olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Urban Edge Properties UE

Real Estate · SIC 6500 · Verticală: Real Estate (SIC 6500)

20,83USD−1,33 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Urban Edge Properties (NYSE: UE) este un REIT care deține și administrează centre comerciale de tip retail concentrate pe coridorul Washington D.C. – Boston, cu o ocupare consolidată de 96,5% la 30 iunie 2026. Pe fondul unei ocupări în creștere și al reciclării active a capitalului, compania a majorat în august 2026 ghidajul FFO as Adjusted pentru 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Urban Edge Properties (UE) costa 20,83 USD (−1,33 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld USD, P/E 24,3 pe un EPS diluat de 0,86 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,74 %, beta 0,51, interval pe 52 de săptămâni 18,50–23,92 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 132,6 mil USD (+12,2 % an/an), profit net de 22,6 mil USD (+176,2 % an/an), EPS diluat 0,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,6 mld USD
acțiuni la 24 apr. 2026
P/E (TTM)
24,3
EPS diluat TTM 0,86 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
4,12 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
3,74 %
DPS 12 luni 0,78
Beta (2 ani)
0,51
Volatilitate (1 an) 19 %
Interval 52 săpt.
18,5023,92

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
18,45 – 20,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 12,4 %
SMA 50 / 200
20,05 / 21,20
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,19 / -0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+6,3 %−1,1 %+7,4 pp—
3 luni−3,3 %−0,5 %−2,8 pp—
6 luni−5,4 %+4,4 %−9,8 pp—
De la început de an+8,5 %+12,3 %−3,8 pp—
1 an+10,6 %+13,5 %−3,0 pp−14,2 %
3 ani+24,8 %+76,4 %−51,6 pp−7,7 %
5 ani+7,7 %+63,7 %−56,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,4 %
12 iun. 2026 → 28 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−34,0 %
13 ian. 2022 → 20 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026

Venituri
132,6 mil USD
+12,2 % an/an
Profit net
22,6 mil USD
+176,2 % an/an
EPS diluat
0,18
+157,1 % an/an
netă / operațională
17,1 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26
Venituri106,5 mil112,4 mil116,4 mil118,2 mil114,1 mil120,1 mil119,6 mil132,6 mil
Amortizare și depreciere39,7 mil34,7 mil34,9 mil37,3 mil32,6 mil36,8 mil28,4 mil32,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile21,9 mil19,5 mil18,4 mil19,8 mil18,3 mil18,1 mil18,3 mil17,4 mil
Profit înainte de impozit32,6 mil10,0 mil32,2 mil9,0 mil61,4 mil16,1 mil13,5 mil23,9 mil
Impozit pe profit539,0 mii518,0 mii664,0 mii619,0 mii643,0 mii600,0 mii739,0 mii378,0 mii
Profit net30,8 mil9,1 mil30,1 mil8,2 mil58,0 mil14,9 mil12,4 mil22,6 mil
EPS diluat0,260,070,24 ≈0,070,460,120,10 ≈0,18
Flux de numerar operațional41,2 mil ≈36,6 mil ≈52,4 mil32,6 mil43,5 mil ≈55,7 mil ≈51,0 mil39,1 mil
Dividende plătite20,2 mil ≈21,2 mil ≈21,3 mil23,9 mil23,9 mil ≈23,9 mil ≈23,9 mil26,4 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 53 din propriul istoric de 38 trimestre (min 7,5, mediană 23,4, max 108,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri414,2 mil387,6 mil330,1 mil425,1 mil397,9 mil416,9 mil445,0 mil471,9 mil
Venituri an/an+1,7 %−6,4 %−14,8 %+28,8 %−6,4 %+4,8 %+6,7 %+6,1 %
Profit net105,2 mil109,5 mil93,6 mil102,7 mil46,2 mil248,5 mil72,6 mil93,5 mil
Profit net an/an+56,8 %+4,2 %−14,5 %+9,7 %−55,0 %+438,2 %−70,8 %+28,9 %
EPS diluat0,920,910,790,880,392,110,600,74
EPS diluat an/an+50,8 %−1,1 %−13,2 %+11,4 %−55,7 %+441,0 %−71,6 %+23,3 %
netă %25,4 %28,3 %28,4 %24,2 %11,6 %59,6 %16,3 %19,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
48,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
3,3 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
6,8 %
ROA
2,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
416,9 mil
2024
445,0 mil
2025
471,9 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
109,8 mil
2024
151,0 mil
2025
139,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
74,9 mil
2024
81,6 mil
2025
73,3 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
277,7 mil
2024
77,8 mil
2025
100,1 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
17,8 mil
2024
2,4 mil
2025
2,6 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit net
2023
248,5 mil
2024
72,6 mil
2025
93,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,11
2024
0,60
2025
0,74

