olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Visteon Corporation VC
Motor Vehicle Parts & Accessories · SIC 3714 · Verticală: Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714)
Visteon este un furnizor global de electronică pentru autovehicule, specializat în cockpit-uri digitale, afișaje, infotainment și controlere de domeniu, cu clienți majori precum Ford și General Motors. Compania traversează o perioadă de presiune pe marjele operaționale, determinată de cheltuieli de garanție excepționale, dar își menține ritmul de noi contracte câștigate, în special în zona afișajelor și a platformelor SmartCore.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Visteon Corporation (VC) costa 80,28 USD (+7,66 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mld USD, P/E 13,8 pe un EPS diluat de 5,80 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,47 %, beta 1,02, interval pe 52 de săptămâni 72,42–123,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 970,0 mil USD (+5,8 % an/an), profit net de 5,0 mil USD, EPS diluat 0,19 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 69,48 – 92,73
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 28,7 %
- SMA 50 / 200
- 89,77 / 99,67
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -4,26 / -4,40
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,1 % | −1,1 % | −9,0 pp | — |
| 3 luni | −23,1 % | −0,5 % | −22,6 pp | — |
| 6 luni | −29,4 % | +4,4 % | −33,8 pp | — |
| De la început de an | −15,6 % | +12,3 % | −27,9 pp | — |
| 1 an | −23,9 % | +13,5 % | −37,4 pp | −10,2 % |
| 3 ani | −30,3 % | +76,4 % | −106,7 pp | +9,8 % |
| 5 ani | −35,1 % | +63,7 % | −98,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 939,0 mil | 934,0 mil | 969,0 mil | 917,0 mil | 948,0 mil | 954,0 mil | 960,0 mil | 970,0 mil |
| Costul vânzărilor | 805,0 mil | 796,0 mil | 828,0 mil | 786,0 mil | 826,0 mil | 841,0 mil | 842,0 mil | 923,0 mil |
| Profit brut | 134,0 mil | 138,0 mil | 141,0 mil | 131,0 mil | 122,0 mil | 113,0 mil | 118,0 mil | 47,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 55,0 mil | 47,0 mil | 48,0 mil | 53,0 mil | 54,0 mil | 54,0 mil | 46,0 mil | 46,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 25,0 mil | 25,0 mil | 27,0 mil | 28,0 mil | 29,0 mil | 29,0 mil | 29,0 mil | 31,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,0 mil | 3,0 mil | 4,0 mil | 3,0 mil | 3,0 mil | 3,0 mil | 2,0 mil | 4,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 84,0 mil | 95,0 mil | 97,0 mil | 81,0 mil | 65,0 mil | 49,0 mil | 76,0 mil | 7,0 mil |
| Impozit pe profit | -44,0 mil | 26,0 mil | 22,0 mil | 90,0 mil | -13,0 mil | 16,0 mil | 26,0 mil | 1,0 mil |
| Profit net | 125,0 mil | 67,0 mil | 71,0 mil | -11,0 mil | 74,0 mil | 31,0 mil | 49,0 mil | 5,0 mil |
| EPS diluat | 4,48 | 2,44 | 2,57 | -0,40 | 2,67 | 1,14 | 1,80 | 0,19 |
| Flux de numerar operațional | 203,0 mil | 70,0 mil | 95,0 mil ≈ | 127,0 mil ≈ | 118,0 mil | 6,0 mil | 37,0 mil ≈ | 38,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 0 ≈ | 8,0 mil ≈ | 7,0 mil | 10,0 mil | 10,0 mil | 9,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 43,0 mil | 7,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 50,0 mil | 30,0 mil | 6,0 mil | 201,0 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 28 din propriul istoric de 36 trimestre (min 4,3, mediană 23,4, max 118,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,0 mld | 2,9 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 3,9 mld | 3,8 mld |
| Venituri an/an | −5,1 % | −1,3 % | −13,5 % | +8,8 % | +35,4 % | +5,3 % | −2,2 % | −2,5 % |
| Profit net | 164,0 mil | 70,0 mil | -56,0 mil | 41,0 mil | 124,0 mil | 568,0 mil | 296,0 mil | 201,0 mil |
| Profit net an/an | −6,8 % | −57,3 % | −180,0 % | indisponibil | +202,4 % | +358,1 % | −47,9 % | −32,1 % |
| EPS diluat | 5,52 | 2,48 | -2,01 | 1,44 | 4,35 | 19,93 | 10,61 | 7,28 |
| EPS diluat an/an | +0,9 % | −55,1 % | −181,0 % | indisponibil | +202,1 % | +358,2 % | −46,8 % | −31,4 % |
| netă % | 5,5 % | 2,4 % | -2,2 % | 1,5 % | 3,3 % | 14,4 % | 7,7 % | 5,3 % |
| Flux de numerar liber | 77,0 mil | 41,0 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 771,0 mil USD
- Datorie financiară
- 301,0 mil USD
- Datorie netă
- -470,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,7 mld USD
- Active totale
