii | 1,8 mil | -2,0 mii | 1,8 mil | 55,0 mii | 263,0 mii |
| Profit net | -12,5 mil | -48,8 mil | -23,5 mil | 119,6 mil | -19,7 mil | -25,1 mil | -25,8 mil | -20,0 mil |
| EPS diluat | -0,50 | -1,92 ≈ | -0,88 | 3,72 | -0,61 | -0,75 ≈ | -0,78 | -0,52 |
| Flux de numerar operațional | 14,0 mil ≈ | -19,2 mil | -8,4 mil | -35,1 mil ≈ | -12,0 mil ≈ | -4,3 mil | -26,2 mil | -23,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 8,9 mil ≈ | 5,1 mil | 8,9 mil | 3,6 mil ≈ | 8,4 mil ≈ | 11,9 mil | 8,0 mil | 5,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,5 mil | 43,4 mil | 70,8 mil | 97,6 mil | 110,5 mil | 71,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +52,2 % | — | +37,9 % | +13,2 % | −35,2 % |
| Profit net | -32,5 mil | -38,1 mil | -99,0 mil | -77,6 mil | -103,4 mil | 51,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,85 | -0,61 | -5,66 | -3,96 | -4,28 | 1,49 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -114,1 % | -87,8 % | -139,9 % | -79,5 % | -93,6 % | 71,7 % |
| Flux de numerar liber | -25,1 mil | -73,4 mil | -66,7 mil | -53,7 mil | -45,0 mil | -92,6 mil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 24,8 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -24,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- -5,4 mil USD
- Active totale
- 211,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,30x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 25,4 %
- Marja FCF
- -129,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,5 mil | 43,4 mil | 70,8 mil | 97,6 mil | 110,5 mil | 71,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,3 mil | 18,7 mil | 53,6 mil | 59,0 mil | 70,6 mil | 42,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 18,2 mil | 24,7 mil | 17,1 mil | 38,6 mil | 39,9 mil | 29,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 20,8 mil | 31,6 mil | 22,1 mil | 27,7 mil | 29,2 mil | 36,7 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -26,0 mil | -67,8 mil | -78,9 mil | -58,8 mil | -69,3 mil | -96,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 5,5 mil | 8,5 mil | 18,3 mil | 18,2 mil | 21,7 mil | 12,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -20,5 mil ≈ | -59,3 mil ≈ | -60,5 mil ≈ | -40,6 mil ≈ | -47,5 mil ≈ | -83,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,8 mil | 11,4 mil | 14,0 mil | 19,0 mil | 20,4 mil | 7,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -32,1 mil | -37,6 mil | -98,7 mil | -77,7 mil | -103,2 mil | 54,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 400,0 mii | 497,0 mii | 285,0 mii | -142,0 mii | 159,0 mii | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -32,5 mil | -38,1 mil | -99,0 mil | -77,6 mil | -103,4 mil | 51,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,85 | -0,61 | -5,66 | -3,96 | -4,28 | 1,49 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 17,6 mil | 62,1 mil | 17,5 mil | 19,6 mil | 24,2 mil | 32,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 19,6 mil
- 2024
- 24,2 mil
- 2025
- 32,0 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 15,6 mil | 109,3 mil | 47,2 mil | 29,1 mil | 19,2 mil | 24,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 3,7 mil | 10,2 mil | 13,9 mil | 9,9 mil | 11,9 mil | 4,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 22,3 mil | 131,6 mil | 94,2 mil | 72,3 mil | 92,2 mil | 93,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 20,5 mil | 48,7 mil | 55,8 mil | 60,4 mil | 63,3 mil | 80,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 0 | 53,6 mil | 50,0 mil | 51,2 mil | 14,7 mil | 15,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 751,0 mii | 44,2 mil | 34,8 mil | 32,0 mil | 10,2 mil | 9,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | 44,4 mil | 290,2 mil | 256,0 mil | 239,3 mil | 193,6 mil | 211,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,8 mil | 5,8 mil | 4,8 mil | 8,0 mil | 11,6 mil | 14,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | 0 | 93,9 mil | 0 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 26,6 mil | 51,1 mil | 98,5 mil | 114,1 mil | 4,6 mil | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 13,3 mil | 24,9 mil | 38,3 mil | 49,3 mil | 151,6 mil | 72,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 93,2 mil | 100,0 mil | 164,9 mil | 201,5 mil | 205,3 mil | 98,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -48,7 mil † | 190,2 mil † | 91,1 mil † | -4,6 mil | -9,8 mil | -5,4 mil | SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 32,0 mil