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
117,6 mil
2024
121,4 mil
2025
125,9 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,64
2024
0,68
2025
0,76

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
101,1 mil
2024
41,4 mil
2025
48,9 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
113,9 mil
2024
109,8 mil
2025
87,6 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,3 mld
2024
3,3 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2023verificat

Datorii totale
2023
2,1 mld
2024
1,9 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
163,0 mil
2024
153,2 mil
2025
182,7 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-117,7 mil
2024
-234,7 mil
2025
-75,6 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
161,0 mii
2024
-2,1 mil
2025
-118,9 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
75,2 mil
2024
82,9 mil
2025
95,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
28,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
26,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-0,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
23,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
23,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-1,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
22,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROA
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
90,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
189,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
24,3x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
24,3x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul profitului
4,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/S
5,4x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 46 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

20,83 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
24,3x
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Marja netă
22,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 24 apr. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 apr. 2026
verificat 1375derivat 111

Scorul pe grupe

  • Calitate69
  • Randamente48
  • Creștere58
  • Evaluare36

Interval de valoare estimat

Jos
7,41
USD pe acțiune
Mijloc
10,26
USD pe acțiune
Sus
15,29
USD pe acțiune
Preț: 20,83 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -50,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -103,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,83 – 17,15 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)9,99 – 13,43 (Mijloc 11,46)
  • Colegi: P/B4,83 – 17,15 (Mijloc 9,05)
    18 firme folosite · multiplul median 0,8x · quartile 0,4x – 1,6x
    AEI, AHRT, AIRE, BEEP, CHCI, CIGI, CMTG, CURB, CWK, FOR, FRPH, GTY, HPP, IIPR, LPA, OPI, TRC, TRNO
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate (SIC 6500)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 46/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate7,9 %69 (față de colegi)10 %
Marja EBITDA · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,8 %58 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare1,9x28 (față de colegi)31 %
P/E (TTM) · Evaluare24,3x53 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamente3,7 %50 (față de colegi)24 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente90,8 %42 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Creștere58/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate· parțial69/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare36/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

