olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Azerion Group N.V. AZRN.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL00150006Z9 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

0,57EUR−5,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Azerion este o companie tehnologică din Olanda care operează o platformă de publicitate digitală omnicanal, conectând advertiseri și publisheri din Europa și nu numai. În 2025 a vândut divizia Premium Games și s-a concentrat pe platformă, iar veniturile nete ale anului au ajuns la 540,6 milioane EUR, ceea ce face compania relevantă pentru cei care urmăresc consolidarea pieței europene de adtech.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Azerion Group N.V. (AZRN.AS) costa 0,57 EUR (−5,00 % într-o zi), cu capitalizare 68,8 mil EUR, beta 0,18, interval pe 52 de săptămâni 0,57–1,30 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
68,8 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,32 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-56,14 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,18
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
0,571,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
20,8
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,56 – 0,73
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,04 · lățimea benzii 26,0 %
SMA 50 / 200
0,79 / 0,93
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,06 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−26,9 %−0,6 %−26,3 pp—
3 luni−47,2 %−4,2 %−43,1 pp—
6 luni−34,6 %+4,3 %−39,0 pp—
De la început de an−49,6 %+7,5 %−57,1 pp—
1 an−55,5 %+9,9 %−65,4 pp+0,8 %
3 ani−71,9 %+49,8 %−121,8 pp+5,3 %
5 ani−94,1 %+42,8 %−136,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−56,2 %
17 nov. 2025 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,3 %
27 ian. 2022 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−43,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri515,0 mil497,3 mil540,6 mil
Venituri an/anindisponibil−3,4 %+8,7 %
Profit net23,7 mil-57,9 mil-38,6 mil
Profit net an/anindisponibil−344,3 %indisponibil
EPS diluat0,20-0,48-0,32
EPS diluat an/anindisponibil−340,0 %indisponibil
netă %4,6 %-11,6 %-7,1 %
Flux de numerar liber48,4 mil31,4 mil23,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
58,0 mil EUR
Datorie financiară
217,1 mil EUR
Datorie netă
159,1 mil EUR
Capitaluri proprii
19,7 mil EUR
Active totale
578,7 mil EUR
Datorie / capitaluri
11,02x
Lichiditate curentă
0,71x
ROE
-100,4 %
ROA
-6,1 %
Marja FCF
4,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
515,0 mil
2024
497,3 mil
2025
540,6 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
72,8 mil
2024
-28,1 mil
2025
-6,7 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
37,2 mil
2024
46,1 mil
2025
55,1 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
44,1 mil
2024
-66,8 mil
2025
-53,9 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
19,0 mil
2024
-8,2 mil
2025
4,4 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Profit net
2023
23,7 mil
2024
-57,9 mil
2025
-38,6 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,20
2024
-0,48
2025
-0,32

esef· 21 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
40,4 mil
2024
90,6 mil
2025
58,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Active curente
2023
238,4 mil
2024
276,1 mil
2025
227,7 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
17,0 mil
2024
24,3 mil
2025
—

esef· 29 apr. 2025verificat

Fond comercial
2023
187,1 mil
2024
192,6 mil
2025
189,4 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
176,3 mil
2024
167,0 mil
2025
119,7 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Active totale
2023
652,0 mil
2024
679,1 mil
2025
578,7 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
161,9 mil
2024
256,0 mil
2025
217,1 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
322,3 mil
2024
316,0 mil
2025
321,5 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
542,4 mil
2024
621,9 mil
2025
559,0 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
109,6 mil
2024
57,2 mil
2025
19,7 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
118,5 mil
2024
120,6 mil
2025
120,6 mil

esef· 21 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
49,9 mil
2024
32,2 mil
2025
24,6 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,5 mil
2024
800,0 mii
2025
800,0 mii

esef· 21 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
48,4 mil ≈
2024
31,4 mil ≈
2025
23,8 mil ≈

esef· 21 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,3 mil
2024
-35,7 mil
2025
14,3 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-55,4 mil
2024
54,5 mil
2025
-70,5 mil

esef· 21 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-24,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-7,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-126,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-6,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-2,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-2,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
159,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
20,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-0,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
24,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
800,0 mii EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
23,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
68,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
227,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-56,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
6,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
2,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
34,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,57 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 68,8 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
68,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
6,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-126,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-7,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 apr. 2026
verificat 72derivat 3