- 2024
- 10,2 mil
- 2025
- 9,1 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -14,8 mil | -58,0 mil | -45,7 mil | -36,3 mil | -18,5 mil | -59,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 10,3 mil | 15,4 mil | 21,0 mil | 17,4 mil | 26,6 mil | 32,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -25,1 mil ≈ | -73,4 mil ≈ | -66,7 mil ≈ | -53,7 mil ≈ | -45,0 mil ≈ | -92,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -10,4 mil | -119,5 mil | -43,9 mil | -5,0 mil | -14,2 mil | 151,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 16,6 mil | 270,5 mil | 26,4 mil | 23,9 mil | 19,0 mil | -74,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -5,0 mil
- 2024
- -14,2 mil
- 2025
- 151,2 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -145,2 % | 17 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,4 % | 3 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -44.317,0x | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 89 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie36/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial3/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SPIRE GLOBAL, INC. (SPIR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 71,6 mil USD în 2025; creștere an/an -35,2 %; marjă netă -145,2 %; ROE -61,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,9x
Ce o infirmă
- Marja netă: -145,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,4 %
- Acoperirea dobânzilor: -44 317,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Communications Services, NEC (SIC 4899) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 19 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GSATGlobalstar, Inc. | 10,7 mld | — | -16,7 % | -19,4 % | +9,0 % | +39 % / +255 % |
| VSATViasat, Inc. | 9,2 mld | — | -0,6 % | -0,6 % | +2,7 % | +95 % / +227 % |
| ECHOEchoStar Corporation | 4,7 mld | 3,6 | 82,8 % | 81,3 % | −5,2 % | +35 % / +842 % |
| IRDMIridium Communications Inc. | 4,7 mld | 29,1 | 31,7 % | 18,1 % | +4,9 % | +167 % / +15 % |
| CALXCalix, Inc | 2,1 mld | 49,6 | 6,0 % | 4,0 % | +20,3 % | −39 % / −12 % |
| CCOICogent Communications Holdings, Inc. | 347,8 mil | — | -721,5 % | -4,7 % | −5,8 % | −64 % / −89 % |
| GOGOGogo Inc. | 342,8 mil | — | -0,8 % | -0,1 % | +104,7 % | −65 % / −75 % |
| KVHIKVH Industries, Inc. | 128,6 mil | — | -4,4 % | -4,7 % | −2,5 % | +18 % / +48 % |
| OBAIOur Bond, Inc. | 57,3 mil | — | — | -169,7 % | +2,4 % | indisponibil / indisponibil |
| UCLUcloudlink Group Inc. | 54,9 mil | 11,8 | 25,0 % | 7,7 % | −11,1 % | −87 % / −90 % |
| IOTRiOThree Limited | 43,4 mil | — | -37,4 % | -7,9 % | +40,4 % | −46 % / indisponibil |
| ANGHAnghami Inc. | 32,2 mil | — | -270,8 % | -81,4 % | indisponibil | +24 % / −85 % |
| AEHLAntelope Enterprise Holdings Ltd | 28,7 mil | — | -39,2 % | -10,7 % | +37,0 % | −98 % / −100 % |
| ELWTElauwit Connection, Inc. | 28,5 mil | — | — | -45,3 % | +154,5 % | −35 % / indisponibil |
| FABCFabric.ai, Inc. | 12,3 mil | — | — | — | −87,2 % | −47 % / −94 % |
| AKANAkanda Corp. | 2,0 mil | — | -1.830,0 % | -489,6 % | +97,5 % | −96 % / −100 % |
| TSATTelesat Corporation | — | — | -25,0 % | -37,2 % | −26,8 % | +51 % / +262 % |
| SPIRSpire Global, Inc. | — | — | -61,7 % | -145,2 % | −35,2 % | −5 % / +102 % |
| BZFDBuzzFeed, Inc. | — | — | -92,8 % | -35,8 % | −2,4 % | −2 % / −22 % |
| ASTSAst Spacemobile, Inc. | — | — | -34,8 % | -536,7 % | +1.511,8 % | −37 % / +634 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SPIR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Spire Global colectează date din spațiu prin propria constelație de nanosateliți LEMUR și le transformă în date, analize și servicii spațiale pentru guverne și companii. În 2026 compania se concentrează pe capabilități operaționale pentru apărare și pe creșterea serviciilor spațiale, într-un context în care veniturile din activitatea continuă sunt în creștere, dar pierderile rămân semnificative. Venitul total pentru 2026 este indicat în ghidaj la 75,0 până la 85,0 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Constelație proprie de sateliți și rețea de stații la sol, cu experiență operațională vastă și integrare verticală 1.
