olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

TFS Financial Corporation TFSL

Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)

16,71USD+1,64 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

TFS Financial Corporation, holding-ul Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, este cea mai mare asociație de economisire și creditare deținută mutual din SUA, axată pe credite ipotecare rezidențiale și depozite de retail. Relevanța actuală ține de rezultatele record ale trimestrului încheiat la 30 iunie 2026, unde marja netă a dobânzii a crescut la 1,90%, în condiții de incertitudine privind ratele dobânzii.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TFS Financial Corporation (TFSL) costa 16,71 USD (+1,64 % într-o zi), cu capitalizare 4,7 mld USD, P/E 46,0 pe un EPS diluat de 0,36 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,76 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 13,29–18,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 30,5 mil USD (+42,0 % an/an), EPS diluat 0,11 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,7 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
46,0
EPS diluat TTM 0,36 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
2,17 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
6,76 %
DPS 12 luni 1,13
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
13,2918,61

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,8
neutru
Bollinger (20, 2)
15,97 – 16,88
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 5,5 %
SMA 50 / 200
16,75 / 15,99
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,4 %−2,0 %+1,6 pp—
3 luni−8,8 %−2,2 %−6,6 pp—
6 luni+10,7 %+4,3 %+6,4 pp—
De la început de an+24,9 %+10,6 %+14,3 pp—
1 an+24,2 %+10,5 %+13,8 pp+26,3 %
3 ani+31,3 %+73,7 %−42,4 pp+71,9 %
5 ani−17,3 %+61,7 %−79,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,6 %
04 aug. 2026 → 09 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,4 %
11 nov. 2021 → 23 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,7 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
30,5 mil USD
+42,0 % an/an
EPS diluat
0,11
+37,5 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Amortizare și depreciere-9,5 mil5,3 mil5,6 mil ≈5,9 mil ≈-12,2 mil6,3 mil5,8 mil ≈6,8 mil ≈
Profit înainte de impozit23,1 mil28,4 mil26,5 mil27,4 mil32,4 mil28,5 mil29,8 mil38,7 mil
Impozit pe profit4,8 mil6,0 mil5,5 mil5,8 mil6,4 mil6,2 mil6,6 mil8,1 mil
Profit net18,2 mil22,4 mil21,0 mil21,5 mil26,0 mil22,3 mil23,2 mil30,5 mil
EPS diluat0,07 ≈0,080,070,080,09 ≈0,080,080,11
Flux de numerar operațional-58,7 mil45,5 mil21,2 mil ≈26,8 mil ≈-11,1 mil58,7 mil17,6 mil ≈32,5 mil ≈
Investiții (capex)715,0 mii637,0 mii6,9 mil ≈1,7 mil ≈2,1 mil1,7 mil4,2 mil ≈3,5 mil ≈
Dividende plătite14,8 mil14,9 mil14,9 mil ≈14,9 mil ≈14,9 mil15,1 mil14,9 mil ≈14,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni1,0 mii767,0 mii0 ≈744,0 mii ≈2,5 mil3,0 mil2,1 mil ≈1,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 28 din propriul istoric de 39 trimestre (min 40,8, mediană 49,7, max 72,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net85,4 mil80,2 mil83,3 mil81,0 mil74,6 mil75,3 mil79,6 mil91,0 mil
Profit net an/an−3,9 %−6,1 %+3,8 %−2,8 %−8,0 %+0,9 %+5,8 %+14,3 %
EPS diluat0,300,280,290,290,260,260,280,32
EPS diluat an/an−6,3 %−6,7 %+3,6 %0,0 %−10,3 %0,0 %+7,7 %+14,3 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber83,7 mil99,2 mil118,6 mil81,8 mil36,2 mil85,6 mil85,5 mil71,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
429,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
1,9 mld USD
Active totale
17,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
4,8 %
ROA
0,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
283,6 mil
2024
278,5 mil
2025
292,7 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Venit net din comisioane
2023
21,4 mil
2024
24,7 mil
2025
28,8 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
213,1 mil
2024
204,3 mil
2025
204,3 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
93,4 mil
2024
100,3 mil
2025
114,7 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Profit net
2023
75,3 mil
2024
79,6 mil
2025
91,0 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
0,26
2024
0,28
2025
0,32

