olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Upwork Inc. UPWK

Services-Computer Processing & Data Preparation · SIC 7374 · Verticală: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

10,33USD+4,03 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Upwork Inc. conectează companiile cu talente independente din întreaga lume, prin marketplace-ul său și prin Lifted, platforma pentru munca contingentă la nivel de întreprindere. În 2025 platformele sale au generat un GSV de 4,0 miliarde USD, iar în 2026 compania încearcă să compenseze scăderea volumului de lucru de tip freelance cu cerere crescută pentru munca legată de AI.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Upwork Inc. (UPWK) costa 10,33 USD (+4,03 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld USD, P/E 12,9 pe un EPS diluat de 0,80 USD în ultimele 12 luni, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 7,84–22,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 185,6 mil USD (−8,0 % an/an), profit net de 31,8 mil USD (+8,4 % an/an), EPS diluat 0,25 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,3 mld USD
acțiuni la 29 oct. 2026
P/E (TTM)
12,9
EPS diluat TTM 0,80 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
7,76 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,11
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
7,8422,11

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,2
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
7,99 – 10,09
peste banda superioară · %B 1,12 · lățimea benzii 23,2 %
SMA 50 / 200
8,72 / 10,46
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,35 / 0,22
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+23,6 %−1,1 %+24,7 pp—
3 luni+7,7 %−0,5 %+8,2 pp—
6 luni+2,5 %+4,4 %−1,9 pp—
De la început de an−47,9 %+12,3 %−60,2 pp—
1 an−41,6 %+13,5 %−55,2 pp−11,9 %
3 ani−8,3 %+76,4 %−84,8 pp−6,2 %
5 ani−78,9 %+63,7 %−142,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−64,5 %
23 ian. 2026 → 22 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−84,0 %
12 nov. 2021 → 25 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−26,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
185,6 mil USD
−8,0 % an/an
Profit net
31,8 mil USD
+8,4 % an/an
EPS diluat
0,25
+19,0 % an/an
netă / operațională
17,1 % / 18,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri191,5 mil192,7 mil194,9 mil201,7 mil198,4 mil195,5 mil191,7 mil185,6 mil
Costul vânzărilor42,6 mil41,8 mil43,4 mil45,8 mil43,7 mil44,6 mil45,3 mil44,3 mil
Profit brut148,8 mil150,9 mil151,5 mil155,9 mil154,7 mil150,8 mil146,4 mil141,3 mil
Cercetare și dezvoltare53,5 mil46,2 mil44,8 mil47,5 mil47,1 mil43,3 mil43,9 mil34,9 mil
Profit operațional13,6 mil38,7 mil32,6 mil29,8 mil28,3 mil32,7 mil28,1 mil34,6 mil
Amortizare și depreciere4,4 mil4,9 mil5,9 mil ≈7,9 mil ≈7,0 mil9,1 mil8,8 mil ≈11,4 mil ≈
Profit înainte de impozit18,4 mil45,0 mil38,4 mil35,7 mil34,1 mil37,7 mil32,1 mil38,5 mil
Impozit pe profit-128,8 mil7,3 mil5,7 mil6,3 mil18,4 mil6,2 mil6,7 mil6,7 mil
Profit net147,2 mil37,7 mil32,7 mil29,3 mil15,6 mil31,5 mil25,4 mil31,8 mil
EPS diluat0,98 ≈0,270,240,210,11 ≈0,240,200,25
Flux de numerar operațional38,6 mil37,0 mil72,5 mil ≈75,1 mil ≈63,7 mil23,0 mil46,9 mil ≈65,9 mil ≈
Investiții (capex)1,5 mil2,5 mil2,4 mil ≈482,0 mii ≈455,0 mii1,7 mil1,6 mil ≈4,2 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni033,1 mil37,9 mil ≈31,0 mil ≈34,0 mil107,9 mil1,8 mil ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 12 trimestre (min 8,0, mediană 12,4, max 243,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri253,4 mil300,6 mil373,6 mil502,8 mil618,3 mil689,1 mil769,3 mil787,8 mil
Venituri an/an+25,1 %+18,6 %+24,3 %+34,6 %+23,0 %+11,5 %+11,6 %+2,4 %
Profit net-19,9 mil-16,7 mil-22,9 mil-56,2 mil-89,9 mil46,9 mil215,6 mil115,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+359,8 %−46,5 %
EPS diluatindisponibil-0,15-0,19-0,44-0,690,061,520,84
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+2.433,3 %−44,7 %
netă %-7,9 %-5,5 %-6,1 %-11,2 %-14,5 %6,8 %28,0 %14,7 %
Flux de numerar liber10,7 mil-9,7 mil16,0 mil9,8 mil10,2 mil52,0 mil150,0 mil242,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
294,4 mil USD
Datorie financiară
359,8 mil USD
Datorie netă
65,4 mil USD
Capitaluri proprii
630,3 mil USD
Active totale
1,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,57x
Lichiditate curentă
1,46x
ROE
19,1 %
ROA
9,2 %
Marja FCF
30,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
689,1 mil
2024
769,3 mil
2025
787,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
170,5 mil
2024
174,1 mil
2025
174,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
518,7 mil
2024
595,2 mil
2025
613,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
177,4 mil
2024
209,3 mil
2025
185,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-11,3 mil
2024
65,2 mil
2025
129,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
9,4 mil
2024
14,8 mil
2025
25,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-1,8 mil ≈
2024
80,0 mil ≈
2025
155,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 feb. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2023
48,9 mil
2024
90,4 mil
2025
153,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,0 mil
2024
-125,2 mil
2025
37,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
46,9 mil
2024
215,6 mil
2025
115,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,06
2024
1,52
2025
0,84

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
137,3 mil
2024
143,2 mil
2025
140,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
79,6 mil
2024
305,8 mil
2025
294,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
103,1 mil
2024
75,5 mil
2025
76,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
883,4 mil
2024
911,1 mil
2025
950,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
27,1 mil
2024
30,1 mil
2025
44,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
118,2 mil
2024
121,1 mil
2025
149,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,0 mil
2024
13,0 mil
2025
37,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,0 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
5,1 mil
2024
6,1 mil
2025
7,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
0
2025
359,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
356,1 mil
2024
357,9 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
293,0 mil
2024
268,4 mil
2025
650,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
656,5 mil
2024
636,2 mil
2025
669,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
381,1 mil †
2024
575,4 mil †
2025
630,3 mil †

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
52,7 mil
2024
153,6 mil
2025
248,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
692,0 mii
2024
3,5 mil
2025
5,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
52,0 mil ≈
2024
150,0 mil ≈
2025
242,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
88,3 mil
2024
137,6 mil
2025
-136,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-139,8 mil
2024
-82,0 mil
2025
-138,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
100,0 mil
2025
136,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
8,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
16,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
98,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-46,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-44,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
61,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
76,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
24,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
15,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
18,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-228,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
199,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
7,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
191,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
183,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
124,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
18 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
12,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
12,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
7,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
8,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
6,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 69 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,33 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
12,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
6,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 nov. 2026
verificat 1339derivat 119

Scorul pe grupe

  • Evaluare73
  • Bilanț și datorie82
  • Calitate91
  • Creștere29
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
13,32
USD pe acțiune
Mijloc
16,51
USD pe acțiune
Sus
26,82
USD pe acțiune
Preț: 10,33 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 59,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 37,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,47 – 32,89 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venit7,47 – 32,89 (Mijloc 13,38)
    11 firme folosite · multiplul median 1,9x · quartile 0,9x – 5,1x
    ADP, EGHT, EVTC, IBEX, OOMA, PLTK, SOPH, SY, VRSK, WDAY, YEXT
  • Colegi: EV/EBITDA19,18 – 20,75 (Mijloc 19,63)
    3 firme folosite · multiplul median 14,0x · quartile 13,7x – 14,9x
    EGHT, EVTC, VRSK
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 69/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate76,9 %92 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate16,0 %81 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate24,8 %99 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere8,4 %34 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere2,4 %20 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,4x78 (față de colegi)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x85 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare1,4x53 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare14,7 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente11,1 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie82/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere29/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate91/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare73/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

UPWORK INC. (UPWK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 787,8 mil USD în 2025; creștere an/an 2,4 %; marjă netă 13,5 %; ROE 16,3 %; datorie netă/EBITDA -1,4x.

Intervalul de valoare estimat este 13,32–26,82 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,51 USD, prețul de 10,33 USD lasă un potențial de 59,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 37,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 76,9 %
  • Marja EBIT: 16,0 %
  • Marja FCF: 24,8 %
  • Datorie netă / EBITDA: -1,4x
  • Lichiditatea curentă: 2,3x
  • Randament FCF: 14,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 11,1 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 2,4 %

Față de mediana verticalei

Services-Computer Processing & Data Preparation (SIC 7374) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
12,9x
mediana verticalei 30,1x
sub mediană (−57,2 %)
EV/EBITDA
6,7x
mediana verticalei 13,3x
sub mediană (−49,6 %)
P/S
1,7x
mediana verticalei 1,7x
la mediană
P/B
2,0x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−10,0 %)
ROE
16,3 %
mediana verticalei 5,9 %
peste mediană (+177,3 %)
Marja netă
13,5 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+908,0 %)
Marja EBIT
16,0 %
mediana verticalei -3,4 %
peste mediană
Venituri an/an
2,4 %
mediana verticalei 10,2 %
sub mediană (−76,5 %)
Datorie netă/EBITDA
-1,4x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−222,4 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ADPAutomatic Data Processing, Inc.119,8 mld27,777,0 %20,1 %+6,7 %+19 % / +32 %
WDAYWorkday, Inc.44,4 mld40,916,0 %12,3 %+13,1 %−6 % / −25 %
VRSKVerisk Analytics, Inc.25,9 mld30,1—29,3 %+6,6 %−12 % / −18 %
ATHMAutohome Inc.10,4 mld53,56,3 %443,2 %+11,1 %−5 % / −18 %
FIRYFiry Inc.4,3 mld—-63,0 %-60,2 %+12,5 %+107 % / +94 %
EVTCEVERTEC, Inc.2,1 mld22,914,4 %9,0 %+10,2 %+20 % / −6 %
INFQInfleqtion, Inc.1,9 mld—-70,8 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
INODInnodata Inc1,5 mld32,837,7 %14,7 %+47,6 %−25 % / +541 %
UPWKUpwork Inc.1,3 mld12,916,3 %13,5 %+2,4 %−42 % / −8 %
PLTKPlaytika Holding Corp.808,6 mil——-9,9 %+8,1 %−48 % / −76 %
YEXTYext, Inc.775,0 mil40,627,8 %5,9 %+6,1 %−7 % / +18 %
IBEXIBEX Limited593,6 mil14,330,4 %7,2 %+15,4 %+27 % / +152 %
OOMAOoma, Inc.524,7 mil49,811,7 %3,6 %+6,5 %+69 % / +64 %
SOPHSOPHiA GENETICS SA477,3 mil—-110,0 %-102,2 %+18,6 %+42 % / +73 %
GRVYGravity Co., Ltd.475,7 mil0,016,5 %17,0 %−31,0 %+19 % / −6 %
SOHUSohu.com Limited355,1 mil1,035,8 %67,4 %−2,4 %−12 % / +70 %
EGHT8x8, Inc.326,4 mil55,53,5 %0,6 %+2,9 %+16 % / −27 %
SYSo-Young International Inc.146,7 mil—-14,6 %-15,9 %+8,4 %−29 % / +86 %
TCXTucows Inc140,3 mil——-21,2 %+7,7 %−42 % / −41 %
DTCXDatacentrex, Inc.39,8 mil—-36,2 %-165,4 %+939.640,5 %−75 % / −81 %
DGNXDiginex Limited38,7 mil——-255,5 %+57,0 %−99 % / indisponibil
PHUNPhunware, Inc.36,6 mil—-13,7 %-471,7 %−19,9 %−14 % / −69 %
DDIDoubleDown Interactive Co., Ltd.34,1 mil0,311,4 %28,5 %+5,5 %+48 % / +72 %
SJScienjoy Holding Corporation23,5 mil—-66,6 %-47,3 %−4,9 %+28 % / −68 %
CHRCheer Holding, Inc.14,0 mil0,17,6 %17,2 %+1,1 %−77 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UPWK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,56
Randament total -36 % · Pe an -36 %
11,58
Randament total 12 % · Pe an 12 %
17,42
Randament total 69 % · Pe an 69 %
3 ani
6,88
Randament total -33 % · Pe an -13 %
13,61
Randament total 32 % · Pe an 10 %
22,40
Randament total 117 % · Pe an 29 %
5 ani
7,21
Randament total -30 % · Pe an -7 %
16,00
Randament total 55 % · Pe an 9 %
28,82
Randament total 179 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,40
  • Marja netă± 2,38
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,89
  • Diluare anuală± 0,20

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).