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
13,54
EUR pe acțiune
Mijloc
20,09
EUR pe acțiune
Sus
37,95
EUR pe acțiune
Preț: 0,57 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 3.425,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 97,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,54 – 37,95 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)13,54 – 37,95 (Mijloc 20,09)
    WACC 5,2 % · FCFF de pornire 70,1 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 86 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-2,8 %23 (față de colegi)29 %
Marja netă · Calitate-7,1 %17 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,1x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare34,6 %100 (pe interval fix)24 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate21/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Azerion Group N.V. (AZRN.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 540,6 mil EUR în 2025; creștere an/an 8,7 %; marjă netă -7,1 %; ROE -126,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,54–37,95 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 20,09 EUR, prețul de 0,57 EUR lasă un potențial de 3 425,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 97,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 34,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -2,8 %
  • Marja netă: -7,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -0,1x
  • Lichiditatea curentă: 0,7x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 9,9x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−84,6 %)
P/B
6,4x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+213,0 %)
ROE
-126,1 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−2.254,3 %)
Marja netă
-7,1 %
mediana verticalei 2,3 %
sub mediană (−407,8 %)
Marja EBIT
-1,2 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−128,3 %)
Venituri an/an
8,7 %
mediana verticalei 2,9 %
peste mediană (+196,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.485,6 mld47,644,2 %31,3 %+15,6 %+38 % / +101 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG33,7 mld120,51,2 %2,2 %+20,4 %+60 % / +30 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.31,2 mld13,915,3 %2,5 %+3,4 %−3 % / +30 %
ASM.ASASM International N.V.31,2 mld43,318,7 %22,8 %+8,2 %+34 % / +35 %
ADYEN.ASAdyen N.V.28,1 mld26,622,3 %40,1 %+18,9 %−33 % / −17 %
HAL.ASHAL Trust15,5 mld9,710,5 %12,8 %+1,2 %+22 % / +47 %
EXO.ASExor N.V.15,0 mld—-10,6 %—−100,0 %+1 % / −18 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.11,2 mld84,928,7 %22,3 %−2,7 %+8 % / +10 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,7 mld17,013,8 %6,3 %−5,2 %+12 % / −11 %
AALB.ASAalberts N.V.4,5 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+48 % / +13 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,2 mld20,218,3 %4,3 %−2,4 %+24 % / +2 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,8343,8 %5,1 %+1,6 %−11 % / −8 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,89,1 %1,3 %+2,9 %+47 % / +400 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.2,0 mld138,23,6 %1,0 %+16,9 %+7 % / +16 %
HAVAS.ASHavas N.V.1,8 mld9,610,2 %6,5 %+1,7 %+26 % / indisponibil
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,327,3 %14,9 %+1,9 %+40 % / +55 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,4 mld11,25,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +19 %
FUR.ASFugro N.V.985,3 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−0 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.685,9 mil15,210,7 %3,3 %+7,6 %−3 % / +37 %
FAST.ASFastned B.V.663,0 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+60 % / +25 %
FFARM.ASForFarmers N.V.479,4 mil9,614,5 %1,6 %+14,8 %+22 % / +123 %
BRNL.ASBrunel International N.V.383,2 mil125,51,0 %0,3 %−10,8 %−6 % / −29 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.224,1 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−25 % / +47 %
ALFEN.ASAlfen N.V.219,8 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %−4 % / −78 %
CMCOM.ASCM.com N.V.192,5 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+23 % / −30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AZRN.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Azerion este o companie tehnologică din Olanda care operează o platformă de publicitate digitală omnicanal, conectând advertiseri și publisheri din Europa și nu numai. În 2025 a vândut divizia Premium Games și s-a concentrat pe platformă, iar veniturile nete ale anului au ajuns la 540,6 milioane EUR 1, ceea ce face compania relevantă pentru cei care urmăresc consolidarea pieței europene de adtech.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platformă proprietară omnicanal, cu acces la un număr mare de advertiseri și publisheri, care permite integrarea de la DSP la SSP.
    • Portofoliu de canale premium, cu parteneriate în CTV, audio și DOOH, care susțin o poziționare diferențiată.
    • Dezinvestirea segmentului Premium Games a simplificat baza de costuri și a concentrat compania pe platforma publicitară.