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,13
2024
1,13
2025
1,13

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
466,7 mil
2024
463,7 mil
2025
429,4 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Credite
2023
15,2 mld
2024
15,3 mld
2025
15,7 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Active totale
2023
16,9 mld
2024
17,1 mld
2025
17,5 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
15,0 mld
2024
15,2 mld
2025
15,6 mld

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
1,9 mld †
2024
1,9 mld †
2025
1,9 mld †

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
58,3 mil
2024
59,0 mil
2025
59,5 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
6,0 mil
2024
1,9 mil
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 25 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
14,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
6,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
1,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
14,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
7,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
2,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
311,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
45,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
46,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
63,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Credite / depozite
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 27 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

16,71 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
46,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

14/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2265derivat 156

Scorul pe grupe

  • Creștere60
  • Evaluare4
  • Calitate17
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
6,26
USD pe acțiune
Mijloc
6,39
USD pe acțiune
Sus
6,53
USD pe acțiune
Preț: 16,71 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -61,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -161,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,51 – 19,97 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual6,26 – 6,53 (Mijloc 6,39)
  • P/B justificat2,51 – 3,38 (Mijloc 2,88)
  • Dividende actualizate (DDM)14,85 – 19,97 (Mijloc 17,03)
  • Colegi: P/E3,95 – 4,85 (Mijloc 4,47)
    11 firme folosite · multiplul median 12,3x · quartile 10,9x – 13,4x
    AX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, HFBL, HTB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
  • Colegi: P/B7,37 – 9,28 (Mijloc 7,92)
    13 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,1x – 1,3x
    AX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, FDSB, HFBL, HTB, KFFB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 27/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate5,3 %29 (față de colegi)22 %
ROA · Calitate0,6 %13 (pe interval fix)8 %
Cost / venit · Calitate63,4 %7 (pe interval fix)14 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate1,8 %10 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere7,2 %60 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare2,4x0 (față de colegi)14 %
P/E (TTM) · Evaluare46,0x8 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamente6,8 %100 (față de colegi)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial60/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate17/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare4/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TFS FINANCIAL CORPORATION (TFSL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 292,7 mil USD în 2025; ROE 5,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 6,26–6,53 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,39 USD, prețul de 16,71 USD lasă un potențial de -61,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -161,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul dividendului: 6,8 %

Ce o infirmă

  • ROE: 5,3 %
  • ROA: 0,6 %
  • Cost / venit: 63,4 %
  • Marja netă a dobânzii (NIM): 1,8 %
  • P/B: 2,4x
  • P/E (TTM): 46,0x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite.