URBAN EDGE PROPERTIES (UE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 471,9 mil USD în 2025; creștere an/an 6,1 %; marjă netă 22,2 %; ROE 7,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 7,41–15,29 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,26 USD, prețul de 20,83 USD lasă un potențial de -50,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -103,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • P/B: 1,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Real Estate (SIC 6500) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 31 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
24,3x
mediana verticalei 30,2x
sub mediană (−19,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,2x
P/S
5,4x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+170,1 %)
P/B
1,9x
mediana verticalei 0,9x
peste mediană (+101,8 %)
ROE
7,9 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+520,8 %)
Marja netă
22,2 %
mediana verticalei 2,7 %
peste mediană (+713,7 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 6,1 %
Venituri an/an
6,1 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−32,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,6x
Randament dividend
3,7 %
mediana verticalei 5,0 %
sub mediană (−24,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CBRECbre Group, Inc.40,7 mld30,216,1 %3,1 %+13,4 %−13 % / +79 %
VTMXVesta Real Estate Corporation, S.A.B. de C.V.32,6 mld131,19,1 %85,4 %+12,2 %+18 % / −3 %
TRNOTerreno Realty Corporation7,4 mld20,08,3 %68,1 %+24,5 %+7 % / +17 %
FSVFirstService Corporation7,0 mld48,514,9 %3,5 %+5,4 %−2 % / −2 %
CIGIColliers International Group Inc.3,9 mld47,515,7 %4,0 %+15,3 %−33 % / −8 %
CURBCurbline Properties Corp.3,6 mld122,81,3 %11,2 %+51,3 %+23 % / indisponibil
CWKCushman & Wakefield Ltd.3,3 mld48,03,4 %0,6 %+8,9 %−15 % / +73 %
UEUrban Edge Properties2,6 mld24,37,9 %22,2 %+6,1 %+11 % / +25 %
GTYGetty Realty Corp.1,9 mld17,48,9 %42,4 %+9,0 %+1 % / −2 %
IIPRInnovative Industrial Properties, Inc.1,5 mld12,37,6 %53,2 %−13,8 %+12 % / −32 %
FORForestar Group Inc.1,2 mld7,39,6 %9,9 %+10,1 %−4 % / −20 %
DUOFangdd Network Group Ltd.516,4 mil—-17,9 %-23,9 %+9,2 %−70 % / −96 %
AHRTAh Realty Trust, Inc.482,1 mil—-6,7 %-18,2 %+4,1 %−1 % / −41 %
HPPHudson Pacific Properties, Inc.475,2 mil—-19,8 %-69,1 %−1,3 %−37 % / −79 %
TRCTejon Ranch Co.453,7 mil73,61,3 %10,6 %+18,4 %+3 % / +6 %
FRPHFrp Holdings, Inc.351,3 mil1.988.413,40,0 %0,2 %+2,6 %−21 % / −34 %
MLPMaui Land & Pineapple Co Inc287,0 mil—-16,1 %-28,6 %+68,2 %−9 % / −3 %
OPIOffice Properties Income Trust283,0 mil—-40,5 %-73,0 %−11,8 %indisponibil / indisponibil
CMTGClaros Mortgage Trust, Inc.241,3 mil—-36,5 %-391,9 %−24,4 %−49 % / −86 %
CHCIComstock Holding Companies, Inc.154,4 mil6,236,4 %32,2 %+22,6 %+36 % / +321 %
BEEPMobile Infrastructure Corporation94,6 mil—-16,1 %-67,2 %−5,2 %−27 % / −57 %
LPALogistic Properties of the Americas72,1 mil6,94,3 %20,9 %+14,3 %−33 % / indisponibil
OZBelpointe PREP, LLC45,1 mil——-212,1 %+243,4 %−44 % / −53 %
AEIAlset Inc.19,4 mil—-43,4 %-951,4 %−78,8 %−82 % / −57 %
CWDCalibercos Inc.4,3 mil——-117,3 %−60,7 %−82 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
12,45
Randament total -37 % · Pe an -37 %
22,00
Randament total 10 % · Pe an 10 %
33,13
Randament total 64 % · Pe an 64 %
3 ani
12,42
Randament total -31 % · Pe an -12 %
24,65
Randament total 31 % · Pe an 9 %
40,70
Randament total 111 % · Pe an 28 %
5 ani
12,38
Randament total -26 % · Pe an -6 %
27,62
Randament total 55 % · Pe an 9 %
50,01
Randament total 170 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,16
  • Marja netă± 4,31
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,50
  • Diluare anuală± 0,36

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

Urban Edge Properties (NYSE: UE) este un REIT care deține și administrează centre comerciale de tip retail concentrate pe coridorul Washington D.C. – Boston, cu o ocupare consolidată de 96,5% la 30 iunie 2026 2. Pe fondul unei ocupări în creștere și al reciclării active a capitalului, compania a majorat în august 2026 ghidajul FFO as Adjusted pentru 2026 3.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu concentrat în zone suburbane prospere, cu bariere ridicate la intrare și ocupare în creștere, ceea ce susține cererea pentru spațiile companiei 12.
  • Bilanț considerat solid, cu datorii ipotecare fixe și lichiditate totală ridicată, ceea ce oferă flexibilitate la refinanțare și achiziții 23.
  • Creșteri mari ale chiriilor la reînnoiri și contracte noi, plus venituri din contracte semnate dar încă neintrate în vigoare, care oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 13.

Puncte slabe

  • Concentrarea geografică în zona metropolitană New York face ca rezultatele să depindă mult de condițiile economice din această regiune 1.
  • O parte importantă a contractelor expiră în scurt timp, iar o parte din spațiile disponibile la sfârșitul anului 2025 nu erau încă ocupate 1.
  • Dependența de un număr mic de chiriași mari, cel mai important reprezentând o parte semnificativă din venituri, face ca eventualele dificultăți ale acestora să aibă efect vizibil 1.