- Bilanț fără datorii după vânzarea activității maritime, plus ajustarea capitalului prin plasamentul privat din 2026 123.
- Portofoliu de contracte în creștere în apărare și în date meteo cu agenții guvernamentale recunoscute 13.
Puncte slabe
- Pierderi nete recurente și costuri operaționale care depășesc încă veniturile din activitatea continuă 1.
- Dependență ridicată de câțiva clienți guvernamentali, care poate duce la volatilitate trimestrială 1.
- Marjă brută în scădere în al doilea trimestru din 2026, parțial legată de contractul WildFireSat 3.
Oportunități
- Cererea pentru capabilități spațiale suverane în Europa, prin parteneriate industriale și de apărare 2.
- Extinderea serviciilor spațiale și a legăturilor optice între sateliți ar putea crea venituri recurente noi 23.
- Noi clienți internaționali pentru date de radiofrecvență, cum au fost cei patru clienți semnați în al doilea trimestru 3.
Amenințări
Riscuri
- Dependența de clienții guvernamentaliridicat
Un număr mic de clienți guvernamentali aduce o parte mare din venituri, iar contractele pot fi reziliate sau suspendate în orice moment 1.
- Suspendarea contractului WildFireSatridicat
Guvernul canadian a emis o notificare de suspendare a lucrărilor în martie 2026, iar decizia finală trebuie luată până în august 2026 13.
- Pierderi nete persistentemediu
Compania nu a obținut profit din operațiunile continue și ar putea continua să înregistreze pierderi dacă veniturile nu cresc suficient 1.
- Necesitatea de capital suplimentarmediu
Dacă fluxurile de numerar rămân negative, compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară, cu diluare pentru acționari 12.
- Riscuri internaționale și valutarescăzut
Operațiunile în afara SUA expun compania la costuri, diferențe valutare și reglementări divergente, ceea ce poate afecta rezultatele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile din servicii spațiale și din apărare continuă să crească, compania ar putea reduce pierderile pe măsură ce costurile operaționale se stabilizează 3.
- Bilanțul fără datorii și accesul la capital recent oferă flexibilitate pentru investiții în constelație și în parteneriate europene 23.
- Creșterea ritmului de lansare și demonstrațiile tehnice ar putea susține contractele recurente pe termen lung 2.
Ce ar strica teza
- Dacă contractele guvernamentale importante sunt anulate sau întârziate, veniturile trimestriale ar putea scădea brusc, cum s-a întâmplat în al doilea trimestru 3.
- Pierderile nete și arderea de numerar ar putea obliga compania la noi emisiuni de acțiuni, cu diluare pentru investitori 12.
- Concurența din partea unor firme cu resurse mai mari ar putea limita prețurile și cota de piață 1.
De urmărit
- Decizia guvernului canadian privind contractul WildFireSatQ3 2026
- Evoluția marjei brute și a fluxului de numerar din exploatareQ3 2026
- Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026next 10-K
- Progresul parteneriatelor europene cu Schaeffler și Diehl Defence2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Spire Global, Inc. (sediu în Vienna, Virginia) oferă date, analize și servicii spațiale bazate pe radiofrecvență, colectate de propria constelație de nanosateliți multifuncționali LEMUR 1. Compania proiectează, fabrică și operează sateliții și stațiile la sol, iar datele sunt comercializate ca date brute, date îmbogățite, date predictive și soluții de date 1. Din aprilie 2025 a vândut majoritatea activității maritime către Kpler Holding SA pentru aproximativ 238,9 milioane USD 1.
Modelul de afaceri este de tip « land and expand », bazat pe abonamente de regulă de unu până la doi ani, facturate lunar sau trimestrial în avans 1. Compania a eliminat datoriile financiare după vânzarea activității maritime și raportează în al doilea trimestru din 2026 o poziție fără datorii 13.
Compania menține o rețea de peste 30 de stații la sol și a lansat de la înființare peste 200 de sateliți LEMUR 1. În primul semestru din 2026 au fost lansați 29 de sateliți în trei misiuni, ceea ce arată accentul pe ritmul de lansare 2.