Față de mediana verticalei

Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
46,0x
mediana verticalei 12,5x
peste mediană (+268,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 40,4x
P/B
2,4x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+111,0 %)
ROE
5,3 %
mediana verticalei 9,3 %
sub mediană (−43,0 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 319,0 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
—
mediana verticalei 7,3 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
6,8 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+175,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AXAxos Financial, Inc.5,4 mld10,716,7 %624,8 %+23,5 %+15 % / +147 %
EBCEastern Bankshares, Inc.5,3 mld13,39,4 %257,2 %+19,1 %+24 % / +95 %
TFSLTfs Financial Corporation4,7 mld46,05,3 %—indisponibil+24 % / +31 %
BKUBankUnited, Inc.3,2 mld12,39,2 %1.154,5 %+7,4 %+4 % / +63 %
PFSProvident Financial Services Inc3,1 mld9,811,1 %411,6 %+7,1 %+23 % / +55 %
CFFNCapitol Federal Financial, Inc.1,1 mld13,48,0 %508,2 %+6,5 %+33 % / +63 %
HTBHomeTrust Bancshares, Inc.798,6 mil12,511,0 %—−1,9 %+17 % / +107 %
KRNYKearny Financial Corp.605,1 mil16,44,8 %—+36,0 %+36 % / +18 %
NRIMNorthrim Bancorp, Inc.545,0 mil9,916,6 %21,8 %+30,4 %−0 % / +99 %
WNEBWestern New England Bancorp, Inc.281,6 mil16,76,9 %—−34,3 %+15 % / +79 %
FCAPFirst Capital, Inc.215,3 mil11,613,9 %252,8 %+1,6 %+29 % / +145 %
FDSBFifth District Bancorp, Inc.92,5 mil52,41,3 %273,6 %−2,3 %+29 % / indisponibil
HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana67,7 mil11,110,8 %364,5 %+30,0 %+40 % / +72 %
KFFBKentucky First Federal Bancorp44,4 mil32,02,9 %—−11,8 %+31 % / +18 %
BYFCBroadway Financial Corporation——-7,6 %-11.027,1 %+18,7 %+86 % / +54 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TFSL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

TFS Financial Corporation, holding-ul Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, este cea mai mare asociație de economisire și creditare deținută mutual din SUA, axată pe credite ipotecare rezidențiale și depozite de retail. Relevanța actuală ține de rezultatele record ale trimestrului încheiat la 30 iunie 2026, unde marja netă a dobânzii a crescut la 1,90%, în condiții de incertitudine privind ratele dobânzii 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are niveluri ridicate de capital și un profil de lichiditate solid, cu numeroase surse alternative de finanțare 2.
  • Baza de depozite este stabilă, iar majoritatea conturilor se află sub limita de asigurare FDIC 2.
  • Istoricul de peste opt decenii și rating de siguranță ridicat susțin încrederea clienților în asociație 1.

Puncte slabe

  • Dependența de credite ipotecare cu dobândă fixă face ca marja să fie sensibilă la schimbările bruște ale ratelor 1.
  • Competiția pentru depozite a crescut, iar presiunea asupra costurilor de finanțare poate reduce marja 2.
  • Rețeaua fizică de sucursale, deși extinsă, este limitată geografic la câteva state 1.

Oportunități

  • Creșterea creditelor pe linie de credit ipotecară și a creditelor cu dobândă variabilă ar putea îmbunătăți profilul de risc al ratelor 1.
  • Finalizarea implementării noului sistem bancar ar putea reduce costurile operaționale și îmbunătăți serviciile pentru clienți 1.
  • Activitatea de credite prin parteneriate de creditare cu corespondenți ar putea extinde originarea în mai multe state 1.

Amenințări

  • O recesiune sau o creștere a șomajului ar putea afecta capacitatea debitorilor de a-și plăti creditele 1.
  • Schimbările de politică ale guvernului federal și incertitudinea privind comerțul și tarifele ar putea crea volatilitate 1.
  • Dacă ratele dobânzii cresc din nou, costul depozitelor ar putea depăși randamentul creditelor vechi 1.

Riscuri

  • Risc de rată a dobânziiridicat

    Veniturile nete depind de diferența dintre dobânda încasată și cea plătită, iar mișcările bruște ale ratelor pot reduce această diferență 1.

  • Risc de credit în economieridicat

    O deteriorare a pieței imobiliare sau a economiei regionale ar putea crește neplata creditelor ipotecare și pierderile din credite 1.

  • Risc de finanțare și lichiditatemediu

    Compania depinde de depozite și de împrumuturi FHLB, iar accesul la finanțare ieftină ar putea deveni mai dificil în condiții de piață tensionate 2.

  • Risc de reglementare și politicămediu

    Schimbările în reglementarea bancară sau în politicile agențiilor federale ar putea crește costurile de conformitate 1.