Oportunități

  • Redezvoltarea spațiilor subutilizate și a terenurilor neutilizate poate genera venituri suplimentare la randamente atractive pentru portofoliul existent 13.
  • Reciclarea capitalului prin achiziții în piețe-țintă și vânzări de active non-core ar putea îmbunătăți calitatea portofoliului, dacă tranzacțiile se finalizează la condițiile anunțate 13.
  • Scăderea dobânzilor de referință ar putea reduce costurile de refinanțare, dacă tendința se menține în următoarele trimestre 1.

Amenințări

  • Inflația persistentă și dobânzile ridicate pot reduce cheltuielile consumatorilor și pot limita creșterea chiriilor de la noii chiriași sau la reînnoiri 1.
  • Comerțul electronic poate reduce vânzările din magazinele fizice ale chiriașilor, ceea ce ar putea afecta chiriile procentuale și cererea pentru spații 1.
  • Tarifele comerciale și tulburările din lanțurile de aprovizionare pot crește costurile proiectelor de construcție și pot afecta chiriașii importatori 12.

Riscuri

  • Dependența de zona New Yorkridicat

    O parte majoră a chiriei de bază provine dintr-o singură zonă metropolitană, iar condițiile economice slabe acolo ar putea afecta grav fluxul de numerar 1.

  • Insolvența chiriașilormediu

    Falimentul unui chiriaș major ar putea duce la rezilierea mai multor contracte și la pierderi de venituri, fără ca eventualele datorii restante să fie recuperate integral 1.

  • Costurile de construcție și inflațiamediu

    Creșterea costurilor de materiale și forței de muncă ar putea reduce randamentele proiectelor de redezvoltare și de dezvoltare 12.

  • Răspândirea comerțului electronicscăzut

    Dacă tendința către vânzările online se accelerează, cererea pentru spații fizice ar putea scădea, cu efecte negative asupra veniturilor și fluxului de numerar 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă ocupația rămâne ridicată și contractele semnate intră în vigoare așa cum s-a anunțat, creșterea veniturilor ar putea continua într-un mod vizibil pentru investitori 23.
  • Programul de redezvoltare cu randamente ridicate și reciclarea capitalului ar putea adăuga valoare portofoliului, dacă proiectele se finalizează în termenele estimate 13.
  • Bilanțul cu datorii ipotecare fixe și lichiditate ridicată ar putea oferi flexibilitate în perioade de volatilitate pe piețele de capital 23.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea geografică în zona New York ar putea transforma orice scădere economică locală într-un impact important asupra veniturilor companiei 1.
  • Inflația și dobânzile ridicate ar putea limita creșterea chiriilor și ar putea crește costurile proiectelor, reducând marjele estimate 12.
  • Expirarea unei părți importante a contractelor în următorii ani ar putea crea perioade cu spații neocupate și chirii mai mici la relocare 1.

De urmărit

  • Finalizarea vânzării Briarcliff Commons și utilizarea veniturilorQ3 2026
  • Intrarea în vigoare a contractelor semnate dar neînceput, de aproximativ 22 de milioane de dolari chirie anuală2026
  • Evoluția ocupării și a creșterii NOI pe același portofoliu față de ghidajul revizuitQ3 2026
  • Rezultatele raportului trimestrial și ghidajul actualizat pentru 2026next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

Urban Edge Properties este un REIT cu sediul în New York, care deține, administrează, achiziționează, dezvoltă și redezvoltă imobile retail, în principal în coridorul Washington D.C. – Boston 1. La finalul anului 2025, portofoliul cuprindea 69 de centre comerciale, două centre outlet și două mall-uri, cu aproximativ 17,2 milioane de picioare pătrate de suprafață închiriabilă brută și o ocupare consolidată de 90,1% 1. La 30 iunie 2026, portofoliul avea 70 de centre comerciale, două centre outlet și două mall-uri, cu aproximativ 16,1 milioane de picioare pătrate și o ocupare consolidată de 96,5% 2. Compania are statut de REIT, iar veniturile provin din chiriile fixe și variabile plătite de chiriași 1.

Segmente

Închirierea spațiilor comerciale

Venitul principal provine din chiriile încasate de la chiriași în baza contractelor existente, care includ chirii de bază, recuperări de cheltuieli și chirii procentuale legate de vânzările chiriașilor 2. În 2025, compania a semnat 58 de contracte noi pe 360.691 de picioare pătrate și a prelungit 104 contracte, cu creșteri medii ale chiriei pe bază GAAP de 53,4%, respectiv 12,5% 1.

Dezvoltare și redezvoltare

Compania redezvoltă spațiile subutilizate, repoziționează ancorele și valorifică terenurile neutilizate prin construcția de noi spații și pad-uri 1. La 30 iunie 2026, proiectele active de dezvoltare și redezvoltare aveau un cost de 155,0 milioane de dolari și un randament estimat de aproximativ 12% 3.

Achiziții și dezinvestiții

Urban Edge achiziționează active în piețele-țintă și vinde proprietăți non-core. În iulie 2026, compania a cumpărat The Shops at West Falls Church la un preț brut de 40,4 milioane de dolari, iar pentru Briarcliff Commons, în Morris Plains, a semnat un contract de vânzare de 60,5 milioane de dolari 3.

Piața în context

Compania operează în zone urbane dens populate și cu venituri ridicate, unde oferta nouă este limitată, ceea ce creează bariere ridicate la intrare 12. Peste 65% din chiria de bază anualizată provine din zona metropolitană New York, ceea ce face ca piața locală să conteze mult pentru rezultate 1.

Cererea din partea chiriașilor pentru spațiile din coridorul Washington – Boston a rămas puternică, iar Federal Reserve a redus în 2025 ținta dobânzii cu 75 de puncte de bază, la un interval de 3,50% – 3,75% 1. Costurile de finanțare mai scăzute ar putea susține activitatea de refinanțare și de achiziție, dar inflația ridicată ar putea reduce cheltuielile discreționare ale consumatorilor 1.

Tendințe

  • Comerțul electronicvânt din față

    Creșterea vânzărilor online poate reduce spațiul ocupat de chiriași în magazinele fizice și veniturile din chirii procentuale, iar compania nu poate prevedea cu certitudine impactul asupra cererii pentru spațiile sale 1.

  • Cerere pentru magazine alimentare și discounterivânt din spate

    Compania își propune să atragă chiriași esențiali, precum magazine alimentare, discounteri și operatori de big-box, ceea ce ar putea consolida atractivitatea centrelor 1. Contractul cu o ancoră alimentară din West Falls Church reflectă această orientare 3.

  • Inflație și dobânzimixt

    Inflația ridicată poate crește costurile de construcție și de finanțare și poate limita capacitatea chiriașilor de a plăti chiriile, deși majoritatea contractelor transferă o parte din cheltuielile de operare 12.

  • Tarifele comercialevânt din față

    Tarifele asupra importurilor pot crește costurile chiriașilor care vând bunuri importate și pot încetini cererea pentru spațiile companiei, dacă aceștia nu le pot transfera clienților 1.

Poziția concurențială

Concurența în sectorul imobiliar retail este intensă, existând numeroase companii publice și private care caută același tip de chiriași și clienți, iar unii concurenți pot oferi chirii mai mici sau alte facilități pentru a atrage chiriașii 1. Urban Edge își propune să se diferențieze prin poziționarea în zone cu venituri ridicate și prin restricții de construcție care limitează oferta nouă 1.

  • Alte proprietari și dezvoltatori de centre comerciale

    Sursa menționează în general alți proprietari și dezvoltatori publici și privați care concurează pentru chiriași și clienți, fără a-i numi.

  • Operatori de mall-uri și outlet-uri din zonă

    Concurenții cu care compania se întâlnește pe aceeași piață regională nu sunt identificați în documentele analizate.

  • Comercianți concurenți pentru aceleași spații

    Chiriașii pot fi atrași de proprietari concurenți prin chirii mai mici sau stimulente, fără nume precizate în surse.

  • Platformele de comerț electronic

    Sursele arată că e-commerce-ul concurează cu magazinele fizice ale chiriașilor, nu cu compania în sine.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Urban Edge Properties · 11 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Urban Edge Properties · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Urban Edge Properties · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.