    Puncte slabe

    • Auditorul semnalează deficiențe ale controlului intern, în special la documentarea și monitorizarea controalelor, ceea ce a dus la proceduri predominant substanțiale.
    • Costurile rămase după dezinvestiri, numite costuri blocate, sunt încă în proces de reducere și pot apăsa pe profitabilitate.
    • Compania a trecut printr-o perioadă de restructurare și refinanțare a obligațiunilor, ceea ce arată o datorie care cere atenție constantă.

    Oportunități

    • Extinderea în publicitatea AI pentru clienții mici ar putea deschide o piață nouă, mai greu accesibilă până acum.
    • Creșterea reclamei în CTV și audio ar putea aduce venituri mai mari din inventarul premium.
    • Consolidarea fragmentată a pieței europene de adtech ar putea oferi achiziții suplimentare.

    Amenințări

    • Schimbările de reglementare privind datele și identificatorii ar putea reduce eficiența targetării.
    • Piața este fragmentată și concurată, iar presiunea pe prețuri ar putea limita marjele.
    • Dependența de câteva surse de venit, precum distribuția de jocuri, poate face rezultatele sensibile la lansări de titluri.

    Riscuri

    • Controlul internridicat

      Auditorul a identificat deficiențe în documentarea și monitorizarea controalelor interne, iar riscul de fraudă la recunoașterea veniturilor a fost tratat cu proceduri suplimentare.

    • Depreciere de fond comercialmediu

      Testarea depreciării fondului comercial implică estimări incerte, iar auditorul o consideră aspect cheie de audit.

    • Datoria și refinanțareamediu

      Compania a refinanțat obligațiunile în 2025, dar costul și structura datoriei rămân importante pentru profitabilitate.

    • Costuri blocate după dezinvestirimediu

      Costurile rămase după vânzarea Premium Games sunt încă în reducere și ar putea întârzia creșterea marjei.

    • Dependența de reglementare și datescăzut

      Modelul bazat pe date de audiență este expus schimbărilor de reglementare privind confidențialitatea, ceea ce ar putea afecta veniturile.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea segmentului Platform și reducerea costurilor rămase se confirmă, marja ajustată ar putea atinge obiectivul de mijloc termen declarat de conducere.
    • Focalizarea pe publicitatea premium în CTV, audio și DOOH ar putea duce la venituri mai mari per impresie decât în canalele clasice.
    • Integrarea AI ar putea extinde clientela către advertiseri mici, un segment cu puțină concurență directă din sursă.

    Ce ar strica teza

    • Deficiențele de control intern semnalate de auditor ar putea duce la corecturi sau la costuri suplimentare de conformitate.
    • Dacă piața crește doar în ritmul industriei, obiectivul de creștere de peste dublu față de sector ar putea rămâne nerealizat.
    • Dependența de câteva surse de venit și de datorie refinanțată ar putea limita flexibilitatea companiei în perioade slabe.