  • Risc operațional și tehnologicmediu

    Implementarea unui nou sistem bancar și amenințările cibernetice ar putea perturba operațiunile sau expune date confidențiale 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea marjei nete a dobânzii și a venitului net în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 ar putea indica o tendință de îmbunătățire a rentabilității 3.
  • Capitalul ridicat și baza de depozite stabilă oferă o marjă de siguranță dacă condițiile economice se înrăutățesc 2.
  • Dacă noul sistem bancar va fi implementat cu succes, eficiența operațională ar putea crește în perioadele următoare 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă ratele dobânzii cresc din nou, costul depozitelor ar putea depăși randamentul portofoliului de credite și ar putea reduce marja 2.
  • Creșterea întârzierilor la plată, chiar dacă rămâne scăzută, ar putea semnala o deteriorare a calității creditelor 3.
  • Concurența intensă pentru depozite ar putea obliga compania să ofere dobânzi mai mari, afectând profitabilitatea 1.

De urmărit

  • Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ1 2027
  • Nivelul întârzierilor la plată și al provizioanelor pentru pierderi din crediteQ1 2027
  • Finalizarea implementării noului sistem bancar central și efectele sale asupra costurilor2027
  • Raportul anual următor privind structura portofoliului de credite și strategia de finanțarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Activitatea principală a TFS Financial Corporation este deținerea Third Federal Savings and Loan Association of Cleveland, o asociație federală fondată în 1938 și reorganizată în 1997 într-o structură de holding mutual cu două niveluri 1. Asociația își desfășoară activitatea din sediul central din Cleveland, Ohio, și din 36 de sucursale cu servicii complete și două birouri de creditare în Ohio și Florida 1. Veniturile provin în principal din dobânzi la credite, completate de comisioane, câștiguri din vânzarea de credite și taxe de servicii 1.

Strategia de creditare se concentrează pe credite ipotecare cu dobândă fixă de până la 30 de ani și pe credite cu dobândă variabilă, precum și pe credite pe linie de credit ipotecară și credite de construcție pentru locuințe proprii 1. Compania păstrează în portofoliu majoritatea creditelor pe care le originează și își păstrează drepturile de administrare asupra majorității creditelor vândute 1. Creditele ipotecare sunt finanțate în principal din depozite de retail, completate de împrumuturi FHLB din Cincinnati și certificate de depozit brokerizate 1.

În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, compania a raportat un venit net de 30,5 milioane de dolari, cel mai ridicat din istoria sa, iar în cadrul rezultatelor sale operaționale a fost implementat un nou sistem bancar central, cu lansare programată pentru iulie 2026 31. Creșterea a fost determinată de venitul net din dobânzi mai mare și de o eliberare de provizioane pentru pierderi din credite 3.

Segmente

Credite ipotecare rezidențiale

Creditele ipotecare rezidențiale sunt segmentul principal, cu 10,84 miliarde de dolari sau 69,1% din portofoliul de credite la 30 septembrie 2025 1. Include credite cu dobândă fixă și variabilă, iar portofoliul rezidențial de bază a crescut la 10,67 miliarde de dolari la 30 iunie 2026 2.

Credite pe linie de credit ipotecară și credite ipotecare de capital

Liniile de credit ipotecare, indexate la rata primă, au reprezentat 4,06 miliarde de dolari sau 25,9% din portofoliu la 30 septembrie 2025 1. Compania le promovează activ pentru a gestiona riscul ratei dobânzii, iar soldul acestor credite a crescut la 5,47 miliarde de dolari la 30 iunie 2026 2.

Depozite de retail

Depozitele de retail sunt concentrate în rețeaua de sucursale din Ohio și Florida și reprezintă baza de finanțare a companiei 2. La 30 iunie 2026, 95,6% din baza de depozite de retail de 9,07 miliarde de dolari era sub limita de asigurare FDIC de 250.000 de dolari 2.