- 3,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,18x
- Lichiditate curentă
- 1,80x
- ROE
- 13,1 %
- ROA
- 6,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,5 mld | 2,8 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 3,9 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,3 mld | 2,5 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | 3,3 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 245,0 mil | 254,0 mil | 368,0 mil | 487,0 mil | 531,0 mil | 532,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 201,0 mil | 191,0 mil | 196,0 mil | 210,0 mil | 191,0 mil | 220,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 193,0 mil | 175,0 mil | 188,0 mil | 207,0 mil | 207,0 mil | 202,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 104,0 mil | 108,0 mil | 108,0 mil | 104,0 mil | 96,0 mil | 109,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 16,0 mil | 10,0 mil | 14,0 mil | 17,0 mil | 15,0 mil | 13,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -20,0 mil | 81,0 mil | 175,0 mil | 257,0 mil | 298,0 mil | 338,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 28,0 mil | 31,0 mil | 45,0 mil | -330,0 mil | -8,0 mil | 125,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Profit net | -56,0 mil | 41,0 mil | 124,0 mil | 568,0 mil | 296,0 mil | 201,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,01 | 1,44 | 4,35 | 19,93 | 10,61 | 7,28 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,9 mil | 28,4 mil | 28,5 mil | 28,5 mil | 27,9 mil | 27,6 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | — | — | 0,38 | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- 207,0 mil
- 2024
- 207,0 mil
- 2025
- 202,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
- 2023
- 28,5 mil
- 2024
- 27,9 mil
- 2025
- 27,6 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 496,0 mil | 452,0 mil | 520,0 mil | 515,0 mil | 623,0 mil | 771,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 484,0 mil | 549,0 mil | 672,0 mil | 666,0 mil | 578,0 mil | 613,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 177,0 mil | 262,0 mil | 348,0 mil | 298,0 mil | 283,0 mil | 269,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 436,0 mil | 388,0 mil | 364,0 mil | 418,0 mil | 452,0 mil | 524,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 78,0 mil | 68,0 mil | 54,0 mil | 46,0 mil | 71,0 mil | 109,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 500,0 mil | 522,0 mil | 657,0 mil | 551,0 mil | 505,0 mil | 540,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 4,0 mil | 13,0 mil | 18,0 mil | 18,0 mil | 18,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 349,0 mil | 349,0 mil | 336,0 mil | 318,0 mil | 301,0 mil | 283,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 824,0 mil | 852,0 mil | 1,0 mld | 931,0 mil | 916,0 mil | 992,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 510,0 mil | 616,0 mil | 774,0 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- 46,0 mil
- 2024
- 71,0 mil
- 2025
- 109,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 168,0 mil | 58,0 mil | 167,0 mil | 267,0 mil | 427,0 mil | 410,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -98,0 mil | -63,0 mil | -68,0 mil | -123,0 mil | -189,0 mil | -181,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -58,0 mil | -29,0 mil | -9,0 mil | -156,0 mil | -100,0 mil | -116,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 0 | 0 | 15,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 16,0 mil | 0 | 0 | 107,0 mil | 63,0 mil | 57,0 mil | SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat |
- 2023
- -123,0 mil
- 2024
- -189,0 mil
- 2025
- -181,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
- 2023
- -156,0 mil
- 2024
- -100,0 mil
- 2025
- -116,0 mil
SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 66,41 – 119,74 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E66,41 – 119,74 (Mijloc 87,51)19 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 11,5x – 20,6xADNT, ALSN, ALV, APTV, ATMU, BWA, CAAS, DAN, DORM, GNTX, GTX, HLLY, LCII, LEA, MGA, PATK, PHIN, SMP, STRT
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului4,93 – 6,63 (Mijloc 5,65)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 4,1 % | 68 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 18,7 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 67 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,8x | 67 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 16,3 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