Pe scurt

Upwork Inc. conectează companiile cu talente independente din întreaga lume, prin marketplace-ul său și prin Lifted, platforma pentru munca contingentă la nivel de întreprindere. În 2025 platformele sale au generat un GSV de 4,0 miliarde USD 1, iar în 2026 compania încearcă să compenseze scăderea volumului de lucru de tip freelance cu cerere crescută pentru munca legată de AI 23.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază largă de date proprietare despre talente și clienți, folosită pentru potrivire prin AI, și un model cu efecte de rețea 1.
  • Marketplace-ul a crescut cota de comision și a arătat o creștere a monetizării prin produse de publicitate 12.
  • Compania a avut o disciplină de costuri care a susținut creșterea EBITDA ajustat, inclusiv în primul semestru din 2026 23.

Puncte slabe

  • GSV și numărul de clienți activi au scăzut în primul semestru din 2026, ceea ce indică presiune asupra volumului de activitate 2.
  • Compania are un istoric de pierderi nete și rezultate trimestriale care pot fluctua, ceea ce face prognozele mai dificile 1.
  • Veniturile Enterprise au scăzut în 2025, iar achizițiile de clienți enterprise noi au fost suspendate pe perioada migrării 1.

Oportunități

  • Cererea pentru munca legată de AI și pentru proiecte mai complexe ar putea deschide noi categorii de venituri 3.
  • Segmentul SMB prin Business Plus și Lifted pentru enterprise ar putea extinde baza de clienți dacă tendința de creștere persistă 3.
  • Integrările cu platforme AI externe și serverul MCP ar putea aduce clienți noi care folosesc agenți pentru planificarea muncii 3.

Amenințări

  • Automatizarea prin AI ar putea înlocui o parte din munca freelance de nivel scăzut, reducând cererea pe platformă 12.
  • Incertitudinea macroeconomică și cheltuielile cu caracter ciclic ale clienților pot afecta volumul de activitate 1.
  • Concurența din partea platformelor online, a firmelor de staffing și a altor modele de lucru pot presa asupra cotei de piață 1.

Riscuri

  • Dependența de volumul clienților activiridicat

    Creșterea depinde de capacitatea de a atrage și păstra clienți activi, iar scăderea numărului acestora poate reduce direct GSV-ul și veniturile 12.

  • Efectul AI asupra muncii freelanceridicat

    Compania recunoaște că AI poate înlocui anumite categorii de muncă, ceea ce ar putea reduce cererea pentru talentele care oferă servicii simple 12.

  • Execuția migrării Liftedmediu

    Migrarea clienților enterprise pe noua platformă și extinderea echipei de vânzări pot întâmpina dificultăți operaționale și pot întârzia obținerea rezultatelor preconizate 13.

  • Dependența de parteneri bancari și de plățimediu

    Compania se bazează pe bănci și parteneri de plată pentru decontarea tranzacțiilor, iar întreruperea acestor relații ar putea afecta încasările și plățile 1.

  • Reglementare și fiscalitatescăzut

    Activitatea este supusă unui cadru extins de reglementări, inclusiv taxe de vânzare, care ar putea genera obligații suplimentare dacă se schimbă interpretarea legilor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Compania a arătat o cotă de comision în creștere și o creștere a rentabilității ajustate, susținută de produse de publicitate și de măsuri de reducere a costurilor 23.
  • Cererea pentru munca legată de AI a crescut vizibil, iar dacă această tendință continuă ar putea compensa presiunea asupra segmentului tradițional de freelancing 3.
  • Migrarea enterprise pe Lifted și creșterea GSV-ului din oferta EOR pot deschide un segment cu valoare mai mare per client, dacă execuția rămâne solidă 3.

Ce ar strica teza

  • GSV și numărul de clienți activi au scăzut, iar compania a precizat că aceste presiuni ar putea continua în restul anului 2026 2.
  • AI ar putea înlocui o parte din munca de pe platformă, iar dacă automatizarea avansează mai repede decât adaptarea, cererea pentru serviciile tradiționale ar putea scădea 12.
  • Restructurarea din 2026 și migrarea Lifted implică costuri și riscuri de execuție, iar beneficiile preconizate ar putea întârzia sau ar putea fi mai mici decât se aștepta 23.