Piața în context

Compania activează în piețele de credite ipotecare și depozite din Ohio și Florida, unde deține o cotă de piață semnificativă în Cuyahoga County, Ohio 1. La 30 iunie 2025, asociația ocupa locul al cincilea în Cuyahoga County, cu o cotă de 5,44%, și locul 34 în Florida, cu o cotă de 0,34% 1. Piața rămâne influențată de politica dobânzilor, care a intrat într-un ciclu de reduceri și pare acum să-și schimbe direcția 2.

Creșterea portofoliului de credite ipotecare și a depozitelor depinde de condițiile economice regionale și de evoluția prețurilor locuințelor în zonele de activitate ale companiei 1. Concurența pentru depozite s-a intensificat, iar competitorii care își reduc dependența de fonduri împrumutate pot face mai dificilă atragerea de depozite 1.

Tendințe

  • Politica dobânzilor și ciclul de relaxaremixt

    Banca Federală a efectuat trei reduceri consecutive de 25 de puncte de bază între septembrie și decembrie 2025, însă așteptările recente s-au mutat spre posibile majorări ale ratelor 2. Dacă ratele vor rămâne ridicate, costul depozitelor ar putea crește, iar marja de dobândă ar putea fi presată 1.

  • Creșterea marjei nete a dobânziivânt din spate

    Marja netă a dobânzii a crescut la 1,90% în trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, sprijinită de credite cu randament mai mare care au înlocuit ipotecile mai vechi cu dobândă mai mică 3. Această tendință ar putea continua dacă randamentul activelor crește mai rapid decât costul pasivelor 3.

  • Calitatea creditelor și întârzierile la platăvânt din față

    Întârzierile la plată au crescut la 43,5 milioane de dolari, sau 0,27% din portofoliu, la 30 iunie 2026, dar au rămas istoric scăzute, potrivit companiei 3. O deteriorare a economiei ar putea ridica nivelul creditelor neperformante și al provizioanelor 1.

  • Modernizarea sistemelor bancaremixt

    Asociația a implementat un nou sistem central de procesare, cu lansare programată pentru iulie 2026, care urmărește eficientizarea operațiunilor și îmbunătățirea experienței clienților 1. Costurile de implementare au fost parțial capitalizate, reducând cheltuielile operaționale din perioada curentă 3.

Poziția concurențială

Asociația activează pe piețe cu o concentrare ridicată de instituții financiare, inclusiv bănci mari și regionale, bănci comunitare, uniuni de credit, fonduri de piață monetară și societăți de brokeraj 1. Concurența pentru depozite este deosebit de intensă, iar unii competitori oferă produse pe care compania nu le are, precum credite comerciale și servicii fiduciare 1.

Compania se bazează pe reputația construită de-a lungul istoriei sale, pe niveluri ridicate de capital și pe alternative de lichiditate pentru a menține încrederea clienților, având și o strategie de oferire a ratelor competitive 1. Sucursalele și serviciile orientate spre clienți sunt principalul avantaj în fața concurenților 1.

  • Bănci mari și bănci regionale din Ohio

    Instituții financiare cu prezență în Cuyahoga County și în restul zonelor de activitate, concurente pentru credite ipotecare și depozite 1.

  • Bănci comunitare și uniuni de credit

    Concurează pentru depozite și credite ipotecare în piețele locale, uniunile de credit fiind neasigurate FDIC și neincluse în statisticile de cotă de piață 1.

  • Fonduri de piață monetară și societăți de brokeraj

    Atrag depozite din aceeași bază de economisitori, oferind alternative de investiții cu randamente concurențiale 1.

  • Companii de asigurări și fonduri mutuale

    Concurează pentru fondurile de economisire ale clienților, iar produsele lor pot fi mai atractive în perioade de dobânzi ridicate 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / TFS Financial Corporation · 25 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / TFS Financial Corporation · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TFS Financial Corporation · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

TFS Financial Corporation (TFSL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw