olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Alvotech ALVO.IC
Islanda · Nasdaq Iceland · Verticală: Companii listate din Islanda
Alvotech este o companie biotehnologică globală, specializată în dezvoltarea și fabricarea medicamentelor biosimilare pentru pacienți din întreaga lume. În exercițiul financiar 2025 veniturile din licențe și alte venituri au crescut sensibil, iar compania a raportat un profit net pozitiv după pierderile din anul precedent, ceea ce face ca evoluția sa să fie urmărită îndeaproape.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Alvotech (ALVO.IC) costa 558,00 ISK (−1,06 % într-o zi), cu beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 370,50–754,00 ISK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 522,77 – 707,33
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,19 · lățimea benzii 30,0 %
- SMA 50 / 200
- 647,18 / 522,19
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -25,97 / -19,23
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −26,0 % | +0,4 % | −26,4 pp | — |
| 3 luni | +16,7 % | −3,3 % | +20,0 pp | — |
| 6 luni | +26,8 % | +4,0 % | +22,9 pp | — |
| De la început de an | −11,7 % | +8,1 % | −19,8 pp | — |
| 1 an | −12,8 % | +10,7 % | −23,5 pp | −6,4 % |
| 3 ani | −54,4 % | +50,1 % | −104,5 pp | +18,0 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 42,7 mil | 216,2 mil | 310,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +405,9 % | +43,4 % |
| Profit net | -551,7 mil | -231,9 mil | 27,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -2,43 | -0,87 | 0,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -1.291,1 % | -107,2 % | 9,0 % |
| Flux de numerar liber | -345,4 mil | -290,5 mil | -114,7 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 172,4 mil USD
- Datorie financiară
- 1,3 mld USD
- Datorie netă
- 1,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- -284,5 mil USD
- Active totale
- 1,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,89x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,1 %
- Marja FCF
- -37,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 42,7 mil | 216,2 mil | 310,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 210,8 mil | 171,3 mil | 184,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -354,9 mil | 69,6 mil | 78,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 267,2 mil | 303,2 mil | 149,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -651,0 mil | -217,6 mil | 136,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -99,3 mil | 14,3 mil | 108,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | -551,7 mil | -231,9 mil | 27,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,43 | -0,87 | 0,10 | esef· 07 apr. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,2 mil | 51,4 mil | 172,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 74,4 mil | 127,9 mil | 220,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 194,8 mil | 455,0 mil | 574,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 236,8 mil | 284,5 mil | 356,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 12,1 mil | 11,3 mil | 12,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 19,1 mil | 20,6 mil | 81,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 950,1 mil | 1,2 mld | 1,5 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 922,1 mil | 1,0 mld | 1,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 261,0 mil | 193,4 mil | 304,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,9 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | -932,5 mil | -412,8 mil | -284,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 227,0 mil | 266,5 mil | 279,2 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -312,2 mil | -236,8 mil | -50,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 33,2 mil | 53,7 mil | 64,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -345,4 mil ≈ | -290,5 mil ≈ | -114,7 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -46,3 mil | -18,9 mil | -104,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 301,3 mil | 297,3 mil | 270,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,76 – 2,02 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E1,76 – 2,02 (Mijloc 1,77)5 firme folosite · multiplul median 17,7x · quartile 17,6x – 20,2xASAR.IC, BERA.IC, FESTI.IC, HAGA.IC, NOVA.IC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 9,0 % | 67 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -410,7 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 91 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie36/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate33/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ALVOTECH (ALVO.IC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 310,1 mil USD în 2025; creștere an/an 43,4 %; marjă netă 9,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,76–2,02 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,9x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -410,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HAGA.ICHagar hf. | 131,4 mld | 20,2 | 18,2 % | 3,8 % | +9,3 % | +6 % / +80 % |
| FESTI.ICFesti hf. | 90,6 mld | 22,7 | 10,1 % | 2,6 % | +13,4 % | −8 % / +66 % |
| HEIMAR.ICHeimar hf. | 62,0 mld | 7,5 | 13,5 % | 55,5 % | +7,7 % | −5 % / +51 % |
| BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf. | 37,6 mld | 17,6 | 13,7 % | 5,9 % | +7,7 % | −22 % / +2 % |
| NOVA.ICNova Klúbburinn hf | 12,2 mld | 15,1 | 8,5 % | 6,1 % | +2,8 % | −24 % / −15 % |
| ALVO.ICAlvotech | — | — | — | 9,0 % | +43,4 % | −14 % / −59 % |
| ASAR.ICSíminn hf. | — | 17,7 | — | — | +3,0 % | −18 % / +29 % |
| BRIM.ICBrim hf. | — | — | 11,9 % | 14,6 % | +5,2 % | +18 % / +12 % |
| EIK.ICEik Fasteignafélag Hf. | — | — | 10,2 % | 43,6 % | +9,5 % | +1 % / +23 % |
| EIM.ICEimskipafélag Íslands hf. | — | — | 3,2 % | 1,2 % | −4,7 % | +8 % / −34 % |
| HAMP.ICHampiðjan hf | — | — | 1,7 % | 1,2 % | +15,7 % | −26 % / −37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALVO.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Alvotech este o companie biotehnologică globală, specializată în dezvoltarea și fabricarea medicamentelor biosimilare pentru pacienți din întreaga lume. În exercițiul financiar 2025 veniturile din licențe și alte venituri au crescut sensibil, iar compania a raportat un profit net pozitiv după pierderile din anul precedent, ceea ce face ca evoluția sa să fie urmărită îndeaproape.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de molecule biosimilare în diferite etape de dezvoltare și un model de afaceri axat exclusiv pe acest segment.
- Creștere importantă a veniturilor din licențe și revenirea la profit net în exercițiul 2025.
- Acces la fabricație proprie și investiții continue în capacitate de producție.
Puncte slabe
- Capitalul propriu este negativ, ceea ce indică o structură financiară sub presiune.
- Datorii financiare mari și costuri ridicate ale dobânzilor care absorb fluxul de numerar.
- Dependență de câteva piețe geografice și de calendarul încasărilor din licențe.
Oportunități
- Lansarea de noi biosimilare ar putea extinde baza de venituri recurente.
- Parteneriate noi de licențiere ar putea aduce plăți în avans și venituri pe termen lung.
- Expirarea protecției brevetelor pentru mai multe produse biologice ar putea deschide noi piețe.
Amenințări
- Presiunea prețurilor din partea concurenților ar putea reduce marjele pe produsele existente.
- Modificări ale reglementărilor fiscale și ale condițiilor de aprobare a medicamentelor ar putea afecta rezultatele.
- Dependența de estimări privind cota de piață și prețurile unitare pentru recunoașterea activelor fiscale amânate.
Riscuri
- Active fiscale amânateridicat
Recunoașterea activelor fiscale amânate depinde de estimări ale profiturilor viitoare impozabile, iar auditorul a tratat acest aspect ca o chestiune cheie de audit.
- Îndatorare ridicatăridicat
Datoriile pe termen lung și costurile financiare pot limita capacitatea de finanțare a dezvoltării, mai ales dacă veniturile fluctuează.
- Concentrarea veniturilor din licențemediu
O parte importantă a veniturilor depinde de plățile contractuale, care pot fi amânate sau renegociate.
- Presiunea prețurilor biosimilarelormediu
Intrarea unor concurenți noi ar putea reduce prețurile și cotele de piață ale produselor companiei.
- Reglementare și conformitatescăzut
Compania este supusă unor cerințe multiple de raportare și supraveghere în Luxemburg, Islanda și Statele Unite, cu risc de sancțiuni la încălcări.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile din licențe se mențin și noile biosimilare ajung pe piață la timp, compania ar putea consolida profitabilitatea obținută în 2025.
- Reducerea datoriilor și îmbunătățirea structurii capitalului propriu ar putea diminua presiunea financiară asupra companiei.
- Un portofoliu extins de molecule în dezvoltare ar putea oferi surse diversificate de venit pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Dacă veniturile din licențe scad sau întârzie, rezultatul net ar putea reveni rapid în zona pierderilor.
- Capitalul propriu negativ și datoriile mari ar putea limita accesul la finanțare sau ar putea crește costurile acesteia.