VISTEON CORP (VC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,8 mld USD în 2025; creștere an/an -2,5 %; marjă netă 4,1 %; ROE 10,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 66,41–119,74 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 87,51 USD, prețul de 80,28 USD lasă un potențial de 9,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 18,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 16,3 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Motor Vehicle Parts & Accessories (SIC 3714) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 34 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MGAMagna International Inc. | 18,4 mld | 22,4 | 6,9 % | 2,0 % | −1,9 % | +34 % / +22 % |
| BWABorgwarner Inc. | 10,1 mld | 21,5 | 8,2 % | 3,4 % | +1,6 % | +17 % / +50 % |
| ALSNAllison Transmission Holdings, Inc. | 9,9 mld | 17,4 | 29,7 % | 11,1 % | −6,7 % | +36 % / +125 % |
| ALVAutoliv, Inc. | 9,0 mld | 15,1 | 24,8 % | 5,6 % | +4,1 % | +7 % / +21 % |
| APTVAptiv PLC | 8,8 mld | 11,9 | 8,5 % | 4,6 % | +3,5 % | −44 % / −48 % |
| LEALear Corp | 5,7 mld | 10,4 | 11,6 % | 2,5 % | −0,2 % | +11 % / −11 % |
| MODModine Manufacturing Co | 5,2 mld | 41,3 | 11,4 % | 3,6 % | +23,1 % | −39 % / +100 % |
| GNTXGentex Corporation | 4,4 mld | 11,0 | 16,4 % | 15,5 % | +9,6 % | −9 % / −32 % |
| DORMDorman Products, Inc. | 4,2 mld | 21,2 | 13,3 % | 9,3 % | +6,0 % | +8 % / +98 % |
| ATMUAtmus Filtration Technologies Inc. | 3,9 mld | 18,3 | 55,8 % | 11,3 % | +5,7 % | −5 % / +119 % |
| GTXGarrett Motion Inc. | 3,6 mld | 10,1 | — | 10,0 % | +3,1 % | +20 % / +167 % |
| PATKPatrick Industries Inc | 2,7 mld | 20,1 | 13,0 % | 3,7 % | +6,3 % | −22 % / +55 % |
| PHINPhinia Inc. | 2,6 mld | 14,5 | 12,2 % | 5,2 % | +2,4 % | +33 % / +181 % |
| DANDana Incorporated | 2,6 mld | 2,4 | 71,4 % | 14,6 % | −3,0 % | +6 % / +80 % |
| LCIILci Industries | 2,5 mld | 12,1 | 15,0 % | 5,2 % | +10,2 % | −8 % / −4 % |
| VCVisteon Corp | 2,0 mld | 13,8 | 10,8 % | 4,1 % | −2,5 % | −24 % / −30 % |
| THRMGentherm Incorporated | 1,6 mld | 105,3 | 1,3 % | 0,6 % | +2,9 % | −13 % / −32 % |
| ADNTAdient plc | 1,3 mld | 28,5 | 2,7 % | 0,3 % | −1,0 % | −12 % / −47 % |
| DCHDauch Corporation | 1,1 mld | — | -15,2 % | -2,0 % | −4,7 % | −27 % / −31 % |
| SMPStandard Motor Products, Inc. | 1,0 mld | 15,1 | 9,9 % | 3,8 % | +22,4 % | +22 % / +28 % |
| AEVAAeva Technologies, Inc. | 661,5 mil | — | — | -150,1 % | +99,4 % | −15 % / +240 % |
| CPSCooper-Standard Holdings Inc. | 391,6 mil | — | — | -2,0 % | +0,4 % | −29 % / +24 % |
| HLLYHolley Inc. | 351,6 mil | 35,3 | 2,3 % | 1,7 % | +1,9 % | −32 % / −30 % |
| KNDIKandi Technologies Group, Inc. | 287,8 mil | — | -30,5 % | -107,4 % | −31,5 % | −63 % / −88 % |
| STRTStrattec Security Corp | 258,5 mil | 15,6 | 7,2 % | 2,9 % | +2,5 % | −14 % / +201 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 50,32 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 89,17 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 134,58 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 44,62 Randament total -43 % · Pe an -17 % | 89,36 Randament total 13 % · Pe an 4 % | 148,67 Randament total 87 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 39,57 Randament total -49 % · Pe an -13 % | 89,55 Randament total 14 % · Pe an 3 % | 164,25 Randament total 108 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 22,34
- Marja netă± 15,64
- Creșterea anuală a veniturilor± 13,40
- Diluare anuală± 1,31
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Visteon este un furnizor global de electronică pentru autovehicule, specializat în cockpit-uri digitale, afișaje, infotainment și controlere de domeniu, cu clienți majori precum Ford și General Motors. Compania traversează o perioadă de presiune pe marjele operaționale, determinată de cheltuieli de garanție excepționale, dar își menține ritmul de noi contracte câștigate, în special în zona afișajelor și a platformelor SmartCore.13
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider recunoscut în electronica de cockpit, cu un portofoliu care acoperă afișaje, infotainment și controlere de domeniu.