    De urmărit

    • Evoluția marjei EBITDA ajustate față de ținta de 14-16%2026
    • Dacă creșterea veniturilor atinge estimarea de aproximativ 10% pentru 20262026
    • Remedierea deficiențelor de control intern semnalate de auditornext 10-K
    • Vânzarea rămășiței segmentului Premium Games și reducerea costurilor blocate2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Azerion, fondată în 2013 și cotată la Euronext Amsterdam din 2022, dezvoltă și operează o platformă proprietară de publicitate digitală, care leagă advertiseri de audiențe prin site-uri, aplicații, DOOH, audio și conținut in-game 1. Compania se prezintă ca un consolidator al sectorului european fragmentat de publicitate digitală și se bazează pe un DSP și un SSP integrate, oferite atât ca servicii gestionate, cât și ca SaaS 1. După dezinvestirea segmentului Premium Games, activitatea continuă este formată din segmentul Platform, care include publicitatea și distribuția de jocuri AAA 1.

    Segmente

    Distribuție jocuri AAA

    Distribuția AAA GameDistribution a generat venituri de 108,5 milioane EUR în 2025 și a crescut cu 27,6% față de anul precedent 1. Compania spune că lansarea jocului Arc Raiders, pentru care a obținut drepturile exclusive de distribuție PC, a depășit așteptările 1.

    Piața în context

    Conducerea companiei estimează că segmentele digitale de marketing cresc cu aproximativ 5% pe an, potrivit unor studii de piață citate în raport 1. Azerion spune că își propune să crească mai rapid decât media, cu circa 10% în 2026 1. Compania afirmă că între timp urmărește o marjă EBITDA ajustată de 14-16% pe termen mediu 1, un obiectiv pe care îl va putea evalua doar în timp.

    Tendințe

    • Migrarea bugetelor către canale premiumvânt din spate

      Reclama în CTV, audio și DOOH crește, iar Azerion își extinde inventarul premium, inclusiv parteneriate cu HBO Max Austria, Spotify și RTL.fr 1. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini creșterea veniturilor din publicitate.

    • Inteligența artificială în planificarea campaniilorvânt din spate

      Integrarea AI în instrumentele de planificare și execuție ar putea reduce costurile și deschide piața clienților mici cu bugete locale, care până acum erau greu de deservit 1.

    • Consolidarea și presiunea asupra marjelormixt

      Piața adtech europeană rămâne fragmentată, iar compania este încă în proces de reducere a costurilor rămase după dezinvestiri. Dacă integrarea achizițiilor întârzie, marjele ar putea rămâne sub obiectivele declarate 1.

    • Presiunea reglementară și a confidențialității datelorvânt din față

      Modelul de publicitate bazat pe identificatori și date de audiență depinde de reguli în schimbare. Schimbările în accesul la date ar putea afecta eficiența targetării, deși sursele nu detaliază acest efect.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu numește concurenții direcți ai companiei, dar descrie piața ca fiind fragmentată și concurată de numeroși participanți din adtech și publicitate digitală 1. Competiția se dă atât pe partea de cerere (DSP), cât și pe cea de ofertă (SSP), iar avantajul Azerion declarat constă în integrarea de la un capăt la altul și în acoperirea locală 1.

    • Agenții media și holdinguri de publicitate (clienți și parteneri citați)

      Sursa menționează Publicis, Omnicom, Dentsu și WPP ca agenții cu care lucrează compania, nu ca rivali declarați, așa că interacțiunea lor cu Azerion este mai degrabă de parteneriat.

    • Platforme DSP și SSP din adtech

      Raportul descrie piețe concurate de platforme de licitație în timp real, fără a numi furnizori, deci nu pot fi identificați concurenți cu ticker din sursă.

    • Editori digitali și rețele de publicitate

      Azerion concurează pentru inventarul publisherilor, iar sursa precizează că lucrează cu rețele de editori și canale precum DOOH și audio, fără să indice rivalii.

    • Distribuitori de jocuri și platforme de conținut

      În distribuția jocurilor AAA compania competă cu alte platforme care comercializează jocuri, dar sursa nu numește alte companii.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Azerion Group N.V. · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.