- Dacă estimările privind prețurile și cota de piață se dovedesc prea optimiste, activele fiscale amânate ar putea fi reevaluate.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din licențe și a plăților contractuale noiQ1 2027
- Nivelul datoriilor și al costurilor cu dobânzile2027
- Calendarul lansărilor noi de biosimilare și al aprobărilor de reglementare2027
- Recunoașterea activelor fiscale amânate în raportul anual următornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Alvotech este o societate anonimă luxemburgheză care dezvoltă și fabrichează medicamente biosimilare. Potrivit raportului anual pentru 2025, grupul a comercializat deja un produs biosimilar și are mai multe molecule biosimilare în dezvoltare. Activitatea sa se desfășoară la nivel global, iar sediul statutar este în Marele Ducat al Luxemburgului.
Compania a fost constituită la 23 august 2021 și a intrat la bursă în urma unei reorganizări de capital cu Oaktree Acquisition Corp. II, finalizată la 15 iunie 2022. Situațiile financiare consolidate au fost aprobate de consiliul de administrație la 30 martie 2026.
Veniturile provin din două surse principale: vânzări de produse și servicii, precum și venituri din licențe și alte venituri. În 2025 veniturile din licențe au depășit vânzările de produse, ceea ce arată o dependență de acorduri comerciale și de etapele de dezvoltare.
Segmente
Vânzări de produse și servicii
Vânzările de produse și servicii au fost de 276,271 mil. USD în 2025, în ușoară creștere față de anul precedent. Această linie reflectă comercializarea directă a biosimilarelor deja pe piață.
Cercetare și dezvoltare
Cheltuielile de cercetare și dezvoltare au fost de 184,193 mil. USD în 2025, un nivel ridicat care susține portofoliul de molecule biosimilare aflate în dezvoltare.
Piața în context
Piața biosimilarelor se bazează pe expirarea protecției brevetelor produselor biologice de referință și pe concurența de preț după intrarea pe piață. Raportul auditorului notează că estimările de preț unitar și cotă de piață, pe două piețe geografice principale, influențează direct previziunile de profit.
Compania operează la nivel global, dar societatea-mamă este supusă reglementărilor din Luxemburg, Islanda și Statele Unite, ceea ce influențează raportările și supravegherea pieței de capital.
Tendințe
- Erodarea prețurilor după intrarea biosimilarelorvânt din față
Scăderea prețurilor după intrarea concurenților poate reduce marjele, iar auditorul a analizat tendințele istorice de erodare a prețurilor la intrarea biosimilarelor.
- Extinderea portofoliului de biosimilarevânt din spate
Mai multe molecule biosimilare aflate în dezvoltare ar putea sprijini creșterea veniturilor pe termen lung, dacă aprobările și lansările se realizează în calendar.
- Acorduri de licențiere și plăți asociatemixt
Veniturile din licențe au crescut semnificativ în 2025, ceea ce oferă sprijin financiar, dar face rezultatul dependent de calendarul plăților contractuale.
- Costurile de finanțaremixt
Costurile financiare ridicate și datoriile pe termen lung pot limita flexibilitatea investițiilor, însă reducerea sarcinii financiare ar putea sprijini profitabilitatea.
Poziția concurențială
Piața biosimilarelor include producători mari, cu portofolii diversificate și resurse de producție consolidate. Concurența se concentrează pe prețuri, capacitate de fabricație și rapiditatea aprobărilor pentru noi produse.
Alvotech se diferențiază prin focalizarea exclusivă pe biosimilare și prin portofoliul său de molecule în diferite stadii de dezvoltare, însă rămâne expusă presiunii de preț a concurenților mai mari.
- Teva PharmaceuticalTEVA
Companie farmaceutică globală cu un portofoliu important de biosimilare și generice, concurent direct în aceleași categorii de produse.
- Sandoz
Producător specializat în biosimilare și generice, activ în aceleași segmente terapeutice, cu prezență globală puternică.
- AmgenAMGN
Companie biotehnologică cu produse biologice de referință, a cărei poziție influențează concurența pe piața biosimilarelor.
- Samsung Bioepis
Dezvoltator de biosimilare cu un portofoliu extins, concurent în lansările de molecule similare.
Știri și depuneri
Din presă
- Alvotech (ALVO) Gets New ‘Buy’ Reco. Should Investors Follow?Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Alvotech · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.