- Bilanț solid, cu cash net pozitiv la sfârșitul trimestrului trei din 2026, ceea ce oferă flexibilitate în perioadele de volatilitate.
- Istoric de noi contracte care depășesc nivelul actual al vânzărilor, susținut de inovație și execuție la lansări.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari face ca pierderea unui program să aibă impact vizibil asupra vânzărilor.
- Marjele sunt sensibile la recuperările de costuri de la clienți, iar cheltuielile excepționale de garanție au redus rezultatele trimestriale recente.
- Expunerea la piața chineză prin joint-venture-uri aduce dependență de partenerii locali și de deciziile lor.
Oportunități
- Extinderea în vehicule comerciale și două roți poate deschide piețe noi cu cicluri de dezvoltare mai rapide.
- Creșterea conținutului software și a funcțiilor AI în cockpit ar putea crește valoarea fiecărui vehicul livrat.
- Oportunitățile din India și din piața afișajelor pot compensa parțial presiunea din alte regiuni.
Amenințări
- Concurența chineză cu costuri mai mici și ciclul rapid de dezvoltare ar putea reduce cota de piață în afara Chinei.
- Tarifele, renegocierea USMCA și conflictele geopolitice pot crește costurile și întrerupe lanțurile de aprovizionare.
- Penuria și scumpirea cipurilor de memorie ar putea încetini producția clienților.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr redus de clienți generează o parte majoră a vânzărilor, iar aceștia pot reduce volumele sau rezilia contracte pentru convenență.
- Cheltuieli excepționale de garanțieridicat
Recent au apărut cheltuieli de garanție semnificative, iar rechemările pot atrage costuri suplimentare dacă defectele sunt atribuite produselor companiei.
- Lanțuri de aprovizionare cu cipurimediu
Dependența de furnizori unici pentru semiconductori și DRAM poate întârzia livrările sau crește costurile dacă penuria persistă.
- Riscuri comerciale și geopoliticemediu
Tarifele, schimbările din USMCA și restricțiile privind tehnologia din China pot afecta producția din Mexic și China.
- Joint-venture-uri din Chinascăzut
Neîndeplinirea obligațiilor de către partenerii din joint-venture-uri poate afecta operațiile și randamentul investițiilor în Asia.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noile contracte câștigate în afișaje și platforme SmartCore se transformă în volume, compania ar putea reveni la o creștere peste ritmul producției clienților.
- Bilanțul cu cash net pozitiv și programul nou de răscumpărare de acțiuni oferă o bază financiară solidă pentru a trece prin perioada de presiune.
- Poziția în cockpit-urile digitale și în AI la bord poate câștiga relevanță pe măsură ce vehiculele devin definite de software.
Ce ar strica teza
- Dacă producția clienților-cheie continuă să scadă și presiunea prețurilor persistă, marjele ar putea rămâne sub nivelul așteptat.
- Concurența chineză ar putea câștiga cote de piață pe alte continente, cu costuri și cicluri de dezvoltare mai mici.
- Ghidajul revizuit pentru EBITDA ajustat arată că presiunile din lanțul de aprovizionare pot afecta rezultatele mai mult decât se estima.