Segmente
Recunoaștere spațială (radiofrecvență)
Această linie vizează misiuni de securitate națională și apărare, cu urmărirea emițătorilor, detecția și geolocalizarea semnalelor și detectarea perturbării sau falsificării semnalelor GNSS 1. Compania a anunțat un nou serviciu de informații radiofrecvență pentru apărare și securitate în 2025 1.
Aviație
Serviciile aviatice oferă date de urmărire a aeronavelor prin semnale ADS-B, inclusiv peste oceane și regiuni fără acoperire terestră, utile pentru operațiuni, întârzieri și analiza capacității de transport de marfă aerian 1.
Piața în context
Compania activează pe piața « ascultării » (radiofrecvență) din spațiu și nu pe piețele de imagini sau comunicații 1. Piețele în care operează sunt descrise de conducere ca fragmentate și intens competitive, cu schimbări tehnologice rapide 1. Un semnal al cererii este ghidajul de venituri pentru 2026, care indică o creștere a veniturilor fără activitatea maritimă de peste 50% față de 2025 la nivelul mijlociu al intervalului 3.
Cererea guvernamentală este importantă, dar concentrată: aproximativ 43% din venituri în 2025 au provenit de la trei clienți guvernamentali 1. Evoluția ei poate fi influențată de bugete, întârzieri de finanțare și sisteme de achiziții, iar o suspendare a unui contract poate schimba rapid cifrele trimestriale 1.
Tendințe
- Cerere pentru informații din spațiu în apărarevânt din spate
Conflictele geopolitice au crescut interesul guvernelor pentru informații de radiofrecvență și conștientizare a situației, ceea ce ar putea susține contractele de apărare ale companiei 1.
- Autonomie strategică europeanămixt
Parteneriatele cu Schaeffler și Diehl Defence și fabrica din Munchen vizează capabilități spațiale suverane în Europa, ceea ce ar putea deschide piețe noi dar cere investiții suplimentare 23.
- Presiuni macroeconomice și geopoliticevânt din față
Inflația, volatilitatea dobânzilor, tarifele și conflictele pot întârzia comenzile și prelungi ciclurile de vânzare, iar lansările pot fi amânate de furnizori terți 1.
- Tehnologii laser între satelițivânt din spate
Demonstrațiile de legătură optică între sateliți ar putea reduce dependența de stațiile la sol și accelera transferul de date, dacă tehnologia se dovedește scalabilă 23.
Poziția concurențială
Piețele pe care compania le deservește sunt fragmentate, iar concurența vine din firme care oferă funcționalități similare și din noi constelații pe orbită joasă 1. Compania se compară favorabil pe criterii precum acoperirea globală, calitatea datelor, latența, costul și reputația 1.
Concurența diferă pe linii de business: în aviație și radiofrecvență apar firme specializate, iar pentru servicii spațiale apar furnizori de constelații personalizate; conducerea recunoaște că mulți concurenți au resurse mai mari 1.
- Aireon LLC
Concurent în datele de aviație bazate pe ADS-B din spațiu, menționat în raportul anual 1.
- PlanetiQ
Concurent în datele de radio occultation pentru meteo și climă 1.
- HawkEye360
Concurent în recunoașterea spațială prin radiofrecvență 1.
- Muon Space
Concurent pentru soluțiile de servicii spațiale 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Historic Chiang Mai pagoda spire collapses suddenly at Wat Mai Nong HoiThe Straits Times — Asia · 03 nov. 2026 · EN
- French woman among 3 killed in Cappadocia rock spire collapseTurkish Minute (TR, EN, exil) · 30 oct. 2026 · EN
- Two dead in rock spire collapse at tourist site in Turkey's CappadociaCNA (Channel NewsAsia) · 29 oct. 2026 · EN
- BREAKING: Rock spire collapses at tourist site in Turkey's Cappadocia, injuries …Telegram — Insider Paper (EN, defense leaks) · 29 oct. 2026 · EN
- Watch: Moment historic French town hall spire collapses in flames amid protestsBBC — Europe · 18 oct. 2026 · EN
- UK’s biggest private hospital firm Spire agrees £1bn takeover by hedge fundThe Guardian World · 07 sept. 2026 · EN
- Correlated randomness in Slay the Spire 2Hacker News · 16 iun. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)06 aug. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent05 aug. 2026Alte evenimente
- Raport curent17 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport curent28 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Raport curent13 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 apr. 2026Încetarea unui acord material
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Spire Global, Inc. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Spire Global, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Spire Global, Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.