De urmărit

  • Evoluția GSV și a numărului de clienți activiQ3 2026
  • Îndeplinirea ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 20262026
  • Evoluția GSV-ului din munca legată de AI și a cotei de comision a marketplace-uluiQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026).

Afacerea

Upwork Inc. operează prin filiale deținute integral, printre care Upwork Marketplace, un marketplace care conectează clienții cu talente independente cu acces la cerere, și Lifted, o soluție pentru întreprinderi care gestionează munca contingentă, inclusiv angajarea prin agent sau employer of record și servicii gestionate 1. Compania descrie un model direct-către-talent, ca alternativă la firmele de recrutare și agențiile tradiționale, cu funcții de plată protejată, comunicare și facturare consolidată 1. Compania raportează un singur segment operațional 1.

Veniturile provin în principal din taxele de servicii percepute talentelor ca procent din încasări și din taxele de marketplace plătite de clienți, la care se adaugă produsele de publicitate, abonamentele talentelor și schimbul valutar 1. Lifted generează veniturile Enterprise, din abonamente, taxe de servicii și oferte Managed Services, unde compania este considerată principal și recunoaște întregul GSV al proiectelor ca venit 1. Compania se bazează pe date proprietare și pe modele AI pentru potrivirea talentelor cu proiectele 1.

Structura de costuri a fost ajustată prin reducerea investițiilor în marketing de brand și a cheltuielilor cu furnizorii, precum și prin reduceri de personal, ceea ce a susținut creșterea EBITDA ajustat în 2025 1. În mai 2026 compania a lansat restructurarea din 2026, pentru a-și reduce structura de costuri, iar în al doilea trimestru au fost înregistrate sarcini legate de aceasta 23.

Piața în context

Compania spune că piața contingentă la nivel enterprise și cea pentru munca legată de AI ar putea deveni părți importante ale creșterii viitoare, dacă execuția strategiei de întreprindere și a celei pentru SMB va fi susținută 3. Persistența incertitudinii macroeconomice și a efectelor AI asupra anumitor categorii de muncă freelance rămâne un factor de luat în calcul 2.

Tendințe

  • Impactul AI asupra muncii freelancemixt

    Compania a raportat că AI înlocuiește o parte din munca de nivel scăzut, ceea ce a contribuit la scăderea GSV și a numărului de clienți activi în prima parte a lui 2026 23. În paralel, volumul de lucru legat de AI a crescut, ceea ce ar putea compensa parțial aceste pierderi dacă tendința se menține 3.

  • Incertitudine macroeconomicăvânt din față

    Compania menționează că incertitudinea macroeconomică și nivelurile ridicate ale dobânzilor pot afecta cheltuielile clienților și capacitatea de creștere 12. Aceasta poate îngreuna recuperarea activității clienților dacă condițiile rămân nefavorabile 2.

  • Migrarea enterprise pe Liftedmixt

    Migrarea primilor clienți enterprise pe noua platformă Lifted la sfârșitul lui iunie 2026 și extinderea echipei de vânzări pot deschide oportunități noi în segmentul enterprise 3. Rezultatele depind însă de execuție, iar compania a recunoscut că migrarea încă este în curs 13.

Poziția concurențială

Compania recunoaște că operează într-un mediu competitiv intens, în care clienții pot găsi furnizori de servicii prin alte platforme online sau offline, prin firme de staffing, agenții sau angajări directe 1. Concurența vine și din modelele offline și online pe care talentele le folosesc pentru a-și vinde serviciile 1.

Compania a precizat că unii dintre partenerii săi strategici oferă sau ar putea oferi produse concurente, iar alții lucrează și cu concurenții săi 1. Competiția se dă atât pe clienți și talente, cât și pe influența motoarelor de căutare asupra traficului către platforme 1.

  • Platforme de freelancing și marketplace-uri online

    Concurenți menționați generic în sursă, care atrag aceiași clienți și talente prin modele online asemănătoare.

  • Firme de staffing și recrutare

    Intermediari tradiționali pe care compania îi prezintă ca alternativă la modelul său direct-către-talent.

  • Agenții și furnizori de servicii independente

    Agențiile concurează pentru aceiași clienți, fiind și ele o categorie de talente pe platformă.

  • Furnizori de servicii de employer of record și contingent workforce

    Concurenții Lifted în segmentul enterprise, asupra cărora sursa nu oferă detalii suplimentare.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Upwork Inc. · 13 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Upwork Inc. · 10 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Upwork Inc. · 10 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.