De urmărit
- Revenirea marjei brute după cheltuielile de garanțieQ4 2026
- Realizarea ghidajului revizuit pentru vânzări și EBITDA ajustat2026
- Rezultatul renegocierii USMCA și impactul asupra producției din Mexic2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Visteon Corporation, cu sediul în Van Buren Township, Michigan, proiectează și fabrică electronică auto și soluții pentru mașini conectate, inclusiv instrumente digitale, afișaje informaționale, sisteme infotainment, controlerul de domeniu SmartCore, platforma de inteligență artificială CognitoAI, sisteme de gestionare a bateriilor și electronică de putere de înaltă tensiune, plus servicii de inginerie. Clienții săi finali sunt mari producători de vehicule din întreaga lume, printre care BMW, Ford, General Motors, Toyota și Volkswagen.1
Compania raportează un singur segment, Electronics, iar rezultatele consolidate reprezintă integral acest segment. Producția și inginería sunt răspândite în aproximativ 17 țări, cu fabrici în Brazilia, Bulgaria, China, India, Japonia, Mexic, Portugalia, Slovacia, Thailanda și Tunisia.1
Segmente
Electronics
Segmentul unic cuprinde cockpit-uri digitale, afișaje, infotainment bazat pe Android, controlerul de domeniu SmartCore, platforma CognitoAI, sisteme de gestionare a bateriilor, electronică de putere de înaltă tensiune și servicii de inginerie software și de sistem. Compania a achiziționat recent firme de inginerie, ceea ce a adus venituri și costuri suplimentare.1
Piața în context
Producția globală de vehicule ușoare a scăzut cu aproximativ 2% în trimestrul al treilea din 2026 față de 2025, iar producția clienților-cheie ai Visteon a scăzut cu aproximativ 5%. Prognoza pentru întregul an 2026 indică o scădere de aproximativ 2% a producției globale și de aproximativ 4% pentru clienții-cheie.2
Tendințe
- Electronica digitală și cockpit-ul definit de softwarevânt din spate
Creșterea conținutului electronic și a conectivității în vehicule susține cererea pentru controlere de domeniu și afișaje mari, ceea ce favorizează furnizorii cu platforme modulare.
- Presiunea prețurilor și recuperările de costurivânt din față
Reducerile anuale de preț și recuperările mai mici de la clienți au redus veniturile în 2025, iar scumpirea componentelor și a semiconductorilor poate limita marjele dacă nu se recuperează integral.
- Tarife și reconfigurarea lanțurilor de aprovizionaremixt
Tarifele americane și renegocierea USMCA în 2026 pot afecta costurile în Mexic și China, dar regulile de comerț favorabile pot proteja unele importuri calificate.
- Concurența chineză și vehiculele electricevânt din față
Producătorii chinezi avansează rapid cu platforme software-centrice și costuri mai mici, în timp ce adoptarea vehiculelor electrice variază și scade în unele piețe după expirarea facilităților fiscale.
Poziția concurențială
Competiția este intensă, iar OEM-urile evaluează furnizorii după viabilitate financiară, calitate, preț, expertiză tehnică și capacitatea de livrare. Concurenții direcți includ companii japoneze, europene, sud-coreene și chineze, multe cu scară globală și integrare verticală.1
Furnizorii chinezi de electronică auto și OEM-urile chineze care se extind pe piețe externe cresc presiunea pe prețuri și pe ritmul de dezvoltare, obligând Visteon să susțină termene mai scurte fără a reduce standardele de calitate și securitate.1
- Aptiv PLCAPTV
Furnizor global de sisteme electrice și electronice auto, listat la New York, care concurează cu Visteon în arhitecturi electronice și conectivitate.
- Robert Bosch GmbH
Gigant european al furnizorilor auto cu portofoliu larg de electronică pentru cockpit și sisteme de asistență la conducere.
- Denso Corporation
Furnizor japonez de componente și electronică auto, cu prezență puternică în sisteme de climatizare și control al vehiculului.
- Harman International, subsidiară Samsung Electronics
Divizie de infotainment și audio auto a unui grup sud-coreean, care concurează direct pe sisteme de cockpit conectat.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent27 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 iul. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Acord material · Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iun. 2026Vot al acționarilor · Alte evenimente
- Raport curent29 apr. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)28 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Visteon Corporation · 19 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Visteon Corporation · 22 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Visteon Corporation · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.